RE: Широко повивање (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебеПорака


BEBICA -> RE: Широко повивање (25.11.2009 19:12:06)

Dobro mila na mama gledam deka ne si nedokazana.Jas sto imam videno nedaj boze na nekogo da mu se sluci.Jas znam deka ne e lek tuka preventiva.No nemozes taka od rakav da istreses.
Ako nasite deca dobro se razvile nekoi imaat problem i netrba taka lesno da se svati tuku mnogu poozbilno.
A toa sto kaza deka trebale poranoda vidat ako imala problem toa se gleda kolku nasite doktori se strucni.Tolku od mene.
Mila na mama -> RE: Широко повивање (25.11.2009 19:17:50)

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Dobro mila na mama gledam deka ne si nedokazana.


Оваа двојна негација извини ама не ја разбирам.
А што се однесува до тресењето од ракав повторно кажувам пренесов стручен став а не свој.
Во секој случај во сабота ќе го чуете сами од устата на лекарката.

BEBICA -> RE: Широко повивање (25.11.2009 19:53:19)

Оваа двојна негација извини ама не ја разбирам.
А што се однесува до тресењето од ракав повторно кажувам пренесов стручен став а не свој.


Izvini pecatna greska sakav da kazam deka si nedokazana, no nema veze.
A za strucniot stav glasese:
AnaNate доста и е, најмногу 4 месеци....

Nema sto poveke da komentiram.


Mila na mama -> RE: Широко повивање (25.11.2009 19:55:48)

И докторката токму така вели: До 4 месец препорачува, а потоа доста е широк повој одиме на превртување, лазење, слободно мрдање и движење.
topce -> RE: Широко повивање (25.11.2009 19:58:23)

јас пред да излезам од болница по породувањето барав доктор да го прегледа детето да ми каже дали треба или не широко повивање. Ми беше речено дека нема потреба од тоа и на секои три месеци одевме на контрола како кај Видоевски така и во мајчин дом кај професорка која ја гледаше на ехо. Ниту еден од двајцата не ми рекоа зашто не и ставам широко повивање, ќерка имаме, туку напротив кога ги прашував, зашто гледав мајки кои тоа го правеа ми рекоа дека супер се развива и нема потреба. Јадрата на кокловите треба до 8 месеци да се развијат, кај малото беа на 6 месеци зрели јадра.дали јас ја форсирав многу со вежби или едноставно детето добро се развило тоа веројатно само она си знае [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
pacuvce -> RE: Широко повивање (16.12.2009 12:22:09)

Uste edna tema za diskusija.Moeto bebe ima recisi 4 meseci i koga bevme na prvata kontrola vo Majcin dom ni rekoa da stavame po dve peleni do 5 mesec,a potoa na kontrola.Mojata komsika bila kaj Vidoevski,ima kerka koja ima nepolni tri meseci i i rekol deka stavanjeto sirok povoj e najgolema glupost na svetot...[sm=zmeden.gif]
Весна -> RE: Широко повивање (27.12.2009 22:40:43)

Леле, доктор Видоевски владее со темава. Секаде тој како репер. Јас уште пред да се породам се консултирав со него околу широкото повивање и секоја чест на човеков кој којзнае колку пати на ден објаснува за широкото повивање.
Јас Јана ја немам и нема ни да ја повивам со широк повој. Секако доколку, пу пу пу не дај боже, притреба.
Значи, еднократни пелени=широк повој.
mis. -> RE: Широко повивање (27.12.2009 22:42:56)

Весна мислам дека уште откако бебето ќе се роди може да му се направи ехо на колкчина за да се види дали има потреба да носи или не широк повој.Можеш слободнои Јана да ја однесеш и да знаеш на што си.
Весна -> RE: Широко повивање (27.12.2009 22:49:58)

Да, тоа секако само не знам кога треба да идам. Ми кажаа контрола на месец дена, но не сум баш сигурна, некако ми се брза да знам дали е се’ во ред, ама па и да не избрзам. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
mis. -> RE: Широко повивање (27.12.2009 22:52:38)

