RE: Настинка (течење нос. кашлање) (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


hrabra -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (2.12.2011 17:58:57)

bibibaby ....a da si pobaras mislenje od drug doktor?.......moze e alergija,moze i nesto dr da e .....pobaraj si poiskusen dr ....smokovska ili nekoj dr pedijatar ....dacata se se sto imame ,da ne ispadne propust na dr kaj sto odite ,..poz so pomin[sm=duda.gif]




miana -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (6.12.2011 13:32:34)

Neznam dali imate prethodno citano na nekoj od drugove temi,imam pisuvano vo tema: bakterii kaj decata,temperatura kaj decata i bolesti koi ni gi nosi gadinkata..Kerkami mesec ipol ne e pojdena vo gadinka,se otru od antibiotici,imase bakterija i konecno malce se podobri...5 dena bese super i resiv za poonedelnik ( vcera ) da ja odnesam na briseevi i da pojdeme vo gradinka.( bez bris ne ne primaat).Vo nedelata mm ja iznese malce nadvor ( ima skoro 4 god) Vcera stanuvame da odime vo avicena a taa cela ZATNATA...Nos i tece,slaem eden kup[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]Pa luge veke veruvale ili ne jas zivci nemam veke..Neznae nos da duva i koga zbori e onakva cela zatnata [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Veruvajt edeka so se probav,ama apsolutno so se i so prirodni lekovi i kinder imun pieme i eve ja seuste mi se razboluva na sekoi 4-5 dena...Ova e uzas..Napraviv pak brisevi i ke vidam ure sto ke kaze rezultatot....Veke me pobudale nemozam ni da ja slusam takva zatnata...Kogaa ja ucam da duva nos taa vovlekuva i nikako da se isprazni od mrsuli..Ja cistam so stapcinja za usi ama nemoze taka ubavo da i se iscistat..Koga ja teram da duva nos - kosa mi se kreva kako moze da bide tolku nerazbrana i da ne svati dek atreba da duva a ne da vlece..I normalno vlecejki sekretot i se sleva nadole i posle mi kasla slaemi..Na lekar veke nemam namerA da odam - ne vidov nekoj air od ovie doktorive




Maca25 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (6.12.2011 14:01:05)

миана а да почнеш ти да ја инхалираш? сам ќе и протече носот.




Marija_L -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (6.12.2011 14:36:18)

Miana neznam dali se sekavas, mjuabetov i porano go imam pisuvano, ti ja preporacuvam dr. Marija Hristova otidisi so malata na eden pregled, ne dava antibiotici bez potreba, pobornik e na prirodno ili ako nemozes doma da ja inhaliras tamu ke ja inhakiraat, da i olesni i na nea malce. Ili ako ne sakas probaj inhalacija so maslo od divo origano epten e efikasno, nos odma odzatnuva, slajm vadi top e plus go zajaknuva imunitetot na deteto. Jas eve so Luka go koristam skoro eden mesec i da cuknam vo drvo super e sekoj den e vo gradinka, a sekakvi ima bolni,mrsulavi... A za nosot ne se sekiraj i Luka ne znae da duva ja otkriv edna nova usna pumpica vleces dur ne dobies zauski ama super vadi mrsulcinja, mislam deka sekade ke ja najdes.




Luci -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (6.12.2011 15:43:34)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

inhalacija so maslo od divo origano epten e efikasno, nos odma odzatnuva, slajm vadi top e plus go zajaknuva imunitetot na deteto

Каде можам да го купам тоа масло и како поточно ја правиш инхалацијата?




blue_blue -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (6.12.2011 20:21:24)

Na kerka mi mnogu i pomogna Acidosalus sprejot. Ona bese zatnata, ama bez mrsuli, ova i pomogna da i se rastece nosot i se i se i se iscisti. Mozno e kaj kerka ti da ima alergiska reakcija i vo toj slucaj ke treba da zema po 1 lazicka Letizen tri nedeli, ednas dnevno, ama toa treba lekar da odredi




