RE: Месо (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа храна



Порака


stela -> RE: Месо (21.7.2011 22:58:42)

Da Felly mi pomogna, fala ti. Denes i mu dadov malku kiselo mleko posto bevme na kontrola, pa pedijatarot rece deka moze. Od utre ke mu izmesam so mevce pa ke vidime kako ke reagira.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




tnade -> RE: Месо (12.1.2012 23:16:01)

teodora ima 10,5 meseci, meso veke jademe ama telesko, so pilesko ne sme pocnale, maticnata ni vika deka ako najdeme domasno e najdobro, kupeckoto bilo so hormoni, kakvo pilesko meso im davate na vasite srekicki?




Natuska85 -> RE: Месо (12.1.2012 23:19:49)

Јас до сега сум му дала мисиркино(готова кашичка на хип), а преска купив свежо мисиркино пресно од Веро(само во четврток го носат) и утре планирам од тоа да му правам.




mila 3 -> RE: Месо (11.2.2012 21:50:37)

JAs na B. skoro sekoj den mu davam meso, da ne preteruvam [sm=zmeden.gif] Od 7 dena 5 jade mevce, bez razlika dali e telesko, pilesko ili od misirka so zelencuk. a i jajce mu davam na 2 dena[sm=zmeden.gif]

Ne sme bile na konsultacii so maticnava 2 meseci pa neznam.Inace imame 10,5 meseci




bombica -> RE: Месо (11.2.2012 22:03:47)

Пред 4 дена почнавме со месо и тоа со пилешко пошто во градов наш никаков телешко нема.Купив свежо пиле од Туш на Винди Хрватска.Домашно немам од каде да најдам јбг.Здравје кога ќе идеме накај Скопје ќе купам од Веро телешко читав на форумов дека имале убаво кревко телешко.




lilicka -> RE: Месо (11.2.2012 22:53:11)

Колку пати неделно смее да се дава месо на 7 месеци [sm=duda.gif]???




Bububebe -> RE: Месо (12.2.2012 12:52:26)

КОлку јас што знам,месо се дава 2 до 3 пати неделно




Felly RR -> RE: Месо (12.2.2012 13:40:26)

Meсо преку еден ден. Еден ден месо, еден ден жолчка.




Beatris -> RE: Месо (22.2.2012 16:08:06)

Ние јадеме месо секој ден, од 6-7 месеци и тоа телешко, пилешко, мисиркино и риба (бела). Жолчка не и давам секој ден, а и заборавам, ама ако ставам може да ја ставам во палента или сл, независно што дента јадела месо.

Мене педијатарот ме советуваше да не и давам никакво свежо пилешко месо купено нормално од месара, туку само природно (ако знам некој да купам) ако не, само од готовите кашички со пилешко, и се тоа заради хормоните кои ги содржи. Тоа важи само за девојчињата, машките немаат гајле [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




lilicka -> RE: Месо (22.2.2012 19:42:51)

Вака прашував неколку мами што се околу мене кога смее да се дава риба и каква...одговорот беше никако пред 1 година???
Кога смееме риба и каква имаме 7 месеци??




Calypso -> RE: Месо (22.2.2012 22:09:06)

Riba mozes da davas so polni 10 meseci, no ako postoi alergija vo familijata, togas se ceka podocna. Obicno se pocnuva so bela riba (oslik najcesto), mozes i belvica. Vazno da nema mnogu koski. Pangata izbegnuvaj ja. Za riba mali ste, sega mozes telesko, pilesko, misirkino meso da i davas na malata[sm=smiley1.gif]




Beatris -> RE: Месо (22.2.2012 22:32:18)

Ne se soglasuvam deka ne smee da se dava riba do 1 godina! I pediJatrite me sovetuvale da pocnam od 7-8 meseci (ako nema alergija vo familijata) a i vo site bebeski gotvaci go pisuva toa. Jas najcesto davam oslic i losos.




mama toci -> RE: Месо (22.2.2012 23:58:57)

Jas i na dvete decinja im davav riba posle 7-miot mesec.Ne se davalo pred godinka demek prvo da pocnelo da zboruva,inaku ke cutelo kako riba -babini devetini!!![sm=jezicek.gif] Lilicka,slobodno davaj mu.Jas mislam deka najdobro e prvo da se pocne so pastrmka pa potoa so morska riba.Otkoga ke pocne vodata da vrie,ja varam ribata ne podolgo od 15 min. a potoa vnimatelno ke ja iscistam i ke ja dodadam vo veke spremenoito pire i ke ispasiram.Sovet-riba ne se dava vo kombinacija so mlecni proizvodi.




mama toci -> RE: Месо (23.2.2012 0:05:59)

inaku sum podzabegana za zdrava hrana[sm=smiley36.gif][sm=jezicek.gif],meso samo od provereni izvori-riba kupuvam od ribnik vo s.Dobroste -tetovsko,pilinja im kupiv na moite da mi cuvaat vo vikendica(otkoga otidoa vo penzija),telesko od koleski vo Tetovo a jaresko od rodnini od selo[sm=smiley20.gif]




Emanuelapp -> RE: Месо (23.2.2012 9:01:30)

Јас на Ј му давам месо преку еден ден. Досега му имам дадено телешко и пилешко . Телешкото ми го купува татко ми од проверена месарница и секогаш е свежо додуша му кажува дека е за детенце, а пилешкото го земаме од кај едни луѓе од село. А за рибата матичната ми рече да не му давам до 2 год.[sm=zmeden.gif] сега има 1г и 1м па планирам за 2-3 месеци и риба да му дадам.




vezilka RR -> RE: Месо (23.2.2012 9:13:27)

Јас на Никола месо му давам два пати неделно, еднаш риба и еднаш јајце. Јас не сум за тоа многу месо да се форсира. Педијатерот ми кажа дека е доволно толку. Телешко купувам свежо од Веро а пилешко, мисиркино и другите меса досега само од готови кашички бидејќи немам некои проверени извори за да купам. Риба почнав од годинката и сега за сега см му дала само ослич. Наредно сакам лосос д му дадам.




