RE: Месо (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа хранаПорака


mama toci -> RE: Месо (23.2.2012 19:13:13)

so sreka lilicka,baknezi za malata princeza [sm=smiley27.gif]
TeaM -> RE: Месо (24.2.2012 16:40:33)

Denes prvpat i dadov pilesko mevce so kompirce, brokula i morkov. Se izede, okolu 260 gr. [sm=bravo.gif] Pilesko imashe 30-40gr. ko za prvpat [sm=smiley1.gif]
Snowhite RR -> RE: Месо (25.2.2012 9:18:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ние јадеме месо секој ден, од 6-7 месеци и тоа телешко, пилешко, мисиркино и риба (бела). Жолчка не и давам секој ден, а и заборавам, ама ако ставам може да ја ставам во палента или сл, независно што дента јадела месо.

Мене педијатарот ме советуваше да не и давам никакво свежо пилешко месо купено нормално од месара, туку само природно (ако знам некој да купам) ако не, само од готовите кашички со пилешко, и се тоа заради хормоните кои ги содржи. Тоа важи само за девојчињата, машките немаат гајле [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]


Јас па знам дека баш заради хормоните, машките не треба да јадат често пилешко
SkCura77 -> RE: Месо (2.3.2012 18:08:43)

Јас купив пилешки смрзнати батаци словенски и телешка кртина. Сега имаме полни 7 месеци па се мислам како да внесам месо во исхраната. Читав рецепти и малку сум збунета дека прво се дава водата во којашто се варело месото па после чисто мевце блендирано, миксирано. Месото за првпат да го дадам чисто или да го бутнам во комбинација со зеленчук што го јаде?
Јас сакав чисто да му го дадам, да видам за вкус и за алергиска реакција, не дај боже
Calypso -> RE: Месо (2.3.2012 18:15:53)

Ako pocnuvas so pilesko, togas e najubavo beloto meso, batacite za podocna ostavi gi. Inaku, mozes zelencukovi kasi da pravis so vodata vo koja se varelo mesoto. Isto i mesoto da go mesas so zelencuci sto veke gi imate probano, em nema da bide suvo, em ke bide povkusno[sm=smiley1.gif]
SkCura77 -> RE: Месо (2.3.2012 18:20:32)

Еј, Калипсо, фала за советот, [sm=smiley31.gif] видиш од паника да не згрешам нешто со месото ич не размислувам како да направам. Многу сум под стрес од тие алергиски реакции на храна, само слушам за нечии гушења, отоци, осипи, недај Боже никому... Сега експериментираме со вкусови па само се секирам како ќе биде.
Calypso -> RE: Месо (2.3.2012 18:23:55)

Nemoj da se sekiras, retki se reakciite na meso. Ako dosega ne ste imale problem so nutritivni alergii, ne se grizi, samo izbegnuvaj gi onie produkti koi se dokazano alergeni.
Maca25 -> RE: Месо (2.3.2012 18:44:59)

СкЦура тешко дека [sm=duda.gif] ќе ти јаде само месо, избландирано. Измешај го со морковче, компирче, брокула, или оривче. Месото вари го со зеленчук, блендирај и давај [sm=duda.gif] да папа.
Јас почнав со телешко. Па после пилешко, бело месо. Јагнешко проба после 1 година некаде, за Велигден. А свинско после јагнешкото, ама не го јадеше ич до пред некое време.
jana81 -> RE: Месо (19.4.2012 13:35:55)

ajde prasanje za site mamicki sto ne mozat da najdat pilesko domasno, provereno, kakvo pilesko kupuvate od mesara svezo ili zamrznato? ako e zamrznato od koj proizvoditel e najdobro ili nema vrska? Jas sakam da mu dadam pilesko na B ama neznam kakvo da kupam, inaku imame 7ipol meseci
jana81 -> RE: Месо (19.4.2012 13:48:23)

prolistav malku niz forumov i gledam nekoi mamicki se falat od pilesko ( pretpostavuvam toa e celo pile) na Cekin, e sea da mi kazete kade go kupuvate i dali e svezo ili zamrznato
Calypso -> RE: Месо (19.4.2012 13:52:54)

Има и свежо и замрзнато пилешко, цело пиле и копан со надкопан. Ама бидејќи сега почнувате со пилешко, прво се дава бело месо. Јас давав домашно, свекор ми има пилиња и кокошки, ама кога нема домашно најчесто и јас од Цекин купувам и тоа копан со надкопан, затоа што тоа месо е помеко, посочно отколку белото. Но и онака ретко давам пилешко, освен кога е домашно. Моја препорака ти е домашното, ама ако не можеш да најдеш и пилињата на Цекин ќе завршат работа. Има во сите поголеми маркети Тинекс, Веро и слични... на други места не сум видела.
Beatris -> RE: Месо (19.4.2012 14:07:29)

Ќерка ми има скоро годинка, до сега никогаш не сум и дала пилешко купено од продавница/месара, само Хипп кашичките што се со пилешко. Дури и педијатарот ме советуваше до 1 година да не и давам освен ако не најдам домашно. За нас зимаме Цекин како божем најдобри, ама за бебе не би советувала, затоа што освен што се полни со хормони ги клукаат и со антибиотици.

За машко е друга приказна (так абарем ми кажал педијатарот), а за девојче никако заради хормоните.

