RE: Педијатар (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


kapina -> RE: Педијатар (31.7.2011 22:34:07)

treba da pomine period od 6 meseci pa da moze da se smene maticniot lekar 




vida -> RE: Педијатар (31.7.2011 23:58:01)

ne znam dali e za site doktori isto ama jas go imam smeneto mojot maticen i 2 ginekolozi...ne cekav da pomine nikakov period otidov im kazav deka sakam da gi smenam mi go dadoa kartonot si go odnesov kaj dr lekar i toa bese se...




kapina -> RE: Педијатар (1.8.2011 6:19:44)

taka bese ponapred no sega ima izmeni i mora da se ceka 6 meseci barem na mene taka mi kazaa kolku e tocno neznam na mm gazdata sto e  im naredi na site rabotnici da se prefrlat da bidat pacienti na eden negov blizok prijatel i togas im kaza oti 6 meseci nemat pravo da go smenat svojot maticen lekar 




Maca25 -> RE: Педијатар (1.8.2011 11:15:10)

јас пред 2-3 години во 2 месеци сменив 3 гинеколози [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] само си земав некое ливче за одјава/пријава од кај едниот па го однесов кај другиот, па после и тој го сменив. може сега има некоја измена, не знам.
Знам дека треба да ја наведеш причината поради која го менуваш лекарот. не знам зошто би се чекало 6 месеци за промена на лекар, посебно педијатар?!?!




Felly RR -> RE: Педијатар (2.8.2011 15:36:56)

Во делот од законот што го најдов (на претходната страна) никаде не пишува за период од 6 месеци, ама па не можев да видам од кога е, и може има некоја измена. Најдобро мајмунче сама да си праша, па ќе видиш што ќе ти кажат.




Lisica -> RE: Педијатар (10.8.2011 9:23:35)

Znaci imam potreba od dobar pedijatar nekade vo okolinata na vlae,gjorce ili karpos, centar ne e bitno kade samo da e dobar, zasto dobar pedijatar zlato vredi.
Odevme kaj Dr. Sandra vo MVR ambulatata,yes da ni bese super doktor, podobar zdravje, ama otide vo penzija[sm=smiley19.gif]
Drugiot doktor DR. Sokololvski koga i da otidevme kaj nego znaci redovno dobivame antibiotik od nego, ili pak za nekoj mal isip odma ne prakase na klinika,vnimanie od negova strana nikakvo.
Zamenata na Dr.Sandra e nekoja doktorka Vesna, ama bas voopsto ne mi ostavi nikakov vpecatok, ednostavno inertna.




Maca25 -> RE: Педијатар (10.8.2011 9:27:26)

Во Румунска имаш многу добри педијатри.
Едната докторка има многу пациенти (др.Лазеска), но има уште 2 докторки ( сме биле и кај двете, Лазеска кога била на одмор), едната е постара, другара помлада и се супер, а немаат толку многу пациенти.
Оди до Румунска ако имаш време и поразговарај со тие што се на смена.




Sandric -> RE: Педијатар (10.8.2011 9:55:37)

Точно е дека има промени во законот во однос на промена на матичен доктор таму пишува 2 пати годишно но никаде не пишува дека тоа треба да е на 6 месеци.
Но игра на зборови....




Natuska85 -> RE: Педијатар (10.8.2011 12:05:42)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lisica

Znaci imam potreba od dobar pedijatar nekade vo okolinata na vlae,gjorce ili karpos, centar ne e bitno kade samo da e dobar, zasto dobar pedijatar zlato vredi.
Odevme kaj Dr. Sandra vo MVR ambulatata,yes da ni bese super doktor, podobar zdravje, ama otide vo penzija[sm=smiley19.gif]
Drugiot doktor DR. Sokololvski koga i da otidevme kaj nego znaci redovno dobivame antibiotik od nego, ili pak za nekoj mal isip odma ne prakase na klinika,vnimanie od negova strana nikakvo.
Zamenata na Dr.Sandra e nekoja doktorka Vesna, ama bas voopsto ne mi ostavi nikakov vpecatok, ednostavno inertna.


Ние го носиме нашето [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] во поликлиниката во Ѓорче кај др.Радица Маџовска и сме презадоволни.




Yummy Mammy -> RE: Педијатар (10.8.2011 13:03:48)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Не сум сигурна. Мислам дека треба да помине одреден период, па после да ја смениш, ама колкав период - не знам. Ајде ако има некој поинформиран нека пише.
еве што најдов:
„Избраниот лекар може да се промени во случај на:
1. престанок на работа на избраниот лекар;
2. промена на местото на живеење односно на работа на избраниот лекар или на осигуреното лице;
3. во други случаи по барање на осигуреното лице, односно лекарот.
ЧЛЕН 20
Промената на избраниот лекар се врши со пополнување на нов образец ИЛ - 1 како изјава за избор на лекар.
При промена на избраниот лекар, здравствениот картон се пренесува кај новоизбраниот лекар.
Одјавата и новата изјава за избор на лекар од став 1 на овој член новоизбраниот лекар ги доставува до подрачната служба на Фондот.“
Не пишува ништо , после одереден период.



Jas menuvav pedijatar pred nekolku meseci, i ne popuniv ama bas nikakvi formulari, nitu pak bev vo mlin balkan da si go zemam kartonot. Samo si otidov kaj novata doktorka, tamu i poptisav deka se soglasuvam ona da bide maticen doktor na kerka mi, im ostaviv zdravstvena kniska, plavi kartoncinja i licna karta na toj sto e osigurna, i mi rekoa deka oni se ke si zavrsat so fondot, a stariot maticen po sluzbena dolznost mora da go odjavi pacientot i da go dostavi doesieto/kartonot kaj noviot maticen.

