RE: Хистероскопија (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Kvisko -> RE: Хистероскопија (24.4.2017 19:18:25)

Јас би ти препорачала замрзнување и трансфер кога се ќе биде во ред.
Јас имав така прекинување на постапката додуше кај мене беше заради хиперстимулација ама докторот процени дека е подобро така и навистина беше. Од таа постапка сега има синче од година дена.




soncence** -> RE: Хистероскопија (16.9.2017 17:55:35)

Дали знаете колку се чека за хистероскопија на ГАК?




kapina -> RE: Хистероскопија (16.9.2017 22:19:28)

Mnogu se ceka ako nemas vrski na gak za histeroskopija ako imas vrski ke zavrses rab za eden mesec




soncence** -> RE: Хистероскопија (17.9.2017 21:01:32)

Ти благодарам капина. Јас некако си дадов рок барем до 3 месеца,ама по твојот одговор ми се чини дека ќе да еповеке .




kapina -> RE: Хистероскопија (18.9.2017 18:28:59)

Racunaj jas lani bev vo mart da se dogovaram so dr trajanova i mi rece da nemase vrski ke cekase do septemvri za histeroskopija i zaradi toa sto imav vrski zavrsiv rab vo maj




kate.. -> RE: Хистероскопија (10.10.2018 17:41:30)

iskustva posle otstranuvanje polip se nerviram seuste nemam dobieno a treba da dobijam i da odam na eha i da mi gi vratat embrionite mi kasni 6 dena dali na nekoja posle histeroskopijata i ima kasneto menstruacijata




bubibubi -> RE: Хистероскопија (21.3.2019 16:07:45)

Здраво на сите, ја сум нова на форумот. и јас да си ја истурам мојата душа ако не ви пречи:)Мојата приказна почна во 2016, правев хистероскопија и лапараскопија во Ремедика. После тоа со првото инвитро останав бремена но за жал во 10та недела престана срцева реакција. После тоа следува уште 6 неуспешни инвитра, хормонски стимулации и боцкања. На крај се решивме да смениме болница, услови, доктор, терапија и прво одење во Систина останав бремена на природен циклус,(докторот само ме премачка со некој лек за задебелување на ендометирумот и мислам дека имаше голем ефект), бременоста течеше одлично се до 14 недела кога дознавме дека бебчето има даунов по што решив со тешко срце да прекинам иако веќе имам 39 години. Не се нафаќаа да ме чистат бидејќи било доцна па морав да го доносам до 18та недела (4 недели како 4 години, да го галиш стомчето, да го гледаш како расте е навистина тешко). Во 18та недела имав пораќај со провокации и после чистење. Е после тоа чистење по месец дена сватија дека останало некое ситно парче па пак уште еднаш чистење. Испив две дози циклопрогенова и после првото и после второто чистење за да добијам циклус. После првото чистење добив но после второто чистење престанав да добивам циклус, односно увидоа дека ѕидовите на матката се залепиле од премногу тенок ендометирум. Па мораше хистероскопија, и плус вметнаа спирала обична не хормонска за да ги држи ѕидовите еден месец. Сега сум на естрофем и искрено се надевам дека ќе се среди. Инаку редовни менструации и овулации како швајцарски саат, проодни канали испитани, спермограм добар, тестот за дали сме компатибилни добар, хормони супер, генетика испитана и во ред, и сите доктори (сменив едно 5 доктори за да видам различно мислење) ми викаа дека природно ќе останам трудна но никако не фаќаше затоа и ја почнавме таа голгота со инвитро. Единствена позитива од сето ова си викам бар знам дека можам да го носам и едно искуство повеке за пораѓај[sm=smiley36.gif]. Тоа е мора да останеме позитивни, од страна никој што нема поминато низ ова нема да не разбере и не може да разбере колку е тешко. Сега собирам сили за нов обид кога ќе извадам спирала и искрено се надевам дека нема ништо од ова погоре да ми се повтори!




kapina -> RE: Хистероскопија (23.3.2019 12:35:17)



