RE: Вештачко оплодување V дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Anonimen -> RE: Вештачко оплодување V дел (8.3.2014 17:12:29)

Драги пријателки,

Денес ми е 16-ти ден од трансфер на ембриони и забележав промена на исцедокот, бидејќи примам Утрогестан - не е веќе бел туку како бледо кафен да е. Се исплашив, и направив домашен тест, иако докторот ми препорача на 10-ти март (во понеделник) да направам тест преку крв. Домашниот тест покажа [sm=rozacrtici.gif] но јас сеуште сум исплашена поради кафените траги. Ве молам за мислење и дали некому од вас ви се случило нешто слично.

Поздрав и успех на сите [sm=smiley36.gif]




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување V дел (8.3.2014 17:41:11)

Anonimen cestito, toa znak za bremenost, ic da ne se sekiras, pa stom i domasniot pokazal mozes da se raduvas. Na mnogu zeni im se slucuva kafen iscedok i obicno toa e znak za bremenost istoto se sluci i kaj sestra mi i kaj drugarka mi. Neka ti e so sreka [sm=duda.gif] Odi da si proveris kolku [sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif] Kolku embrioni ti vratija i kade kaj koj doktor go pravese IVF. Spodeli ja tvojata prikazna [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Anonimen -> RE: Вештачко оплодување V дел (8.3.2014 18:29:43)

Драга butterfly 00,

Ми вратија 2 ембриони а 3 замрзнаа. ИВФ правев во Систина кај д-р Поповиќ. Ова е моето прво ИВФ. Инаку имам дете, 7 години - по природен пат (многу лесно забременив). Во 2011 имав спонтан во 11 недела, и потоа се решив на ИВФ бидејќи не одеше. Ве следам и така се охребрив да се подложа, на ИВФ. Првата бременост ми беше песна и ништо незнаев. По абортусот почнав да читам и да дознавам со какви се проблеми се соочуваат паровите во борба за деца. И еве сега се надевам дека се ќе биде во ред. И со мене и со сите членки на форумов. Ви посакувам на сите што побрзо да си ги остварите желбите и да добиете прекрасни мали човечиња, кои неумоливо брзо растат [sm=smiley36.gif] пред вашите очи (како мојата прекрасна принцеза) и ја носат најголемата радост на светот [sm=smiley36.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (8.3.2014 19:35:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Драги пријателки,

Денес ми е 16-ти ден од трансфер .....направив домашен тест..... Домашниот тест покажа [sm=rozacrtici.gif] ......



Anonimen, две црти се две црти, честитки и се нјаубаво со среќа. [sm=nosecka.gif] Па, кога ќе сакаш да не бидеш анонимен, пиши да те ставиме на список. [sm=smiley1.gif] Позз




kapina -> RE: Вештачко оплодување V дел (9.3.2014 16:05:28)

Anonimen tebe ti e vreme za betahcg da napraves test preku krv na mene pak mi prave problem toa nemozam da gi otvoram moite mislenja




Kvisko -> RE: Вештачко оплодување V дел (9.3.2014 16:10:11)

Анонимен тоа може да е знак на имплантација на ембрионите или пак знак дека ти треба повеќе прогестерон како поддршка на бременоста. Обавезно консултација со лекарот.
Со среќа и со лесно во бременоста.




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (10.3.2014 11:02:02)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen
....Денес ми е 16-ти ден од трансфер на ембриони и забележав промена на исцедокот, бидејќи примам Утрогестан - не е веќе бел туку како бледо кафен да е.......


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko
Анонимен тоа може да е знак на имплантација на ембрионите или пак знак дека ти треба повеќе прогестерон......


Да нема забуни, на 16-ти ден од трансфер може да има кафеав исцедок, тоа се случува кај некои пациентки и не е страшно, штом домашниот тест покажал [sm=rozacrtici.gif], нема место за паника. Штом нема крварење, се е во ред. Но, да потенцирам за да не ги збунуваме другите рингерајки, на 16-ти ден од трансфер таков исцедок не е од имплантација, тоа обично се јавува неколку дена по трансферот. Анонимен, пиши денес каков е резултатот преку крв. Позз[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

Babylove**, каков е резултатот? Да те ставаме во список на мешиња? [sm=smiley1.gif]




Anonimen -> RE: Вештачко оплодување V дел (10.3.2014 15:52:14)

Драги пријателки,

Тестот преку крв е позитивен, јас сум пресреќна, а престанаа и кафените траги. Во понеделник прв ехо преглед [sm=smiley36.gif]. Ви посакувам се најубаво на сите и сите што очекувате најбрзо да ви се оствари желбата за бебе.

