RE: Настинка (течење нос. кашлање) (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


topce -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (3.11.2011 9:23:32)

ИЗВОРНА ПОРАКА: hrabra

ne znam dali e isto so bronhitis ama imam slusnato deka jagneska kosulica se stava na gradite i deka mnogu pomagalo ako nekoj znae poveke neka pise...greota e malo detence da se vrzuva da mu stavaat infuzii i cuda[sm=smiley19.gif] [sm=smiley19.gif]

јас знам се става маст и волна на градите на детенцето и така излегуваат шлајмовите, дали преку измет или преку повраќање. на местата каде што има шлајм волната се групира во топчиња и така се знае дека има таму проблем. можете некоја баба од село да прашате за точната процедура.
сакав да додадам дека мене татко ми кога бев болна така ми правеше и доста помагаше.




kikicka -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (3.11.2011 11:11:40)

Мене како помала ми ставаа сало намачкано на весник и црн бибер е сега јас бев 6 или 7 годн може и поголемка не се сеќавам али ако е за помало бебе без бибер ќе се запали детето. Или најубаво земете сирупче на билна база има барем сега тие не се штетни Хеделикс мислам дека беше таков се дава и на бебиња.




Luci -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.11.2011 11:28:51)

РР-ки дајте ми совет, М. има 10 месеци и кашла побајаги, хрчи ноќе, те му е затнат носот те не е, ми се чини како да е полн со шлаем, температура нема.  На лекар го однесов 20-пати ми се чини до сега и д-р вика супер е, нема ништо на плуќа, ама детево ми е далеку од супер.  Цела ноќ се буди, кашла кенка[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] Што е пожелно да му дадам? Направивме крвна слика, д-р вика дека е ок а јасно се гледа дека е несто +-. Ни земаа и брисеви од нос и грло  ама тие се уште не се готови




miana -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.11.2011 11:30:39)

Inhaliraj go so domasna inhalacija ,zemi mu mast Mukoplant mackaj na noseto...Cajcinja od bel slez ( ako se somnevas vo slaem) I eve vlezi vo temata zatnato nose tamu ima da se iznacitas sto da davas..Pozdrav




Luci -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.11.2011 11:38:10)

Чај од бел слез смее да пие 10 месци има? Го мачкам со Мукоплант ама нема некаков голем ефект
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Inhaliraj go so domasna inhalacija ,zemi mu mast Mukoplant mackaj na noseto...Cajcinja od bel slez ( ako se somnevas vo slaem) I eve vlezi vo temata zatnato nose tamu ima da se iznacitas sto da davas..Pozdrav




miana -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.11.2011 11:43:57)

Inhaliraj go so Mukoplantot...Mislam deka moze ne e steten cajot procitaj na nego ..Porazradan davaj mu go...I smesaj mu go so nesto drguo ( nekoj caj so vkus z) za da go pie...Inaku jas na mojava za slaemot i davam BRONLES za deca mnogu e efikasen ama neznam dali smee od 10 meseci..ne pisuva vozrast pisuva za deca...Aj da ne tropam na pamet treba da proveram..Vidi mozes i vo apteka da prasas za taa vozrast...




Luci -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.11.2011 12:06:12)

Како поточно правиш инхалација со мукоплантот?




miana -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.11.2011 12:10:49)

vo vrelata voda stavam edno malo lazice od masta ( taa ke se rastopi i i davam da vdisuva) sega tvoevo e malo neznam so kakov inhalator bi go inhalirala..Ako imas osvezuvac stavi vo osvezuvacot za vozduh po doma i neka dise ..Jas imam obicen ihhalator od apteka i nekako ja teram da ja drzi glavata vo toa da dise a ti barem doblizi go to toa neka vdisuva od pareata..Stavaj mu  i soleni kapki povesto ...




kikicka -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.11.2011 12:18:18)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

vo vrelata voda stavam edno malo lazice od masta ( taa ke se rastopi i i davam da vdisuva) sega tvoevo e malo neznam so kakov inhalator bi go inhalirala..Ako imas osvezuvac stavi vo osvezuvacot za vozduh po doma i neka dise ..Jas imam obicen ihhalator od apteka i nekako ja teram da ja drzi glavata vo toa da dise a ti barem doblizi go to toa neka vdisuva od pareata..Stavaj mu  i soleni kapki povesto ...



Јас вака и правев на Леона ,и додека ја бањав и правев пареа па ставав во врела вода да испари и да дише,и ја мачкав со мукоплантот на гради и грб.Нели оздравевте од тогаш или пак настина луци?




