RE: Настинка (течење нос. кашлање) (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (13.3.2012 10:46:33)

И пак е настината лелее на 2 недели кашла што ќе правам веќе незнам,сега ја однесов на лекар а таму 20 деца со грип коса ми се крена ,кашла малку,малку црвено грло.ни кажааа Проспан да не и давам антибиотик,ама ми пиша за секој случај................усвет веќе ми се фаќа.ми здосади и зима и се..............живци немам од настинки веќе
имало епидемија на грип,во некои градови,незнам кои веќе била прогласена епидемија.само изолација на децава,ама како да се изолирам јас кога сеќавам дека и нас ќе настинувам??????????ужасссссссссссс[sm=smiley19.gif]




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (13.3.2012 11:00:12)

Анет, и ние последно зедовме Хеделикс (на база на бршлен) исто како и Проспанот. Само Проспан повеќе препорачуваат за под 1 година. И навистина и помогна за кашлицата. Другиве на база на тегавец, бел слез - ништо не и помагаше. Се надевам ќе ви помогне.




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (13.3.2012 11:07:14)

минатиот пат земав хеделикс се покажа дека од него уште повеќе кашла,сега дај боже проспан да се погоди.....
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Анет, и ние последно зедовме Хеделикс (на база на бршлен) исто како и Проспанот. Само Проспан повеќе препорачуваат за под 1 година. И навистина и помогна за кашлицата. Другиве на база на тегавец, бел слез - ништо не и помагаше. Се надевам ќе ви помогне.





Џесика -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (13.3.2012 11:09:20)

Леле луѓе, ова инхалаторов било МАЈКА бе!!! И тоа што не успеваме целосно да инхалираме, пошто со сила, ама ефект лудило има, одма полесно дише, искашлува па голта или повраќа... за мерак! И одма настинката ја спречивме, инхалација двапати со бисолвон капки, и еднаш само физиолошки, сирупче од Др.Тајс Good night и Ц-витамин... Киндеримунот го баталивме, прашкови не ни годат[sm=smiley36.gif]




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (17.4.2012 9:09:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Love27

Ke ve zamolam ako nekoj ima iskustvo so sirup PROSPAN neka mi pisi ,dali e dobar i dali pomaga pri kaslanje





Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (17.4.2012 9:11:20)

Love27, еве и погоре имам пишано дека нас ни помага Хеделикс, а исто е на база на Бршлен, како и Проспанот. Проспанот и повеќе го препорачуваат за мали дечиња под годинка.




zaklina -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (19.4.2012 13:39:22)

и ние викендот бевме сонастинка и кашлање но ни помина со инхалација и сируп медогал. првпат купив ваков и имаше ефект




lukas -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (20.4.2012 23:04:00)

ke moze li da mi kazite koj surup e za produktivna kaslica ,a koj surup e za suva kaslica..onie sto se na prirodna baza zboram
ete primer od dr.tajs sirupot od tegavec za so e?
pozzz fala...




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (22.4.2012 10:33:43)

Lukas, за продуктивна кашлица се дава бел слез, а за сува од тегавец. А овоие од бршлен се и за двете. Се надевам дека сте подобри.




light -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.5.2012 16:14:57)

Nie ne mozeme da disime mnogu sme nastinati , imavme temperatura fala na gospod sega nema, no ne moze da disi nonstop i tece i mnogue nervozna samo kenka i place ne spie ova ni e prv pat da se razbolime ne ni dadoa antibiotik samo paracetamol za temperatura




libra.n -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.5.2012 17:02:49)

Zenski, i na mojava i tece nos, potkasluva malku i nokeska ne spiese, zatnat i bese nosot izgleda ne mozese da disi. Da odam na lekar ili da i dadam prospan? Ima 9 i pol meseci. Temperatura nema pa zatoa si velev da ne odam, sto mislite?




kikicka -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.5.2012 17:08:17)

Либра може и се заби,дај и проспан,чим нема Т добро е.




