RE: Воспаление на уво (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Annet -> RE: Воспаление на уво (5.1.2012 19:23:31)

na specijalist samo kakpki mi dadoa i ne mi kazaa do koga da savam........koga otidov kaj pedijatarot mi vika nemoze samo kapki mora antibiotik i srej za nos....lelee sega koga ke odam na kontrola na spec. so ke kazam leleee ...i staviv se i dadov eve ja spie,kazete mi kolku dena se stava kapki i siruv ja za 3 dena ke odam na kontrola ,vo nedela,i dali da ja banjam glavvata?????
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

eve sum dvete usinja se vispaleni mi dadoa kapki i antibiotik......a ke pobaram od ova cvekevo jas





bombica -> RE: Воспаление на уво (5.1.2012 19:37:13)

Pa i nemora da ja mies glava ili pa ako ja mies stavi i pamukcinja vo usinjata....[sm=smiley31.gif]do Iva i pobrzo da ozdrave




lilicka -> RE: Воспаление на уво (20.1.2012 23:12:05)

Значи јас ќе полудам ова е 5-6 пат од кога е родена да има воспаление на ушињата
Ужасссссссс[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]
Од што ли е вакаа,се убивме пиејќи лекови[sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif]




*Elena* -> RE: Воспаление на уво (2.6.2012 22:15:41)

Mamicki, moevo [sm=duda.gif] nekolku dena go primetuvam deka postojano si go ceska desnoto uvo, i da mu stavam stegac ili kapce, go trga i pak si go faka uvoto. Nema placki ili drugi indikacii deka go boli, se slucuva da kivne ponekogas, ama retko. Imame skoro 6 meseci i moze i zapcinja da mu izlagaat...Dali znaete nekoj privaten usen doktor vo blizina na naselba Aerodrom, koj bi mozel najbrzo da go vidi, bez maticni, upati i sl.?




Natuska85 -> RE: Воспаление на уво (2.6.2012 22:46:03)

Елена јас го носев [sm=duda.gif] кај др.Цеќич во Мичурин карши Близуу.Доктор за уво,нос и грло е.И др.Бундевска работи кај нив,многу сум задоволна и од неа.Ако сакаш во пп да ти пишам број.Носи го ќе го видат,да не го мислиш.Инаку воспаление на уво е страшна работа,ние заглавивме две недели на клиника од тоа,имам пишувано претходно.




*Elena* -> RE: Воспаление на уво (2.6.2012 22:53:09)

Pisi mi broj vo PP obavezno, i fala ti mnogu...




teonce dusicka -> RE: Воспаление на уво (10.8.2012 22:51:10)

Zdravo na site mamicki pred se,znaci mojata mala ima 6 meseci i 2 nedeli,poslednive nekolku dena ja primetuvav deka mi potkasluva po malku i noke se budese i vo sonot pistese,a imase i preku den nekoi periodi koga mnogu placese i vristese ama sepak se smiruvase.Koga denes potocno utrovo pocna tolku silno da vriste so duri se zaogase od placenje,nie so maz mi neznaevme sto da pravime ednostavno se isplasivme i otidovme kaj maticnata,Koga i kazav se na maticnata taa vednas ja fati pozadi usinjata i malava pocna da vristi iona veli 100% ima vospalenie na usinjata,odete pravo na usen,otidovme i tamu ja pregledaa i ni kazaa deka ima vospalenie ideka imala malku ne znam tocno kako kaza nesto kako nekoja masna naslaga,i ni prepisaa da i stavam hidrogen vo usinjata i ni dade sirup Augumentin.si dojdovme i dadov se smiri malku koga sega pred da se zaspivame pak pocna da vristi ama toa bese edno 10 minuti nisto poveke,ama sigurno deka ne bese kako utrovo.dali vi e poznato ova,ako vi e poznato pisete mi i sto drugo mozam da prezemam mislam ako ima potreba.Pozdrav mamicki




mmbucko -> RE: Воспаление на уво (11.8.2012 0:13:01)

