RE: Хистероскопија (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


veckasr -> RE: Хистероскопија (12.3.2011 23:28:53)

zagrizena ne e nisto strasno toalaparo skopijata i jas imam praveno no vo gak ne vo sistina





ole2004 -> RE: Хистероскопија (12.3.2011 23:52:04)

Zagrizena26 jas pravev laparoskopija i histeroskopija vo Sistina,no kaj dr.Adanoska Klisarska pred nesto poveke od 2godini i sum zadovolna od dr.i od klinikata.Jas bev mnogu opustena,voopsto ne razmisluvav na intervencijata,tuku na toa kolku sakam[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image].Kaj mene intervencijata traese kratko,nemav nikakov problem so anestezijata,ostanav 1den vo bolnica,a bidejki bese vikend veke vo ponedelnikot bev na rabota.Samo pozitivni misli i ti posakuvam da si pomines lesno kako mene.




zagrizena26 -> RE: Хистероскопија (12.3.2011 23:58:37)

Fala ti mnogu Ole mnogu mi e milo sto se zavrsilo kako treba.Jas sum premnogu isplasena iako sakam da se opustam ama psihata vo mene e posilna od se,ali sum resena za bebce se da napravam i mislam vrede da se proba.Se vidov i so dr i rece samo laparoskopija zasto na snimkite od HSG ubavo ne se gleda proodnosta na kanalite pa da se proveri so laparoskopija.A kakvi pripremi sledat pred operacija i posle nea.Pozzz mnogu.




ole2004 -> RE: Хистероскопија (13.3.2011 0:13:28)

Jas pred operacijata piev kapsuli Donoval mislam deka se vikaa,no ne mi teknuva kolku i na kolku vraeme gi piev.Koga ke te primat vo bolnica,te smestuvaat vo soba,ti davaat sredstvo za smiruvanje od koe ke ti se prispie[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image],ti stavaat kanila na rakata preku koja vo sala ke ti stavat opsta anestezija i zaspivas.Se budis inervencijata e zavrsena,te vrakaa vo soba i gledas TV[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




zagrizena26 -> RE: Хистероскопија (13.3.2011 0:21:42)

Lelele kolku ednostavno izgleda koga ti kazuvaa drugi[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]se nadevam deka i kaj meen ce bide se vo red.Jas ne primam nisto dr rece deka nema potreba neznam zosto.Akolku te kostase cela operacija ako ne e tajna.pozzz




ole2004 -> RE: Хистероскопија (13.3.2011 12:33:34)

Izvini sega vidov deka si me prasala za cena.Jas plativ 44000den,no samo laparoskopija e poevtino.




zagrizena26 -> RE: Хистероскопија (13.3.2011 13:15:54)

Fala ti mnogu Ole, se nadev se ce bide vo red...pozzzzz




eli07 -> RE: Хистероскопија (15.3.2011 12:47:29)

Jas ne sum nova na forumov ama prv pat pisuvam na ovaa tema.Vo Vtornik mi e zakazana histeroskopija vo Sistina kaj dr.Elizabeta Matevska po preporaka na mojot maticen din.Na kratko samo, jas imav dve kiretazi na pocetok na Januari ama rabotite mi se iskomliciraa totalno[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image] imam uste nekoe malo parce ostanato vo matkata nikoj od doktorive na zane tocno dali e od plodot ili e zasirena krv i ne znaat zosto jas veke 2 i pol meseca nemozam da dobijam[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image].Jas sum resena i sakam da napravam histeroskopija za da vidam konecno za sto se raboti arno ama trebalo da dobijam prvo pa posle HSC zosto na debel endometrium ne bilo ubavo da se pravi.Taka da ke si cekam sega do Vtornik ako ne dobijam ke pravime bez razlika.Dali pravel nekoj histeroskopija pred da dobie i dali ima sansi da ne bide uspesna poradi toa??? Ako ima nekoj sovet ve molam....




Viktori -> RE: Хистероскопија (7.4.2011 8:39:23)

ИЗВОРНА ПОРАКА: slatkaa

zdravo eve jas sakaf da mi odgovorite na tamava zatoa sto jas pravev histeroskopija vo fevruari 2011 eden mesec imaf pauza,ovoj mesec nemi uspea,pa senadevam deka sledniov.ako ima nekoj neka mi odgovori ve molam.sakam sto poskoro




Anonimen -> RE: Хистероскопија (7.4.2011 23:25:05)

slatkaa mila nese sekiraj ja zabremenif po dva meseci i kaj tebe mozebi cae ovoj mesec srecno




zagrizena26 -> RE: Хистероскопија (8.4.2011 15:37:58)

Zdravo
Sakam da prasam dali znae nekoj kolku kosta histeroskopija vo Sistina i dali zaedno se izveduva so laparoskopija i posle kolku vreme se vrakas vo normala?
Pozzzzz.kiss




Anonimen -> RE: Хистероскопија (8.4.2011 16:07:05)

zdravo.
jas pravev histeroskopija no ne vo sistina i neznom kolku kosta tamu.
histerokopija i laporoskopija mozit i zaedno vo edna intervencija.histeroskopija trajt ot prilika pola sat a laparoskopija 15 min pod anestezija.dva dena sedis vo bolnica i posle toa malku bolki vo stomakot ce imas i krvarenje kako edna menstruacija.
Aza sto ce pravis ti histeroskopija?




zagrizena26 -> RE: Хистероскопија (8.4.2011 16:10:09)

Blagodaram mnogu
Kaj mene samo za proverka taka mi rece dr, posto pravev HSG dva pati i ednata snimka bese ok a ednata ne i sega cisto za proverka pa da vidime.Na ednata tecnosta se dvizese nagore i zatoa.Akaj tebe za sto? pozzz