Mihaela 2010 -> RE: Месо (23.2.2012 9:26:27)

Mihaela mene ic ne mi go jade teleskoto,abe ubavo svareno,pa izblendirano ili iseckano fino,ama ne go bendisuva i vekje ne i davam telesko,sto da pravam 2 saata go varam za na kraj da go pluka.Zatoa pa i davam riba ednas do dva pati nedelno i pilesko ,na Cekin svezi mnogu se ubavi,i taka toa jade.I jajce obavezno ednas vo nedelata i davam,taka da pa telesko sega i ne mora ako ne go saka




Emanuelapp -> RE: Месо (23.2.2012 9:28:45)

А дали и го даваш во комбинација на пример со морков и компир јас на јован така му го давам со молење ваму таму ќе си ги изеди...




Mihaela 2010 -> RE: Месо (23.2.2012 9:35:01)

Za teleskoto me prasa?? Da obavezno vo kombinacija so varen zelencuk,ama ete ne go saka..bitno jaderiba i pilesko,a i teleski djiger i davam taka da nema problem




Emanuelapp -> RE: Месо (23.2.2012 9:40:32)

Да да на телешкото мислев епа добро не значи дека никогаш нема да ти јади добро е што сега јади риба и пилешко ... а колакво е твоето детенце и каква риба му даваш со што ја комбинираш???




Calypso -> RE: Месо (23.2.2012 9:41:55)

Stom si jade dziger i drugi vidovi meso, nema problem. A od koga pocnavte dziger da davate i kakov?

Inaku, jas dva pati nedelno mu davam na maliot telesko, dva pati riba, i ednas pilesko (kupecko, a ako mi e domasno, togas i dva pati) i ednas misirkino. Srekja imame i misirki i kokoski, pa obicno nemam problem za mesoto, ama pak ponekogas moram i da kupam.





Mihaela 2010 -> RE: Месо (23.2.2012 10:04:49)

Mihaela ima 22 meseci,a od godinka i davam riba.Prvo pocnavme so sveza pastrmka,i nemav problem si ja jadese,samo epten e dosadna za vadenje koski.Inaku sega preminav na losos,i stvarno mn ubava i vkusna riba,i za srekja nema nesto mnogu koski.I ja pravam vo kombinacija so zelencuk,nekogas samo cisto pire,ili kompir i morkov,ili so orivce.no ne i davam mnogu zelencuk,sakam sto povekje da jade od ribata,bidejki vo princip i malku kolicinski jade,pa bitno mi e ribata da ja izede.A za djigerce,i davam telesko,ubavo e i za zelezoto,a ponekogas koga nema da najdam telesko po marketive kupuvam i pileski.




penelopa -> RE: Месо (23.2.2012 12:16:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Јас на Никола месо му давам два пати неделно, еднаш риба и еднаш јајце. Јас не сум за тоа многу месо да се форсира. Педијатерот ми кажа дека е доволно толку. Телешко купувам свежо од Веро а пилешко, мисиркино и другите меса досега само од готови кашички бидејќи немам некои проверени извори за да купам. Риба почнав од годинката и сега за сега см му дала само ослич. Наредно сакам лосос д му дадам.
И јас исто мислам дека 2-3 пати месо е сосема доволно и тоа претежно телешко, говедско и мисиркино. За рибата исто некогаш му се фаќа и два дена да јаде риба по ред [sm=bravo.gif] ја јаде без проблем.




TeaM -> RE: Месо (23.2.2012 13:18:56)

Mojata [sm=duda.gif] jade meso 5 do 6 pati vo nedelata. Sega sme samo na telesko, a za nekoj den planiram da i dadam da proba pilesko na Cekin. Kaj i da e, kje probame i riba, pastrmka, ima 9 meseci i pedijatarot ni rece da i dademe.




lilicka -> RE: Месо (23.2.2012 19:09:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama toci

Jas i na dvete decinja im davav riba posle 7-miot mesec.Ne se davalo pred godinka demek prvo da pocnelo da zboruva,inaku ke cutelo kako riba -babini devetini!!![sm=jezicek.gif] Lilicka,slobodno davaj mu.Jas mislam deka najdobro e prvo da se pocne so pastrmka pa potoa so morska riba.Otkoga ke pocne vodata da vrie,ja varam ribata ne podolgo od 15 min. a potoa vnimatelno ke ja iscistam i ke ja dodadam vo veke spremenoito pire i ke ispasiram.Sovet-riba ne se dava vo kombinacija so mlecni proizvodi.

Фала мама тоци јас планирам другата недела за проба да и дадам риба татко ми набави тазе пастрмка од Маврово па дај боже да и се допаѓа инаку јас сум повеќе да и дадам риба одколку телешко или пак мисиркино....
Досега имаме пробано пилешко секако домашно го обожава јаде,а пак од мисиркино се гади не го сака.....телешко деновиве ќе пробаме[sm=smiley36.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>