Teonce dusicka, eventualno ako pocne pak da ja boli, oti noke gi faka mozes da i dades paracetamol za bolka i da i stavis toplo na usinjata. Za den dva bi trebalo da ja snema bolkata. Obavezno odete na kontroli ama najobavezno oti uvo ne e igracka. Jas so vtoroto detence skisnav na klinika za uvo nos i grlo i stignavme do 2 operacii na usinjata. Sega ima 5,5 god i uste ni se usite slaba tocka. Ako mozam bilo kako da pomognam so sovet slobodno prasaj, se sto znam od nase iskustvo ke ti kazam. Imajte mirna nok




teonce dusicka -> RE: Воспаление на уво (11.8.2012 8:56:51)

Srekna sum izadovolna od nokva sto pomina,znaci nokeska malava si spiese mirno i se razbudi duri vo 4 utrovo za cicanje.Imase mirna nok nemase vreskanje nokeska vo sonot kako sto znaese da pravi.Valda taa bolka sto ja ima od uvoto ne i e bila tolku silna pa da se razbudi i da pocne da place.Daj boze da i pomine sto pobrgu zosto e strasno vristenjeto.Se nadevam deka sirupceto i hidrogenot imaat vlijanie.Ke videme denes kako ke pomineme pa vecerva ke ve izvestam.Pred se blagodaram na sovetot.




teonce dusicka -> RE: Воспаление на уво (11.8.2012 20:41:29)

Zdravo nie sega samo sto se zaspavme so malata.Znaci denes pominavme odlicno,sakam da kazam deka nemase boli vo uvoto,samo taka placese dodeka se macevme za da go ispie sirupceto i da i stavam hidrogen.Se nadevam deka nema pak da se pojavi taa bolka.Pozdrav mamicki.




mmbucko -> RE: Воспаление на уво (11.8.2012 22:39:20)

Do site mamicki so decinja so bolno uvce edna poraka. So usite nema igranje, mora da se svati seriozno oti posledicite mozat da bidat opasni. Ke se obidam da vi dolovam preku eden od nasite primeri. Malata nemase 2 godinki i malku malku ke ja fatese uvoto. Standardno dobivase od usen lekar amoksiklav i kapki i kontroli. Po neznam koj pat bevme na terapijava veke 7-8 dena i malava pocna da se zali na uvce i digna temperatura 38,5C e. Bese prikvecer i se slusnav so drugarka mi koja specijalizirase ORL i mi rece podhitno sabajle da ja donesam. Za nekoi2-3h temperatuata sama si pomina i detevo ne se zali na uvce. Nemav namera da ja nosam utredenta ama znaev druvarka mi ke mi ja pukne glavata i sepaj so mm ja odnesovme. Stom ja vide dr vednas se uspanici i go vikna najdobriot usen lekar. I toj ja pregleda i vednas naredi da ja spremat operacionata sala. Jas i mm celi vo prasalnici, sala????? Na malata i bilo veke zafateno so infekcija srednoto uvo i pretese opasnost od meningit. A nea ne ja bolelo zatoa sto tqpanceto i perforiralo pa i se namalil pritisokot koj i stvaral bolka. Taka nie od igracka, vo petok vo 15h vlegovme vo sala na operacija sto traese 4,5-5h i ostanavme vo bolnica 14 dena. Nesakam da Ve uplasam samo da ukazam na serioznosta od vospalenie na uvo.




mila 3 -> RE: Воспаление на уво (15.8.2012 21:19:44)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

