RE: Настинка (течење нос. кашлање) (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (29.1.2012 11:42:21)

eve me mene se nadevav deka nema da pisam tuka pak,ama nie sme epten za nikade deteto mi se zatna skros,place ne jade vristi,nema T se uste,em pie antibiotik i se so e mozno pravam...ama e poloso,sega se mislam da odam da ja nosam vo brza pomos da ne pratat na detsko odd da vidime so ke kazat,deka nedela e,nema spas drug.nokta ja pominavme za nikade,samo velam da ne mi kaci tem.ovoj surupov ja tera da kasla uste poveke,sto e za iskasluvanje,ama se zatinja i se gubi duri,zajduva..neznam sto da pravam me faka panika.............................




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (29.1.2012 11:49:17)

Annet mora da go iskasla slajmot ne se plasi.Dokolku imas inhalator inhaliraj ja staviaj ikapki vo noset_o.Legni ja na somace glavata nadolu i tapkaj ja po grbce.Dokolku nemate temperatuta ne e strasno
Ne sum vo tek dali si pocnala so ishrana , moze da bide i od alergija na hrana kaslanjeto zemete nesto za alergija




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (29.1.2012 12:20:39)

i davam kasi samo od hipp i toa samo ovosni jade,kravjo mleko veke eden mesec bidejki ad go povrakase,




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (29.1.2012 12:23:12)

Reci mu na pedijatarot da vi dade nesto za alergija.Moze e alergicna na nesto





kikicka -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (29.1.2012 14:07:47)

Не и го давај хеделиксот може од него да и е полошо




vezilka RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.1.2012 10:49:49)

Ех, аман веќе. Прошлата недела пиевме сируп, Никола имаше црвено грло. Па се оправи. Ден, два беше добар, па носето му се растече, па стававме капки. Па пак се опорави, па јас се разболев, па сега и тој некао ми поткашлува и ми шмрка. Денес ќе го носам кај докторот да ни каже што да правиме. Не сотре ладново..




AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.1.2012 11:38:10)

Јас морам да кажам што ми се случи. Филип како дедо стар кашлаше, 5 дена пиеше сируп и никакво подобрување немаше. Вчера му направив од лекот Маца што ми го кажа и луѓе верувајте дека до вечерта му беше подобро.
За тие што не го знаат лекот, еве ќе го пишам пак.
Се варат цело јаболко, цела главица кромид и едно цело оревче сосе лушпа да зоврие и се дава од течноста. Му ја мешав со сок, 50 мл од водава, 50 сок. Без проблем си пиеше и двапати искака шлајм, еднаш поврати.
Го препорачувам на сите!
Фала, Маца РР!  [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.1.2012 13:31:19)

еве ме,на И и дадоа 4 инексииии по 2 на ден,хеделикс веке никогаш,алергична на него била,бисолвон капки и дадоа,и варам чај од бел слез пие и и ставам во носот..не јаде ништо затоа инекции ни дадоа.................ана моли овој леков од маца добро ми изгледа да го применам и јас..........[sm=zmeden.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.1.2012 13:38:11)

Пробај, Анет, тоа е природен лек, нема што да штети. Многу ми е жал за Ива, ми е жал што мора да ја боцкаат...
Ама ќе и биде подобро штом сте откриле што и е. Ве гушкам и двете!




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.1.2012 13:44:20)

Annet mislam deka orevi ne smeete vie a moze ne ste probale ni kromid ,pocekaj probaj sega so lekarstvata sto vi gi dale .Moze e alergicna na nesto od ova.Sto vi dadoa za alergija




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.1.2012 13:47:06)

за алергија ништо само инекции и бисолвон капки




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.1.2012 13:56:11)

Ne mi e jasno kako oredelil doktorot deka e alergicno na sirupot? A ne ti dal nisto za alergija.Mislam deka treba da pobaras vtoro mislenje i obavezno da zemete nesto za alergija.
Guski do vas pobrzo da ozdravi kuklata




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.1.2012 14:34:50)

i kazav deka samo sto ke se napiese od surupot i vednas kaslase i se cvrvenuvase,neprestano kasla se suvo,eve ne i davam eden den i nema takva reakcija,mozebi po toa zakluci..rece da ne i davame fala ti na zelbite se nadevam veke po 1 mesec bolesti razni deka ke se upravi

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Ne mi e jasno kako oredelil doktorot deka e alergicno na sirupot? A ne ti dal nisto za alergija.Mislam deka treba da pobaras vtoro mislenje i obavezno da zemete nesto za alergija.
Guski do vas pobrzo da ozdravi kuklata





kikicka -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.1.2012 16:08:38)

Анет види го составот на хеделикс и запамти што има внатре во иднина кога ке зимаш сируп на природна база да си знаеш дека на Ива не и одговара......Јас имам слушнато дека Боров сируп домашен помагал исто како лекот на Маца рр.




