RE: Месо (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа храна



Порака


Ring -> RE: Месо (27.3.2013 9:09:52)

Jas davam 3-4 pati uste od pocetokot , eden den zolcka, eden den meso...

ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Mamicki, kolku pati nedelno davate meso na vasite [sm=duda.gif]? Nas maticnata ni rece 6 pati nedelno [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif] Zarem toa ne e premnogu? Imame 8 meseci polni. Molam za mislenje [sm=zmeden.gif]





Snowhite RR -> RE: Месо (27.3.2013 15:33:29)

И јас кога почнав со месо давав преку еден ден, исто еден ден месо, еден ден зеленчук, а кога почнав со жолчка еден месо, еден жолчка со зеленчук




AnnaMolly RR -> RE: Месо (27.3.2013 15:44:28)

Јас па никогаш не гледав, а и ден денес не пазам тоа, дали секој ден јаде месо, секој втор или не знам како. Некогаш се случуваше да јаде месо секој ден, некогаш три дена не јадеше месо, некогаш и жолчка и месо во ист ден... Што знам, не сум пазела на тоа.




Felly RR -> RE: Месо (28.3.2013 9:38:24)

6 пати неделно, и јас мислам дека е многу. Барем во тие денови кога даваш јајце/жолчка, не мора месо. А после година и јас толку не внимавав на тоа.




cleo -> RE: Месо (28.3.2013 12:37:39)

Fala za odgovorite [sm=smiley1.gif] Jas odluciv da i davam sekoj vtor den za pocetok, pa kje vidime ponatamu. A zolcka ne sum dala seuste iako znam deka vekje treba i toa obavezno.




Annet -> RE: Месо (10.6.2013 14:20:57)

moevo dete ne saka meso,nikako,nikakoo.kako da i vmetnam,sekako sum probala,moze ne e zord ama od kade odbivnost za mesovo,me cudi,jas neum nekoj mesar ama jadam....




Mihaela 2010 -> RE: Месо (10.6.2013 14:32:54)

moevo pa saka,si bara mevce,koga i varam znae da si pobara
ama virslive epten gi saka[sm=smiley13.gif]




elenak -> RE: Месо (10.6.2013 14:40:13)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Јас па никогаш не гледав, а и ден денес не пазам тоа, дали секој ден јаде месо, секој втор или не знам како. Некогаш се случуваше да јаде месо секој ден, некогаш три дена не јадеше месо, некогаш и жолчка и месо во ист ден... Што знам, не сум пазела на тоа.

Исто. Не пазам на тоа. Ама во секој случај не јаде месо секој ден.




Calypso -> RE: Месо (10.6.2013 14:53:57)

Си ручкаме месо, ама не го форсирам. Еднаш до два пати неделно имаме телешко на мени, два пати риба. Доста е. Чат пат знам да спремам пилешко и мисиркино. До годинка почесто му давав месо, сега знае цела недела да помине без него (освен рибата, која и не ја сметам за месо [sm=smiley1.gif]). Си сака месо, ама не му недостасува ако не јаде.




Еки82 -> RE: Месо (10.6.2013 15:03:00)

Јас одев на нутриционист кој е строго против давање месо и за да се задоволи потребата од тие протеини ме советуваше леќа во изобилство и такви манџи да се јадат.
Па доколку може малку повеќе да јадат ова отколку месо е многу подобро. [sm=smiley1.gif]




Gwendolin -> RE: Месо (11.6.2013 9:01:12)

Моја цуца сака да биде вегетаријанка, не сака месо. Од толку пати варење месо, па комбинирано не знам со што не и така чисто и блендирано и сецкано и не знам што не пробав, никако не го сака. Не само што не го сака, туку и го плука кога ќе и го дадам, а и кажичка правено со водата каде што се варело месото не ми ја сака [sm=zmeden.gif].




AneLav RR -> RE: Месо (11.6.2013 10:37:12)

На моиве бебуши исклучиво им давам домашно месо, едвај го наогам ама од домашни пилиња и домашни телиња ранети исклучиво со домашна храна. Оние што се купечките мми е страв затоа што се полни со хормони и освен телешко и пилешко друго месо им немам дадено, а обично им давам еднаш неделно, другите денови за ручрк се обично на зеленчук од кои основна храна им се компир и морков.




sandriana RR -> RE: Месо (11.6.2013 11:40:19)

Месото главно го конзумира во градинка, мислам 3пати неделно имаат мелено јунешко месо за раучек, а дома, за викендите може, но не мора да има на мени месо. Дома и спремам главно телешко/јунешко и риба. Пилешко избегнуваме, на минимум ни е сведено, а свинско уште не сум и дала.