Do site mamicki so decinja so bolno uvce edna poraka. So usite nema igranje, mora da se svati seriozno oti posledicite mozat da bidat opasni. Ke se obidam da vi dolovam preku eden od nasite primeri. Malata nemase 2 godinki i malku malku ke ja fatese uvoto. Standardno dobivase od usen lekar amoksiklav i kapki i kontroli. Po neznam koj pat bevme na terapijava veke 7-8 dena i malava pocna da se zali na uvce i digna temperatura 38,5C e. Bese prikvecer i se slusnav so drugarka mi koja specijalizirase ORL i mi rece podhitno sabajle da ja donesam. Za nekoi2-3h temperatuata sama si pomina i detevo ne se zali na uvce. Nemav namera da ja nosam utredenta ama znaev druvarka mi ke mi ja pukne glavata i sepaj so mm ja odnesovme. Stom ja vide dr vednas se uspanici i go vikna najdobriot usen lekar. I toj ja pregleda i vednas naredi da ja spremat operacionata sala. Jas i mm celi vo prasalnici, sala????? Na malata i bilo veke zafateno so infekcija srednoto uvo i pretese opasnost od meningit. A nea ne ja bolelo zatoa sto tqpanceto i perforiralo pa i se namalil pritisokot koj i stvaral bolka. Taka nie od igracka, vo petok vo 15h vlegovme vo sala na operacija sto traese 4,5-5h i ostanavme vo bolnica 14 dena. Nesakam da Ve uplasam samo da ukazam na serioznosta od vospalenie na uvo.

i nie imame problem so uvcinjata( imam pisuvano nekolku pati) [sm=smiley13.gif]

mmbucko me interesura po sto zaklucija deka treba da se operira? kaj nas problemot e toa sto koga ke ni se zatne nosot ni se vospalua i srednoto uvo, pocnuva da gnoi i ni tece od uvoto( mu puka tapanceto da si zarasnuva samo), nitu go boli nitu pak ima temperatura. togas sme od 5 do 7 dena pod infuzija pa vo zavisnos od sostojbata i so sirup prodilzuvame ako treba. do sega ni se ima sluceno 4 pati vaka imame 1.5 godina, od 8 meseci si go imame ovoj problem. Na esen treba da pravime timpanometrija(mislam deka taka se vikase)




mmbucko -> RE: Воспаление на уво (15.8.2012 22:47:03)

Mila 3, znam za sto mi zboruvas. Nas taka do sega ni se ima sluceno nekolku pati, mislam da ni pukne tapanceto. Imam sreka sto drugarka mi bese na specijalizacija na ORL pa me nosese ona kaj Jekic. Koga ja imase operacijata nisto ne bese razlicno od drugite pati. Ednostavno ja pregledaa, rekoa deka i e spusten gorniot zid i deka ako odma ne se intervenira za nekolku saati moze da napravi meningit. Potoa ni stavija ventilacioni cevcinja vo usite i pak se vospaluvaa ama ne gnoeja.. Pa posle pri edna infekcija koja bese mn silna i ispadnaa cevcinjata. A be maki i tret krajnik izcadivme demek toa e pricinata i pak nisto, posle toa imavme pak uste 3-4 perforiranja so gnoenja. Eve sega letovo e ok ama imame specijalni cepcinja za usi koga se banja da ne i vleguva voda. So strav ja cekam esenta, nie imame 5,5 god i od septemvri sme prvace, a prva infekcija na uvo imavme na 6 meseci.....




mila 3 -> RE: Воспаление на уво (18.8.2012 22:39:49)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

Mila 3, znam za sto mi zboruvas. Nas taka do sega ni se ima sluceno nekolku pati, mislam da ni pukne tapanceto. Imam sreka sto drugarka mi bese na specijalizacija na ORL pa me nosese ona kaj Jekic. Koga ja imase operacijata nisto ne bese razlicno od drugite pati. Ednostavno ja pregledaa, rekoa deka i e spusten gorniot zid i deka ako odma ne se intervenira za nekolku saati moze da napravi meningit. Potoa ni stavija ventilacioni cevcinja vo usite i pak se vospaluvaa ama ne gnoeja.. Pa posle pri edna infekcija koja bese mn silna i ispadnaa cevcinjata. A be maki i tret krajnik izcadivme demek toa e pricinata i pak nisto, posle toa imavme pak uste 3-4 perforiranja so gnoenja. Eve sega letovo e ok ama imame specijalni cepcinja za usi koga se banja da ne i vleguva voda. So strav ja cekam esenta, nie imame 5,5 god i od septemvri sme prvace, a prva infekcija na uvo imavme na 6 meseci.....


