RE: Настинка (течење нос. кашлање) (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


penelopa -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.7.2012 17:02:24)

Нас во Неделата почна да ни тече носот, одма почна да кива- вечерта температура околу 38- следниот ден носот тече ко чешма температура од 37 до 39 му се симнуваше само со чепчиња- го однесов да го види неговата докторка- брис од грло негативен крвна слика во ред - дијагноза вироза. денес ко да не било ништо - само малку кашла, весел, активен, јаде нормално. Ова прв пат вака да ни се случи[sm=zmeden.gif]




nelaa -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (18.8.2012 13:00:36)

lele pomagajte veke so ovie nastinkite od april sekoj mesec navami sme so antibiotik,so da pravam neznam samo nastinva neznam od koga se dava kinderimuno ili nesto za imunitet pomagajte




Maca25 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (18.8.2012 14:19:27)

драга нела, не дека сакам да ти солам памет, ама настинка и течење нос со антибиотик не се лечи. освен што му опаѓа имунитетот ако често му давате антибиотик на детето, па и уште побрзо ќе фати нешто ново.
еве ја ќерка ми цела недела е настината, носот и тече како чешма, кива, ама единствената терапија што да добива е вит. Ц и инхалација првите денови кога и беше затнато носето. Топли супи, течности и многу овошје. И еве ја подобра е. Да, подолго може трае опоравувањето, ама антибиотик не давам, ниту на лекар бевме.




lina8 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.10.2012 12:23:58)

zdravo na site , jas go imam istiot problem so nelaa moeto dete nastinato e non stop pie antibiotik sekoj mesec eve mozi 5-6 meseci unazad ako ne mu dadam antibiotik kreva temperatura i niiiiikako ne mu spaga znaci mora antibiotik a od koga ke go dopie antibiotikot zdravo e 2-3 dena i posle pak nesto mu se slucuva dali nosot mu teci ili pak kreva temperatura, pa so me sovetuvate da napravam krvna slika ili nekoj bris od grlo so da pravam pomagajte , a i ne napisav eve veke 1 mesec pie KINDERIMUN prasak............... POMOS.......




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.10.2012 12:34:00)

Крвна слика секако да направите, па од резултатите ќе видите - ако покажува бактериска инфекција, направете и брисеви.




Beatris -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.10.2012 12:36:23)

Лина,

Антибиотик се пие кога се работи за бактериска инфекција, и секако прво се прави крвна слика па потоа се препишува антибиотик. Доколку се работи за настинка или вироза, антибиотикот не игра никаква улога, само го труеш детето. И да има температура, ќе ми ја симнуваш со парацетамол и облоги. Ќе винамавате на исхраната, течности, витамин ц, всушност како и за секоја настинка.

Антибиотик НИКАКО без крвна слика или брисеви. Треба да се борите да го зајакнете имунитетот на природен начин, со антибиотиците правите само полошо




dostickage -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.10.2012 12:42:46)

Apsolutno.
Prvo nastinka so antibiotik ne se leci.
Drugo ako vekje se dade antibiotik uste povekje kje padne imunitetot i non stop kje bide bolno deteto.
I tret trebna da se podobri ishranata. Topli supi, caevi,svezo cedeni sokovi , voda i sl.




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.10.2012 14:50:44)

Antibiotik se dava vo kraen slucaj , ama kako sto gledam mnogu doktori davaat antibiotik da si ja skratat rabotata taka im e najesno .A nie majkite treba da odlucime sto ponataka.
Eve ke pisam sto mi se sluci na mene M pocna da potkasluva i eden den imase temperatura ama do kaj 38 i si vikam aj da go odnesam da go slusnat da ne ima nesto .Doktorot go vide i vika zemete antibiotik nema nisto na gradi ama grloto mu e malku crveno zemete , jas mu vikam krvna slika brisevi i toj pocna da me ubeduva deka znae deka se pokaceni leukocitite ova ona.Jas nezemav antibiotik mu davav sirup za iskasluvanje temperatura imavme eden den.I aj kako budala go nosam na kontrola i toj go pregleduva i vika ima malku na pluke bronhitce :) , jas mu vikam ne e mozno toj mi dava pak antibiotik, se ispokarav so nego i si otidov.Ama panika sum go odnesov kaj drug isto na privatno vika nisto ne mu e prodolzi da davas od siruceto za iskasluvanje .Znaci nemozam da veruvam sto se ima vo nasevo zdrvstvo i sto se nepravat doktorite za da dobijat procent od lek[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




lina8 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.10.2012 22:01:56)

znam deka antibiotik se dava vo kraen slucaj ama sekoj pat koga ke e bolno deteto odam kaj doktorkata i mi dava antibiotik mi veli ako ne mu pominva daj mu go, taka ednas ne mu go dadov cekav so paracetamol cepcinja da mu pomini i naprajv poloso na bolnica so infuzija so inekcii gnoj na grloto mu se napravi oti ne se spreci na vreme i pusti strav da ne se napraj taka sega mu davam antibiotik, a i mnogu e loso na temperatura se kreva do 39.6 i nikako ne spaga




