RE: Настинка (течење нос. кашлање) (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (29.11.2012 12:57:53)

мислам дека лекот е за искашлување, ама проспанот е и за сува кашлица. поврзо опоравување.[sm=smiley31.gif]




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (29.11.2012 15:48:27)

nie sega bevme na lekar ni dadoa Almacin surup,imame crveno grlo,odamna ne sum i dala antibiotik,ama ovoj pat mislam deka treba da se dade....samo neznam kolku dena trebase da se pie,5 ili 7??




Maca25 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (29.11.2012 17:43:25)

Анет, а крвна слика направивте ли?
Мора ли одма да и даваш антибиотик, не може прво со природни лекови да се проба - со прополис; мед и лимон; топли супи и чаеви? Јас имам дома едно прополис спрејче за деца, на ЕСИ е, без алкохол и многу и помага на Н.




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.11.2012 8:47:29)

poloso ni e denes..................zatnata od site strani,neznam sto da i dadam,mislam deka i se nalepeni slajmovi vo grloto,sto da i dadam da povrati ili da ne i se sleat na gradite ,neznam.............[sm=zmeden.gif]




dostickage -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.11.2012 9:07:58)

Annet ne davaj antibiotici tuku taka.
Ubvo ti vika Maca stavi i sprejce vo grloto propolis na ESI.Ako kasla napravi i od lekot so kromid, orev i jabolko i davaj i nekolku pati vo denot. Napravi i topla pileska supa so rendan kromid vnatre i terajte taka. Povekje caevi - brusnicata jas najtoplo ja preporacuvam so edno lazice med ...
Vcera slucajno procitav deka cajot od brusnivca namaluva temperatura, kolku e tocno ne znam...
Drugo mesto da davas antibiotici jas bi ti rekal da si zemes inhalator ako pocesto ti nastinuva pa so fizioloski rastvor samo kje si zavrsis rabota.
Ako imate vo Veles solena soba mozes i tamu da ja odneses...
Vakvoto lekuvanje trae povekje denovi no e mnogu pobezbedno i podobro za samoto dete. Vaka ako dades antibiotik za nastinka i crveno grlo , imunitetot uste popvekje kje padne posle antibiotikot i celo vreme kje se lepat nastinkite i virusite.




Mihaela 2010 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.11.2012 9:28:19)

Tocno taka kako sto kaza dostickage...i nie si ja imame taa maka so polni slajmovi, i bevme prinudeni da kupuvame inhalator,ama navistina pomaga,a i dosta ni pomogna ringerajniot recept so orevceto kromidot i jabolkoto[sm=bravo.gif]




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.11.2012 9:45:37)

odamna ne nastinala vaka,i jas se zacudiv sto za crveno grlo odma antibiotik,ama pa si pomisliv vikend faka ako i se vlosi sostojvbata ke treba da ja nosam na brza pomos..i zatoa i dadov antibiotik,
i davam od se ama zgresiv sto zemav od toj dr wolz prasokot za nikade e,sto ubavo si piese floradiks ,nemase da nastine vaka.................

da da i davam od lekot so kromid i davam bisolvon kapki,prospan surup,caj od brusnica i bel slez............i antibiotik i davam.......................sega gi zemav bisolvon kapkite za iskasluvanje i so prospan ke ja upravam mislam......




sandriana RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.11.2012 10:46:30)

Од понеделникот и ние сме дома, ме извикаа да ја земам од градинка дека многу кашлала. Ја однесов на лекар, само капки за нос и Проспан сируп добивме, за после во средата на контрола да ни препише Хиконцил сируп антибиотик, и еве 2 дена го пиеме. Секретот почнал да се спушта надолу...Температура повеќе од 38,5 не качи. Кога еднаш ќе почнат со антибиотик - во навика им преминува. Вчера и денес е подобра. Не ги сакам ич антибиотиците и јас, ама побрзо не оправаат за во градинка- нема кој да не чува дома[sm=smiley13.gif]




meU87 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.12.2012 15:07:17)

Незнам дали да го поставам прашањето ваму, но мене ми личи на настинка.
Се започна вчера. После доење малата повраќа, три пати во млазови. До вечерта се смири, ја држев подолго време исправена, после јадење, па само уште еднаш бљуцна. Денес повторно имаше мало бљуцкање, на два пати.
Друго е столицата која сеуште е жолтеникава, но оди накај зелено.
Трето е поткашлувањето, кивањето и гасовите. Овие симптоми и претходно ги имаше, но сега се зачестени.
А исто така од вчера сабајле обравчињата и рачињата и се скоро нон стоп ладни.
А и често е кенкава и плачлива.
Ја гушкам често, со цел да ја затоплам.

