RE: Настинка (течење нос. кашлање) (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (7.6.2013 17:27:10)

srculko ja i ti kaj ist lekar da ne odime:)))) pozdrav i ako kasla samo zemete lek na prirodna baza:))mukoplant na Dr.Tais za dobra nok i davan navecer pred spienje:))) a uputot ti go dale deka faka vikend,za sekoj slucaj,sigurno ne za da odis vednas,po pretpostavka ti go dala doktorkata, da ne odis vo brza pomos ne daj boze:0 so lesno da si pominete,i stavaj mu cepcinja za T na 6 casa
ИЗВОРНА ПОРАКА: srculko

Blagodaram blu blu za odgovorot samo sakam da kazam posto sme od veles za tuka mi dade upat za vo bol na detsko ama ne kako za t tuku kako za kaslanjeto i mi rece ako ne e podobar ili ako mu se kacuva t inaku ima 21meses a antibiotikot veke ne mu go davam od kako se vrativme od lekar i gledam sega nema t samo kasla ama kako potsmiren mi e daj boze da e taka lele imam uplav od bolnici i neiskusni doktori a samo da ozdravi poz hitno ja smenuvam doktorkata





srculko -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (7.6.2013 22:26:01)

Kako i da e ja smeniv dok treba samo vo ponedelnik da odnesam odjava go pregleda sega drugava dok i se ubavo mi objasni,me oslobodi malku rece deka ne gleda potreba za bolnica mi rece da mu davam sirup salbutamol i mu pusti inekcija i imame i za vikendov pa se nadevam deka ke bide podobar eve sega spie i ne kasla samo da mu pomine nisto drugo ne sakam




bucko mal -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (12.6.2013 11:31:06)

mi treba sovet
vidov tuka lek za kashlanje od kromid,jabolko I orevce.dali moze da se dava na bebe od 9mesec.
ili neshto drugo ako znaete,mi se raskashla bebevo pol e so shlajm[sm=zmeden.gif]




bebence1 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (12.6.2013 11:39:08)

bucko mal mislam deka e malo bebevo za orevcinja ada mu pravis inhalacija na deteto inhalator e zakon ,jas na moive otkako im pravam inhalacija koga se so malku nakasluvanje samo so fizioloski rastvor a koga e so slaem so ventolin namesto da go pie sirupce salbutamol podobro e inhalacija da se pravi,se mnogu podobri a do pred toa bevme sekoj mesec po bolnici




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (12.6.2013 12:05:19)

Можеш без орев да го направиш, има ефект.




bucko mal -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (12.6.2013 12:20:09)

fala zenski ke mu napravam
inhalator nema tuka isto I aspirator za nos[sm=zmeden.gif]mi dadoa pupica ama nishto ne vadi I mast nekoja da go mackam na gradi.
doktorkata vika samo tushirajgo I ke pomine[sm=zmeden.gif]




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (14.9.2013 18:51:31)

Времево залади и одма сме со растечено носе [sm=smiley19.gif]. Ноќеска и беше затнато, па и прскам Синомарин спреј, пие чај од брусница цел ден, е сега со супата имаме мака, подолго време не сака да јаде.




vezilka RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (14.9.2013 20:03:39)

Ете ја отворивме темава и наредни месеци ќе биде најактуелна. И ние сме со растечено носе. Вечер капки ќе.му ставам. Ќе видиме утре како ќе биде.




sandriana RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (14.9.2013 22:57:24)

Т кашла неколку дена, те, вечери по ред. Преку ден ретко се закашлува, навечер повеќе. Бев и кај педијатарот, вели - настинка, кашлањето е од сливање од нос во грло на секретот. И дадов Проспан 3 вечери, еднаш чајот од орев и кромид го пиеше, супа јаде, 2 вечери капки во нос доби, па денес е малку посмирена ситуацијата.
Нека поминуваат вака лесно, да не заглавуваме со други лекови.




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (19.9.2013 15:44:00)

Nie povtorno na ovaa tema..Pak tece nose....Ovoj pat od placenje se razbole.abe....uzas.....Zemav Adrianol so gentamicin,i taka...od start so pojako lekce...Inace denes mm zamina na teren,i kako i sekogas mene isto me snaoga......sekoj pat bolni sme......caj od bel slez,i brusnica ke davam...ako saka moze i ke jade supa......[sm=smiley13.gif]




Bububebe -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (19.9.2013 21:13:40)

Аннет ај земи спреј ацидосалус.Тој е за затнато растечено носе,против бактерии.Спрејот е закон.




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (19.9.2013 22:55:26)

Ako ne ja biva ke zemam i takov,I najiskreno nemozam da odam za Sk kaj Homeopatkata nasa,pa zatoa sega vaka ke terame,inaku mnogu mi e sube koga zimam na svoja raka..ama Toa e.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

Аннет ај земи спреј ацидосалус.Тој е за затнато растечено носе,против бактерии.Спрејот е закон.





elenak -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (19.9.2013 23:04:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Nie povtorno na ovaa tema..Pak tece nose....Ovoj pat od placenje se razbole.abe....uzas.....Zemav Adrianol so gentamicin,i taka...od start so pojako lekce...Inace denes mm zamina na teren,i kako i sekogas mene isto me snaoga......sekoj pat bolni sme......caj od bel slez,i brusnica ke davam...ako saka moze i ke jade supa......[sm=smiley13.gif]

Уф Анетке нека е со помин[sm=smiley13.gif] Ајде лечете се сами, па си го знаеш ти детето, не мора за обична настинка по доктори да ја носиш. [sm=smiley31.gif]за побрзо да оздрави Ива.




