RE: Настинка (течење нос. кашлање) (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> ДецаПорака


mama26 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (16.11.2010 22:34:39)


Мене ми рече докторката да го потопам во врела вода неколку минути[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]


[/quote]i kaj nas isto ni rece taka i mu davav.pisuva i na cajot so mlaka voda..jas malku potopla stavav [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Тања РР -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (16.11.2010 23:11:20)

Aктивна компонента на чајот од бел слез се слузи а тие се исклучително термолабилни супстанци па приготвувањето со топла вода ги уништува. Не знам зошто на чајот би пишувало со да се спрема со млака вода[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Од кој производител беше мама26? Апсолутно погрешно!
mama26 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (16.11.2010 23:24:07)

tanja jas nesum doktor pa sekoj caj go pravam so zeska voda.za so bel slez isto mi rece doktorkata mi naglasi so topla..neznam zasto? a na kutijata pisuva mlaka.pa jas pravam na sredina ni vrelo ni mlako.da moze da se pie a sepa da e toplo.cajot e 90 den go upuvam istiot i e od alkaloid nase proizvodtvo,,,bas me zbuni sega sto napisa toa iao ne go rabrav bas posto nemam uceno toa [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
suzeto -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (16.11.2010 23:28:30)

za prigotvuvanje caj od koren od bel slez isklucivo so mlaka voda....
AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (17.11.2010 10:56:19)

Кумашинката ми е фармацевт ми кажа дека се потопува исклучиво во ладна вода да стои 30 минути, исто како што кажа Тања. Така и ќе го направам.
Џесика -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (17.11.2010 13:59:12)

АнаМоли, земи и чај од тегавец, многу е ефективен за искашлување, топла бања, да се растече носето... со бањата јас најлесно му го прочистувам носето на Борјан, а пред бањање му прскам во носето спреј Марисол или Синомарин, за полесно прочистување....
Тања РР -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (17.11.2010 14:32:09)

Јас пак со забелешка[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley9.gif[/image]

Чајот/сирупот од тегавец не е ефикасен за искашлување туку за олеснување на сува кашлица. Значи на дете кое има шлајм не треба да му се дава тегавец.

П.С. немојте да ме обвинувате од типот „оваа па се прави дека се` знае“ , јас само сакам да помогнам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley23.gif[/image]
Zoki_M -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (17.11.2010 14:46:38)

Дали смета чајот од корен од бел слез да го пијат и деца помали од две години ? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Палешка РР -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (17.11.2010 14:49:55)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

П.С. немојте да ме обвинувате од типот „оваа па се прави дека се` знае“ , јас само сакам да помогнам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley23.gif[/image]


Тања ти си стручно лице и баш е добро што даваш забелешки. Ние сме сепак лаици и убаво е да не поправаш кога ќе погрешиме [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (17.11.2010 15:02:51)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoki_M

Дали смета чајот од корен од бел слез да го пијат и деца помали од две години ? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]


Филип има 5 месеци. Штом тој може, може и пред 2 години.
AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (17.11.2010 15:03:52)

Јас не мислам дека се правиш дека знаеш се, затоа и си прашав зашто не знам јас. Нели за тоа е форумов, да научиме нешто од поискусните и постручните од нас.
mama26 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (17.11.2010 16:31:43)

abe ke go tuzam alkaloid sto pisale so topla voda se laici bile tamu [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

inaku tanja ova mi bese mene cudno sto ne osporuvam  tvoeto...

imam drugi soveti primeneto od tebe epa sega ako za eden sovet napravam utka nema da mi zameris neli?

sekoj covek moze da dade sovet ama sepak i od nas zavisi nakrajot.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2010 17:03:05)

На Филип затнатото носе стана уште позатнато, грлото му е црвено и има многу шлајм, нон стоп кашла. Му давам чај од бел слез, ама помешан со сок зашто не го сака. Може ли така?
И денес матичната ми даде аугментин сируп и салбутамол. Пиеше во 14, па во 22 и сабајле во 6, па накај 10 на контрола. Гревче, вчера само 400 мл млеко испи и една кашичка од праска. Ама денес поубаво пие. Да видам дали ќе му помине од сирупите.
Maca25 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2010 17:23:21)

Затнатото носе на Нина премина во јак слуз од носот, проследен со обилно кашлање и шлаем. Дури и со гушење. Вчера ја однесовме на лекар, и дадоа сируп Алицеф и капки за нос Оперил со ампула внатре Гентамицин. Јас и давам и бел слез, но едвај го пие, со плачење, лажиче по лажиче. Денеска е малце подобра.
sone -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2010 18:19:22)

I davas li hloramfenikol vo noseto? 3-4 pati na den vo sekoja nozdrva.Jas na sin mi taka mu stavam (3 godini).Pokraj kapkite so antibiotik i ova ti e dobro ili zemi i mala plasticna ampula sinomarin vo Zegin se 25 denari.Svrti ja na strana vo lezecka polozba pola ampula vo ednoto pola vo drugata nozdrva.Si probala li taka?Jas sega napraviv so bebceto (7 meseci i 25 dena).
mama26 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2010 21:36:18)

devojcninja da ne go urocam sinmi.pred nedela dena se jav temperatura i kaslanje.od mamici tuka nauciv da probuvam prvo sama i da nebrzam so sirupi -fala vi mnoguuuu....