Bethany -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.10.2012 11:07:49)


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Antibiotik se dava vo kraen slucaj , ama kako sto gledam mnogu doktori davaat antibiotik da si ja skratat rabotata taka im e najesno .A nie majkite treba da odlucime sto ponataka.
Eve ke pisam sto mi se sluci na mene M pocna da potkasluva i eden den imase temperatura ama do kaj 38 i si vikam aj da go odnesam da go slusnat da ne ima nesto .Doktorot go vide i vika zemete antibiotik nema nisto na gradi ama grloto mu e malku crveno zemete , jas mu vikam krvna slika brisevi i toj pocna da me ubeduva deka znae deka se pokaceni leukocitite ova ona.Jas nezemav antibiotik mu davav sirup za iskasluvanje temperatura imavme eden den.I aj kako budala go nosam na kontrola i toj go pregleduva i vika ima malku na pluke bronhitce :) , jas mu vikam ne e mozno toj mi dava pak antibiotik, se ispokarav so nego i si otidov.Ama panika sum go odnesov kaj drug isto na privatno vika nisto ne mu e prodolzi da davas od siruceto za iskasluvanje .Znaci nemozam da veruvam sto se ima vo nasevo zdrvstvo i sto se nepravat doktorite za da dobijat procent od lek[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]

Леле, слично и кај нас се има случено. За жал, докторите се такви да не можеш да имаш доверба во нивниот збор. Наравно не сите. Ама еве конкретно со нашиот педијатар, исто така. Имаше температура, таа вика малку грло црвено - веднаш антибиотик. Се побунив и барав крвна слика. Таа ми вика, па добро направете ја, мада мене ми личе на бактерија. Нејзе и личело? [sm=smiley29.gif] Крвна слика покажува вирус наравно, и без антибиотик. Следниот ден отидовме кај друга докторка, таа вика грло добро, вирус е, ќе помине. Е како таа првата виде дека грло му е црвено, а другата не [sm=zmeden.gif]
За жал....




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.10.2012 13:17:45)

Lina moras nesto da davas, prvo prirodni lekovi pa posle antibiotik.Obicno ako posle 3-4 dena ne padne temperaturata se dava antibiotik




dostickage -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.10.2012 13:21:31)

Tocno, prvite 3-4 dena se dava nesto prirodno pa vi kraen slucaj ako se vlosi se dava antibiotik.
Ama ne moze samo da pomine bez nisto.Mora nesto da se dade prirodno sekako.




*Bucka* -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.11.2012 3:06:07)

Мамички, ве молам помагајте.

Син ми има скоро 22 месеци, и откако тргна во таа пуста градинка во Бутел сега во септември, глава не можам да кренам од болештини. Прво таму го касна оса, завршивме во Козле, примаше урбазон инекции. Па закачи ларингитис од некое дете во градинка, ајде пак во Козле на инфузии и терапија 3 дена. Сега му земаа брис од нос, гледам на мејл резултати - streptococcus pneumoniae. Пак од некое дете таму, пошто нема од каде на друго место да закачи.

Колку е опасна?? Имате ли искуство со бактеријава? Немаше покачена температура, ништо, само зелен му стана секретот од носот и го однесов на брис за секој случај да видам што е и ете, што да видам. Ме фаќа паника пошто читам, предизвикувала болести на бели дробови како на пр. пневмонија, а он досега никогаш немал проблем со плуќа .. обично грлото или носето биле проблем.

Не фати викенд, морам дури во понеделник да се консултирам со матичната за лекови... :S па во меѓувреме, пишете дали итно мора да се преземе нешто или може да почека до понеделник (задутре)... фала ви




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.11.2012 8:35:46)

Буцка, КЛИК ТУКА, можеш да прочиташ искуства за бактеријата. Мислам не е толку опасна бактеријата, не е толклу итно, не се секирај.




sitalia -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.11.2012 12:38:22)

Bucka nema mesto za panika, skoro site deca ja fakaat taa bakterija vo gradinka. Treba da se tretira zosto moze navistina da se spusti i da predizvika pneumonija no ja tretiraat kako ne mnogu opsna bakterija.
Sega nesto od moe iskustvo ti e da mu odrzuvas na deteto dobar imunitet, znaci krvnata slika da mu e relativno dobra hemoglobin, zelezo itn. Deka nema da se razboluva sekako nemoze no i na toj nacin se steknuva imunitet, a jas stalno doma imam od masta za oci chloramfenikol taka mislam se vikase i a pocne zelenkasti mrsuli so bibo stpce im mackam vo noseto i dosega eve uspesno nekako se spravuvame. Isto praktikuvam i isckan kromid pokraj glava za spienje.
propolis na med da podrzi vo usta za grlo i vo jadenjeto obavezno kromid i luk. E sega sto pomaga ili nepomaga neznam sekoj se trudi da napravi toa sto znae za da mu bide deteto zdravo. probaj i ti moze ke ti pomogne. A da da ne zaboravam obavezno D3 ili ribino maslo.
ИЗВОРНА ПОРАКА: *Bucka*

Мамички, ве молам помагајте.

