RE: Настинка (течење нос. кашлање) (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Big mamy -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (18.10.2013 12:16:37)

moeto malecko ima polni 3 mesei t.e. vtora nedela vo 4ti mesec e go fati nastinka.... mm prvo bese nastinat i za 2-3 dena op i kaj maliot.... noseto mu e zatnato i polno so sekret, potkasluva ama poretko, temperatura nema, mu stravam solen rastvor vo noseto i so pompica go vadime sekretot..... pa ve molam kazete nesto poveke da storam za da mu gi namalam simptomite na nastinkata....[sm=smiley1.gif]




Snowhite RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (20.10.2013 9:39:45)

Па Big mamy можеш пола вит Ц да издробиш во лајче и со млеко да го раствориш и да му дадеш, инаку продолжи со пумпицата вади му го секретот почесто да не му слези надолу




deluxe -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (20.10.2013 10:21:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Big mamy

moeto malecko ima polni 3 mesei t.e. vtora nedela vo 4ti mesec e go fati nastinka.... mm prvo bese nastinat i za 2-3 dena op i kaj maliot.... noseto mu e zatnato i polno so sekret, potkasluva ama poretko, temperatura nema, mu stravam solen rastvor vo noseto i so pompica go vadime sekretot..... pa ve molam kazete nesto poveke da storam za da mu gi namalam simptomite na nastinkata....[sm=smiley1.gif]


Мами,за носето ти препорачувам Синомарин физиолошки раствор,многу е добар и ефикасен,приота задолжително чисти му го носето повеќе пати на ден,какпите можеш да ги ставаш 3 до 4 пати во текот на денот.Додека за Ц витамин нас педијатарот ни препорача после 4ти месец да давам Пливит Ц 50мг по едно на ден издробено и помешано со чајче или вода.сепак консултирај си се со педијатар за секој случај[sm=smiley1.gif]




deluxe -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (25.11.2013 19:54:46)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Nas ova ne spasi za grlceto koga i bese crveno,doktorkata rece nesto na prirodna baza,da ne dava antibiotik,i ova se pokaza dosta efikasno....ima za deca i e na prirodna baza

[img]http://www4.slikomat.com/13/1125/bu3-nach11.jpg[/img]



ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

jas samo sto zemav od pro bebe angi i staviv na lazice 15 kapki na sekerce .deluxe vie kako gi davate i kolku vreme??
Bevme na lekar ama bese prepolno,i se vrativme......Ke davam kapki,a ova sprejce neznam dali ke dava direktno da i go prska,ne otvara usta:(




ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

sprejceto e dosta efikasno,kerka mi go prifati duri uste barase,nekolku pati vo denot se dava.,i se uarni bas...
ajde so lesno neka vi e i pobrgu da ozdravite




ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

jas samo sto zemav od pro bebe angi i staviv na lazice 15 kapki na sekerce .deluxe vie kako gi davate i kolku vreme??
Bevme na lekar ama bese prepolno,i se vrativme......Ke davam kapki,a ova sprejce neznam dali ke dava direktno da i go prska,ne otvara usta:(



Анет јас му давам по 10 капки,3 пати во денот,или може 15 капки но два пати.Значи вкупна доза на капки во денот да биде 30.Малку вкусот му е необичен за малечко детенце,но јас му го мешам во лажичка со малку сокче[sm=smiley1.gif],не сим пробала со шеќер,може така нема да се противи да го испие[sm=zmeden.gif]




ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Нема потреба да се даваат со шеќер, убави се на вкус, не се толку горчливи како тие обичните прополис капки.
А и не е препорачливо од причина дека шеќерите всушност ги " хранат" бактериите и уште повеќе го иритираат грлото.




ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Според мене прополисот не би требало да се голта наеднаш, туку или на шеќер, или на парче леб, да се капне и тоа да се држи подолго време во устата, значи шеќерот да се растопува во устата, а со тоа и прополисот да се задржи подолго време баш на грлото кај што треба и да делува, тогаш има поголем ефект. Исто како пастилите за болно грло што ги шмукаме.




ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Нема потреба да се даваат со шеќер, убави се на вкус, не се толку горчливи како тие обичните прополис капки.
А и не е препорачливо од причина дека шеќерите всушност ги " хранат" бактериите и уште повеќе го иритираат грлото.