[sm=smiley27.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (10.3.2014 15:56:41)

Anonimen, честиткииииииииииииииииииии[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]. Како да те ставам на список на наши мешиња -Анонимен[sm=smiley36.gif]? Кај кој доктор правеше, како течеше постапката, каква стимулација, колку емрбиони имаше и сл. Сподели со нас, позз имај убава и лесна бременост. [sm=smiley1.gif]




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување V дел (10.3.2014 16:46:43)

Devojki da ve prasam deneska mi e 6 den od transver, od vreme na vreme mi se javuvaat nekoi bodezi vo leviot jajnik, dali e toa normalno?




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (10.3.2014 20:05:46)

Butterfly00, ок е не се секирај [sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif]




brm_brm -> RE: Вештачко оплодување V дел (10.3.2014 20:57:58)

Има ли и кои се припремите за ин витро, откако ке го добиеш ваучерот.терапиа и слично...




kapina -> RE: Вештачко оплодување V дел (10.3.2014 21:01:44)

Toa si go sreduva doktorot brm brm dali ke se ode so dolg ili kratok protokoli takva terapija ke se prima




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување V дел (10.3.2014 21:06:35)

brm_brm koga ke go zemes vaucerot odis i go nosis onamu kade si se odlucila da go pravis IVF, treba da odneses i upat od maticniot, posle se dogovaras so doktorot se zavisi od vasata situacija za kakov protokol ke se odluci dolk, kratot ... inaku obicno se pocnuva so kontraceptivi, pa so inekcii i se sto sledi ponatamu ke te vodi doktorot.




butterfly1 -> RE: Вештачко оплодување V дел (10.3.2014 22:39:27)

a upatot kako da glasi? na kogo da e pisan? i zasto upat ako ete primer go pravam vo privatna bolnica ic ne mi se jasni rabotive




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (11.3.2014 9:38:08)


Butterfly.1, треба прво да одлучите во која болница ќе одите, потоа ќе му кажете на матичниот, тој ќе знае што треба да напише. Јас се плашев за мојот кога отидов дали ќе знае, ама одма го најде упатот и го напиша без проблем. Со среќа, пиши кај кој доктор се одлучивте. Babylove**, ајде денес да биде твојот ден. Направи ли тест? Позз[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

*******2014*******
[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif] АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]

27.01 - babylove** -почеток со терапија
10.02 - skydiver -почеток со терапија
03.03 - milasteve -почеток со терапија



=========================

23.02 -babylove** = пункција/ 25.02 = ET
2013 - butterfly00 = пункција/ 05.03 = ET
10.03 - skydiver = пункција/ 13.03 = ET




[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]
11.03 -babylove**= ТЕСТ
20.03- butterfly00 = ТЕСТ
28.03 -skydiver= ТЕСТ

ПОДДРШКА
[img]http://s.rimg.info/b2f7df1390160efd03076835d4d3e16c.gif[/img]

Kolachence,firenca didi, Adelle,gina,mesecina83,Bogdancanka RR, koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , taci14 ,Herco, trust, kapina, Tajci_pp, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, Butterfly00, kate.., dzvezda, bubble, SOLE
=====================

2014 година
nataly86 [sm=9nebesa.gif] Lina*[sm=9nebesa.gif] Каrma[sm=9nebesa.gif] biljana87[sm=9nebesa.gif] Anonimen[sm=9nebesa.gif]






Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (11.3.2014 11:36:13)

babylove** [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] те чекаме [sm=smiley1.gif]




Karma -> RE: Вештачко оплодување V дел (11.3.2014 15:19:10)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
Честитки Anonimen...уживај во својата бременост и во понеделник пиши ни дали е едно или две[sm=smiley36.gif]




biljana87 -> RE: Вештачко оплодување V дел (11.3.2014 17:19:15)

