RE: Воспаление на уво (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


miana -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 14:57:11)

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

кажам еден лек за воспаление на уво кое и го дамав на мојата керќа која во јуни ќе пуни 5г.Во увото се капнува 1-2 капки од цвеќе кое го викаат чувар на куќата(зелено е има листови како мала палма).Се користи за многу болести ,а порано војниците кога немало вода го јаделе зашто е сочно.Се надевам на некого помогнав.Поздрав


Kaj da go najdam toa cveke????




riba79 -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 14:57:20)

e i nie taka prvo zapalenie na uvo pa na specijalist na ORL vidoa deka krajnicite se lom pa gi izvadivme...vidi da ne e od krajnicite..




JovanaJ -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 14:58:44)

Miana, kako pominale na lekar?




riba79 -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 15:03:55)

obicno go imaat poveketo luge zasadeno vo dvor,jas go zemav od komsika na drugarka moja...a ako nema nikoj kaj tebe prasaj i vo cvekara..ne znam sto da ti kazam

[image]http://static.politika.co.rs/uploads/rubrike/146910/i/1/4%20strana%20cuvarkuca.jpg[/image]




Џесика -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 15:46:24)

Јас го имам ова цвеќе, ако е тоа што мислам




mila 3 -> RE: Воспаление на уво (15.11.2011 12:26:44)

nie zavrsivme na klinika poradi infekcija na uvo, lezevme edna nedela. se pocna so zatnat nos i jas vikam da ne go nosam kaj maticnata, period na virusi, mu kupiv kapki i mu stavav edna nedela ama nisto, ne pomognaa.edno sabajle se budime na bebcevo ednoto uvo polno so sekret, bese isko kako zeleni mrsolcinja, go stiskam za uvoto neplace, temperatura nema, nisto detevo si se smee. nemise veruvase posto znam deka uvo mnogu boli.a baska pa i nedela, go odnesovme na dezuren od tamu na klinika, ni dado kapki za uvo i nos i antibiotik, doktorot vika za 3 dena na kontrola..odma mu se smiri uvceto, go nosime na kontrola ni vika dobro e prestanete so kapki samo neka go dopie sirupot. Po edna nedela pak istoto, [sm=duda.gif] nikakva bolka samo iscedok od uvoto, i pak nie na klinika i drug doktor vika mora da ostanete preku infuzija mora da se leci.5 dena primase 2 pati na den antibiotik preku infurija i kapki za uvo, pa uste 2 dena Pancef i kapki, i ne postija doma da si pieme sirup. na 2 dena ideme na kontrola, mnogu ni e strav da ne ni se povtori[sm=smiley13.gif] imase decinja koj bea operirani od slicni vakvi problemi[sm=smiley13.gif]
ako ima nekoja malka vakvo iskustvo neka pise, mnogu mi e strav baska imame 8 meseci [sm=smiley19.gif]




mila 3 -> RE: Воспаление на уво (4.12.2011 12:52:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mila 3

nie zavrsivme na klinika poradi infekcija na uvo, lezevme edna nedela. se pocna so zatnat nos i jas vikam da ne go nosam kaj maticnata, period na virusi, mu kupiv kapki i mu stavav edna nedela ama nisto, ne pomognaa.edno sabajle se budime na bebcevo ednoto uvo polno so sekret, bese isko kako zeleni mrsolcinja, go stiskam za uvoto neplace, temperatura nema, nisto detevo si se smee. nemise veruvase posto znam deka uvo mnogu boli.a baska pa i nedela, go odnesovme na dezuren od tamu na klinika, ni dado kapki za uvo i nos i antibiotik, doktorot vika za 3 dena na kontrola..odma mu se smiri uvceto, go nosime na kontrola ni vika dobro e prestanete so kapki samo neka go dopie sirupot. Po edna nedela pak istoto, [sm=duda.gif] nikakva bolka samo iscedok od uvoto, i pak nie na klinika i drug doktor vika mora da ostanete preku infuzija mora da se leci.5 dena primase 2 pati na den antibiotik preku infurija i kapki za uvo, pa uste 2 dena Pancef i kapki, i ne postija doma da si pieme sirup. na 2 dena ideme na kontrola, mnogu ni e strav da ne ni se povtori[sm=smiley13.gif] imase decinja koj bea operirani od slicni vakvi problemi[sm=smiley13.gif]
ako ima nekoja malka vakvo iskustvo neka pise, mnogu mi e strav baska imame 8 meseci [sm=smiley19.gif]

