RE: Воспаление на уво (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Mihaela 2010 -> RE: Воспаление на уво (27.2.2014 12:22:52)

M base bolna ja fati virusot ama imavme T 5-6 dena. piese antibiotik i eve posle 4 dena oporavuvanje dete se zali na bolki vo ednoto uvo. otidovme denes na ORL krvna slika e super virosno e so pokaceni malku lumfociti. Dr rece vo ponedelnik da ideme na ispiranje.OK, mm se rasprasal kaj kolegi mu rekle nikako stetno bilo mala bila i tn. se javiv kaj komsikava med. lice e istoto mi go kaza nikako. of se mislam sto da pravam kazuvajte




Tanjat7880 -> RE: Воспаление на уво (27.2.2014 13:06:04)

I nie sme so vakva maka,i G go fati virusot,mala temperature no bolki vo uvoto,na antibiotic bevme cela nedela.
Kakvo e toa ispiranje na uvoto,se misli na cistenje na istoto ili e neshto drugo?Ako e samo cistenje so voda toa ne e nishto strashno no kako ke pomogne istoto ako ima nekoja infekcija ili bakterija(jas kaj nas se somnevam vo bakterija)[sm=zmeden.gif]
Sepak,odnesi ja na provereno mesto,bolkata vo uvo e golem problem I bara temelno lecenje I tretiranje,nedozvoluvaj neprovereni da pravat nishto!Ima dva-trojca navistina spremni lekari I jas bi ti preporacala nivno mislenje




sandriana RR -> RE: Воспаление на уво (27.2.2014 13:51:33)

Другарка ми малата ја носи од бебе на испирање уши - и тоа и се случива и нејзе секогаш после вирус или бактерија - има значително зголемено количество на церумен во ушите. Мислам дека во Воена болница ги чистат - сега во вторник ќе ја носи пак.
Јас не би оставила на случај, би се посоветувала со уште некој лекар (Цекич на пр.)




Mihaela 2010 -> RE: Воспаление на уво (27.2.2014 14:00:52)

Krvnata sliki pokaza virusno deka e i zatoa ne prepisa antibiotik tuku kapki i paracetamol. imam fora do ponedelnik ke ja sledam vikendov iako ne izlacuva bas nisto. moevo dete znae i da podglumuva malku, ako malku ja zaboli drama da napravi ama sepak neznam kolku ja boli. ako denovive e OK mislam deka ispiranje ke batalam ama uste edna konsultacija ne e losa




Tanjat7880 -> RE: Воспаление на уво (27.2.2014 14:07:16)

Mihaela,eve moeti dete pa nekazuva koga neshto go boli,ednostavno trpi[sm=zmeden.gif] I bolka vo uvo,spored mene e mnogu golema I nemoze da se izglumi,isto I kaj nas beshe virus I on dva dena se zaleshe na slaba bolka vo uvoto,nie vo ponedelnik sme na kontrola za uvoto.




Mihaela 2010 -> RE: Воспаление на уво (27.2.2014 14:38:56)

Da da jas veruvam deka ja boli, no koga ke me vidi so tanjirot vo raka deka ide hrana bolkata stanuva epten strasna[sm=smiley13.gif
I vikam dobro ne ti davam i vednas drugo dete. zatoa mislam deka i malku manipulira. vo sekoj slucaj nee za zanemaruvanje bi otisla i na vtoro mislenje




blue_blue -> RE: Воспаление на уво (27.2.2014 15:24:18)

Mihaela2010, ќерка ми се пожали на болка во уво во понеделникот. Не ја однесов на матичен педијатар бидејќи таму е гунгула во понеделник, а бидејќи беше втора смена си реков ако треба да идеме на ушен лекар ќе нема време (ако одевме на матичен ќе одевме тек кај 19:15 за да избегнеме гужва). Е пошто јас само од воспаление на уво имам малку страв земав и одма ја однесов кај Цекиќ (Др Мери не беше на работа). Тој рече дека и е вироза, малку затнат нос, ама ете веќе има некој воспалителен процес на увото и да и давам антибиотик. Јас не давам антибиотици за ништо освен за пнеумониа, гнојна нагина и за воспаление во уво. И ја барав матичната да се консултирам со неа, не ми се јави и земав и дадов антибиотик. Следнниот ден ми се јави и ми рече дека имало вириоза кај децава која предизвикува рефлексна болка во уво. Ми рече „јас ретко праќам деца на ушен лекар, гледам со мојов инструмент какво е увото - стварно има едно такво за гледање во уво- и оваа недела од 50 деца на ден што прегледувам 40 се жалат на болка во уво и не треба антибиотик оти нема ништо во увото“. Јас жива ќе се изедев, ама ај кога веќе почнав со давање....Од мое искуство специјалистиве секогаш ќе те испратат со антибиотик а добар педијатар ќе види ќе процени што како...Затоа консултирај се со педијатарот и батали тоа специјалистите.




Mihaela 2010 -> RE: Воспаление на уво (27.2.2014 15:56:43)

Blue blue jas ja nosam vo Neuromedika, tamo ni e pedijatarot. taa rece deka najverojatno e od toa sto bese bolna gaden nekoj virus bese. ja pregleda, nema nisto nos ne tece, nitu zatnata i odma ne prati na ORL is to kaj niv imaat. pa pobaraa krvna slika dobra bese ama ja pregleda rece ispiranje- cistenje vo ponedelnik. dokolku ima bolki jaki utre da ja odnesam da dade antibiotik vo sprotivno da terame so Otol h kapkite i paracetamol. mene me zbuni toa ispiranjeto dali e potrebno toa ili ne. preska se pozali i staviv od kapkite i eve ja zivna i ubavo se najade.




Mihaela 2010 -> RE: Воспаление на уво (28.2.2014 16:07:52)

Ni pomina od edno stavanje na dve kapki Otol h.vcera se zalese popladneto i fala mu na boga nokeska ne she pozali a bogami ni denes.




vezilka RR -> RE: Воспаление на уво (28.2.2014 16:36:16)

И ние повторно завршивме со воспалено уво после вирозата. Секогаш исто, после настинка, увото. Овој пат богамо многу плачеше и не му се смиеи од еднаш ставање на Отол х, туку после два саари уште еднаш му ставивме за да се подсмири. Другиот ден ни препиша педијатерот и антибиотик, овој пат требало рече, оти не секогаш ни препишува со капките и антибиотик. И секогаш препораката ни е кога ќе почнеме со Отол х, после три дена да ставаме по три пати на ден.




Dilina -> RE: Воспаление на уво (1.10.2014 9:34:50)

На точно два месеца бевме на преглед кај матичната и ја прашав дали може да има некое воспаление од што и мириса увцето? Не мирисаше многу, но веќе два дена мириса ептен се осеќа.... а мн е мала и ми е страв... инаку секрет нема сега, некогаш знае да и падне по малце ама и за тоа ни рече дека е нормално.....[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




lukajana RR -> RE: Воспаление на уво (11.6.2015 17:59:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

me interesira dalin mozi da boli uvo pri vadenje na zabite sestki? pozzz





Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]