Maca25 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (15.12.2011 12:40:57)

Пред 2 дена ја носев Н. кај другарка да си играат. Скокаа, играа, викаа цели 2 саати. Се препоти 100 пати, ја пресоблеков, и ја исушив косата и во такси и право дома. Цела ноќ се превртуваше, офкаше, многу лошо спиеше, дури и викаше дека ја боли устата. Одма приметив дека здивот и мирисла лошо и знаев дека е грлото.
Сабајлето околу 6 и дадов малце вода да се напие, и од што и беа отечени крајниците почна да се дави од водата и да повраќа. Сирото дете се напрегаше и и испукаа капилари околу очите. После тоа качи и Т, одма 39,5. Ја оставив дома со мм, а јас отидов на работа. Мм ми се јави после 2 саати дека качила 39,8 Т и дека не може ништо да готне и повраќа. Одма ја однесов на лекар. Грлото, крајниците, во најлоша состојба до сега. Добро било што одма сме ја донеле. Има воспаление на целата уста. Одма сируп Аугментин и контрола за 5 дена.
Денес е подобра малце, може малку од малку да голта, па пие вода по малце и сокче. Има уште Т. Не јаде ништо, ама и не ја терам. Малце бисквитче, малце бананка и толку.




Sandric -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (19.12.2011 22:59:02)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Miana neznam dali se sekavas, mjuabetov i porano go imam pisuvano, ti ja preporacuvam dr. Marija Hristova otidisi so malata na eden pregled, ne dava antibiotici bez potreba, pobornik e na prirodno ili ako nemozes doma da ja inhaliras tamu ke ja inhakiraat, da i olesni i na nea malce. Ili ako ne sakas probaj inhalacija so maslo od divo origano epten e efikasno, nos odma odzatnuva, slajm vadi top e plus go zajaknuva imunitetot na deteto. Jas eve so Luka go koristam skoro eden mesec i da cuknam vo drvo super e sekoj den e vo gradinka, a sekakvi ima bolni,mrsulavi... A za nosot ne se sekiraj i Luka ne znae da duva ja otkriv edna nova usna pumpica vleces dur ne dobies zauski ama super vadi mrsulcinja, mislam deka sekade ke ja najdes.

Hristova e odlicen pedijatar bez dilema ama poiskomrcijaliziran doktor nemam videno.
Jas pred dve nedeli go odnesov deteto so rastecen nos i malku kaslica. na zdravo dete ( toa se nejzini zborovi ) mi prepisa 4 preparati za nos i normalno site trebase da mi gi napravat vo aptekata karsi...
Mislam usul malku ako mozze[sm=zmeden.gif]




Luci -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 12:08:19)

Син ми неколку дена има сува кашлица особено во текот на ноќта. Направивме крвна слика и ЦРП кое што беше 1,56 (референтна вредност <6) и д-р по прегледот и гледајќи го резултатот од крвната анализа ми рече дека не е за антибиотик воопшто, да не го труеме за џабе. И реков да не има некој сируп кој што е на природна база, и она ми рече дека тие не се препорачуваат за деца под 4 години бидејќи тие не знаеле да искашлуваат[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Одговорт ми беше чуден, зашто јас мислев на сируп за смирување на кашлица, не на сируп за искашлување. Инаку М. да напоменам има  1 година(без 4 дена), па прашањето ми е дали некоја од Вас користела некако сируп за искашлување, кој поточно и каков бил резултатот. Сакам да сме здрави секогаш ама посебно деновите што следуваат зашто во недела ние крштевката а во понеделник првиот роденден[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/torta.gif[/image]




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 12:21:48)

Luci jas imam koristeno Lazolvan i sum mnogu zadovolna.Ima i rastvor za inhalacija, koga nesaka da mu pravam inhalacija go pie sirupot.




