RE: Широко повивање (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


haley -> RE: Широко повивање (10.3.2010 18:46:40)


Јас веќе се имам изјаснето на темава , дека широкиот повој за мене е апсурден , дека насекаде ортопедите,педијатрите го баталиле и само балканските тврди глави се држат за него ко за сламка.
Докажано е дека широкиот повој не може да служи како превентива но кај нас и понатаму се турка таа идеја.. За евентуалната луксација на колкот педијатрите и не знаат нешто многу тоа не е баш нивен домен , ортопедите се тие кои ја успоставуваат теоријата а педијатријата ги следи нив.  Има педијатри кои имаат одено на семинари низ европа и сл.  и имаат увидено дека оваа “превентивна техника“ е безврска и развиениве земји не ја практикуваат.. па потоа самите тие индивидуално препорачуваат или не , широк повој , значи не се држат до воспоставената теорија (од ортопедијата)

Сега скоро како малото спие по некој саат попладне а јас сум поодморена земав да читам некои книги енциклопедии за бебе-здравје и си викам дај да споделам со вас она што прочитав кажано во книгагта на еден респектабилен традиционален педијатар Aldo Naouri во врска со колковите.
Тој објаснува како во 50тите и 60тите забележано е дека од некои краеви во Франција имаат повеќе проблеми со колковите (женската популација е во главно со овој проблем) истовремено и во Шведска од некој крај имале слично нешто и како ефикасно се сметало тоа да се рашират нозете на бебето за да таа една коска влезе во тоа јадрото.  На начин како да земеш со прст и стиснеш врз парче  путер ќе направиш дупка на тоа место . :)   Тогаш во лапс од некои добри 10год верувале педијатрите и орт. дека е пронајдена солуција за проблемот со колкови зошто и да е сосема нормална коската и јадрото не смета ништо ваквото носење.  Арно ама , се покажало дека оваа техника произвела доста проблеми кај бебиња со кои воопшто немале ваков проблем. (кој пред се е од генетска природа)
Го цитирам др.Наори , вика “ Оваа техника кај одредени бебиња кои го немаат овој проблем има покажано дека коската која влегува во јадрото може да притиска премногу кон фемурната глава и прави одредено непотребно триење кое може да испровоцира проблеми со циркулацијата и некрози на фемурната глава.“    ( да нагласам дека проблем  имаат 1% бебиња од оваа техника )
Но затоа е и  исфрлена од  употреба во сите западни земји, затоа што згора на се, се покажало дека кога и на бебиња кои ја имаат предиспозицијата за оваков колк широкиот повој не е ефикасен туку се става картонска пелена и др.техники. 
Имам прочитано од наши педијатри како го оправдуваат ова носењево тродупли пелени само не ми е јасно што аргументи истите би извадиле ако биле лице во лице со некои педијатри и стручњаци од герм,франц,шведска,англија,америка, кои исто така ја знаат техникава (некои и ја практикувале во дамнешните 60ти) и утврдиле дека е неефикасна и не ја препорачуваат! Единствено останува да веруваме дека нашиве балкански лекари се попаметни од останатите, хм.. не знам што да мислам .



http://img638.imageshack.us/img638/7181/numrisation0001y.jpg




lukas -> RE: Широко повивање (10.3.2010 19:01:34)

mozebi e taka ,a mozebi ne,no jas ne bi rizkuvala na moe dete,4 meseci ne e mnogu vreme za da mu gi stavam ,makar koi i da mi reci....ostanalo od baba dedo pa ke napravam i jas zasto da ne....a mnogu mnogu na knigi i nekojsi tamu lekari ne im veruvam ke i veruvam poveke na baba...pozz




lukas -> RE: Широко повивање (10.3.2010 19:03:29)

neznam kaj da pisam za ovaa tema upateteme.....zoltica i kako pominavte....?   fala....




Leonida -> RE: Широко повивање (10.3.2010 19:04:35)

Јас направив како што ми кажаа на ортопед. Ставав широк повој првиот месец после немаше потреба.




lukas -> RE: Широко повивање (10.3.2010 19:05:33)

leonida koga ojde na pregled ti rekoja deka e vo red i deka nema potreba poveke?