Anonimen cestitki za bremenosta imaj najlesna i najubava bremenost,Babylove te cekame so ubavi vesti[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




kapina -> RE: Вештачко оплодување V дел (11.3.2014 18:10:19)

Kade da go prijavam toa oti bev ponizena I zasramena pred mnogu pacienti od eden lekar




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување V дел (11.3.2014 21:49:38)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Kade da go prijavam toa oti bev ponizena I zasramena pred mnogu pacienti od eden lekar


Капина кога се случило тоа? При ИВФ? Кажи да знаеме да ти предложиме тема.




kapina -> RE: Вештачко оплодување V дел (11.3.2014 23:07:15)

ne ne sega na klinikive pred nekojden koga bev nesakam mnogu javno da zboruvam zatoa no bev navredena sto se vika vo sekoj pogled pred site pacienti tamu i site posle dojdoa da me prasaat zosto doktorov me iznavredi sramno e i zalno toa tri dena placev zaradi taa navreda.

I drugi med lica go osudija zaradi toa sto jas si baram nacin kako da mi se postave pravilnata dijagnoza im kazuvam nekoj raboti sto gi citam na net i na krajta taka mi go vozvratija toa jas nikogas vo zivotot ne sum bila tolku navredena od nikoj dosega niti od koleski niti od drugarki ama bukvalno od nikoj

Stvarno ne sakam javno mnogu da pisuvam zatoa no mi treba sovet kade da se obratam zatoa koj e nadlezen za koga pacientite se navredeni ili ponizeni od doktorite takvo nesto ne ocekuvav od obrazovani luge.




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување V дел (12.3.2014 10:17:54)

Devojki denes mi e 8 den od transver, poradi toa sto mislam postojano se budam so kosmari i mnogu mi e tesko, celo vreme se pipkam po gradi promena nema nikakva nitu mi se oteceni, nitu me bolat i me faka panika, a voodno i strav deka nema da uspee IVF so zamrznati embrioni. Nekako mi se povtoruva istatra prikazna od minatiot pat, nema simptomi, nema bebe. Mnogu mi paga tesko, neznam sto mi e, ne mozam da se obidam da se nateram da razmisluvam pozitivno i pokraj simptomite sto gi nema deka ke uspeam da gi vidam [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif]




Kvisko -> RE: Вештачко оплодување V дел (12.3.2014 11:19:47)

Butterfly00 полека смири се душичке. Упте ти е рано за симптоми. Обично појаки симптоми се јавуваат дури откако ќе се потврди бременост. Не се опседнувај со тоа. Сега за сега одмарај и труди се да правишп работи што ќе те расположат. Сите навиваме за тебе и стискаме палци да успее овој пат.

Kapina зависи на која клиника ти се десило тоа. Обично можеш да пријавиш кај директорот на Клиниката или пак по меил на адреса. Не знам за друг начин.




Anna78 -> RE: Вештачко оплодување V дел (12.3.2014 12:16:20)

Здраво девојки, еве ме и мене, оддамна не сум ви пишала, ама бев во постапкава со ивф и се нешто без врска ми тргна од почетокот со цисти, па со стравови дали конечно ќе стигнам до пункција, па ми се направија хиперстимулации и не се знаеше дали ќе правам трансфер и се така во неизвесност до последен момент, ама се тоа заврши за жал со негативен резултат и од вчера се опоравувам психички, ама еве веќе полека кревам глава нагоре, откако не спиев цела ноќ зашто ме болеа очите од плачење [sm=smiley19.gif]. Но денес е нов убав сончев ден и мора да се оди понатаму.
Инаку, Butterfly 00 бидејќи спомнуваш дека бараш симптоми, еден мој совет: не барај симптоми, оти јас ги имав сите симптоми што „најавуваат“ бременост, и речиси бев сигурна дека сум бремена, ама кога ми го кажаа реултатот дамна ме мавна [sm=zz_banghead.gif]. Кога вчера читам контраиндикации на лековите и гледам истите симпотми. Така што можеби е подобро воопшто да немаш симптоми, и баш тоа да значи позитивен резултат. Затоа, не се оптеретувај и не му ја мисли многу.
Може ли да ми кажете после колку дена (почнувајќи од 14-от ден) од трансфер добивте циклус и каков е циклусот после неуспешно ивф, има ли промени?
Поздрав до сите РР




Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>