Син ми има скоро 22 месеци, и откако тргна во таа пуста градинка во Бутел сега во септември, глава не можам да кренам од болештини. Прво таму го касна оса, завршивме во Козле, примаше урбазон инекции. Па закачи ларингитис од некое дете во градинка, ајде пак во Козле на инфузии и терапија 3 дена. Сега му земаа брис од нос, гледам на мејл резултати - streptococcus pneumoniae. Пак од некое дете таму, пошто нема од каде на друго место да закачи.

Колку е опасна?? Имате ли искуство со бактеријава? Немаше покачена температура, ништо, само зелен му стана секретот од носот и го однесов на брис за секој случај да видам што е и ете, што да видам. Ме фаќа паника пошто читам, предизвикувала болести на бели дробови како на пр. пневмонија, а он досега никогаш немал проблем со плуќа .. обично грлото или носето биле проблем.

Не фати викенд, морам дури во понеделник да се консултирам со матичната за лекови... :S па во меѓувреме, пишете дали итно мора да се преземе нешто или може да почека до понеделник (задутре)... фала ви





dragance2006 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (16.11.2012 10:08:34)

zdravo ludje se nadevam ke dobijam brz odgovor sin mi ima 25 dena i zaTNATO NOSE PA VE MOLAM brzo da mi kazete kako da go iscistam negoviot sekret




Emmy -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (16.11.2012 11:26:39)

Dragance 2006 probaj so aqva maris soleni kapki po nekolku pati na den, cistenje so aspirator za nose i banjanje so toplka kupka i morska sol. Znaci ke napravis parea vo banjata i vo kadickata so voda ke stavis morska sol. Neka bide bebco podolgo vreme vo kadickata 10-15 min i polivaj mu go liceto i glavceto za da moze i malce da se napie od vodickata bidejki ima morska sol ke mu pomogne da se odzatne noseto. nekolku dena taka i se nadevam deka ke pomine. barem kaj nas toa epten mnogu deluva




meU87 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (16.11.2012 12:01:11)

Или пак со аспираторче за нос. Ние имаме од оние со уста што се влечат мрсулите и ни се покажа доста корисно. Лесно се употребува, едноставно е и што е најважно многу безбедно.




dragance2006 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (16.11.2012 22:18:40)

Blagodaram mnogu kupiv kapki na prirodna baza so sol sto se i pomogna mnogu go izbanjav i pak mu kapnav malku pocica i sega spie se nadevam posle 2nokji i jas ke pospijam koj sat plus dobra nokj




Maca25 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (17.11.2012 15:09:36)

Вчера Н. почна многу да кашла, носот почна како чешма да и тече и не сака да јаде. Одма и сварив од лекот за кашлица, марисол спреј за во нос за да може поубаво да ги издува носот и мед и лимон заедно и давам да јаде. Денес не е подобра, ама барем јадеше малце. Се надевам дека до пон. ќе се опорави и дека комбинацијава на `лекови` ќе ми биде успешна.




Lokica1 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.11.2012 11:23:18)

Nie maka macime so crveno grlo, primame antibiotik posle edna nedela od ispienoto povtorno zacrveneto grlo, sega sme bas vo taa situacija, nema temperatura, kasla (ne mnogu) suva kaslica...neznam dali pak da davam antibiotik ili da probame nesto prirodno. Za kaslicata pieme Mucoplant sirupce...n za grloto ve molam nekoj sovet, dali ima spreevi za grlo za deca i kolku se efikasni, imame 3 godini




dragance2006 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (27.11.2012 17:41:00)

lugje mene taa tecnost navecer ne mi pomaga mnogu na simon noseto e zatnato i nemoze zalniot da dise eve 3 noki sum bez son se si place a inaku doktorot mi dade daktarin za da ne mu se vospali grloto pa taka da taa pred mene so ima pisano mozes da go probas blag krem e i se upotrebuva oralno kaj decata ama po malku se stava




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (27.11.2012 18:54:27)

Dragance zemi edna glavica kromid iseci ja i stai aj do glavata an bebeto taka ke mu se pusti poleka niseto.Vrati se nekolku strani nazat na temava ke vidis iskustva so kromidot




dragance2006 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (28.11.2012 8:02:44)

eve probuvame i so kromid ke pocekam 9 casot sega mu ja merev temperaturata 37.5 i ke go nosam na lekar oti ima i proliv znaci po mene nastinat e




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (29.11.2012 12:23:09)

na moevo detule od utrovo mu e suvo grloto i potkasluva malku,go napraviv lekot na Maca i davam go pie,ama edvaj zboruva ako cela nok da peela,naednas taka.i dadov paracetamol i vitamini,i prospan surupce za da ja zastitam, da ne dojde red da ja nosam na lekar,vaka da pomineme,se nadevam .......ama lekov ke deluva li za suvo grlence????




Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>