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (20.9.2013 11:55:48)

Eve se lecime doma imam od lekovite.Ama sabajlevo,samo sto se ispravi se iznapovrati slajmovi,vo mlazovi......Vikend faka a nie sekoj mesec od 15-20 vo mesecot sme na dezuren,se nadevam ovoj pat ke preskokneme...[sm=smiley19.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Nie povtorno na ovaa tema..Pak tece nose....Ovoj pat od placenje se razbole.abe....uzas.....Zemav Adrianol so gentamicin,i taka...od start so pojako lekce...Inace denes mm zamina na teren,i kako i sekogas mene isto me snaoga......sekoj pat bolni sme......caj od bel slez,i brusnica ke davam...ako saka moze i ke jade supa......[sm=smiley13.gif]

Уф Анетке нека е со помин[sm=smiley13.gif] Ајде лечете се сами, па си го знаеш ти детето, не мора за обична настинка по доктори да ја носиш. [sm=smiley31.gif]за побрзо да оздрави Ива.





Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (20.9.2013 18:23:51)

Анет, па може и подобро што го повратила шлајмот, ајде [sm=smiley31.gif] за побрзо да ви помине!!! Чајче, супа, медче, лимони, и утре да бидете ко нови!!!




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (21.9.2013 10:51:24)

da se pofalime deka ni dadoa 4 komada inekciii:((kaslame povrakame..uzasssss.i da pak na dezuren,kako i sekoj mesec..




mommy_angels RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (21.9.2013 11:04:57)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

da se pofalime deka ni dadoa 4 komada inekciii:((kaslame povrakame..uzasssss.i da pak na dezuren,kako i sekoj mesec..

уффффффф Анет,ајде ќе помине,душичка мала [sm=smiley31.gif]




Bethany -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (21.9.2013 13:58:15)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

da se pofalime deka ni dadoa 4 komada inekciii:((kaslame povrakame..uzasssss.i da pak na dezuren,kako i sekoj mesec..

и од мене една гушка за двете [sm=smiley31.gif] Да и мине рекордно брзо и да не се враќа повеќе!




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (21.9.2013 14:17:10)

Vi blagodaram,jas neznam ova veke ne se podnesuva,od 5 dena vo gradinka ,6 meseci nemozeme da go oporavime deteto.Tolku mnogu slajmovi neznam od kade izleguvaat,neznam.So se probavme,na kraj od ostanaa inekciive....Da mine samo...Se nadevam od inekciive nema da se vrati.




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.9.2013 13:13:30)

Eve me pak,po 7 primeni Geramicin inekcii,vecer 8mata, uste crveno grlo.
Na krvnata slika pokazuva -Virus.
Mi prepisaa sirup Azithromycin,Koj gledam ma Google deka Sumamed.
PA neli e toj mn jak antibiotik,zarem se dava za virus kako nasiov?/
Mnogu se zbuniv,nekade citav deka se dava ako veke nisto ne pomaga,ajdeeee belkim ne sme nie od tie.....
Pamet nemam veke...... A detevo e veselo,jade ,nema T...kasla i tece nose.AJ iskustva so ovoj ve molam,koj znae[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




mommy_angels RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.9.2013 13:17:23)

Na krvnata slika pokazuva -Virus.
Mi prepisaa sirup Azithromycin,Koj gledam ma Google deka Sumamed.
PA neli e toj mn jak antibiotik

е зошто Анет антибиотик за вирус ??? Јас за вирус никогаш не давам антибиотик,ниту па докторката на А .Имунитетот на детето партали има да го направете




sandriana RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.9.2013 13:26:37)

Annet, побарај 2ро мислење - навистина е луцидно таков антибиотик, па и за вирус ....




Annet -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.9.2013 15:13:23)

Auu strasno,neznam sto da mislam.JAs ne i go davam.Ama me zacudi DR.mnogu..Detevo ima malku mrsulcinja i potkasluva,ama ne e strasno.baska 8 inekcii se..Fala zenski




paranoid -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.9.2013 19:29:36)

Ние сме од денес со Сумамед од д-р од Козле, откако пред една недела го испи Панцефот од матичната. Сеуште имал наод, ми вели има бронхитче (баш со тие зборови) ама во некоја блага форма. Значи не е долечен од бронхитот што го имаше пред 2 недели. Ни даде и Вентолин пумпица (5 дена) и Фликсотиде пумпица што ќе ја користиме наредните 2 месеци. Да напоменам дека ние се водиме со докажана дијагноза Астма бронхијале со контроли на секој месец во Козле.

Има некој искуство со Фликсотиде пумпица?
Ние ќе ги примаме и Фликсотидето и Вентолинот со аерочембер (оптичемер) нашиот е еве ваков со маска.

[img]http://www.mistrymedical.com/graphics/products/large/to9k3v.jpg[/img]




Bububebe -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (12.10.2013 11:14:10)

Мајки,детето кашлаше многу суво,црвено грло и растечено носе.Докторката ни даде хиконцил.Е сега од вчера почна да кашла продуктивно.Нормално е? Од антибиотикот требаше да се смири кашлицата или да почни да кашла вака?




Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>