Тоа е точно во врска со шеќерот.Можеби и затоа не посегнувам по шеќер.Но проблемот е што Ф не сака да ги голтне ако му ги давам чисто само капки.Имаат некој ментол мирис и вкус,а тој изгледа не го сака тој вкус.И сега буквално се бориме кога треба да ги голтне.Сите дома држиме,кој рака,кој нога ,за јас да му ставам в уста[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
Како да му ги давам поинаку не знам...[sm=zmeden.gif]Посоветувајте ме...[sm=smiley13.gif]




ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Epa da vi kazeme deka ke pieme Ospen....Kapkite ke si gi davam pak,jas i staviv malku sok i vo sokceto vo malo lazice kapnav kapki,go ispi taka.....na seker staviv ama go ispluka.....:))






Snowhite RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.11.2013 12:41:36)

Од прополис пробебе анги јас многу благодет видов оваа есен, на неколку пати кога ќе поткренеше М малку Т му давав по 3 пати 15 капки и се средуваше




deluxe -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.11.2013 12:51:15)

Ние изгледа одручеква ќе одиме да ја посетиме матичната.Ф вчера вечер беше со темп.а и сабајлево се слушнавме дома ,повторно бил топличок.Ама на два ума сум[sm=zmeden.gif]Едно што е настинат,течи носето и кашла,а друго што му никнуваат истовремено две четворки.И сега појма немам од што е[sm=zmeden.gif]Ама како и да е ќе си кркаме антибиотик изгледа[sm=smiley13.gif]




mommy_angels RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.11.2013 13:11:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Ние изгледа одручеква ќе одиме да ја посетиме матичната.Ф вчера вечер беше со темп.а и сабајлево се слушнавме дома ,повторно бил топличок.Ама на два ума сум[sm=zmeden.gif]Едно што е настинат,течи носето и кашла,а друго што му никнуваат истовремено две четворки.И сега појма немам од што е[sm=zmeden.gif]Ама како и да е ќе си кркаме антибиотик изгледа[sm=smiley13.gif]

Делукс,А сите овие симптоми ги имаше при вадење на тројки и четворки. За антибиотик на матичната и треба крвна слика или брисеви,немојте веднаш со антибиотици. Зима доаѓа,на Ф му треба имунитетот




deluxe -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.11.2013 13:40:21)

Кога ја извади првата 4ка,појави температура,и јас незнаејќи го однесов на лекар мислејќи дека му е грлото.Ни препиша антибиотик со дијагноза црвено грло.По 2 дена од пиењето на лекот се појави запчето.Разликата од тогаш и сега е што тогаш ниту му течеше носе,ниту кашлаше,а сега и кашла и носе му течи,и двете 4ки се во фаза на растење[sm=zmeden.gif].И затоа не знам што да мислам и што да правам[sm=zmeden.gif]




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.11.2013 13:43:51)

Убаво ти вели мами ејнџлс - направете барем крвна слика. Побарај си сама. Од крвната слика ќе се види дали се леукоцитите покачени и дали има потреба за антибиотик.




deluxe -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.11.2013 13:47:34)

Ама за крвна слика треба да чекаме дури утре. Попладне работат ?Приватните лаборатории не ми се за верување [sm=zmeden.gif] Исклучиво крв проверувам во државната лабораторија.Ќе побарам секако да видиме што е...




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (26.11.2013 20:25:12)

Делукс, не сум видела за да ти пишам, денес денов веќе помина - ама да си знаеш за друг пат - Работат и попладне. Мислам дека до 7 часот навечер работат, баш и поубаво е попладне, зошто нема многу гужва и за 2-3 минути ќе ги земете резултатите.




deluxe -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (27.11.2013 17:39:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Делукс, не сум видела за да ти пишам, денес денов веќе помина - ама да си знаеш за друг пат - Работат и попладне. Мислам дека до 7 часот навечер работат, баш и поубаво е попладне, зошто нема многу гужва и за 2-3 минути ќе ги земете резултатите.



Фели благодарам на информацијата.Вчера Ф беше супер.Не крена повеќе температура,ниту кашла.Единствено носето му тече по малку но го средуваме со Синомарин.Така ја одложивме посетата кај матичната.Но сепак твојата информација ќе ми се најде за понатаму[sm=smiley1.gif]




sandriana RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (19.12.2013 10:28:34)


ИЗВОРНА ПОРАКА: dariva
kaslica i nastinka kaj bebe od 4 meseci ve molam za soveti alt_ernativna medicina caevi medovi
sin mi ima 4 meseci kasla dr vika e obicna nastinka a on kasla nezz sto bi mu davala na tolku malo bebe a antibiotik neeeeeeeeeee





sandriana RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (19.12.2013 11:01:42)

Дарива, ако е само настинка, како што кажал д-рот, навистина нема потреба од антибиотик.
Кашлицата може да му е толку интензивна и од секретот кој се спушта од носето. Затоа, обиди се првин со чистење на носето со физиолошки р-р и пумпица или аспиратор. Бебето е малечко за било каква алтернативна медицина.