Па др.Видоевски препорачува првото ехо да се направи уште од раѓање дури и напомена дека тоа и веќе го практикуваат приватните породилишта ,да се гледат новородените на ехо пред да се отпуштат дома.Не знам колку е тоа точно.
pacuvce -> RE: Широко повивање (27.12.2009 22:56:55)

Jas se porodiv vo Re-medika i tamu denta koga planiraat da te otpustat prvo gi pregleduvaat decata na eho i davaat svoe mislenje...Od tamu ni rekoa deka e dovolno edna pelena,ama koga otidovme vo Majcin dom na prvata kontrola ni rekoa da stavame po dve do 5-iot mesec,a za potoa ke vidime...A site naodi bea uredni...[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]
mami -> RE: Широко повивање (27.12.2009 22:57:06)

да мис, приватните ги гледаат веднаш по раѓањето..Весна, јави се сега да си закажеш ако одиш кај Видоевски дека се чека многу ред, па таман додека стигнеш кај него, ке потпорасне ЈАна
mami -> RE: Широко повивање (27.12.2009 22:58:17)

Majcin dom na prvata kontrola ni rekoa da stavame po dve do 5-iot mesec,a za potoa ke vidime...A site naodi bea uredni...user posted image user posted image user posted image


затоа што мајчин дома, сеуште се водат по страта парола- Широк повој што подолго...ако сите наоди биле уредни, нема зошто да го малтретираш детето со три пелени, памперсот се доволно широки
pacuvce -> RE: Широко повивање (27.12.2009 23:03:21)

Znam mami,ama koga toa ke ti go kaze strucno lice si vikas deka znaat poveke i ako ne pravis taka ke te jade janza...Barem jas sum takva...Ajde uste eden mesec imame,pa posle ke gi spakuvame pelenite...Se nadevam...[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]
Тања РР -> RE: Широко повивање (13.1.2010 3:09:50)

Од прочитаните 5 страни дискусија јас одлучив дека сакам да ставам широк повој затоа што како што разбрав можеби нема корист но дефинитивно нема штета. Нели?
Е сега. Имам еден проблем. Како се прави тоа широко повивање???[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Искрено јас за тоа слушнав неодамна и појма немам какви се тие шветски и тетра пелени (ако не се лажам) што ги спомнувате[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Мили помагајте!

zami -> RE: Широко повивање (13.1.2010 8:38:31)

tetra peleni se vo vid na goelmi gazieni krpi. se prodavaat po deset vo komplet. istite se diplat vo dolgnavesta forma i se stavaat megu nozinjata na bebeto nad pampersot.

svedskata pelena e specijalno platno oformeno kako kruska so vrvki i istoto sluzi za prifakanje i vrzuvanje na tetra pelenite za bebeto.

sirokiot del se stava, pod bebeto, a tesniot megu nozinjata, se podiga tesniot del zaedno so tera pelenite kon stoaceto, i posle levata strana se preklopuva, pa desnata strana i sevrzuva okolu stomaceto.

ako e bebeto mnogu malo se preporacuvaat po tri tetra peleni, kako bebeto raste istite se namaluvaat.

i ednite i drugite mozes da gi najdes, vo struzanka, anzi i dr. po snabdeni dukani za bebinja.
bojanas -> RE: Широко повивање (13.1.2010 10:27:50)

Бидејќи РР е интернационален портал Ве молам да ни пренесете искуства од другите земји во нашата околина кои имаат слична генетика и клима како и кај нас. Какви се препораките на тамошните ортопеди и педијатри и искуства на родителите. Очигледно дека сем Мајчин дом и Видоевски не сме слушнале за искуствата за други референтни стручњаци.
caci20 -> RE: Широко повивање (13.1.2010 10:36:52)