Дали се ова симптоми на настинка, и што да превземам??? Посебно ме плаши повраќањето, кое фала богу денес го немаше во млаз и голема количина.
Мислам дека не е прејадена, зошто не цица долго.
Што да превземам??




dragance2006 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.12.2012 22:38:23)

draga meU87 mojot simon pred nekoj den isto taka ispi celo sisence aptamil mleko se najade posle pola sat sakase malku da se mazi i cicase od mene i za edno 15 minuti ispovrati se odednas i jas mnogu se isplasiv a za racinjata neka i se ladni ke ja dopres na vratceto ako e tamu topla znaci temperaturata i odgovara neznam tvojata kjerka kolku e stara mojt smon e mesec ipol uste sme malecki a za kakanjeto si e normalno bebinja se i jas se plasam mnog golema panicarka sum ako mislis deka krenala temperatura na corapcinjata vinski ocet obuj i gi i stavi kesi nad niv pa drugi pocekaj neka se ispoti iskapi ja so potopla voda i ke se smiri istoto jas go napraviv i jas istiot problem go imav sega ni e problem ne davame nosot da ni se iscisti so pumpica bas sme losi pozz i se nadobro




meU87 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.12.2012 23:05:34)

Не не немаме температура, пу пу пу уште тоа ми фали,ќе се мрднам.
А не ми кажа Твојот бебуш зошто повратил???
Ние за 3 дена ќе имаме 2месеца. Ова ми се има случено и друг пат, но само еден ден траеше, а сега два дена. Денес само еденаш до сега така обилно поврати инаку другото е бљуцкање.
На вратчето е ок, ова не го знаев, сега ќе знам да ја проверувам.
Сега почнав и повеќе да ја облекувам, некако ми се чини дека и беше ладно(ова по мене се ориентирам). Но, за спиење пак ќе ја расоблекувам, да не и дојде многу топло.




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (5.12.2012 1:27:31)

малку офтопик, ама за т кај бебе јас знам дека на мешето се гледа, за на вратчето немам досега слушнато. мене исто м ми манифестираше настинка на 4 месеци со повраќање. Следи ја и утре и ако продолжи да повраќа , нека ја ѕирне лекар.




lina8 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.1.2013 22:59:54)

ev e denes vtor den sme so mrsuli ama mnoooogu mrsuli celo vreme sme so salfetki vo racete..... sto da pravam ??????? imanekoj lek za prekin na noseto? pomos .............. ako ja odnesam kaj maticnata se znae antibiotik




lina8 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (23.1.2013 23:58:09)

a rhinostop od koja vozrast se dava?




arh_diz -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.1.2013 8:01:29)

Dokolku e samo nosot stavaj soleni kapki , ako neznae da go duva nosot vadi gi mrsulite so pumpica




Slagjana -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.1.2013 15:36:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lina8

a rhinostop od koja vozrast se dava?

Од 6 години.




none -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (4.2.2013 8:50:02)

ODAMNA ME NEMASE NA SAJTOV I SEGA ODEDNAS SO TRI PRASANJA SE NADEVAM DEKA KE MI ODGOVORITE ?I NIE SME SO TECENJE NA NOSOT SO MESECI NAPRAVENO BRIZ NEMA PRISUTNA BAKTERIJA MATICNATA PREPISUVASE SIRUPI GI PIESE NO REZULTAT NIKAKOV ODI VO GRADINKA I NOSETO NE PRESTANUVA DA TECE KAZETE MI KAKO MOZE DA SE POMOGNE DRUGI SIMTOMI NEMA KAKO CRVENO GRLO TEMPERATURA I SLICNO




hopeless -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (20.3.2013 15:01:30)

Ние денес бевме на доктор.
Вчера ништо не му беше, ноќеска му се затна носот почна да се дави, неможеше да дише.
Сабајлево почна да кашла суво.
ЦРП му е 20 и леукоцитите му се малку покачени 11
Е сега грлото му било црвено и ни препиша Панклав.
А брисеви од грло не му зедоа. Никогаш до сега матичната не не пратила да земеме брисеви.