ne mi se veruva! otkako go izlecivme ednoto uvo po 10 dena otkako ne pustija od bolnica, pocna da ni tece od drugoto uvo, i povtorno vo bolnica 1 nedela, istata terapija[sm=smiley19.gif] Posto na klinika doktorive slabo objasnuvaat, bevme vo sistina i zamislete doktorov ni vika deka ima takva konstrukcija na glavceto, i segogas koga ke ni se zatne noseto ima sansi da ni tece od uvoto, se dodeka ne stekne pojak imunitet[sm=smiley19.gif]




miana -> RE: Воспаление на уво (7.12.2011 13:50:59)

Eve kerkami pocna da se zali od uvceto pa sega ke baram na forumov kako se davaat otol H kapkite ..Gi imam a nemam upatstvo za upotrteba...




JovanaJ -> RE: Воспаление на уво (7.12.2011 13:59:02)

Miana, mozat da se davaat duri i na dva-tri casa koga ima bolki po dve kapki. Taka pisuva vo upatstvoto a doktorkata ni imase receno tri pati na den po dve-tri kapki (neznam zosto taka rece).
Ama ne mu ja smiruvase mnogu bolkata. Ako ne pomogne daj i paracetamol dodeka ja odneses na lekar ke i prestane bolkata podolgotrajno. Posle sigurno ke i dadat nekoi kapki za lokalno ili antibiotik i ke se sredi...pisi kako ste pominale. Pozdrav i pobrzo da pomine!




miana -> RE: Воспаление на уво (7.12.2011 14:03:01)

Jovana pa na prethodnata strana pisuva deka se davaat na 1 h po 2- 4 kapki..Ti go imas li upatstvoto da prcitas i potocno da mi pises da ne i stavam bez vrska




miana -> RE: Воспаление на уво (7.12.2011 14:12:33)

ajdfe ve molam pistete mi kako pravilno se davaat ovia kapkive da ne i butam na kerkami bez vrska ..ima 4 godini ???




JovanaJ -> RE: Воспаление на уво (7.12.2011 14:30:40)

Miana pa imas upatstvo i na internet. Eve sto pisuva:
"""Prepora~ano dozirawe:
Kaj vozrasnite pacienti, na sekoj saat se kapnuvaat 5-6 kapki OTOL H vo zabolenoto uvo, ili se natopuva sterilna gaza i se vovlekuva vo u{niot kanal. Kaj deca i doen~e, po 2-4 kapki. Preparatot se koristi do potpolnen prestanok na bolkite. Zadol`itelno e da se konsultira doktorot.""""




lilicka -> RE: Воспаление на уво (7.12.2011 14:34:02)

Ллелеле божее....за 2 месеца 3 пат добива воспаление на ушињата[sm=smiley19.gif]
Ни препишаа само сируп и да и ставам топли облоги уфффффффффф......ми се рикааааааа!!!!!




JovanaJ -> RE: Воспаление на уво (7.12.2011 14:37:53)

lele ve razbiram kako vi e. Isto bese so nas lani. Sekoj mesec imase vospalenie na uvo. Ama bas sekoj mesec od Sep (togas pocna vo gradinka) do Juni. Tolku cesto sto posle prviot pat pravo odevme kaj doktorkata za uvo, nos i grlo, bez da otideme kaj maticen...koga ke mi tekne mi se place




miana -> RE: Воспаление на уво (7.12.2011 16:27:07)

Jovana toa znaci deka i kaj deca se dava na 1h po 3-4 kapki ili kako ???Aj kazi kaj da go procitam upatstvoto???/ Daj mi strana ili link ...TNX




JovanaJ -> RE: Воспаление на уво (7.12.2011 16:34:47)

Jas taka go razbiram.
Eve poveli linkot: http://www.reglek.com.mk/lekprikaz.php?mlid=1364




Џесика -> RE: Воспаление на уво (7.12.2011 23:14:33)