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 13:01:15)

eve nas ni dadoa ,iako e za nad 1 god dok ni rece moze da i davam samo pomala doza,Hedeliks za iskasluvanje od Zegin go zemav
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Син ми неколку дена има сува кашлица особено во текот на ноќта. Направивме крвна слика и ЦРП кое што беше 1,56 (референтна вредност <6) и д-р по прегледот и гледајќи го резултатот од крвната анализа ми рече дека не е за антибиотик воопшто, да не го труеме за џабе. И реков да не има некој сируп кој што е на природна база, и она ми рече дека тие не се препорачуваат за деца под 4 години бидејќи тие не знаеле да искашлуваат[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Одговорт ми беше чуден, зашто јас мислев на сируп за смирување на кашлица, не на сируп за искашлување. Инаку М. да напоменам има  1 година(без 4 дена), па прашањето ми е дали некоја од Вас користела некако сируп за искашлување, кој поточно и каков бил резултатот. Сакам да сме здрави секогаш ама посебно деновите што следуваат зашто во недела ние крштевката а во понеделник првиот роденден[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/torta.gif[/image]






AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 13:08:15)

Филип трипати има пиено Хеделикс и воопшто не му помага.
Му помага Змајац сирупот од корен од јаглика.

Инаку еве цела недела со кашлање како стар дедо. Се корне од кашлање, дури и се гади ако искашла шлајм. Само после си го голта, не знае да плука.
Најсмешен ми е кога ќе кашла одам и викам Плукај! И тој прво си го голта шлајмот, па глуми дека плука нешто [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 13:10:20)

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Син ми неколку дена има сува кашлица особено во текот на ноќта. Направивме крвна слика и ЦРП кое што беше 1,56 (референтна вредност <6) и д-р по прегледот и гледајќи го резултатот од крвната анализа ми рече дека не е за антибиотик воопшто, да не го труеме за џабе. И реков да не има некој сируп кој што е на природна база, и она ми рече дека тие не се препорачуваат за деца под 4 години бидејќи тие не знаеле да искашлуваат[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Одговорт ми беше чуден, зашто јас мислев на сируп за смирување на кашлица, не на сируп за искашлување. Инаку М. да напоменам има  1 година(без 4 дена), па прашањето ми е дали некоја од Вас користела некако сируп за искашлување, кој поточно и каков бил резултатот. Сакам да сме здрави секогаш ама посебно деновите што следуваат зашто во недела ние крштевката а во понеделник првиот роденден[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/torta.gif[/image]



Нема врска дека мора да се искашлува и да се плука, тие сирупи во комбинација со многу течности (по можност што потопли), го разредуваат секретот и се исфрла преку повраќање или какање.

А за тоа кој сируп јас го препорачувам, прочитај ја претходната порака :)

Нема врска што пишува во упатството, само треба да е на природна база и БЕЗ алкохол.




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 13:37:05)

Ние имаме користено и Проспан и Хербион и Мукоплант, и ништо не и помага. Друг пат ако ни затреба, Анамоли ќе го барам овој што го препорачуваш ти.




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 15:25:53)

ами ја сега си размислувам,ми даде сируп за искашлување,ами мала е мојава ќерка за да знае да се искашла....лелле што направив,ми препорача проспан ,го немаа,и ми го дадоа овој,истиот состав бил......може да го пијат и деца до 1 год.сега ами,ако не помага???? лелее[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Филип трипати има пиено Хеделикс и воопшто не му помага.
Му помага Змајац сирупот од корен од јаглика.

Инаку еве цела недела со кашлање како стар дедо. Се корне од кашлање, дури и се гади ако искашла шлајм. Само после си го голта, не знае да плука.
Најсмешен ми е кога ќе кашла одам и викам Плукај! И тој прво си го голта шлајмот, па глуми дека плука нешто [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]






Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 15:27:12)

ами ја сега си размислувам,ми даде сируп за искашлување,ами мала е мојава ќерка за да знае да се искашла....лелле што направив,ми препорача проспан ,го немаа,и ми го дадоа овој,истиот состав бил......може да го пијат и деца до 1 год.сега ами,ако не помага???? лелее
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Филип трипати има пиено Хеделикс и воопшто не му помага.
Му помага Змајац сирупот од корен од јаглика.