lele mmbusko sto zboris[sm=smiley13.gif] pa kolku pati vi se slucilo ova? a odese vo gradinka? i sakas da kazes deka ne ja znaat pricinata? kaj nas e definitivno od nosot, sto se zatne znam sto me ceka posle, i toa koga ke ni se zatne toa tarae najmalku 2 nedeli i taman ke ni pomine malku nosot i glegam deka uvoto e vosplaeno.i jas do nosam kaj Jekic, toj mi rece deka trubata sto gi povrzuva nosot i uvoto kaj nas e posiroka i dodeka ne porasne da se iskrivi taa malku ke ni pravi problem(zasto kaj bebinjata taa bila horinzotalno postavena). prvite 2 pati lezevme na klinika po 1 nedela vo ist mesec zatoa sto infekcijata ni se prenese od edno na drugo uvo, tamu ne lecese Gogusevski.

go proverivme i tretiot krajnik, togas bese se vored, na esen ke ni go pregleda pak pa ke vidime.
A cepcinjta za uvce pri banjanje od kade vi se? po preporaka gi kupivte, mora da se stavaat, zasto do sega nisto takvo ne mi rekle.

lele me da faka strav[sm=hudicek1.gif]




mmbucko -> RE: Воспаление на уво (19.8.2012 16:26:45)

Mila3 neam pojma kolku pati imavme infekcii do sega. Pricinata ni kazaa deka e ista so vasata. Nema sto da se pravi samo da se ceka da porasne a dotogas da se cuva da ne i se osteti sluhot. Drugarka mi specijalist ORL mi posovetuva da vnimavam da ne i vleguva voda vo usite pri banjanje. Probavme so cepcinjata sto gi ima vo prodavnicite za sportska oprema ama mali ni bea usinjata pa nebivase taka. Za sreka pak druga drugarka koja uvezuva aparatcinja za slusanje i ima ordinacii niz makedonijava mi rece deka oni izrabotuvaat anatomski cepcinja koi odgovaraat na usinjata na pacientot.
Ako sakas moze da ti pisam vo pp.
Vo gradinka izminative 3 god sme bile vkupno 3 meseci :((((. 1nedela odime 5 nedeli se lekuvame. Strasno!!!
Sega treba vo uciliste da trgneme i dusa nemam od strav kako ke bide. A zastudi, pocnuva nosot da i tece i odma posle uvoto.
Ako bilo koj znae nesto da predlozi bujrum.




mmbucko -> RE: Воспаление на уво (19.8.2012 16:28:32)

Pred nekoja nedela se vidov so drugarka od Germanija i mi vika tamu vospaleno uvo lekuvale so isitnet i zagrean kromid staven vo paketcinja. Dali nekoj znae nesto za toa????




mila 3 -> RE: Воспаление на уво (19.8.2012 23:13:29)

mmbucko jas sum mnogu dosadna[sm=smiley1.gif] ama imam milion prasanja[sm=smiley1.gif]

kazimi dali imavte problem koga odevte na odmor, jas nema da go ostavam da gnuri ama ke se brcne vo voda, dali vi se rastekuva nosot od moreto, od solta?
i koga moze da dojde do ostetuvanje na sluhot, ako ne se leci navremeno ili od mnogute infekcii? jas koga go prasav Jekic toj mi rece nema ostetuvanje. sigurno mislese momentalno nemoze da znae i toj odnapred.
i uste edno prasanje, dali sekoj infekcija ja lecevte preku infuzija?