Bububebe -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (20.2.2014 14:16:10)

Ќе ве молам искуства со сирупот Ламокс?




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (20.2.2014 16:41:55)

Не сме го користеле до сега, и немам искуство со овој сируп, се надевам некоја мамичка што го користела ќе пише.
А за што ви го дадоа?





Defne90 RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (20.2.2014 22:21:24)

Ние го користевме Ламокс сирупот кога децата имаа многу секрет и им го давав по двапати на ден по 2,5 мл едно време па после докторката ни рече да им го даваме по еднаш кога подсопре кашлицата.Инаку штознам задоволна сум лани многу долго го пиеја ама сепак не треба да се претерува со него,сепак докторката ке ви каже како и колку да го дозирате..Инаку помалото беше некаде околу 7,8 месеци кога го пиеше.Мислам дека оди на слободно и чини некаде околу 100 денари.




Bububebe -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (21.2.2014 13:48:20)

Пред неколку месеци дадов ламокс за исфрлање шлајм,за еден ден се се среди.Се исповрати.
Е сега ,носето му е растечено и затнато.Му се слева во грлото и кашла и докторот ни даде спреј за нос и ламокс
Му дадов ама нема никаков ефект,кашла уште малку суво малку влажно[sm=zmeden.gif]
Не знам што да му дадам,а дури утре сме на контрола




Defne90 RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (21.2.2014 20:19:19)

Ne mu davaj nisto na svoja raka,najprvo lekarot neka go pregleda i toj neka mu go odredi terapijata i lekot.I sekako kazi mu na lekarot za site lekovi sto gi primilo maloto za da ima uvid.Pozdrav i sekoe dobro.Ne grizi se normalno deka prvite denovi se uste ke ima slajm i ke mu tece noseto,ponekogas e potrebno vreme za teloto da zazdravi.[sm=smiley1.gif]




Defne90 RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (21.2.2014 21:48:07)

Заборавив да пишам во пртеходниот пост,ама пробај со тоа да ставиш вода во еден сад и во водата стави босилек,било свеж или сув и така нека поврие петнаесетина минути.Ептен многу го освежува воздухот и му се распишуваат бронхиолите на детето.Ние постојано правевеме така.И кога го бањаш направи му многу пареа така тоа да вдишува и верувај ми дека ќе биде подобро.Инаку било каков лек да му даваш било да е на рецепт или не најпрво консултирај се со педијатарот.




Mimi33 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (2.3.2014 16:22:54)

Мамиии таман се израдвав дека ќе ја поминиме зимата ете ти ја настинката на врата....И тоа со температура, течење на носот, отежнато дишење дури и во сонот ме преплашува како рчка...Др.Маргарита вика дека нема ништо на плуќата и некои знаци на бронхит што ептен ми олесна....Си викам недај боже нешто такво....Да се надеваме за брзо ќе му помини....дете ко на куче ќе му помини хехехе




Felly RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.4.2014 9:41:50)

И ние еве 3-4 дена сме настинати, и тоа двете заедно со истите симптоми. Првите 2 дена само со затнат нос, а 3 ден и зарипнавме. Дури и од градинка вчера кога ја земав ми вели -Мамо, зошто ми е гласот ваков? Слушаш сменет ми е гласот.
Кажете некаков лек, јас и правам топли чајчиња, и цедам сокови од лимон/портокал, и во носето прскаме Оперил, ама што можем да дадам за грлцето и за гласот да и се пушти?




Палешка РР -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (24.4.2014 21:49:30)

Felly некаде читав дека гласот се пуштал од било каков сируп за алергија.
Па пробајте една две вечери мислам не е штета, еве Миа цела зима и сеуште го пие.




mommy_angels RR -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (7.5.2014 8:01:43)

Јас попуштив со живци од времево и настинкиве.Ми се смачи ,неможам веќе.Откако фати оваа таканаречена пролет,поточно кажано зима [sm=hudicek1.gif] ,детево ми е постојано настинато.Еве ја од синоќа пак кашлање,носето де затнато,де протекува,аман!!! Да дојдат тие жештините да здивнеме малце [sm=smiley13.gif]




paleska1 -> RE: Настинка (течење нос. кашлање) (7.5.2014 10:10:36)

zdravo mamicki! sovet😔imame nepolni 4 meseci noseto ni teci,kaslame,kivame.Stavame samo fizioloski rastvor no ne ni pomaga mnogu.[sm=smiley19.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  12 13 14 [15] 16   Следна страница >   >>