RE: Хистероскопија (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


вераинадеж -> RE: Хистероскопија (12.6.2016 8:50:43)

Koga citav na forumov pred da pravam histeroskopija,vidov deka na site skoro operirani na GAK I'm kazuvaat za tri nedeli otpusna lista,prethodno I za HSGto mi kazaa tri nedeli I toa bese ocekuvano.Znam deka vo istorijata pisuva deka mi dale nekoi lekarstva,taka kaza sestrata deka mi dale se sto treba.Rabotava e sto ne znam sto e toa.Jas vo toj moment samo sto bev vratena vo sobata,polovina cas otkako se razbudiv od anestezijata,moze I pomalku, I uste bev labava,pa vo momentot ne prasuvav potprasanja zosto ocekuvav I doktorot posle da go vidam I nea,ama nisto od toa.Ke odam vo ponedelnik sabajle kaj maticnata I ke vidam taa sto ke mi kaze,zosto ako mi dale nekoj antibiotik so infuzijata da ne napravam belja ako se napijam I drug.Vi blagodaram mnogu za poddrskata sto mi ja davate srcki [sm=smiley31.gif] [sm=smiley27.gif][sm=smiley4.gif]




вераинадеж -> RE: Хистероскопија (20.6.2016 11:29:08)

Девојки,веќе 12 дена поминаа од хистероскопија,а јас уште крварам,пред два дена мислев дека ќе ми помине затоа што беше кафеаво и со помал интензитет,ама завчера се прошетав надвор,и до продавница отидов,тешко не кревав,и еве го дега црвено густо малце.Менувам по 4-5 секојдневни влошки ама се прљам дури,ако не се осетам.Нешто како почеток на менструација е,ама пијам уште микрогинон [sm=zmeden.gif]Излегува дека уште не треба од кревет да мрдам,ако се раздвижам прокрварувам.Дома не можам да си сработам.Имате вие вакво искуство?




Hopeful RR -> RE: Хистероскопија (20.6.2016 11:40:02)

вераинадеж, јас имав сосема мало крварење, не знам зошто вака... Ај оди до матичен, чисто да провериш дали е се ок...




Kvisko -> RE: Хистероскопија (20.6.2016 13:32:26)

Вераинадеж јас после хистероскопијата крварев околу недел дена и толку беше. Ова што ти го опишуваш веројатно е од микрогинонот. Јас имав такво чудно крварење додека пиев микрогинон плус имав и како менструални болки. Штом го прекинав утредента сопре и крварењето. Сепак мора консултација со лекар.




вераинадеж -> RE: Хистероскопија (24.6.2016 21:14:19)

Рингерајки,по неколкудневна неизвесност,затоа што матичната не можев да ја добијам на телефон,а пола гинекологија е на одмор,па нема на кого да се обратиш,вчера по претходно закажана контрола бев кај матичната на преглед.Ме виде на ехо,нема полип,а за крварењето наводно таков ми е организмот,побавно заздравува,а може да е и од микрогинонот.Квиско дај Боже да си во право и да е од контрацептивите,до недела ќе ги завршам и се надевам по циклусот дека ќе го снема.Инаку сите доктори на ехо ми гледаа ендометријален полип,сетсрата после хистероскопија ми рече дека цервикален ми извадиле,цитирам:"висел од страна",додека на отпусната листа пишува дека извадиле 2-3 цервикални мали полипи [sm=zmeden.gif] Ма којзнае што извадиле,битно полип ваделе [sm=smiley36.gif].А и на матичната не и беше логична отпусната.Само ќе кажам Господ нека не чува.Фала ви девојки за поддршката [sm=smiley27.gif][sm=smiley31.gif]




kapina -> RE: Хистероскопија (9.7.2016 19:04:26)

Kaj mene sega se e vo red bev na kontrola i doktorkata rece se e super i mozam i prirodno da zabremenam sega




Hopeful RR -> RE: Хистероскопија (11.7.2016 14:36:37)

Браво капина, многу ми е мило! Ајде фрлете се на работа и со среќа! [sm=smiley36.gif]




