RE: Воспаление на уво (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебеПорака


riba79 -> RE: Воспаление на уво (12.2.2010 9:55:53)

Ве читав некое време и решив да се придружам засто гледам дека сте стварно супер.Ида планирам да ве дружам.[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
ripce -> RE: Воспаление на уво (12.2.2010 10:06:00)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Незнам дали може на бебиња да се става рипче? Докторката не спомна капки, само рече да ставаме топло. Јас поучена од вас загревав ориз, го ставав во нејзино чорапче и воопшто не ја болеше синоќа.


Нормално дека штом д-р не каже не смееме да даваме ништо на своја рака... Инаку капките се даваат и на новороденчиња и на мали деца, јас вечерта кога се вративме од болница, одма барав да прочитам, што капки се, утредента ги купивме... да не испадне дека му давам нешто на своја рака, што не е испитано.

4. KLINICKI OSOBENOSTI  
4.1.    Terapevtski indikacii  
OTOL H  se primenuva kako adjuvantna terapija pri vospalenie na srednoto uvo za namaluvawe na bolkata i vospalitelnite reakcii vo nadvoresniot usen kanal koi odat zaedno so vospalenieto na srednoto uvo.   Indikacii za primena na ovoj preparat e isto taka i  bolka i cesanje vo usniot kanal pri ekcem, razlicni dermatozi i nadrazbi od razlicna etiologija. 
4.2.         Doziranje i nacin na aplikacija  
Preporacano doziranje
:   Kaj vozrasnite pacienti, na sekoj saat se kapnuvaat 5-6 kapki OTOL H vo zabolenoto uvo, ili se natopuva sterilna gaza i se vovlekuva vo usniot kanal. Kaj  deca i doencinja po 2-4 kapki.  Preparatot se koristi do potpolen prestanok na bolkite. Zadolzitelno e da se konsultira doktorot.
Slagjana -> RE: Воспаление на уво (12.2.2010 10:34:33)

Otol H капките содржат кортикостероид кој не се дава без претходна консултација со лекар. Инаку навистина е ефикасен лек за воспаление на увото и пред 10-ина години беше лек кој често се препишуваше кај нас, а последниве години наместо капки за уво се даваат капки за нос и сируп антибиотик. Тоа е бидејќи капките за уво, доколку постои некакво оштетување на увото, можат да доведат до несакани последици (не дај Боже). Затоа посигурно е користењето на кантарионово масло.
ripce -> RE: Воспаление на уво (12.2.2010 10:40:18)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

Otol H капките содржат кортикостероид кој не се дава без претходна консултација со лекар. Инаку навистина е ефикасен лек за воспаление на увото и пред 10-ина години беше лек кој често се препишуваше кај нас, а последниве години наместо капки за уво се даваат капки за нос и сируп антибиотик. Тоа е бидејќи капките за уво, доколку постои некакво оштетување на увото, можат да доведат до несакани последици (не дај Боже). Затоа посигурно е користењето на кантарионово масло.Да, да знам Slagjana дека содржат кортикостероид - Преднизолон, уште еднаш ќе кажам дека на нас ни беа препишани од д-р, заедно со капки за нос - Оперил и антибиотик - Алмацин...  
Snowhite RR -> RE: Воспаление на уво (21.8.2010 1:52:23)

Ете и Михаил, од грлото доби и воспаление на увото, леле такво плашење не су слушнала. Денеска по втор пат го однесов кај докторката, зошто веќе трет ден со терапија, а тој се уште плачеше, но го прегледа и рече да продолжиме со терапијата, да го допие Цефаклорот за грлото и Дексаметазон неомицин капките за уво да му ги капнувам и да се видиме во понеделник пак. Се надевам дека ќе му помине, многу ми е страв да не се влоши нешто, зошто ни даде упат за на ушно за снимање, ама е викенд и нема доктор таму, па ќе чекаме до понеделник
lila_mk -> RE: Воспаление на уво (29.11.2010 9:31:26)

i nie imavme 40 temperatura i vospalenie na 2 te uvca vikendov a terapijata koja nija dasdoa bese otol h, operil kapki i sirupce baktrim. 3 dena se macevme so temperatrura sega ni se simna na 37.8 no sumliv mi e ovoj lekov baktrim? inaku prethodno pievme 2 nedeli amoksiklaf (samo 2 dena pred da ne zabole uvceto) kazete mi vase iskustvo please sakam da ja nosam da i ja smenat trerapijata ?
viksa -> RE: Воспаление на уво (20.5.2011 16:14:40)