Миана, ние сме во тек пошто и ние лечиме воспалено уво... моментално сме на терапија Оперил спреј за носето, сируп Бактрим,(претходно испи 1 доза Дурацеф) а Отол Х капките ни рекоа ако ептен го боли увото да му капнувам по 3 капки, 3 пати дневно, значи на 8 саати... јас воопшто не ги употребив пошто немаше некое плачење, а капките содржат кортикостероиди и не сакав без потреба да му капнувам... по секако ќе ти треба антибиотик за носето и грлото (ако кашла), нас ни рекоа дур не се среди тоа нема да се смири ни увото, иако син ми веќе 2 недели нема никаков секрет, ни во носето, ни за искашлување, ама сепак уште примаме терапија, вчера на контрола дури и земаа да му ги исчистат со вода, душата ни излезе, се препотивме, и на крај жива вода мокри си отидовме од што не успеавме да го додржиме...и тоа е...




vida -> RE: Воспаление на уво (23.12.2011 14:25:25)

оф леле нас и ова не снајде сега...син ми нокеска накај 12 саат кога поцна да плаче леле без престан тоа вриштење пиштење што да ви кажувам и вие го имате поминато истото,се знае уво колку боли.Е ме нервира матичната негова мислам дека абер си нема женава од ништо.Детево болно ми е веке 2 недели со кашлање со мрсули она никаков лек да даде или било што и само вика нека го една недела ке видиме.Требал сам да се бори да не пие ништо.Си купивме ние сируп алмацин на своја одговорност пошто веке го има пиено ама нокеска ете го фатија ушињата.Отидовме на детска клиника прво тоа ми текна у тој хаос незнам главата кај ми е ке одам по амбуланти саат време ке треба да ги будам,па да се расонат и на крај да ми дадат упат за во државна [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] На детска клиника кажав дека се држи за увцињата и само што го пипна докторката рече дека е за на ушно.Одиме таму истиот филм.Никој нема сите спијат сестрата после некое време кога се разбуди вика па кај ви е упатот па кој ве пратил тука од кај знаат на детска клиника дека е за тука детево,требале да го прегледаат па чекајте незнам дали да го разбудам докторот ми идеше да земам и да потепам све таму.Се извинувам за долгиов пост ама толку сум иритирана од здравствово наше немам зборови.Докторот кога стана од што беше отечен не успеа да види ни колкаво е бебето син ми има 9 месеци а он ме прашува детево колку години има.Ако му кажев 5 ке речеше добро.Ме праша што пиел до сега да продолжи,да му ставам капки во нос марисол,за после да се попишмани и да рече не не му ставај капки има инфекција не му требаат капките.Цела нок не сме спиени сабајле одиме кај матичната за најпрво да ми се изнавика што не сме земале прво упат,па кога и побарав уште еден упат за специјалист сакав во железара да ми каже дека неможе да даде 2 немала како да ги оправда.Значи накратко ако сум го носела еднаш во државна немам право да земам друг упат да побарам второ мислење.Уствари имам ама да си платам приватно...еееее е*ати и здравство наше и државава наша пропала.Ја примаме истата терапија како и повекето што ве прочитав алмацин,капки за уши отол х и капки за нос адрианол т.Се надевам ке помине ме плаши тоа што и болница се завршува со инфекцијава.




Annet -> RE: Воспаление на уво (5.1.2012 12:10:53)

ja ctam na temava
i mozlam deka mojata kerkicka go ima ovoj problem.2 noki po red vristi vo son ,i ponuduvam mleko no uste poeke vristi
denski ne i e nisto,no nema T ne kasla nema mrsuli??????
mozno li e da e use??ke ja nosma na lekar obaveno;-((((((((((((leleeeee
na ladno spieme 5 meseci skoro ke pravi




Felly RR -> RE: Воспаление на уво (5.1.2012 12:27:07)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

daaaaaa vo ladno spieme namerno oti mnogu i se zatnuvase noseto??iiiiiiiiiiii lelee mozno e toa aaaa ke toplam vecer tamu vo detska pa ke vidime nokeska fala mnogu.izvinete sto pisuvam tuka sega ke vidam na taa tema ;-)imajte ubav den
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Анет, тоа што викаш за увце да ја боли, можно е само навечер ако спиете во поладно.