ИЗВОРНА ПОРАКА: bubibubi

Здраво на сите, ја сум нова на форумот. и јас да си ја истурам мојата душа ако не ви пречи:)Мојата приказна почна во 2016, правев хистероскопија и лапараскопија во Ремедика. После тоа со првото инвитро останав бремена но за жал во 10та недела престана срцева реакција. После тоа следува уште 6 неуспешни инвитра, хормонски стимулации и боцкања. На крај се решивме да смениме болница, услови, доктор, терапија и прво одење во Систина останав бремена на природен циклус,(докторот само ме премачка со некој лек за задебелување на ендометирумот и мислам дека имаше голем ефект), бременоста течеше одлично се до 14 недела кога дознавме дека бебчето има даунов по што решив со тешко срце да прекинам иако веќе имам 39 години. Не се нафаќаа да ме чистат бидејќи било доцна па морав да го доносам до 18та недела (4 недели како 4 години, да го галиш стомчето, да го гледаш како расте е навистина тешко). Во 18та недела имав пораќај со провокации и после чистење. Е после тоа чистење по месец дена сватија дека останало некое ситно парче па пак уште еднаш чистење. Испив две дози циклопрогенова и после првото и после второто чистење за да добијам циклус. После првото чистење добив но после второто чистење престанав да добивам циклус, односно увидоа дека ѕидовите на матката се залепиле од премногу тенок ендометирум. Па мораше хистероскопија, и плус вметнаа спирала обична не хормонска за да ги држи ѕидовите еден месец. Сега сум на естрофем и искрено се надевам дека ќе се среди. Инаку редовни менструации и овулации како швајцарски саат, проодни канали испитани, спермограм добар, тестот за дали сме компатибилни добар, хормони супер, генетика испитана и во ред, и сите доктори (сменив едно 5 доктори за да видам различно мислење) ми викаа дека природно ќе останам трудна но никако не фаќаше затоа и ја почнавме таа голгота со инвитро. Единствена позитива од сето ова си викам бар знам дека можам да го носам и едно искуство повеке за пораѓај[sm=smiley36.gif]. Тоа е мора да останеме позитивни, од страна никој што нема поминато низ ова нема да не разбере и не може да разбере колку е тешко. Сега собирам сили за нов обид кога ќе извадам спирала и искрено се надевам дека нема ништо од ова погоре да ми се повтори!
zdr Mila imas li napraveno kariotip imas li ispitano vitamin d I insulinemija





bubibubi -> RE: Хистероскопија (26.3.2019 16:06:45)

imam i kariotip, i d vitamin i insulinemija, ne znam veke sto ne ispitav, se tesham samo sto na priroden ciklus pravev invitro i bese uspesno i sto bez problem stignav do 5 mesec skoro....




kapina -> RE: Хистероскопија (5.4.2019 20:20:19)



ИЗВОРНА ПОРАКА: bubibubi

imam i kariotip, i d vitamin i insulinemija, ne znam veke sto ne ispitav, se tesham samo sto na priroden ciklus pravev invitro i bese uspesno i sto bez problem stignav do 5 mesec skoro....
zdr a trombofilija imas li ispitano mila 





bubibubi -> RE: Хистероскопија (7.4.2019 19:45:24)

da imam, mislam deka nema sto nemam ispitano se e vo red......




kapina -> RE: Хистероскопија (10.4.2019 23:49:42)



ИЗВОРНА ПОРАКА: bubibubi

da imam, mislam deka nema sto nemam ispitano se e vo red......
на имунологија ли испитуваше тромбофилија





S.12.G -> RE: Хистероскопија (18.6.2019 16:36:01)



ИЗВОРНА ПОРАКА: bubibubi

da imam, mislam deka nema sto nemam ispitano se e vo red......






S.12.G -> RE: Хистероскопија (18.6.2019 16:36:30)

Za sto pravese histeroskopija?




S.12.G -> RE: Хистероскопија (30.6.2019 4:01:46)

Kakov seltium imase?poz




S.12.G -> RE: Хистероскопија (30.6.2019 23:30:17)



ИЗВОРНА ПОРАКА: S.12.G

Kakov seltium imase?poz






S.12.G -> RE: Хистероскопија (3.7.2019 3:23:59)

I dali si zadovolna ve citam odama sega imam slicen slucaj i dali si bremena niz sto pomina?




S.12.G -> RE: Хистероскопија (4.7.2019 2:19:46)

A sega dali si vo red bremena si?




Ana1111 -> RE: Хистероскопија (26.2.2021 16:38:45)

Zdravo, posle histeroskopia posle kolku vreme moze da imate odnosi?




Anne^ -> RE: Хистероскопија (23.3.2021 1:19:49)



ИЗВОРНА ПОРАКА: Ana1111

Zdravo, posle histeroskopia posle kolku vreme moze da imate odnosi?



Ако е оперативна препорачливо е после 3 недели.




Страница: <<   < Претходна страница  47 48 49 50 [51]