Maca25 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.5.2012 17:13:22)

Либра, може да прашаш доктор само кој сируп за кашлица да го даваш. на ќерка ми на пр. проспан не и помага. а и не знам проспанот дали се дава пред 1 година. Ако се заби, што и да даваш за џабе е [sm=smiley1.gif]




libra.n -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.5.2012 17:20:20)

A i jas na toa pomisliv, treba da izvadi zabce kaj da e. Za tecenje nos imam slusnato, ama za kaslanje koga vadi zabi???




kikicka -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.5.2012 17:31:20)

И л кашлаше,ако е воспаление ке качи и Т висока,а за проспанот може да се дава пред 1г ,јас давав на Л проспан,и одма поминуваше,а исто и за Тусал сирупот слични се.

ИЗВОРНА ПОРАКА: libra.n

A i jas na toa pomisliv, treba da izvadi zabce kaj da e. Za tecenje nos imam slusnato, ama za kaslanje koga vadi zabi???





Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.5.2012 22:52:55)

За Проспанот јас и погоре имам пишано дека најмногу го препорачуваат тој за деца помали од 1 година. Така да, слободно пробај.




Sirena## -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.5.2012 14:49:56)

После 4-5 дена течење носе кај [sm=duda.gif] матичната ни препиша сируп ефералган.Му давав два дена од сирупот и носето престана да течи.
Вчера ја пуштив во градинката и денес пак носето му течи.Можам пак да дадам ефералган? Нема ништо штетно дека го прекинав,па пак да почнам?Се дава по потреба или [sm=zmeden.gif]




dostickage -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.5.2012 15:00:05)

Eferapgan e sirup za snizuvanje na temperatura i nema blage veze so kaslica i mrsuli.
Se dava nad 38,5.

Kako be taka davate sirupi bez da procitate upatstvo. sto ako pokaze alergija ...
nemam komentar




Luci -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.5.2012 15:20:28)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sirena##

После 4-5 дена течење носе кај [sm=duda.gif] матичната ни препиша сируп ефералган.Му давав два дена од сирупот и носето престана да течи.
Вчера ја пуштив во градинката и денес пак носето му течи.Можам пак да дадам ефералган? Нема ништо штетно дека го прекинав,па пак да почнам?Се дава по потреба или [sm=zmeden.gif]

Да не си ти грешка нешто??? Ефералган е за температура, не за растечено носе!




AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.5.2012 15:20:55)

dostickage, и јас сум го користела сирупот за намалување на симптомите на настинка кај Филип, исто како што сум пиела Далерон кога јас се чувствувам настинато.
Во случај на настинка може да се даде еднаш дневно Ефералган, којшто не е наменет само за намалување температура, туку и за ублажување на болка (а сите знаеме дека кога сме настинати и болни сите коски во телото болат).

Edit: Еве што пишува и на википедија - Paracetamol is used for the relief of pains associated with many parts of the body. It has analgesic properties comparable to those of aspirin.




JovanaJ -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.5.2012 15:21:30)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sirena##

После 4-5 дена течење носе кај [sm=duda.gif] матичната ни препиша сируп ефералган.Му давав два дена од сирупот и носето престана да течи.
Вчера ја пуштив во градинката и денес пак носето му течи.Можам пак да дадам ефералган? Нема ништо штетно дека го прекинав,па пак да почнам?Се дава по потреба или [sm=zmeden.gif]

Zdravo Sirena, sigurna si deka sirupot se vika Eferalgan?
Bidejki toa e paracetamol, za pokacena T i bolki. Neznam zosto bi vi go dale za sekret od nos....




Sirena## -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.5.2012 15:25:31)

Да,сигурна сум.Сируп Ефералган за растечено и затнато носе.Јас знам дека тој сируп е за температура,но матичната ми рече и за настинка.
Затоа и го давав




Luci -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.5.2012 15:29:35)

Сите сирупи за температура се впрочем и за болка, но не и за растечено носе, барем јас колку што знам. Ако толку му тече носето на детенцето види најдобро брисеви направи и барем по резултатот ќе знаеш соодветно да го лечиш зашто за растечен нос се сомневам дека друг д-р би дал сируп Ефералган




JovanaJ -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.5.2012 15:31:14)

Da da , ima logika, pa i nie vozrasni pieme Paracetamol koga sme nastinati...[sm=smiley1.gif] tokmu za ublazuvanje na simptomite na nastinka...




AnnaMolly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (31.5.2012 15:31:45)

Да, доколку се работи само за затнато носе, а детето нормално си функционира, тогаш не би давала.
Ама ако е омалаксано детето може да се даде за да му се олесни болката.




Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>