Инаку еве цела недела со кашлање како стар дедо. Се корне од кашлање, дури и се гади ако искашла шлајм. Само после си го голта, не знае да плука.
Најсмешен ми е кога ќе кашла одам и викам Плукај! И тој прво си го голта шлајмот, па глуми дека плука нешто


сега процитав се дава за до 1 година.....греска сум разбрала,паника[sm=smiley11.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

eve nas ni dadoa ,iako e za nad 1 god dok ni rece moze da i davam samo pomala doza,Hedeliks za iskasluvanje od Zegin go zemav
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Син ми неколку дена има сува кашлица особено во текот на ноќта. Направивме крвна слика и ЦРП кое што беше 1,56 (референтна вредност <6) и д-р по прегледот и гледајќи го резултатот од крвната анализа ми рече дека не е за антибиотик воопшто, да не го труеме за џабе. И реков да не има некој сируп кој што е на природна база, и она ми рече дека тие не се препорачуваат за деца под 4 години бидејќи тие не знаеле да искашлуваат[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Одговорт ми беше чуден, зашто јас мислев на сируп за смирување на кашлица, не на сируп за искашлување. Инаку М. да напоменам има  1 година(без 4 дена), па прашањето ми е дали некоја од Вас користела некако сируп за искашлување, кој поточно и каков бил резултатот. Сакам да сме здрави секогаш ама посебно деновите што следуваат зашто во недела ние крштевката а во понеделник првиот роденден[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/torta.gif[/image]








AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 15:28:43)

Анет, не се секирај. Хеделикс на повеќето помага, ете се случило на Филип да не му помага.
А нормално дека нема да се искашлува туку ќе го исфрла секретот преку повраќање или какање. Пробај, ништо штетно нема, тој е на природна база.




AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 15:29:47)

Колку милилитри ви рече докторката? Тој е и за деца под една година! Јас првпат му го давав кога имаше 7-8 месеци.




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 15:46:08)

Annet gediliks ne e los sirup na brat mi malata kaslase i i pomogna.Normalno e deka malo dete neznae da go plukne slajmot no koga kasla go golta i go isfrla preku kakata.Nemas potreba od zagrizeost.Samo neznam zosto vi dale antibiotik








Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 17:00:38)

epa morala da i dade,zaradi grloto crveno i kasla mnogu. hedeliks da i davam 3 pati,po 1ipol ml............ee dobro se zbuniv oti nekoi sirupi za iskasluvanje nekoi za isfrlanje preku kakata..........za 3 nedeli 2 pat amtibiotik,ke pocnat za se da i davaat,ama koga ne znam jas ke slusam so ke kazat taka ke pravam




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 17:34:52)

Davaj i caj od kamilica po nekolku pati vo denot.




AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 18:10:16)

Јас не давам веќе антибиотик секогаш кога ќе има кашлица/течење нос или црвено грло. Порано докторкава еднаш ако кивне одма антибиотик. Ама гледам и таа се опамети и додека може тераме без антибиотик, само сирупчево, мнооогу топол чај, сок, супа и ќе помине.




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.1.2012 18:43:47)

ako smeam caj od kamilica vednas ke i dadam neznam....ne sum znaela, supa moze? onakva so vegeta kako za nas????? lelee nisto neznam mislev deka ne se dava zatoa..




AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (27.1.2012 8:34:20)

Не, Анет, не викам ти да и даваш супа на Ива, пишав јас што правам. Малечка е за супа Ива, добро си мислела.
Неа сокчиња и топло чајче давај и. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




JovanaJ -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (27.1.2012 8:48:40)

Eve i sin mi od sinoka ima temperatura. Ne e mnogu visoka sega za sega, ama od nosot pocna i da kasla. Denes ke odime da go pregledaat pa ke vidime kako ke pomineme...[sm=zmeden.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>