April -> RE: Широко повивање (10.3.2010 19:06:35)

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

neznam kaj da pisam za ovaa tema upateteme.....zoltica i kako pominavte....?   fala....


http://www.ringeraja.mk/forum/m_12285/mpage_1/key_/tm.htm#12285




Leonida -> RE: Широко повивање (10.3.2010 19:07:15)

Да. Доволно било што има памперс меѓу нозе и јас престанав да и ставам.




lukas -> RE: Широко повивање (10.3.2010 19:08:01)

fala april.....pozz




melody -> RE: Широко повивање (10.3.2010 19:32:38)

I na mene majka mi mi imala stavano sirok povoj, no jas na kerka mi ne go napraviv toa iako mi vikase da  napravam taka.Taa se rodi so zdravi kolkovi za koi tolku se plasev zatoa sto jas sum rodena so luksacija na kolkovite i znam kolku maki si imam,a mozam samo da pretpostavam majka mi kolku maki trgala so vezbite sekojdnevno sto mi gi imala praveno pa siroki povoi pa sto ti ne kako bebe pa nisto ne pomogna osven operacija.Mislam navistina toa so sirokiot povoj e besmisleno duri i tuka ne se praktikuva.




Annabel -> RE: Широко повивање (10.3.2010 22:27:39)

И мене мајка ми широко ме повивала, ама затоа што тогаш немало еднократни пелени, па морала да става две тетри (за да не прокиснам) и да ги прицврсти со шведска одозгора.

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

mozebi e taka ,a mozebi ne,no jas ne bi rizkuvala na moe dete,4 meseci ne e mnogu vreme za da mu gi stavam ,makar koi i da mi reci....ostanalo od baba dedo pa ke napravam i jas zasto da ne....a mnogu mnogu na knigi i nekojsi tamu lekari ne im veruvam ke i veruvam poveke na baba...pozz


Лукас, не ми се верува дека повеќе и веруваш на баба ти, зашто во нејзино време бебињата ги повивале како фишеци.




lukas -> RE: Широко повивање (10.3.2010 22:33:50)

ne zboruvam za povivanje kako fiseci i ne zboruvav za baba mi tuku za opsto babini devetini...a toa sto gi vrzuvale kako fiseci vistina e efikasno posto taka gi vrzuvale zosto sedele pomirni i ne se grebele po liceto...ostanalo,a ne samo toa tuku i mnogu drugi rab.sto site nie uste gi praktikuvame i sto seuste se poefikasni od bilo koj lekarski recept...velam i nemozam da rizikuvam a toj sto mozi neka rizikuva negovo pravo toa sakav da kazam sekoj kako sto mu odgovara jas samo go iznesiv svoeto mislenje....pozz




Annabel -> RE: Широко повивање (10.3.2010 22:41:23)

Нормално дека се што правиме за нашите деца е со најдобри намери и се надевам дека нема да згрешиме.




lukas -> RE: Широко повивање (10.3.2010 22:46:49)

taka....




Cacko -> RE: Широко повивање (11.3.2010 9:19:04)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

И мене мајка ми широко ме повивала, ама затоа што тогаш немало еднократни пелени, па морала да става две тетри (за да не прокиснам) и да ги прицврсти со шведска одозгора.

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

mozebi e taka ,a mozebi ne,no jas ne bi rizkuvala na moe dete,4 meseci ne e mnogu vreme za da mu gi stavam ,makar koi i da mi reci....ostanalo od baba dedo pa ke napravam i jas zasto da ne....a mnogu mnogu na knigi i nekojsi tamu lekari ne im veruvam ke i veruvam poveke na baba...pozz


Лукас, не ми се верува дека повеќе и веруваш на баба ти, зашто во нејзино време бебињата ги повивале како фишеци.

potpis[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
moze treba da i veruvas na baba ti i za drugi raboti kako pravela




Adrijana -> RE: Широко повивање (11.3.2010 9:40:49)

More ne slusam ni babi ni zabi, do sega se sto me sovetuvale od nivno vreme, se ispadnalo greska,a za siroko povivanje pa bas nikoj ne slusam, Eva ne nosi peleni veke skori 3 meseci, potocno 2 ipol, i doktorot mi rece vo petokot da prodolzam, ama ne i staviv pak.Sekoj neka si go cuva deteto kako sto saka, samo edno ne mi e jasno, Zasto ima decinja koi i pokraj toa sto se siroko povivani, pak imaat problemi so kolkcinjata, i potoa im davaat od tie kaisite da nosat???




BEBICA -> RE: Широко повивање (11.3.2010 9:45:49)

Najloso e koga ni doktorite ne se slusaat.




