RE: Вештачко оплодување V дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


gina -> RE: Вештачко оплодување V дел (5.3.2014 14:26:15)

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Gina, дали тоа значи дека сте немале оплодени јајце клетки? Зошто биле неуспешни ИВФ-ата? Сепак 5 не се малку. Ти дале ли некое објаснување? Сподели, може ќе имаме некое искуство да споделиме со тебе. И зошто има азооспермија (хормонално, спуштени тестиси итн)? Позз


LoveableMe mm kako mal e operisan od kila od dvete strani i pri doktorska greska mu gi podvrzale kanalite sega se zapuseni i mu vadat direkno od testisi ama prvoto ivf ne se oplodija jk zatoa sto nebile kvalitetni spermatozoidite , 2 i 3 ivf se oplodija po edna i dve imase i transfer ama bez uspeh ,4ivf pri pinkcija mi ispukaa jk odvaj ostana dve mi gi vratija radi reda ama bea so slab kvalitet i 5 ivf mi izvadija samo dve jk i ne se oplodija[sm=smiley19.gif] toa e mojata prikazna odgovor na dr. Tase koe e pricinata za neuspeh bese deka se razminuvame so mm koga ima toj kvalitetni nemam jas i obratno i deka treba zvezdite da se poklopat[sm=zmeden.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (5.3.2014 14:37:21)

Gina, јас не сум доктор, но од искуство од други пријатели и што имам слушано разни стории по луѓево, би ти препорачала некои работи, за кои сигурно Лазаревски ќе знае како треба со вас:

- неколку месеци по ред нека се обидуваат да му извадат сперматозоиди на сопругот и нека ги замрзнат (уште сега)
- пред ИВФ, пробај да пиеш 2 месеци контрацепција апчиња, така ќе имаш поквалитетни јајце клетки и нема да пукаат
- земајте појачана исхрана (во Рецепт имаме совети за исхрана, чаеви мед и тревки, него секако давај му јаткасто овошје, а ти префрли се на исхрана со протеини, многу овошје зеленчук, без тесто и шеќери, газирано, пржено и сл. и обавезно земај матична млеч)
- кога ќе ти извадат јајце клетки, инсистирај да не го оплодуваат сите, нека смрзнат некоја, па во соодветни услови нека ги оплодат со смрзнатите сперматозоиди

Ете, тоа од искуство од други парови ти препорачувам за да се најдете со сопругот на пола пат, па да бидне. Позз, ти посакувам успех, читкај не и известувај како ќе одат работите. [sm=smiley1.gif]




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување V дел (5.3.2014 16:56:34)

Devojki transverot pomina odlicno, mi vratija tri embrioni i mnogu sum srekna. Eve sega lezam i odmaram. Ovde sum ke se druzime slednive dve nedeli. Inaku 6 odmrznaa, a tri preziveale :) dusicki majkini barem edno da uspee da se fati [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (5.3.2014 18:43:01)

butterfly00, со среќа, ти посакуваме да успееш овој пат навистина[sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif]




Zoya -> RE: Вештачко оплодување V дел (5.3.2014 19:47:34)

Butterfly една гооооолема [sm=smiley31.gif] Одмарај, гали го мешето и не заборавај да бидеш насмеана и само со позитивна мисла. Од се срце ти посакувам за две недели да се израдуваш и конечно да го дочекаш твоето [sm=duda.gif] или [sm=duda.gif][sm=duda.gif] или [sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif] Те гушкам [sm=bravo.gif]




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување V дел (5.3.2014 20:42:33)

Fala vi najmnogu, mnogu mi znaci poddrskata sto mi ja davate, ve guskam najmnogu. Se nadevam deka ovojpat ke gi vidam [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif] Tuka sum ve citam postojano, eh da imavme eden chat pa da si muabetime, vremevo so lezenjevo nikako ne pominuva. [sm=zz_mstickle.gif][sm=zz_wub.gif]




kapina -> RE: Вештачко оплодување V дел (5.3.2014 21:45:45)

buterfly ne edno molam boga site tri da se fatat kaj tebe dusicke kade go pravese ivf to prasuvam oti jas go cekam rezultatot od ogtt testot i poleka poleka da gi spremam pak dokumentite




milasteve -> RE: Вештачко оплодување V дел (5.3.2014 22:16:28)


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Fala vi najmnogu, mnogu mi znaci poddrskata sto mi ja davate, ve guskam najmnogu. Se nadevam deka ovojpat ke gi vidam [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif] Tuka sum ve citam postojano, eh da imavme eden chat pa da si muabetime, vremevo so lezenjevo nikako ne pominuva. [sm=zz_mstickle.gif][sm=zz_wub.gif]

so sreka najmila...jqs cekam da dobijam pa odma za hormoni odam.Edvaj cekam [sm=bravo.gif]




sky diver -> RE: Вештачко оплодување V дел (6.3.2014 9:35:58)