deteto so supi caevi sekojden po dvapati supa taze jas mu ja pravev..ne kupecka,i caj od bez slez isklucivo za slajmot..potoa prejde vo suva aslica i kupiv slezov mix -caj za smiruvanje na kaslica...noseto uste ni tece ama ne kako sto bese pred nekoj den,slajm veke nemame,nitu pa kaslame..kapki za nose mu stavam 4 god e moevo-kapkite se viaat aqua maris
mama26 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2010 21:38:41)

zaboraviv.koga primetiv topol e i deka nesmeam da cekam vednas mu dadov paracetamol sirupce.ednas.vednas se simna temperaturata sto mi bese cudno.ama moze deka odma sum mu dala ,neznam..vazno toa bese prvo sto napravv.pak ke povtoram moeto e 4 godini
sone -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2010 21:48:23)

supi caevi sekojden po dvapati supa taze jas mu ja pravev..ne kupecka,


Super.Jas iskrenno uste koga ostanav so prvoto trudna dekemvri 2007 godina nikogas ne kupiv kupecka supa.I den denes gotvam domasni, a koga ima nastinka DA DA.Forsiram pileska supa.
AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (6.1.2011 19:35:06)

Леле вчера околу 12 ноќеска се разбуди Филип и не можеше воздух да земе од што му течеше носето. Му ставив капки и го исчистив со аспираторот од НУК. Мислам дека да не ми беше тој ќе си имавме мака. И на 2-3 саати се будеше не можеше да диши, па неколку пати ноќеска вадевме мрсулчиња.
Денес пак има еден куп, до сега 5 пати вадевме со аспираторот.
Инаку температура нема, нема ни никакви други симптоми на настинка.
Само не сака да јаде ништо, до сега испи 500 мл млеко на два пати и изеде една кашичка. Не може да голта од носето.

Ми рекоа дека растечено носе може да се појави и пред да му излезе запче.
Се надевам дека е тоа, а не настинка.
Viktori -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (6.1.2011 20:50:12)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Јас пак со забелешка[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley9.gif[/image]

Чајот/сирупот од тегавец не е ефикасен за искашлување туку за олеснување на сува кашлица. Значи на дете кое има шлајм не треба да му се дава тегавец.

П.С. немојте да ме обвинувате од типот „оваа па се прави дека се` знае“ , јас само сакам да помогнам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley23.gif[/image]


Ха камо да имав јас некоја да ми дава забелешки кога го мкнев Б по болници!

Инаку само како забелешка, после неколку пати секоја мамичка ќе забележи на што како реагира детето. На пример летизен на син ми не му делуваа, а лоратадин да.

Чај од бел слез го дотепуваше и во никој случај не му помагаше, туку ако кашлицата беше продуктивна строго со тапкање и димење на пареа (или инхалации како и да е) чешкање во грлото и провоцирање кашлање или повраќање.
Значи ако пишува некој чај дека е за тоа, не значи ама баш ич дека не може да е и поинаку.
sandravlae -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (7.1.2011 15:09:01)

Ма каков физиолошки раствор и пумпица - кога ќе ги види почнува да плаче и бега. А има едно мало носе, па едвај со чепкалка за уши да и пикнеш и да и го прочистиш. Не дава да и се пипне носот. Едниствено кога ја бањаме и го чистам. Не дава ни дури со влажно марамче да и го избришам, па се шета со мрсули низ дома и и се прават балончиња. Дајте некој совет како да и го средам тоа носот


Jas ti preporacuvam inhalacii ,koga i da e marko nastinat nos tece i podkasluva kaj nasata maticna ima za sto denari inhalacija 3 dena go nosime i odma se oprava ,antibiotik pieme samo epten koga e bolen so temperaturi
pozdrav
mec21 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (2.2.2011 14:32:06)

nn
mec21 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (2.2.2011 14:35:39)

zdr na site baram pomos od vas bebusot mi 1 mesec i 20 dena i pocna da kasla mnogu so slajm.noseto mu go cistam so pumpica a za kaslicata neznam kako da mu ja smiram i slajmot kako da mu go izvadam ,probav so tapkanje ama tesko nekako,a na lekar ne mi se ide ama ic,pa ako znete nesto pomagajte ne sme spiele so mm cela nok:))
Nadezna -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (2.2.2011 15:02:23)

Мец, јас би отишла на педијатар.
Обавезно. Малечко е бебето, до 3 месеци сметам дека треба да се носи на доктор за проблем.
Поздрав
mec21 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (2.2.2011 15:21:52)

of be nadezna kazi kako da go odnesam koga se porodiv on imase nekoja infekcija navodno i koga doagase pediatarot kaj mene vo soba mi vika izvini majka ama ke mora uste da sedite tuka posto bebusot ima infekcija i prima antibiotik,a jas ja prasav kakva e taa infekcija a ona mi vika pa neznam ovde po ispituvanjata od krvta pokazuva deka ima nekakva infekcija a jas bev uporna i vikam epa dobro kakva e taa infekcija a ona zema i si izleze od soba i mi idese da zeam da ja rastresam tamu,ama si vikam ne go luti toj sto treba da go molis, i posle dojde doktorkata moja vrska sto mi e vo drzavna i koga ja podbra pedijatarot i dr den odma me pustija odma ozdrave sin mi ..ejjjj sramotilaci lelelellele i kazi mi ti na mene kako da odam i da im veruvam ili da im go prepustam moeto dete bonivni race nema sansi,pa zatoa baram sovet od vas kako ste si pomognale po doma posto sto pati poveke na vas ke vervam otkolku na niv NEMAAAT POIMA SITE ZEMALE DIPLOMI SO PARI PA SE ANASITE DECA DA STRADAAT E NEMA:))....mnogu sum izrevoltirana pa ajde majki pomagajte:))pozdrav
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>