Jas se porodiv vo Remedika, go snimaa uste na start i nemase problem. Dr Stefanovska ni rece da mu stavame sirok povoj so edna pelena. Nie ne go pravevme toa posto Petar non stop placese. koga go nosevme na kontrola posle 4 mesec so normalno stavena pelena, doktorkava ni vika super e, moze da ja izvadite pelenata i samo na pampers. znaci bez povoj super. Sega slusam i vo Drzavna bolnica veke ne preporacuvaat povoj ama mislam deka gi snimaat decata eden mesec po poroduvanjeto
pacuvce -> RE: Широко повивање (14.1.2010 10:14:25)

ИЗВОРНА ПОРАКА: bojanas

Бидејќи РР е интернационален портал Ве молам да ни пренесете искуства од другите земји во нашата околина кои имаат слична генетика и клима како и кај нас. Какви се препораките на тамошните ортопеди и педијатри и искуства на родителите. Очигледно дека сем Мајчин дом и Видоевски не сме слушнале за искуствата за други референтни стручњаци.Одличен предлог!!!
mami -> RE: Широко повивање (14.1.2010 10:19:17)

еве сега ги разгледувам па ке ви пишам
Еца -> RE: Широко повивање (14.1.2010 10:22:16)

Во ред, деновиве ќе видам малку на другите портали и ќе напишам и за искуството околу широкиот повој во Србија, Хрватска и Бих.
niki -> RE: Широко повивање (14.1.2010 10:48:30)

Еве ви мислење дирекно од соседството. Во Грција широко повивање не се практикува, дури не се практикува ни редовни контроли кај ортопед ако за тоа педијатарот не препорача. Значи она од кај нас на три месеци кај ортопед задолжително, без разлика дали детето има проблем или не, не постои. Не сум се породила тука па не сум сигурна, но мислам деке ги прегледуваат при излегување од болница и тогаш ако има проблем се оди на ортопед. Во спротивно состојбата ја следи педијатарот и најчесто не се практикуваат ехо прегледи. Дека носат ортопедски помагала бебиња,  носат, но оние кои имаат проблем. Здравите деца носат само еднократни пелени или кај нас популарно познати како памперс. Јас лично во продавница овде немам видено ни тетра, ни шведски пелени.
niki -> RE: Широко повивање (14.1.2010 10:52:42)

А бидејќи мм е Србин и имаме роднини и мали деца таму и таму се поделени. Ова што Бебица упорно тврди дека се форсира широкото повивање не е точно. Зависи кај кој лекар ќе одиш проблемот различно се третира. Братучетка на мм има две деца 5 и 2 години, машко и девојче и немаат носено широк повој. Девојчето имаше проблем со стопалото и носеше некое помагало и сега носи ортопедски чевли, но широк повој не. И кога јас во Скопје и ставав на ќерка ми широк повој ми се чудеа.
arh_diz -> RE: Широко повивање (14.1.2010 10:55:43)

Мене ми има кажувано мајка ми дека за мене и за брат ми докторите и викале дека нема потреба од широко повиванње а поготово за девојче. Јас не сум повивана широко па фала богу се е ок со мене и со брат ми
pacuvce -> RE: Широко повивање (14.1.2010 10:59:50)

Ники,проблемот е во тоа што не постои општоприфатен консензус по ова прашање...Кога јас го однесов син ми во Мајчин дом на три месеци ми рекоа да му ставам по две пелени до следната контрола (на 26.01.2010) иако резултатите беа во ред,додека мојата сосетка која има ќерка помала од син ми еден месец на првиот преглед ја носеа кај Др.Видоевски и тој им рече дека воопшто нема потреба од широко повивање...И сега нормално дека и двете сме во дилема...Кој е во право???Таа ми вели мене да ги извадам пелените,а јас на неа да и става барем по една пелена...[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] Ние двете си изиграваме докторки...Браво за твоето излагање во врска со оваа проблематика во Грција...Никогаш не е премногу да се знае уште повеќе...
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>