Zdravo devojki,
punkcijata mi e zakazana za vo ponedelnik, vcera mi dade uste 3 dena terapija znaci primam puregon 13 dena. Punkcijata ke mi bide na 18 den od ciklus sto malku me plasi, ama valjda taka treba, doktorot najdobro znae. Na edniot jajnik imam 7 folikuli so razlicna golemina od koi najgolemiot 21 mm, 4-5 so golemina od 15 mm i eden ili dva so golemina 12 mm Na leviot jajnik ne mozese da gi vidi ubavo posto mi e zalepen za matkata i e malku izmesten ama i tamu ima edno 5-6
so gospod napred




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (6.3.2014 10:43:39)

butterfly 00, со среќа! Ти праќам позитивна енергија и среќички [sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif] за се да помине во ред! Ние сме тука да направиме што побргу да поминат овие две недели и да се израдуваш на едно, две или три бебуфчиња [sm=smiley36.gif]

skydiver, со среќа на пункција! Браво за бројот на фоликулите, ти посакувам да има што повеќе јајце клетки [sm=smiley31.gif]




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (6.3.2014 11:06:16)

butterfly 00 [sm=bravo.gif] sega odmaraj i cekame ubavi vesti [sm=smiley1.gif]




Karma -> RE: Вештачко оплодување V дел (6.3.2014 11:19:58)

ти благодарам gina, од се срце ти посакувам остварување на твоите[sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif]
сакам да ти ја доближам мојата приказна мојот сопруг има олигоспермија и со цел да се заштитиме од моментот да мене ми направат пункција и при тоа да немаме квалитетни сперматозоиди докторот Ивановски ни препорача замрзнување, тоа го направивме еден месец пред пунцијата. Сопругот оставаше трипати примерок на 6 дена и бевме подготвени со мала но доволна количина за ICSI. Така да сметам дека ова ви е позитивно решение за да не се доведеш во ситуација како во минатото...Трошокот за тоа во Систина ти е 10.000 денари (за замрзнувањето).
Ја имаш од нас целата поддршка...[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]

butterfly со среќа...уживај и гали го мешето...нека осетат трите мали дека мама неизмерно сака да ги донесе на овој свет [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (6.3.2014 12:19:59)


skydiver, со тебе сме, храбро само [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif], наскоро да не израдуваш со убави вести. [sm=duda.gif]!!!

*******2014*******
[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif] АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]

27.01 - babylove** -почеток со терапија
10.02 - skydiver -почеток со терапија
03.03 - milasteve -почеток со терапија



=========================

23.02 -babylove** = пункција/ 25.02 = ET
2013 - butterfly00 = пункција/ 05.03 = ET
10.03 - skydiver = пункција/ 13.03 = ET




[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]
11.03 -babylove**= ТЕСТ
20.03- butterfly00 = ТЕСТ
28.03 -skydiver= ТЕСТ

ПОДДРШКА
[img]http://s.rimg.info/b2f7df1390160efd03076835d4d3e16c.gif[/img]

Kolachence,firenca didi, Adelle,gina,mesecina83,Bogdancanka RR, koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , taci14 ,Herco, trust, kapina, Tajci_pp, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, Butterfly00, kate.., dzvezda, bubble, SOLE
=====================

2014 година
nataly86 [sm=9nebesa.gif] Lina*[sm=9nebesa.gif] Каrma[sm=9nebesa.gif] biljana87[sm=9nebesa.gif]






gina -> RE: Вештачко оплодување V дел (6.3.2014 18:14:49)

LoveableMe, Karma vi blagodaram za sovetite ama taka i pravevme so prethodno zamrznati spermatozodi so ICSI i vo plodnost imame zamrznato za uste 3- 4 ivf ama sega jas nesakam tamu zdravje ce vidime kako samo mi e maka sto ne go poslusav togas sovetot na dr. Lazareski koj ni kaza deka ne mozeme da imame deca osven so donator ili posvojuvanje mozebi bese vo pravo [sm=smiley13.gif] pozdrav devojki [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




SOLE -> RE: Вештачко оплодување V дел (6.3.2014 22:33:34)

Butterfly00 od se srce ti posakuvam uspeh [sm=modricrtici.gif] ovojpat da ti se uspolni zelbata da stanes mamicka i da imas zdravi [sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif], Golem pozdrav i pozitivni misli ;)




kapina -> RE: Вештачко оплодување V дел (6.3.2014 22:42:39)