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (21.3.2013 11:54:06)

hopeless, па и немате потреба од брисеви, штом сте направиле крвна слика - покачени леукоцити се знак за бактериски инфекција, ама кај вас па не се многу покачени.


none, за носето само синомарин ставај или некој друг спреј, ако нема бактерија нема потреба ни од антибиотик.




miana -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (28.3.2013 8:59:02)

Zdravo,zdravo
Eve sum jas na ovaa tema...
Daria mi e tret den nastinata,noseto i tece,zasipnata e mnogu i pocna herpescinja da i izleguvaat na lice..Vcera ja odnesov na lekar,ne ni dade antibiotik ( falamu na boga) mi rece da idavam loratadin za glasot,da ja inhaliram so fizioloski, i da stavam navecer operil vo nose...Za prvata inhalacija ni dade ampula( od kaj nejze od fioka ) deksazon ..Jas si pomisliv deka nema sansi detevo da mi seinhalira ( zivec e ) Koga go vide inhalatorot ( a ja ima gledano sestrai ) si sedna mirna i go staviv bez problem,si se smee,si dise,pa pauza,pa ajde pak i taka inhalacijata pomina uspesno... Neznam denes kako ke terame..




nelaa -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.3.2013 22:29:50)

daj pisete nekoj lek - surup za iskasluvanje a da ne e onaj so kromid toj nkako nejki da go pie, celooo vreme si kasla i ne mozi da spie ima so da iskasla ama neznaj detevo ima 2 godini pozzzzz




zzaa -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (30.3.2013 22:38:58)

probaj so cajot od bel slezen,toj e ubav ke go zasladis malku so seker,ako pie caj ke i se dopadne,go ima vo site marketi se priprema so mlaka voda.ako ima slajmovi ke gi isfrli preku izmet ili ke povrti,ima eden priroden med se pravi so cveketo gluvarce sega neli bas naprolet go ima gluvarceto majka mi go pravi medot,i e mnogu dobar za kaslica(ja nekolku pati taka spreciv Eva da mi se razboli) ako mozes takov da si najdes od negde,ke ja prasam kako se pravi pa ke vi pisam.




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (5.5.2013 23:19:27)

Ние да се пријавиме,значи,И веќе од утре 3та недела ќе ја фати со ова кашлицава,пиевме Аугментин,не помогна,пиеме Макропен,не помага,Пиеме Мукоплант и тој не помага,чај од бел слез пие .
Има многу шлајмови,незнам од кај се сливаат,носето толку не и тече.
Повраќа премногу,посебно навечер,или околу 02 ппо полноќ,се дави во шлајмови,па некако ги повраќа.
Ве молам,дали да продолжам со Мукоплант тегавец,пошто има влажна кашлица со шлајмови,и дали да го давам лекот на Маца??
Јас веќе антибиотик не давам,нема ефект никаков.сега спие,ама кај 02 почнуваме со кашлање,повраќање,плачење и така до кај 07 наутро,детето нема сила,ама почна да пие млеко,бар тоа,значи мислам дека ослабе многу,се и паѓа.
Се обраќам тука,најдоброманерни совети давате.А дали да ја однесам на ОРЛ?Да ја видат,незнам како да постапам веќе..........




bombica -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (5.5.2013 23:35:53)

Annet obavezno na ORL po moznost kaj dr.Zogravski.Sigurno e do noseto i se sleva sekret vo grlo i zatoa povraka




Mihaela 2010 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (6.5.2013 9:12:30)

Annet a da probate so kromidot,jabolkoto i orevceto nekolku pati na den da pie?
nas toa mnogu ni pomogna,i ja ublazi epten kaslicata,i doagase nagon da povrati ama ne mozese,ama preku stolicata si gi isfrlase slajmovite.
na edna moja prijatelka ova i go kazuvav za nejzinoto dete,kaj niv po efikasno bilo,povrakjalo i za nekolku dena kukurek...
probaj nisto ne gubis




Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>