ps. prati mi go brojceto za cepcinjta




Malecka23 -> RE: Воспаление на уво (3.10.2012 9:51:23)

off lele i ja da se priklucam ovde za zal:( moevo malecko e 1,5 staro a veke ima vospalenie na usinjata..vcera bevme na pedijatar rece prvo so topli oblogi da vidime dali pominuva za da ne ni dava antibiotik i eve denes so topli pelenki sme a cifka ja boli mene srceto mi se krsi[sm=smiley13.gif][sm=smiley19.gif]utre na kontrola.jas cel zivot maka macam so usite lele ic ne sakav i ona ama se desi i znam bez antibiotik dzabe ne pominuva..[sm=smiley13.gif]




Annet -> RE: Воспаление на уво (3.10.2012 14:03:19)

malceka aj odete do specijalist za uvo,nie na taa vozrast isto imavme vospalenie na usinjata,so kapki za uvo za 3 dena pomina,uff da ne se vrati i koga pisuvam mislam da ne se podrecam,neka mine so lesno




mmbucko -> RE: Воспаление на уво (3.10.2012 15:33:40)

Malecka isto bi ti preporacala odma ama odma da ve vidi specijalist. So uvo nema igracki, od licno iskustvo ti velam. Opstite pedijatri (so isklucoci) ne go svakaat ozbilno vospalenieto na uvo. Nie vcera prekinavme Lidaprim za uvoto :((((




Malecka23 -> RE: Воспаление на уво (3.10.2012 22:11:48)

[sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif]utre planiram da ja odnesam pa ke vidime sto ke kaze.inaku malku sea se potsmiri ama samo na periodi ja pazam celo vreme da ne mi kaci temperatura.Maticnata mi kaza deka vospalenieto i e od noseto ama moze ke zvuci smotano ama jas ne primetiv deka i tece noseto anvistina a cel den sme zaedno imase i seuste ima kao cufcinja ama tolku nz dali e toa toa..lele kaj ne snajde nedelava usinja isip na kozickata grcevi..lele[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




Malecka23 -> RE: Воспаление на уво (5.10.2012 11:47:09)

fala bogu se e vo red pominuva vospalenieto so grlceto i plukata e se vo red samo imame zatnato nose i toa treba da go sledime [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




mila 3 -> RE: Воспаление на уво (14.10.2012 14:49:32)

nie pak so uvcinjata, po 5 ti pat primame infuzija(lendacin), imame uste denes utre na kontrola i da vidime sto ke kazat. treba da napravime timpanometrija da vidime dali ima gnojce ostanato ako ima de ni pravat operacija, ke ni stvaat drencinja[sm=smiley13.gif]

ni predlozija i rengen[sm=smiley13.gif] neznam sto ke bide..........




mmbucko -> RE: Воспаление на уво (14.10.2012 18:33:58)

Mila da se fatime pod raka i da si placeme edna na druga. Nie stotuku zavrsivme so lidaprim koj za zivo cudo ni pomogna ovojpat :))). Od drencinjata ne se plasi, zafatot trae 10 min , posle toa nema bolki a zastiteni ste od novi infekcii 6-10 nesaci. Nas ni stavaa vo dvete usinja i posle sami si ispagaat. Javi se ako sakad da se cueme. Pozdrav i so lesno.
Ah da go probav germanskiot recept za topol kromid na uvo, ama kaj nas nefunkcionirase voopsto.




Maca25 -> RE: Воспаление на уво (21.10.2012 9:22:22)

Прв пат се соочуваме со вакво нешто, до сега Н. никогаш не ја болело уво.
Вчера си беше цел ден весела, трчаше, јадеше, бевме во парк, ништо не и беше, кога одеднаш кај мм на работа почна да писка и да вика дека ја боли увото. Ама тоа траеше некоја минута, после се смири и само кога ќе се допре ја боли. И пак беше весела, пак јадеше, никаков проблем се додека мм не ја допре несакајќи по увцето. Почна во секунда да плаче од болка. И пак се смири и едно време викаше дека не ја боли. Сабајлево пак се пожали дека ја боли, ама дека може да се допре, не ја болело како порано.
Не знам дали е воспаление или пак се има удрено и ушната школка ја боли?!?! Не ми дава ни да ја допрам. Не знам дали да ја носам на дежурен лекар?




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>