Luci -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.11.2011 12:59:06)

Пак настина, ваков е откако почна во градинка. Те кашла, те му е затнато носето, те му тече, па ок, па пак после исто. НА лекар цело време ок е ми вика д-р ама ова више уффф
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

vo vrelata voda stavam edno malo lazice od masta ( taa ke se rastopi i i davam da vdisuva) sega tvoevo e malo neznam so kakov inhalator bi go inhalirala..Ako imas osvezuvac stavi vo osvezuvacot za vozduh po doma i neka dise ..Jas imam obicen ihhalator od apteka i nekako ja teram da ja drzi glavata vo toa da dise a ti barem doblizi go to toa neka vdisuva od pareata..Stavaj mu  i soleni kapki povesto ...



Јас вака и правев на Леона ,и додека ја бањав и правев пареа па ставав во врела вода да испари и да дише,и ја мачкав со мукоплантот на гради и грб.Нели оздравевте од тогаш или пак настина луци?




miana -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.11.2011 13:01:26)

A da ne ja imate i vie streptokokata vo noseto?? Ova na toa mi lici....




Luci -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.11.2011 13:36:50)

Не знам, брисевите утре ќе бидат готови.
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

A da ne ja imate i vie streptokokata vo noseto?? Ova na toa mi lici....




miana -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.11.2011 13:40:06)

Aj bas ke pises....Na kerkami i dadoa operil kapki so citeral za noseto za kaslicata bronles i + zinnat sirup...Ama kerkami veke 45 dena e bolna vaka so ova a minatata nedela svativme deka ima bakterija i sega e malce poarna ama seuste onaka zatnata ...Se nadevam deka ke bidtee dobri ..Pozdrav




mila mama -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2011 10:28:00)


ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

РР-ки дајте ми совет, М. има 10 месеци и кашла побајаги, хрчи ноќе, те му е затнат носот те не е, ми се чини како да е полн со шлаем, температура нема.  На лекар го однесов 20-пати ми се чини до сега и д-р вика супер е, нема ништо на плуќа, ама детево ми е далеку од супер.  Цела ноќ се буди, кашла кенка[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] Што е пожелно да му дадам? Направивме крвна слика, д-р вика дека е ок а јасно се гледа дека е несто +-. Ни земаа и брисеви од нос и грло  ама тие се уште не се готови



Со шлаем се мачевме и ние на приближна возраст како вашата. На крајот ќерка ми и престана да јаде зашто беше полна со шлаем и не можеше да голта. Затната беше и во носето, и течеше со густ секрет бистар во секој случај беше секретот, температура немавме, општа состојба беше во ред, плуќата чиста, само хрчеше малку од носето. И не и дадов никакви капки, нити антибиотици. Единствено што направив, сварив чај од мајчина душица, 2 супени лажици во 1 л. вода. И и давав од тој чај да пие, иако до тогаш само нане пиеше. Не го бендиса многу, ама и го мешав со нане и некако го пиеше. Почна да го искашлува шлаемот и бев среќна. Кога после случајно не и дадов неколку дена да пие јогурт и гледам ситуацијата ептен се подобри. Таа почна и со чајот да искашлува, ама откако го прекинав тој јогурт целосно се исчисти од шлаемот! Зборот ми е види да не имате нешто во исхраната што би му правело алергија и би го затнувало. Некогаш и на алергична основа децата се затнуваат, па после фаќаат вторична бактериална инфекција на слузниците кои веќе од алергијата станале подложни за бактерии.




Sandric -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2011 10:31:33)

Nie od vcera povnavem da kaslame, ne znam samo od kade, niti nos mu tece ni nisto, ne znam od kade se sobra slaem[sm=zmeden.gif]




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2011 10:35:48)

Nie dosega davati sme bile so slajm .I kako sto pisa mila mama prvo nesto sto me prasuva pedijatarot e sto jadel da ne e nekoja alergija.Jas mu pravev inhalacija i mu davav da pie kisela voda taka go isfrlase slajmot.




AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2011 10:40:44)

Арх_диз, како тоа со кисела вода? Така само да му дадам да пие? И Филип пак се разболе, никако да се излечиме два месеци. Не сакам да му давам антибиптици и други лекови за да може да се оперира следниот месец.
Ај те молам пиши како му даваше кисела вода?




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2011 10:46:45)

Da ne e ladna kiselata voda mu davas da pie mesto obicna voda toa e obicno koga mu e crveno crlo ama moze i ako ima slajm.




AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2011 15:23:11)

и после како реагира? Го повраќа шлајмот или преку измет? Баш ќе му дадам после да пробам.




