RE: Месо (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа храна



Порака


vesnab -> RE: Месо (27.10.2012 21:51:35)

mamicki jas na moeto since mu davam i pilesko i telesko mevce no po 50 grama ( po preporaka na pedijatar ), e sega sin mi za 2 nedeli kje pravi edna godinka.me interesira dali da ja zgolemam gramazata na meso ili ...???




kikicka -> RE: Месо (27.10.2012 21:59:07)

Јас пак не сум мерела до сега грамажа за месото, секогаш и давам онолку колку што ке изеде. Можеш да му зголемиш и онака веќе имате годинка.




Natuska85 -> RE: Месо (27.10.2012 22:56:04)

Веснаб јас кога купував посебно месо за син ми обично купував 200-300 грама и го сечев на коцки па го варев и го замрзнував така.За ручек вадев по 2,3 коцки значи негде одприлика му доаѓало 50-60 грама.Сега веќе има 18 месеци преку недела јаде во градинка ,а за викенд од нашиот ручек или понекогаш кашичка на хип.




Mrs.Tinka -> RE: Месо (30.11.2012 11:48:24)

Davate li riba? Od koga pocnavte da davate riba i kako ja spremate?




Luci -> RE: Месо (30.11.2012 11:52:08)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

Davate li riba? Od koga pocnavte da davate riba i kako ja spremate?


ОВДЕ сме дикутирале за Риба во детското мени. Разгледај ја темата, сигурна сум дека ќе најдеш одговор на твоето прашање




raklav -> RE: Месо (21.12.2012 12:51:24)

nie imame 6 polni meseci i sakm da ve prasam dali da i davam mevce t.e vodata vo koja se varela mesotopa da svaram vo istata zelencuk poozzz




Malecka23 -> RE: Месо (14.3.2013 22:03:44)

posto sme veke skoro 7meseci sakam da pocnam da i davam telesko meso,So maticnata zborevme mi rece samo telesko a pilesko ako najdam domasno ok ako ne da ne i davam barem do kaj 9edinstveno e da probam so kasicki.Pa me interesira kade se snabduvate so dobro telesko vo koja mesarnica?jas barav vo nekolku ama imaa samo junesko mi rekoa deka mn tesko se naoga dobro telesko..help




ole2004 -> RE: Месо (14.3.2013 22:19:18)

Јас убаво телешко купувам од Веро-Тафталиџе




Ring -> RE: Месо (14.3.2013 22:58:36)

Jas kupuvam od edna mesara do Zeleno pazarce. Sekoja sreda dobivaat svezo telesko
E ic ne mi teknuva kako se vikase, dali bese Morava ne znam ....znam deka e prvata odma do vlezot vo zeleno pazarce




Malecka23 -> RE: Месо (14.3.2013 23:05:35)

vo redot na soleta misla bese?koga odis od avtobuskata nakaj pazarceto od desna strana?




eli07 -> RE: Месо (15.3.2013 10:03:56)

Jas telesko kupuvam od Vero.... baby beef ke pobaras imaat svezo sekogas (konkretno od Vero trgovskiot kupiv)




Bububebe -> RE: Месо (15.3.2013 10:06:28)

С најмногу сака да јаде мисиркино месо.Свинско 1-2 имам дадено,и пилешко исто




Malecka23 -> RE: Месо (15.3.2013 11:41:12)

ајде утре ќе отидам да побарам тенк ју




Malecka23 -> RE: Месо (17.3.2013 20:50:46)

vcera bevme vo vero i toa babyi beef ustvari e junesko a ne telesko.imase navodno telesko demek koga ni go pokazaa parceto lazgi temno temno junesko vrska nema od telesko.Sega barame domasno a vo meguvreme ni kazaa vo mesarnica morava deka tamu imalo stvarno telesko taka da vo sreda dobivale ke vidime sto ke napravime




Ring -> RE: Месо (17.3.2013 22:21:38)

Malecka23 jas duri sega gledam deka si pisala i prethodno...da , taa e mesarata....inaku jas kupuvam biftek , 1200 denari e kilo [sm=smiley29.gif][sm=smiley29.gif] , ama zimam okolu 300-400 grama, za dve nedeli ...pa posle kupuvam pak...nesakam dolgo da mi stoi vo frizider ,

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

vcera bevme vo vero i toa babyi beef ustvari e junesko a ne telesko.imase navodno telesko demek koga ni go pokazaa parceto lazgi temno temno junesko vrska nema od telesko.Sega barame domasno a vo meguvreme ni kazaa vo mesarnica morava deka tamu imalo stvarno telesko taka da vo sreda dobivale ke vidime sto ke napravime