Да напоменам само дека педијатарот е тип на човек кој вика детето СЕ ДА ЈАДЕ, така што кога се однесува за ова му верувам. Истото ме советуваше и кога доев, да не јадам купечко пилешко
Mihaela 2010 -> RE: Месо (19.4.2012 14:15:45)

Да напоменам само дека педијатарот е тип на човек кој вика детето СЕ ДА ЈАДЕ, така што кога се однесува за ова му верувам. Истото ме советуваше и кога доев, да не јадам купечко пилешко


Ova dr.Nabil li??[sm=smiley1.gif]
Jas po malku i davam na M,ednas nedelno od Cekin,valjda mozeme,imame dve godini...
Saska123 -> RE: Месо (14.5.2012 14:38:37)

sakav da prasam kolku vreme go varite teleskoto meso parce okolu 50 gr.na primer,na parea kolku vreme ,a kolku obicni vo tendzerce so voda?tnx
Pepelaska * -> RE: Месо (14.5.2012 14:53:09)

Во обично тенџере во вода го варам околу саат саат и пол исечкано на парчиња а на пареа незнам веројатно помалку треба.
Пробувам ако се разделува со виљушка , варено е значи
Mihaela 2010 -> RE: Месо (14.5.2012 14:54:06)

sakav da prasam kolku vreme go varite teleskoto meso parce okolu 50 gr.na primer,na parea kolku vreme ,a kolku obicni vo tendzerce so voda?tnxOtprilika 30 min,poslednovo sto go kupiv od vero epten se pogodi,tolku ubavo,duri samo so viluska mozev asalno da go izgmecam,super
Andriance -> RE: Месо (6.9.2012 23:14:26)

Денес купив свежо мисиркино...до сега се од тегличка му давав..ова го начекав тазе и викам ај...па сега прашувам дали може да го направам исто како телешкото..односно да го сварам и тала во коцки да го замрзнам со малку од водата?? и колку време се вари мисиркино бе??
Pepelaska * -> RE: Месо (7.10.2012 22:48:40)

Женски едно прашање вака стручно[sm=smiley1.gif]

Дали може да стои замрзнато телешко месо ама сварено ????
Ако може колку време?

Пошто му земам на Мартин по околу пола кило да не варам секој 2 3 ден по 100 150 грама вака готово да си биде да го сварам цело наеднаш па да му вадам ?
Плис одговор[sm=smiley1.gif]
Kockicka -> RE: Месо (7.10.2012 22:55:34)

Pepelaska pa jas non stop taka pravm od koga pocnavme da jademe meseo samo sto jas si kupuvam za nea okolu 250 grama si go svaruvam so zelencuk ( morkov piperka kromid i luk ) i polse si go zamrznuvam vo plasticni taka da imam 4 zamrznati i ednoto go jademe toj den i podocna si go vadam i po potreba si varam kompir i ako mi e malku zelencukot. I taka mi stoi nedela ili nedela ipol vo zamrznuvac .
Cipi Ripi -> RE: Месо (7.10.2012 22:56:26)

Jas kolku sto znam moze, a i poekonomicno ti e.
Zamrznato telesko (prethodno svareno) moze da stoi edna nedela. No ke napomenam, nie seuste ne jademe meso, ova e od moe poznavanje. Pa neka kaze nekoja majka sto davala telesko.
Annet -> RE: Месо (8.10.2012 13:00:00)

moeto dete nesaka da jade meso,ama nikako ,ima 14 meseci,sum i davala ama ne go saka,nikakvo meso nesaka..mozebi e rano.........................
majka na eva -> RE: Месо (19.10.2012 20:50:26)

мамички ај ве молам пишете телешкото месо како го приготвувате за вашето [sm=duda.gif]јас еднаш и правев на ева ама го направив како шпикувано-го варев многу време и меко беше ама ева пак не сакаше да го јаде.ај пишете како вие го приготвувате да го сака детето.во комбинација со што?
elenak -> RE: Месо (19.10.2012 22:59:07)

Го варам на ситни коцки заедно со зеленчук (лук,кромид,морков,пиперка) и потоа тој зеленчук го фрлам оти нема веќе витамини во него. Па така си замрзнувам и од водата и од месото после кога ми треба си варам зеленчук или ориз или тестенини и комбинирам. Ама месото обавезно го блендирам оти ми е страв уште, сепак малку е потегаво.
Можеш да го комбинираш со било каков зеленчук. Нашите комбинации се:
- грашок,морков,ориз
- боранија,морков со компир или ориз
- карфиол.брокула, компир или ориз
- морков,модар патлиџан,тиквица,компир,пиперка,патлиџан (како компир манџа)
- тиквица,ориз,морков
- само компир и морков
- болоњезе со тестенини
- со тарана и зеленчук
и скоро секогаш кромидче, некогаш и лукче [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Толку ми текнува сега ама има уште многу, импровизирај нешто [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Pepelaska * -> RE: Месо (19.10.2012 23:20:06)

еее уште тарана со месо не сум прочитала дека можело.Мартин обожава тарана па вреди да се проба некоја камуфлажа во последно време ич не сака месо.
elenak -> RE: Месо (19.10.2012 23:39:23)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

еее уште тарана со месо не сум прочитала дека можело.Мартин обожава тарана па вреди да се проба некоја камуфлажа во последно време ич не сака месо.

Па може, јас за нас правам ручек тарана со пилешко и го обожаваме сите дома. Можеш и ти така Мартин е голем веќе јаде класични манџички нели?
На масло пропржено кромид,пиперка,морков,модар патлиџан ако имам, и кога ќе омекнат убаво ставам вода,тарана и месото претходно сварено. Е сега ако немате ,,проблем,, со црвената боја може и патлиџан или томатело [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]Ако не само една лажица павлака на крај, многу е вкусно.
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>