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2011 15:46:31)

Gi povraka posle inhalacija.Pobaraj voda sto ima poveke hidrokarnonat ili Knjaz Milos , ovaa sto mu ja davam e slicna kako onaa vo Katlanovo ( brat mi taka vika) .I davaj mu topol caj kamilica, nekolku pati vo denot.
Vo Petokot pred pat Marko pocna da kasla i vo Skopje vednas mu dadoa antibiotik, ama jas ne mu go dadov po preporaka na pedijatarot mu dadov voda , caj i inhalacii taa se cudese kako vednas mi dale antibiotik.
Dobar sirup bil Salmotil na Galenika ,jas nemam iskustvo so nego go pobarav vo Skopje ne go najdov.





miana -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (28.11.2011 8:43:57)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Aj bas ke pises....Na kerkami i dadoa operil kapki so citeral za noseto za kaslicata bronles i + zinnat sirup...Ama kerkami veke 45 dena e bolna vaka so ova a minatata nedela svativme deka ima bakterija i sega e malce poarna ama seuste onaka zatnata ...Se nadevam deka ke bidtee dobri ..Pozdrav

Inaku da vi pisam deka vo petokot ja nosev kerkami na pregled...
Zamislete posle tolku antibiotici grlceto seuste i e malce crvenko....Antibiotik ne pieme veke,...Sega gi stavame tie kapkite so fizioloski rastvor + operil so citeral ..Inaku pu pu da ne ja urocam- podobra e mnoooogu...Noseto prestana da tece no jas uste denes ke davam operil so citeral a od utre ke prodolzam samo so tie kapkite so aloe vera...Inkau za grlceto i prskam proplis ( propol aid od ESI - do obozava kerkami [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]) so pumpica pravo vo grlo i taka sega ke go lecime...Cekame da pominat 5-6 dena od antibioticite pa da pravime brisevi pak ( za da ne primat vo gradinka i da mozeme celosno izleceni pak da fatime bakterija-bez bris nema da ne primat [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image])




bibibaby -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (1.12.2011 10:23:00)

ve molam za sovettttt!!!!!!!!

veke tri meseci so red se soocuvame so istiotproblemm..
istite simptomi se povtoruvaat sekoj mesec, cel den osven tecnosti nisto ne jade , pa utre denta nesto ke jade ima blaga i retka kaslica, disenjeo mu e oteznato i kreva temperatura 37.5-38 stepeni..........mu davame 5 dena amociklav sirupce i paracetamol i mu pominuva i posle naredniot mesec istoto i se povtoruva, znaci ne sme ni mnogu bolni ama ne sme ni eptem zdravi ne znam so da pravam...si razmisluvam deka nekade si ima ostanato slajmce i ne moze pravilno da dise i koga ke placi glasot i e ko zaripnata se sluza nekakov shum ne i e cisto a i disi potesko ke znam za so stanuva zbor! a raspolozena e i igra ah i nesto drugo si spie poveke saati nekako pospanost i zabelezuvam....
pozdrav ve molam pisete mi dokolu imate vakov ili slicen problem!

p.s doktorkata taka naprziski ke ja pregleda i ke ni reci nisto ne i e:)





arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (1.12.2011 10:43:58)

Dobredojde bibibaby na RR
Dokolku se somnevas vo slajm odnesi go da napravat rengen.Dokolku deteto kasla so amosiklav trebalo da vi dadat i nekoj sirup za iskasluvanje.Neznam kolkavo ti e deteto mozes da mu davas caj od bel slez za iskasluvanje, mozes da mu stavas svinska mast na gradite, pravi inhalacii dokolku imas inhalator.Dokolku seuste kasla nemoj nikako da go banjas .Davaj poveke vitamini vo ishranata ili pak davaj nekoi vitamisnki preparati sto se za decinja




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (1.12.2011 11:42:59)

Добредојде и од мене bibibaby, се надевам ќе имаш пријатна дружба на РР!
А за кашлицата, да не случајно и е на алергиска база, види и тоа испитајте - велиш нешто ќе јаде и утредента има блага кашлица, елиминирај ги од исхраната тие производи што се сметаат за алергени, па види дали ќе има подобрување.




Pepelaska * -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (1.12.2011 20:00:34)

еве сме и ние со кашлица и настинка аман веќе значи колку мразам зима.Одеднаш почна да кашла пред 3 дена не многу само повремено ама некако неубаво длабоко.Денес го однесовме на лекар ни даде само Мукоплант за смирување на кашлица, капки за носе , витамин ц и чајчиња.Плуќата му е чиста, малку грло црвено.Порано се паничев многу ама сега веќе не се додека не крене температура , зошто секогаш исто ни се случува. Јас се плашам само од висока Т од друго не толку.[sm=smiley1.gif]

бибибејби зошто не му земете брис да не случајно има некоја бактерија?




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>