Annet -> RE: Месо (11.6.2013 11:49:06)

i nie isto kako vas:)
ИЗВОРНА ПОРАКА: Gwendolin

Моја цуца сака да биде вегетаријанка, не сака месо. Од толку пати варење месо, па комбинирано не знам со што не и така чисто и блендирано и сецкано и не знам што не пробав, никако не го сака. Не само што не го сака, туку и го плука кога ќе и го дадам, а и кажичка правено со водата каде што се варело месото не ми ја сака [sm=zmeden.gif].





sandriana RR -> RE: Месо (21.7.2013 17:50:12)


ИЗВОРНА ПОРАКА: E I M

nie sme stari 8 meseci, ama predvreme rodeni vo 32g.nedela. moze nekoj da mi kaze moze li da pocnam so meso i kolku,kakvo i sl. fala vi[sm=smiley1.gif]





AnnaMolly RR -> RE: Месо (21.7.2013 21:49:09)

Ајде помош. Детево мое престана да јаде месо, мнооооооооооооогу ретко јаде, да речеме два до трипати максимум во месецот. Во градинка као демек јадел се што ќе му дадат, којзнае може јаде од што мора.
Совет: со што да се замени месото, оти хемоглобинот му е на долна граница.




Martins mom -> RE: Месо (21.7.2013 21:53:45)

Ист случај и со нас, бааги време одбива да јаде месо, ама што да му правам[sm=zmeden.gif] Риба сака, па пробај и ти АнаМоли. Не знам какви се последиците од ова не конзумирање месо, ама веројатно ништо страшно, јас се уште не кревам паника.




Палешка РР -> RE: Месо (21.7.2013 21:58:23)

Кај нас обратно...Миа многу јаде месо и пак хемоглобинот е на долна граница.
За подобрување на крвна слика може жолчка од јајце, спанаќ, чај од коприва (ама не знам на деца дали се дава) и сокот со цвекло, моркови, јаболка и мед.
Јас давам и Ц-витамин за да се ресорбира железото.
Инаку имам забележано дека на Миа и паѓа хемоглобинот кога ќе се поболи, оти тогаш по не јаде.




AnnaMolly RR -> RE: Месо (21.7.2013 22:14:38)

Е па кога му вадевме крв нешто болен беше, може затоа низок му бил? Риба јаде, спанаќ и цвекло исто така си јаде, јаде се само месо слабо. Овошје, зеленчук јаде... Ајде ништо не му е значи, што викаш Палешка од што бил болен може се симнало.




Felly RR -> RE: Месо (21.7.2013 23:21:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: E I M

nie sme stari 8 meseci, ama predvreme rodeni vo 32g.nedela. moze nekoj da mi kaze moze li da pocnam so meso i kolku,kakvo i sl. fala vi[sm=smiley1.gif]


може да почнете со пилешко бело месо или телешко. За почеток само стави му од водичката каде што се варело месото, па почни по малку да му мешаш во зеленчуковите кашички. Уживајте во новите вкусови, се надевам дека на РР ќе најдеш одговор на многу прашања. Добредојде!!!




AneLav RR -> RE: Месо (29.7.2013 16:11:43)

Дечки каква риба давате? Каква риба да им дадам на година и 2 месеци и како ја спремате?




Felly RR -> RE: Месо (29.7.2013 17:04:17)

Анелав, имаме цела тема за риба. Ѕирни ја. КЛИК




Snowhite RR -> RE: Месо (30.9.2013 0:43:50)

Јас до сега од страна на месо на Ј и' имам дадено пилешко и телешко, пилешкото го земам доамшно од човек кој дома одгелдува пилиња и на 2-3 месеци коли и ги продава, проверено, а телешкото од месарниц, е сега колку е проверено што знам. Сакам да и дадам мисиркино, ама не знам од кај да купам. Сега зедов една кашичка со мисиркино, колку за проба, ама сепак ме интересира вие од кај купувате




Mihaela 2010 -> RE: Месо (30.9.2013 8:43:38)

jas redovno i davam misirkino,e sega ako najdes domasno ti e super,jas go kupuvam od vero,obicno samo tamo naogam ili eventualno vo drug pogolem market.pa si go zamrznuvam ...sega sum vo potraga ako najdam nekoj sto cuva pa da kupam,ama tesko mi ide[sm=zmeden.gif]




Melanija RR -> RE: Месо (15.5.2014 13:59:27)

Од месо ќе почнеме со телешко.(полни 9 месеци)Кажете ми ако добро прочитав наназад, најпрво да доавам само од водата во која се варело, колку само еднаш па по некој ден да ставам малку мевце?
Не разбирам ова со жолчата има некакво значение при давање на месо?За почеток 1 неделно,или?
Некој совет плус за телешкото[sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>