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.1.2012 16:14:14)

na baza na brslen e ovoj
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Анет види го составот на хеделикс и запамти што има внатре во иднина кога ке зимаш сируп на природна база да си знаеш дека на Ива не и одговара......Јас имам слушнато дека Боров сируп домашен помагал исто како лекот на Маца рр.





Luci -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.1.2012 10:04:59)

Се варат цело јаболко, цела главица кромид и едно цело оревче сосе лушпа да зоврие и се дава од течноста

И јаболкото и кромидот со се лушпа се варат? Или се вади лушпата? Маца или Ана Моли јавете се на темава[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]





Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.1.2012 10:17:56)

Luci, мислам со се лушпа треба да се свари. Го правев и јас еднаш овој рецептов од Маца, ама кај нас Матеа не го пиеше.




Bisercinja -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.1.2012 10:21:35)

Samo jabolkoto se lupi, orevceto i kromidot so luspa. Mozes da stavis i dunja!




AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.1.2012 10:41:20)

Да, Луци, јас сосе лушпа ги варев и јаболкото и кромидот и оревчето цело, нескршено. Само убаво ќе ги измиеш, нормално.
Нема гаден вкус, јас му ставав 50 мл сок и 50 мл од водава и без никакво бунење го пиеше.




Maca25 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.1.2012 11:49:38)

Јас на кромидот му ја вадев лушпата, а на јаболкото не. Оревчето убаво измиено и скршено го ставав, за да пушти јод убаво. Ставам и 1 полна лажица шеќер. Исто како и АнаМоли јас ова и го мешав на нина со сокче. И помага многу. треба да и направам денес, затоа што кашла растура.




AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.1.2012 12:16:36)

Е јас не го скршив оревчето [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Ама сепак ми помогна.
Денес пак ќе му правам, ај ќе го скршам овојпат.




vezilka RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (1.2.2012 9:42:52)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Јас на кромидот му ја вадев лушпата, а на јаболкото не. Оревчето убаво измиено и скршено го ставав, за да пушти јод убаво. Ставам и 1 полна лажица шеќер. Исто како и АнаМоли јас ова и го мешав на нина со сокче. И помага многу. треба да и направам денес, затоа што кашла растура.


Кажете ми по колку треба да се пие од ова во денот и колку време смее да стои течноста. Значи денес ако го направам, колку дена смее да пие од тоа..




AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (1.2.2012 9:47:52)

Везилка, јас ново му варам секој ден. А му давам три пати дневно по 50 мл од водава помешано со 50 мл сокче.
Тоа е моја доза, мене така ми се чинеше добро.
Еве Маца нека каже, таа е доктор за овој лек [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




mama toci -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (1.2.2012 9:53:30)

Devojki,aj ve molam pomos,ne znam dali propustiv nesto.Sakam i jas da i go napravam ova lekcevo,kasla a noseto ne i tece.Ne mi e jasno dali ima odredeno kolku voda se stava i kolku vreme vrie(vo nekoi lekcinja treba dodeka volumenot na tecnosta ne se prepolovi),ili se e odprlika?




Maca25 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (1.2.2012 10:05:25)

Јас ставам се отприлика. нема мерка. Имам едно помало тенџере, ставам еден кромид средна големина, едно големо јаболко, оревче - скршено ама да не биде на парчиња, шеќери го полнам тенџерето со вода. Го оставам да врие некое време, уставри се додека јаболкото и кромидот не бидат ептен меки и сварени. И дава цел ден од тоа да пие, со сокче, затоа што нема баш убав вкус. Го ставам во стаклено шише и го чувам во фрижидер. Тоа ми е доза за 2 дена. После правам ново.




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>