Imam problem so ringeraja koga ke kliknam da gi otvoram moite prethodni mislenje mi se javuva windows eror. I




mili_vanili -> RE: Вештачко оплодување V дел (7.3.2014 9:38:52)

Butterfly, so sreka, znaes deka ima nekoi istrazuvanja spored koi so zamrznati se postigaat mn dobri rezultati. Daj boze toa da go dokazes ti ovojpat. Dali ti kazaa nesto za kvalitetot na emrioncinjata, kolku kletocni se, dali ima fragemtacija i kolku....mislam deka vo nekoi zemji duri na zenite im davaat da gi vidat kako izgledaat mikroskopski pred transfer, kaj nas treba da molis na informacija. Barem jas taka sum se pocuvstvuvala.




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување V дел (7.3.2014 11:41:12)

mili_vanili I KAPINA i site ostanati ve guskam najmnogu. Inaku Kapince IVF pravev kaj dr. Lazarevski, znaci se do sega od inseminacii do ova poslednoto. Mi stavija sega zamrznati dve IVF i edno oplodeno so ICSI site blastocisti, izvadile 6 od koi samo tri preziveale i mi ostanaa uste dve zamrznati i tie se blastocisti. Jas imav prethodnoto IVF 11 oplodeni od koe samo edno ne se razvivase, a ostanatite 10 site se napravija blastocisti, dve mi stavija ama ne se fatija, a 8 si zamrznavme. Inaku minatiot pat mene blastocistite mi gi dadia da gi vidam, mi izvadija slika, ovoj pat ne pobarav zosto posle toa si gi gledav i mi bese tesko. Ne mi treba slika samo neka se zakazi nekoe [sm=duda.gif]
Sega si lezam, odmaram ama ne se potresuvam kako prviot pat, opustena sum rekov sto dade Gospod toa [sm=smiley1.gif]




gina -> RE: Вештачко оплодување V дел (7.3.2014 18:31:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Imam problem so ringeraja koga ke kliknam da gi otvoram moite prethodni mislenje mi se javuva windows eror. I




kapina i mene istoto mi se pojavuva odvaj gi naogjam temive[sm=zmeden.gif]




kapina -> RE: Вештачко оплодување V дел (7.3.2014 19:15:29)

Jas imav samo edna morula vratena na cetvti den I bese uspesno IVF no da ne se povtoruvam se znae kako zavrsi I jas sakam sega kaj dr lazarevski da pravam IVF no mi kazaa sega oti maticniot ginekolog zakazuva za kaj nego




Karma -> RE: Вештачко оплодување V дел (7.3.2014 20:04:13)

kapina ти пишав пп, немора да ти закаже матичниот гинеколог...доволно е да се јавиш во систина...само имај во предвид дека кај лазаревски закажуваат за подоцнежен термин заради гужвата кај него...




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување V дел (7.3.2014 20:37:15)

Karma pisi mi vasite jajce kletki bea oplodeni si ICSI metoda? Kaj nas dve se prirodno oplodeni i edno so ICSI i mi stavija tri, se nadevam deka barem edno ke se fati [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Kolku sto procitav IVF go pravevte kaj Ivanovski.

Devojki ve molam onie sto ja nemaat napisano svojata istorija dolu pod postovite neka ja napisat, taka mnogu ke si pomogneme megu sebe zosto mozebi nekoi prikazni se poklopuvaat pa megusebno ke mozeme da si pomagame. Eve jas ovojpat primam i kleksan inekcii pa mozebi so nekoja RR dokolku vidam deka primala mozam da si razmenam iskustvo, vo sekoj slucaj fala vi najmnogu [sm=zz_skip.gif]




Karma -> RE: Вештачко оплодување V дел (7.3.2014 20:56:47)

да butterfly со ICSI...така беше назначено од др.ивановски со три извичници[sm=smiley36.gif]
имајќи во предвид дека имав само 4 јајце клетки квалитетни докоторот не сакаше да ризикуваат и да ги остават сами да се оплодуваат[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување V дел (7.3.2014 21:13:16)

Kolku ti vratija ? Cestito za [sm=duda.gif] Nemam procitano kolku bebuscinja ti se fatija ? Gali go meseto i uzivaj vo bremenosta [sm=smiley32.gif]




Karma -> RE: Вештачко оплодување V дел (7.3.2014 22:34:15)

две ми вратија и сега се две [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif], ама сум нестрплива да им ги слушнам срценцата... го галам мешето надуено [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
ти посакувам блажена насмевка на твоето лице и остварување на [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif][sm=modricrtici.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>