Палешка РР -> RE: Широко повивање (11.3.2010 9:46:31)

Во прилепскава болница која мајка однесла дете на ортопед каиш и дале. Мислам нашава болница е далеку прочуена по стручноста на кадрите, пссссссссх ! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]




Adrijana -> RE: Широко повивање (11.3.2010 9:49:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Najloso e koga ni doktorite ne se slusaat.


Pa koga i niv za nisto ne gi biva vo posledno vreme, i ne mozat okolu niedna rabota da zavzemat zaednicki stav, site ti kazuvaat razlicno, togas ne zasluzuvaat da gi slusam, i nema da gi slusam.




BEBICA -> RE: Широко повивање (11.3.2010 9:54:28)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana


ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Najloso e koga ni doktorite ne se slusaat.


Pa koga i niv za nisto ne gi biva vo posledno vreme, i ne mozat okolu niedna rabota da zavzemat zaednicki stav, site ti kazuvaat razlicno, togas ne zasluzuvaat da gi slusam, i nema da gi slusam.


Pa togas nte treba ni da gi posetuvas.Sigurno do trojca dvajca bi se slozile i bi ti dale objanuvanje detalno.No kako i sekogas koga ke se sluci nedaj boze situacija togas povtorno odime kaj tie isti doktori neli, na koi ne im veruvame.
[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Adrijana -> RE: Широко повивање (11.3.2010 10:03:23)

Za toa dali ke se slozat dvajca prasanje e, moze i site razlicno da mi kazat, i posle pak jas da biram sto ke prifanam,si imam jas dva trojca na koi im veruvam, i samo kaj niv odam, kaj ostanatite ne odam ni koga moram.I bidejki zboruvame za siroko povivanje, ke go prifatam mislenjeto na tie sto velat deka ne treba da se upotrebuva.[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




BEBICA -> RE: Широко повивање (11.3.2010 10:13:31)

Pa bas koga se raboti za siroko povivanje mozat dvajca od trojca da se slozat.Posto ili treba ili ne treba da nosi siroko povivanje nema treto.
A kolku sto procitav od pogore
''doktorot mi rece vo petokot da prodolzam, ama ne i staviv pak.''\
Znaci povtorno si bila kaj nekoj sto insistira na siroko povivanje a ne si go poslusala, pa se prasuvam sto voopsto si bila kaj nego.
No nema veze toa e tvoja rabota.
Poentata mi bese da se slozuvam da se odi na vtoro pa i po potreba na treto mislenje no barem necie strucno mislenje i obrazlozenie da se ispostuva a ne da se ide radi reda.




Adrijana -> RE: Широко повивање (11.3.2010 10:22:04)



No nema veze toa e tvoja rabota.



Da toa e moja rabota.




mother 29 -> RE: Широко повивање (11.3.2010 10:29:43)

јас му ставав на Марко до 3 мм широк со една тетра по совет на доктор специјалист во кој имав и сеуште имам голема доверба..
е сега друго ми е зборот....можеме ние да се натегаме за вакви дилеми до утре сабајле... туку само да ни се добри,здрави и прави дечињата.....имало случаи  на исчашување на колковите без и со широк повој,тоа е и повеке од факт.... има и доктори кои се за и против,има и мајки за и против...
битно е мајката  да е сигурна во својот избор, кој ке послуша и ккао ке прави за своето дете,за да после нема каење од типот..лелел требаше да го послушам или не требаше да го послушам др!




Adrijana -> RE: Широко повивање (11.3.2010 10:42:53)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

јас му ставав на Марко до 3 мм широк со една тетра по совет на доктор специјалист во кој имав и сеуште имам голема доверба..
е сега друго ми е зборот....можеме ние да се натегаме за вакви дилеми до утре сабајле... туку само да ни се добри,здрави и прави дечињата.....имало случаи  на исчашување на колковите без и со широк повој,тоа е и повеке од факт.... има и доктори кои се за и против,има и мајки за и против...
битно е мајката  да е сигурна во својот избор, кој ке послуша и ккао ке прави за своето дете,за да после нема каење од типот..лелел требаше да го послушам или не требаше да го послушам др!



Sosema si vo pravo




matushka -> RE: Широко повивање (11.3.2010 10:44:51)

Mene na pocetokot mi kazaa deka ednoto jadro na kolkot ne mu dovolno razvieno, pa sirok poviv koristevme do 3 mesec. na taa kontrola ni rekoa deka e se super i poveke ne nosese.. Taka da jas bi poslusala doktor, ne ne bilo koj, tuku onoj so iskustvo zasto sigurno znae poveke od mene.




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>