и ние завршивме со воспаление на средното уво. Се започна со зацрвенетето грло на Петар и високата темепература од 39 до 40. После 10 дневно измачување и ,,лекување со Pancef`` завршивме на клиника и таму останавме 6 дена. Сега Петар е дома и е добар. Ме интересира дали некој од вас има чуено за некој доктор за уво нос и грло (била добар специјалист) чија ординација се наоѓала во близина на гинеколошката ординација д-р Ложанковски.
none -> RE: Воспаление на уво (28.6.2011 11:36:21)

i jas izgleda go imam ovo problem no kaj nas lekarite za zal nisto ne znaat.Go odnesovme na usno go vide i mu prepisa kapki i toa za oci   vo upastvotot nikade ne vidov deka e za uvo se vikaat deksametazon+hloramfenikol mu stavavme neklolku dena podobruvanje ne vidovme nikako detetmo ima 5 meseci i kako gore navedetoto sto procitav vrtenje na glava placenje i cesanje na uvoto i glavceto mu e toplo pozadi usi toa e veke 2 meseci kazete majki kade da se obratam na sigurno sto ste go imale isitiot problem,imam mirno bebe no od ovoj problem se voznemiruva i pocna da ne mi spie preku den ve molam za sovet [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
Snowhite RR -> RE: Воспаление на уво (28.6.2011 11:43:01)

Истите капки се и за уво и за очи и ние ги имаме примано, ставај му и топли облоги на увото и давај му Ефаралган сирупче за болката, ако плачи многу
anedespo -> RE: Воспаление на уво (28.6.2011 12:44:27)

Neka dodadat i oralen antibiotik za pobrzo da pomine.A za bolka postoi Otol H - kapki, no sepak prvo konsultacija so doktor.
none -> RE: Воспаление на уво (28.6.2011 17:38:30)

vi blagodaram mnogu no sepak toa ima samo 4 za nekoj den 5 meseci  ke odam utre na maticniot pa da vidam sto pak ke mi kaze 
mila mama -> RE: Воспаление на уво (28.6.2011 20:58:26)

ИЗВОРНА ПОРАКА: none

i jas izgleda go imam ovo problem no kaj nas lekarite za zal nisto ne znaat.Go odnesovme na usno go vide i mu prepisa kapki i toa za oci   vo upastvotot nikade ne vidov deka e za uvo se vikaat deksametazon+hloramfenikol mu stavavme neklolku dena podobruvanje ne vidovme nikako detetmo ima 5 meseci i kako gore navedetoto sto procitav vrtenje na glava placenje i cesanje na uvoto i glavceto mu e toplo pozadi usi toa e veke 2 meseci kazete majki kade da se obratam na sigurno sto ste go imale isitiot problem,imam mirno bebe no od ovoj problem se voznemiruva i pocna da ne mi spie preku den ve molam za sovet [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]None zavisi za kakvo vospalenie na uvo stanuva zbor: za vospalenie na nadvoresno, sredno ili vnatresno uvo. Ova edinstveno i samo moze da go utocni otorinolaringolog (lekar za uvo, nos i grlo).

Terapijata e ralicna za razlicnite vidovi vospalenija. Toa sto ne mu pominuva od kapkite me naveduva na misla deka moze da se raboti za vospalenie na srednoto uvo - otitis media acuta. Ponekogas toa vospalenie pominuva samo od sebe, no ponekogas bara lekuvanje. Mozes da probas da mu stavas zagreana krpa so pegla na uvoto, no ne znam dali ke pomogne. Vo poteskite slucai bara lekuvanje so antibiotik i drugi lekovi, ama za toa treba da te pregleda lekar. Ako se izleci samo od sebe ili so lekarstva, no na vreme, nema da imate nikakov problem, no ako se propusti moze da hronificira i cel zivot da si trgate maka. Zatoa pravo na doktor, pa duri i na vtor doktor.
none -> RE: Воспаление на уво (29.6.2011 13:33:43)

DA EVE SEGA DOAGJAME OD PEDIJATAR NI PREPISA KAPKI ZA NOS I USTE DVE ODNOSNO NEZNA MTRI RABOTI STO MASMI OD APTEKA TREBA DA GI ZEME NAVODNO OBJASNI DOKTORKATA KAPKITE NEKOJJ DRUGI SEGA KE MU POMOGNALE JAS VI KAZUVAM NA KOLKU DOKTORI DA GO NOSITE SITE NA SVOJ NACIN PREPISUVAAT TAKA DA AJDE SEGA DA PROBAME SO OVIE STO DENES KE POCNEME DA GI STAVAME DRUGO NEZNA msto da vi kazam[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
riba79 -> RE: Воспаление на уво (29.6.2011 15:01:21)

none,odnesi go deteto na klinika kaj Filipce,nie sega pred 20 dena gi vadevme krajnicite i vidov mnogu bebinja i mali deca koi go imaa ovoj problem so srednoto uvo..im tecelo vnatre gnojce koe pravi strasna bolka..ako ne mozes da cekas odnesi go privatno kaj cekic vo aerodrom toj e specijalist za ovie raboti a pregledot e okolu 600 den..nemoj da cekas sepak se raboti za bebe.podrav
none -> RE: Воспаление на уво (5.7.2011 8:16:07)

vi blagodaram mnogu no sega e dobar prestana cesanjeto i se nadevam ke ostane taka,vi blagodaram uste ednas:)
lilicka -> RE: Воспаление на уво (28.10.2011 19:48:41)