вераинадеж -> RE: Хистероскопија (11.7.2016 19:42:06)

Јас се фрлив веќе на работа,и си дадов слобода да си се надевам дека од прва ќе ми успее [sm=smiley36.gif]Во плодни денови сум сега [sm=zz_biggrin.png]




kapina -> RE: Хистероскопија (11.7.2016 19:47:13)

Ti blagodaram mnogu hopeful blagodarenie na tebe i kvisko otidov kaj dr trajanova i za nea imam samo ubavi zborovi




вераинадеж -> RE: Хистероскопија (11.7.2016 20:13:45)

Квиско,во право беше,крварењето беше од микрогинонот.Не знаев точно кога сум добила,па хормони ќе испитувам следниот месец.Откако ми заврши циклусот,немав веќе никакво крварење.[sm=smiley4.gif][sm=smiley2.gif][sm=smiley20.gif]




JarecXx -> RE: Хистероскопија (28.7.2016 13:23:08)

Zenicki Eve me i mene posle Laparoskopija koja ja napraviv vo Sistina kaj Dr.Lazarevski....Ni pred zafatot a ni potoa ne pijam nisto,se osekam dobro samo imam nekoi cudni baloncinja vo stomakot na desnata strana [sm=smiley1.gif] [sm=zmeden.gif].Otstranet e Hidrosalpinks na leviot jajnik i mi e zasien (neaktiven). Nitu pa imam krvarenja.Dva Tri dena da odmartam na tecna i lesna hrana a potoa mozeme da skokneme na rabota[sm=smiley36.gif] ZA edna nedela ke mi gi izvadat koncite i za Dva meseci Lazarevski ocekuva [sm=duda.gif][sm=bravo.gif] .... Moeto iskustvo vo Sistina i Dr.Lazarevski e Neopislivo Prezadovolna sum od Dr.od celiot personal i sega sme vo ocekuvanje....Ve pozdravuvam Zenicki moi [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




вераинадеж -> RE: Хистероскопија (28.7.2016 18:57:26)

[sm=bravo.gif] Bravo Jarec,[sm=smiley20.gif] stiskam palci [sm=smiley1.gif].Jas se spremam da pravam test [sm=smiley36.gif]Aama utre sabajle ne pravam,za vikend ke pravam,inace nema da mozam da rabotam[sm=smiley36.gif]Ova mi e vtor ciklus po histeroskopija.Minatiot mesec dobiv so mikroginon zatoa sto morav da gi dopijam,a sega cekam prirodno da dobijam ama eve 4 dena mi kasni [sm=smiley36.gif] Ako ima nesto ubavo ke vi se pofalam [sm=smiley1.gif]




JarecXx -> RE: Хистероскопија (28.7.2016 23:32:07)

[sm=sloncek.gif] вераинадеж Stiskam palci i jas da ne izraduvas so [sm=rozacrtici.gif] Kolku samo i mene mi vnese radost [sm=love.gif]
[sm=bravo.gif]




вераинадеж -> RE: Хистероскопија (29.7.2016 18:28:19)

Не сакам да внесувам негативна енергија,ама ништо,добив.Повеќе среќа следниот месец.Во август сакав да одам на планина,да се надишам воздух,ако имаше две цртки немаше да одам,па ќе го сфатам ова дека во август ако зачнам,бебето ќе биде поздраво[sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Хистероскопија (30.7.2016 1:14:14)

Vera i nadez zal mi e no odime ponatamustoe nase ke si dojde




JarecXx -> RE: Хистероскопија (30.7.2016 17:01:36)

вераинадеж Srcka cekorite se polesni sega [sm=love.gif] I ke Bide posakuvanoto [sm=duda.gif]
Sakav da te prasam Koga gi izvadi lepenkite? Jas veke 4ti den deneska gi izvadiv ama nekakoo mi e sube od oblekata da ne napravam nesto sto netreba[sm=zmeden.gif] nosam posiroka obleka ama pak nekako mi e neprijatno[sm=smiley1.gif] Za koncite mi rekoa na 4ti da odam[sm=zmeden.gif]a do togas sum vo misla nekako [sm=smiley36.gif]