Malecka23 -> RE: Месо (18.3.2013 7:54:33)

uff thx stom i cena znam.Mnogu e skapo navisitna ama toa e.senadevam naskoro deka ke najdeme domasno telence sto e kade kade poeftino mesoto.Vo sreda ke ide svekor mi do morava posto on se razbira u meso i bas ke ti kazam sto napravil ama mislam deka ke najde posto ete nekolku luge sose tebe ni kazaa za mesarnicata




eli07 -> RE: Месо (18.3.2013 10:22:42)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

vcera bevme vo vero i toa babyi beef ustvari e junesko a ne telesko.imase navodno telesko demek koga ni go pokazaa parceto lazgi temno temno junesko vrska nema od telesko.Sega barame domasno a vo meguvreme ni kazaa vo mesarnica morava deka tamu imalo stvarno telesko taka da vo sreda dobivale ke vidime sto ke napravime

Bas me zacudi Malecka, jas toa meso sto go kupiv (po preporaka od drugi) bese negde 670 den kilo i veke go izlapkavme i stvarno bese top (i po boja i po vkus- telesko 100 %) ali nisto ne me cudi veke po mesarive denes, pa i Vero koi gi smetam za reper za kvalitetno meso.Taka da ako najdes domasno ti e najdobar izbor :))




dostickage -> RE: Месо (18.3.2013 10:38:01)

Znaci baby beef e junesko meso shol i cini okolu 450 denari.
Teleskoto vo Vero cini 635 denari za kilogram za shol. Jas kupuvam od ova meso konstantno i apsolutno nikogas mi nemaat pogreseno. Sega vekje i jas znam da go razlikuvam. Mesoto e prekrasno i ne bi go menuvala za nisto na svetov.
Teleskata pleska bez koska e pocrvena i moze da te asocira na junesko meso, megjutoa ako pobaras telesko za bebe oni samite ti dadat shol , go cistat ako ima zilicki i ti merat kolku sakas. Koga bhese V bebence mu merea po 100 grama za da ima za eden obrok. Mesoto e prva liga samo da si kazes sto ti treba.
Sega V e golem i moze da jade se , i istoto go primenuvam i za svinskoto meso. Koga odam vo Vero im vikam daj mi telesko ili svinsko od najubavoto za da jade i maliot i apsolutno nikogas nemal utka.




Malecka23 -> RE: Месо (18.3.2013 10:51:49)

ne znam do sto bese ama koga otidov ubavo pobarav telesko za bebe.mi go izvadija parceto i ima sto da vidam temno crveno.telesko meso e svetlo i krevko znam bidejki do prelani zimavme sekoja god domasno tele i znam da raspoznaam i telesko i junesko a ne takvo ko sto bese.i mnogu se razocarav.ne znam pozebi ne sum potrefila u moment,kako i da e iskreno senadevam deka ke ni javat rodninite deka ni nasle tele i da zavrsime rab a ne vaka da se zamaram kakvo bilo mesoto




eli07 -> RE: Месо (18.3.2013 11:02:52)

bese negde 670 den kilo

Malku cenata sum ja utnala ama bas taka kako sto kaza Dostickage baram telesko za bebe i toa mi go nudat do sega barem nemalo utka :))




sandriana RR -> RE: Месо (18.3.2013 11:05:09)

Како што кажа Dostickage. истото искуство го имам и јас - од кога воведовме месо во исхрана до денес, купувам само телешко од Веро, и не утнале. Добиваат во петоците месо, и веднаш се троши. Ако немаат телешко во моментот кга барам, или не им е тазе, дури и сами кажуваат дека не е за бебе. Сепак, ако имате можност за да си набавите теле, најдобар избор ќе направите.




Malecka23 -> RE: Месо (18.3.2013 11:28:12)

ne znam be luge stvarno.bas radi toa sto vidov deka poveketo kupuvate od tamu zatoa i otidov ama.....bas imse i edni zeni pred mene koga tipot go izvadi parceto i taa ednata mu se svrte i mu vika abe kakvo telesko ova e junesko.ispadna deka zenata rabotela vo gradinka a sega go cuva vnukot sto ima 2godini.i taa bas mi rece demek ne kupuvajte ovaa ne e telesko vo mesarnicata morava tamu ima stvarno telesko meso[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]ama ja nema veze ke probame tamu nz mozda ne sme imale sreka




cleo -> RE: Месо (27.3.2013 0:04:06)

Mamicki, kolku pati nedelno davate meso na vasite [sm=duda.gif]? Nas maticnata ni rece 6 pati nedelno [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif] Zarem toa ne e premnogu? Imame 8 meseci polni. Molam za mislenje [sm=zmeden.gif]




Bububebe -> RE: Месо (27.3.2013 0:10:00)


ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Mamicki, kolku pati nedelno davate meso na vasite [sm=duda.gif]? Nas maticnata ni rece 6 pati nedelno [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif] Zarem toa ne e premnogu? Imame 8 meseci polni. Molam za mislenje [sm=zmeden.gif]



Шест пати неделно [sm=zmeden.gif]Не да е многу,туку премногу.
Јас давам 2 -3 пати неделно




arh_diz -> RE: Месо (27.3.2013 6:34:45)

Cleo jas davav i seuste davam meso sekoj den, koga mu davas jajce ili posle riba koga ke pocnes ke go isfrlis mesoto tie denovi




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>