Anonimen -> RE: Хистероскопија (8.4.2011 16:17:51)

Kaj mene taka mi rece gin deka sum imala mala pregrada na matkat so pomos na HSG mi otsranaa i sega see ok.mislam deka taa pregrada mi precese so nemozev da zabremenam vece 4 god nese cuvam i nikakov rezultat.dali ti poznavas nekoj so go ima mojov slucaj kako uspel.




zagrizena26 -> RE: Хистероскопија (9.4.2011 14:15:24)

Aman bre uste so bolest nema da izleze,sttrav da te fati:(A za matka so pregrada neznam nikoj.A dali se isti procedurite sto se pravat pred histeroskopija i pred laparoskopija?Pozzz




Izabela* -> RE: Хистероскопија (11.4.2011 8:14:59)

Zdravo Anonimen, nemoj da se plasis so pregradata ne e nisto strasno, jas imav intervcenicja vo Remedika kaj d-r Dimitrov i sum mnogu zadovolna. Intervencijata traese okolu polovina cas i utredenta bev kako nova. Kaj mene pregreadata bese pogolema i mislam deka toa bese i pricinata za spontaniot abortus sto go imav. Zatoa konsultiraj se so ginekologot dali ima potreba od intervenicija, a ako ima napravija vednas i nemoj da se sekiras ne e nisto strasno i bolno. Ako te interesira uste nesto slobodno pisi mi. Pozdravce




Sajna -> RE: Хистероскопија (11.4.2011 10:07:57)

MOZE LI NEKOJA OD VAS DA MI OBJASNI NA NASKI :) STO E ENDOMETRIOZA....DALI TOA STO SLABO MI RASTE EDNDOMETRIUMOT MAKSIMUM DO KAJ 8 MM NA 15 DEN ZNACI DEKA E ENDOMETRIOZA ILI TOA E SOSEMA DRUGA RABOTA????
FALA MNOGU




Bogdancanka -> RE: Хистероскопија (11.4.2011 10:20:51)

sanja mila eve tuka mozes da procitas nesto poveke za endometrioza




Sajna -> RE: Хистероскопија (11.4.2011 11:45:36)

Jas goo procitav seto toa i ne se najdov vo nieden slucaj spomenat zatoa prasav dali toa sto jas go imam e znak za endometrioza bidejki veke nekoj sigurno imal ...




mila mama -> RE: Хистероскопија (11.4.2011 13:08:00)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sajna

MOZE LI NEKOJA OD VAS DA MI OBJASNI NA NASKI :) STO E ENDOMETRIOZA....DALI TOA STO SLABO MI RASTE EDNDOMETRIUMOT MAKSIMUM DO KAJ 8 MM NA 15 DEN ZNACI DEKA E ENDOMETRIOZA ILI TOA E SOSEMA DRUGA RABOTA????
FALA MNOGU


Еве ќе се потрудам најпросто да ти објаснам. Ендометриоза е состојба каде што има присуство на ендометриум (тоа ткиво што се наоѓа во матката) на неправилно место, таму каде што не треба да го има, надвор од матката. На пример ткиво од матката-ендометриум може да има во белиот дроб итн.
Се надевам појасно ти е сега.




pinokio2010 -> RE: Хистероскопија (22.4.2011 14:10:00)

Devojki, dali sega skoro nekoja pravela histeroskopija vo Remedika da mi kaze kolku kosta? Jas sega vo vtornik treba da pravam dijagnosticka no ne znam kolku pari da zemam a i sestrata  sto i  se javiv ne znaese da mi kaze. pozz




natnat -> RE: Хистероскопија (5.5.2011 23:40:09)

Eve vekje eden saat gi citam razlicnite izkustva na forumot..no imam edno prasanje..treba da pravam laparoskopija i histeroskopija ama se dvoumam kade da bide toa dali vo Drzavna ili vo nekoja od privatnite bolnici..pa bi zamolila nekoi koi go imaat praveno istoto vo Sistina Re-Medika ili Drzavna da me izformiraat za cenata..dali e strasno i bolno i kolku vreme se lezi na bolnica ( navistina sum uplasena i psihicki raseana)..odnapred vi sum blagodarna i na site vi posakuvam mnogu zdravje i bebuski[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/nosecka.gif[/image]






zagrizena26 -> RE: Хистероскопија (6.5.2011 8:43:20)

Zdravo natnat
Vaka jas da ti odgovoram na prasanjeto, istiot slucaj bev i jas raseana sto da ti raspravam pravev laparoskopija i histeroskopija pred nepoln mesec vo Sistina i pominav super.Za parite ic ne zalam sto gi davam tretmanot i se dr se poveke od toa sto ocekuvas se e na visoko nivo,vo bolnica si samo eden den i posle 2-3 dena odmaras i si kako nova.Veke i od dupcinjata nis ne se poznava.Jas plativ okolu 1000 evra za 2 intervencii i se bese vo red nisto ne mi vadea.Se nadevam ti pomognav ne se plasi ic ne e strasno.Pozzzz




veckasr -> RE: Хистероскопија (6.5.2011 10:22:33)

natnat jas i pred toa imam pisuvano za laparo i histeroskopijata minatata godina vo gak so sino kartonce plativ 2200 denari i si pominav super 




natnat -> RE: Хистероскопија (6.5.2011 11:19:19)

Vi bkagodaram srcki..daj Boze kaj site da e se vo red..znaci sakam da znam uste za vo Remedika ako ima nekoj nekakvo iskustvo za dvete intervencii koja e cenata..




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>