вераинадеж -> RE: Хистероскопија (31.7.2016 14:03:09)

jarec,jas pravev samo histeroskopija,ne i laparoskopija,taka da na ova moze da ti odgovori nekoja ringerajka koja napravila laparoskopija ili histerolaparoskopija




вераинадеж -> RE: Хистероскопија (31.7.2016 14:05:30)

http://www.ringeraja.mk/forum/m_130906/mpage_20/key_/tm.htm
Moze tuka ke najdes nekoj odgovor na prasanjata sto si gi postavuvas




sanjaaaa! -> RE: Хистероскопија (22.3.2017 10:29:07)

Одамна се немам уклучено на форумот, но сега ми треба ваше мислење.
Хистероскопија правев на ГАК пред 5-6 дена. Сега пијам естрофен и цикло прогинова. Ми отстранија мал септум и формата на матката не била како што треба, па демек нешто е интервенирано и сега е како што треба и можам да планирам бременост. Но отпусно писмо со извештај од специјалистот дури после 20 дена. Има добиено ваучер за ивф преку фондот, но ми истекува при крај на април. Дали може после хистероскопија да не се чека да се почне со постапка за ивф. Ако некој правел хистероскопија на ГАК пишете колку се плаќа, бидејки јас најверојатно треба да платам откако ке ми датат отпусна листа.
поздрав до сите, и се најубаво




kapina -> RE: Хистероскопија (22.3.2017 12:08:20)

Jas plativ 2200 den za histeroskopijata inace koj dr ti ja pravese histeroskopijata




sanjaaaa! -> RE: Хистероскопија (22.3.2017 13:46:42)

Хистероскопијата ми ја правеше д-р Григор Тофовски. Откако се разбудив од анестезијата дојде друга млада докторка за да ја пренесе информацијата за исходот од хистероскопијата. Го очекував докторот ама недојде. Можеби е презафатен, и отпусно писмо дури после 20 дена, и подетално за хистероскопијата тогаш најверојатно...




Kvisko -> RE: Хистероскопија (23.3.2017 10:11:31)

Sanjaa со среќа душичке.
На ГАК за жал отпусните писма ги даваат со задоцнување. Кога ќе одиш да го земеш нема да го видиш доктротот ако сама не го бараш. Отпусното писмо се зема од кај сестрите.
Сепак ако ти објасниле дека сега се во ред така и би требало да биде.

Е сега дали може да почнеш со стимулација најдобро ќе ти каже доктор. Јави се и прашај го докторот кој ќе ти ја води ИВФ постапката па така најдобро ќе знаеш.





sanjaaaa! -> RE: Хистероскопија (23.3.2017 14:57:25)

Ти благодарам Квиско за одговорот. Ќе одам по отпусното писмо тогаш кога докторот ќе биде таму.
Овој пат ивф ќе правиме во New Born Clinic. Се јавив кај д-р. Татјана ми рече штом е во ред со матката ќе почнеме со постапката откако ќе ја испијам терапијата и откако ќе добијам. Иако поминаа 7 дена од хистероскопијата се уште имам крварење, не е обилно но сепак без влошка неможе.




sanjaaaa! -> RE: Хистероскопија (21.4.2017 15:40:14)

Женички ве молам за совет доколку имате познавање.
На 17.03.17 правев хистероскопија и ми отстранија мал септум.
За да не ми истече ваучерот почнав со ивф. Но докторката ми рече дека на матката се гледа како лузна од хистероскопијата.
Што мислите, дали нема да има проблем да се направи трнаферот или да ги замрзнеме ембрионите па кога ќе биде ок матката тогаш да направиме трансфер. Некаде имам читано дека после хистероскопија може да се забремени, но докторката ме замисли, рече да не е брзо. инаку пункција ќе имам во понеделник...




kapina -> RE: Хистероскопија (21.4.2017 20:56:15)

Rezot ke si stoe ama jas bi ti preporacala da pocekate naredniot ciklus za ivf




Страница: <<   < Претходна страница  47 48 49 [50] 51   Следна страница >   >>