Annet, нас тоа ни се случи кога почна ладното мислам, денски топло, ама навечер во ладно, и кога ќе се разбудеше по 2 саати откако заспала, не можевме да ја смириме од плачење. ПОсле откривме дека било од увцето.




Natuska85 -> RE: Воспаление на уво (5.1.2012 12:30:03)

Јас не сум пишала на темава,ама ради воспаление на уво пред не цел месец заглавивме цела недела на Детска клиника.Значи неколку вечери по ред не ми спиеше убаво,се будеше на секои 2 саати а не беше гладен,за тој еден петок таму почеток на декември да ми крене температура.И така го држев два дена дома со температура,ама почна и да повраќа и го однесовме на дежурен,па со упат и на Детска Клиника.Од таму докторката го исчепка убаво и виде дека реагира на ушињата,па упат за на ушно.Ушињата гревче црвени нема до каде.Направивме крвна слика,леукоцитите во вис 29.000.И заради тоа највеќе не задржаа.По една недела пак на уво,нос и грло на преглед.Не беа уште поминати но не пуштија дома со терапија.

По испуштањето одевме кај Др. Мери во Порта Влае на преглед и со дополнителна терапија познаа да се опоравуваат ушињата. Еве вчера бевме и кај Др. Бундевска (која работи со Др. Цеќич) во Мичурин на преглед и скроз ни се веќе оправени. Сепак и нарачав на мајка ми да ми донесе од тоа цвеќето погоре што е спомнато како народен лек,да си го имам за секој случај.




Annet -> RE: Воспаление на уво (5.1.2012 14:13:08)

sega se vrakam nema doktor amannnnnnn




AnnaMolly RR -> RE: Воспаление на уво (5.1.2012 14:22:08)

 
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Јас не сум пишала на темава,ама ради воспаление на уво пред не цел месец заглавивме цела недела на Детска клиника.Значи неколку вечери по ред не ми спиеше убаво,се будеше на секои 2 саати а не беше гладен,за тој еден петок таму почеток на декември да ми крене температура.И така го држев два дена дома со температура,ама почна и да повраќа и го однесовме на дежурен,па со упат и на Детска Клиника.Од таму докторката го исчепка убаво и виде дека реагира на ушињата,па упат за на ушно.Ушињата гревче црвени нема до каде.Направивме крвна слика,леукоцитите во вис 29.000.И заради тоа највеќе не задржаа.По една недела пак на уво,нос и грло на преглед.Не беа уште поминати но не пуштија дома со терапија.

По испуштањето одевме кај Др. Мери во Порта Влае на преглед и со дополнителна терапија познаа да се опоравуваат ушињата. Еве вчера бевме и кај Др. Бундевска (која работи со Др. Цеќич) во Мичурин на преглед и скроз ни се веќе оправени. Сепак и нарачав на мајка ми да ми донесе од тоа цвеќето погоре што е спомнато како народен лек,да си го имам за секој случај.



Многу ми е мило што сосема оздраве Кико. И јас сум го носела Филип кај д-р Мери, многу сум задоволна од неа. Инаку, имам и јас од тоа растението за уво, свекор ми ми го покажуваше летоска во двор. Ако ти треба, пиши.




Annet -> RE: Воспаление на уво (5.1.2012 17:18:17)

eve sum dvete usinja se vispaleni mi dadoa kapki i antibiotik......a ke pobaram od ova cvekevo jas




vida -> RE: Воспаление на уво (5.1.2012 18:58:50)

вчера бевме на контрола во железара кај доктор Павле со многу луѓе што разговарав ми го спомнаа како еден од подобрите доктори.Прво убаво ме искара што капките ги имаме користено 5 дена,тие се користат ден два преку сила додека ги има болките,а и зашто одма не сме отишле на специјалист него сме користеле капки по препорака на педијатар [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Требаше да ја претепам докторката на син ми затоа што убаво ја замолив да ми даде упат за специјалист а она ми се истури како мојот син не и бил прв ваков случај нема потреба од специјалист ако требало ке ми кажела каде да одиме на приватно.
Докторов ни рече имаме среќа што не му пукнало ушно тапанче.И недај боже доколку пак го фатат ушињата да не ставаме никакви капки да му дадам сируп за температура пошто е и за болки и право на специјалист.Сега сме супер,не го болат му ги переа ушињата,многу плачеше ама битно сега е добар.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>