После толку недели маки-плачење,нејадење....педијатарот откри дури сега дека има воспаление на десното уво сето тоа од грлцето[sm=smiley13.gif]
Ме боли душава кога ја гледам колку е тажна.....и уште јаде како мачее со сила!
[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]
miana -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 8:13:48)

Barav i najdov vakva tema...Sabajlevo okolu 05h kerkami se razbudi so bolka vo desnoto uvo...I stavav topli oblogi i svekravmi mi dade kapki OTOL H sto gi kupila letovo za na odmor. I kapnav edna kapka i i pomina posle 1h. Sega od vreme na vreme kako da kreva T ama i spaga..Samo si zari....Inau minatata nedela ne odese vo gradinka ( kaslase i imase T ) taman se zaleci sega povtorno kasla so slaem i i tece noseto...Doktorkata i e vtora smena planiram da ja nosam.Mene mi lici na lecena a nedolecena..[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
miana -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 9:06:12)

Inaku od domasni lekovi znam deka babami mene mi stavase vrela sol vo maramce da drzam na uvi i proprzuvase cesne luk vo zejtin da ostsoi male i od toa mi kapnuvase....
JovanaJ -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 9:07:13)

Lani koga pocnavme vo gradinka prv pat sin mi dobi vospalenie na uvoto. Mnogu placese, mnogu bolno. Go odnesovme na maticen pa na usno so upat i ni dadoa kapki Otol H i nekoj antibiotik sirup ajde ni vika taa nisto ne mu e ke mu pomine.
Uste vecerta bolkite ne mu se smirija, placese cela vecer. Sledniot den ni stana poloso krena mnogu visoka temperatura i ja idnesovme kaj Dr. Meri vo Vlae- otorinolaringolog . Ni dade kapki za vo uvo,nos vo kombinacija so pojak antibiotik i naredniot den ni pomina. Uvoto bilo premnogu vospaleno za tolku slab lek sto predhodno ni go dadoa.Mu stavi i gazicka so kombiniran lek vo uvoto od sto vednas mu se smirija bolkite.
Skoro cela zima dobivase vospalenie na uvoto i se go nosevme kaj nea. Znae da proceni sto tocno da se dade za da se smirat bolkite i temperaturata...go pregleduva celosno znaci uvo, nos, grlo, dava inhalacija ako e potrebno za nos i sl...Od Februari navaka ne mu se vospalilo uvo, najverojatno imunitetot e malku podobar sega...
JovanaJ -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 9:11:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Inaku od domasni lekovi znam deka babami mene mi stavase vrela sol vo maramce da drzam na uvi i proprzuvase cesne luk vo zejtin da ostsoi male i od toa mi kapnuvase....

Miana, inaku moja preporaka ti e da ne stavas nisto na svoja raka dodeka ne ja pregleda lekar, posebno ne tie nekoi domasni "lekovi" osven Otol H za bolki ili ako se mnogu silni bolkite Paracetamol. I nikako topli oblogi, toa uste vednas me predupredija da ne go pravam dodeka ne ja pregledaat, da vidis dali navistina se raboti za vospalenie ili nesto drugo...
Vi posakuvam pobrzo da vi pomine!
miana -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 10:00:25)

Fala srcka..I mene ne mi se stavase nisto ama nemav drugo care vo 05 h
I kapnav samo edna kapka vo uvceto i eve sega vikala deka ne ja boli..se javiv doma..Ke ja nosam sekako na lekar porucek..Stom i kaslicata i se povtori me faka strav..i operil kapki i stavam
miana -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 10:51:42)

Ebe sega mi se javija od doma i temperatura kacila 38,7 [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
JovanaJ -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 10:57:51)

Miana normalno e, ako e infekcija se ocekuva deka ke kaci T, se povrzano e toa uvo, nos, grlo...
Neka i stavaat Otol H pocesto mislam deka pisuvase moze i na 2-3 casa proverete. Ama uste poefikasno e so paracetamol. Vednas ke i stane podobro i ke i smirat bolkite dodeka ja odnesete na lekar...Ova od iskustvo sto mi kazuvala doktorkata sto da pravam dodeka otideme na lekar...
miana -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 11:33:19)

Ma jas ke ja odnesev pred da stavam kapiki ama vtora smena i e doktorkata a zamenata nejzina e se samo doktorka za deca NE....Paracetamol i dadovme ( morav 38.7) mada od paracetamol brzo mi kacuva pak...Ke ja nosam porucek ne i stavam veke kapki - ne sakam na moja raka..Moze ke mi gi dade istive doktorkata,ke vidam a ke baram i obavezno nesto za imunitet..nema ni nedela dena od poslednata temperatura...Aman veke
riba79 -> RE: Воспаление на уво (2.11.2011 14:55:36)


ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

кажам еден лек за воспаление на уво кое и го дамав на мојата керќа која во јуни ќе пуни 5г.Во увото се капнува 1-2 капки од цвеќе кое го викаат чувар на куќата(зелено е има листови како мала палма).Се користи за многу болести ,а порано војниците кога немало вода го јаделе зашто е сочно.Се надевам на некого помогнав.Поздрав

Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>