Dali navistina im go dostavija celiot karton, ili novata doktorka samo toa sto go ima vo kniskata go prepisa vo nov karton kaj nea, ne znam a i ne me interesira, bitno oni sami si ja zavrsija taa rabota i nie eve nekolku meseci veke si se lecime bez problem.  

Fala mu na Gospod za nekoi razbrani luge koi znaat deka ne e pacientot toj koj treba sam sebe da si se prefrla i da si gi set_a kartonite kako toa da se slikicki za vo album. Vprocem, oni se tepaat za pacienti, a ne obratno.




Felly RR -> RE: Педијатар (10.8.2011 13:20:20)

Па значи си го направила истот што го пишува горе.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR
Промената на избраниот лекар се врши со пополнување на нов образец ИЛ - 1 како изјава за избор на лекар.




tamu i poptisav deka se soglasuvam ona da bide maticen doktor na kerka mi,


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR


При промена на избраниот лекар, здравствениот картон се пренесува кај новоизбраниот лекар.



a stariot maticen po sluzbena dolznost mora da go odjavi pacientot i da go dostavi doesieto/kartonot kaj noviot maticen.




ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Одјавата и новата изјава за избор на лекар од став 1 на овој член новоизбраниот лекар ги доставува до подрачната служба на Фондот.“




i mi rekoa deka oni se ke si zavrsat so fondot,







Lisica -> RE: Педијатар (10.8.2011 14:44:48)

Za dr. Madzovska nemam bas cueno pofalni zborovi, mi imaat kazano deka pregleduva samo radi reda i deka e prepolno od pacienti kaj nea, a rabotela snaata ili sinot so nea, i samo se gledalo vo kvantitet ne kvalitet, moze e greska, ama od poveke lugje go imam cueno istoto. A promenava na pedijatar epten tesko mi paga:)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lisica

Znaci imam potreba od dobar pedijatar nekade vo okolinata na vlae,gjorce ili karpos, centar ne e bitno kade samo da e dobar, zasto dobar pedijatar zlato vredi.
Odevme kaj Dr. Sandra vo MVR ambulatata,yes da ni bese super doktor, podobar zdravje, ama otide vo penzija[sm=smiley19.gif]
Drugiot doktor DR. Sokololvski koga i da otidevme kaj nego znaci redovno dobivame antibiotik od nego, ili pak za nekoj mal isip odma ne prakase na klinika,vnimanie od negova strana nikakvo.
Zamenata na Dr.Sandra e nekoja doktorka Vesna, ama bas voopsto ne mi ostavi nikakov vpecatok, ednostavno inertna.


Ние го носиме нашето [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] во поликлиниката во Ѓорче кај др.Радица Маџовска и сме презадоволни.






Lisica -> RE: Педијатар (10.8.2011 14:46:13)

Fala ti ke pominam sugrno da se rasprasam poubavo, zasto maliot mi e problematicen so zdravjeto, a mi treba nekoj koj stvarno ke mu obrne vnimanie pri lecenje.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Во Румунска имаш многу добри педијатри.
Едната докторка има многу пациенти (др.Лазеска), но има уште 2 докторки ( сме биле и кај двете, Лазеска кога била на одмор), едната е постара, другара помлада и се супер, а немаат толку многу пациенти.
Оди до Румунска ако имаш време и поразговарај со тие што се на смена.






slavicav -> RE: Педијатар (11.8.2011 23:56:10)

Definitivno menuvame pedijatar e sega se reshiv za Dr.Smokovska t.s. kaj Dr.Maja shto raboti kaj nejze.Pogore prochitav deka tamo rabotela i Dr.Zvezda e sega dali nekoj znae treba da izberam nekoja pomegu niv dve ili ...?Iskustvo?




AnnaMolly RR -> RE: Педијатар (12.8.2011 10:32:35)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lara2224

dragi ringerajki, imam problem so izbor na pedijatar. Ve molam da gi predlozime tuka dobrite pedijatri/ambulanti i da napiseme po nesto za niv, a sekako i za onie polosite, da znaeme zosto da ne gi odbirame.




Axel -> RE: Педијатар (17.8.2011 1:30:59)

Eve i jas se mislam kade uste nemame maticen. Pred se mi smeta sto so zdravo bebence treba da cekam na red so bolni deca za kontrola na tezina i soveti. najblisku mi e Mlin balkan pa nekoj ako znae da mi preporaca nekoja doktorka kaj sto nema mnogu cekanje dobro bi bilo.




Maca25 -> RE: Педијатар (17.8.2011 9:10:41)

Аxel може да го однесеш бебето кај Најдовска во Милн Балкан. Кај неа нема многу гужва. Колега од работа го носи детето кај неа, вика дека е супер педијатар. Кај неа нема 2 смени, почнува покасно да работи, од кај 8 па до 6. Може сама да отидеш да се договориш кога да го однесеш бебето и да му отвориш картон. Јас ќерка ми ја носев прво во советувалиштето, каде што се носат здрави деца, па таму ми доаѓаше докторката. 




blue_blue -> RE: Педијатар (17.8.2011 10:12:43)

Моето искуство кажува дека Маџоска не прегледува ради реда. Баш напротив кога си внатре кај неа може да останеш колку сакаш и се што сакаш да прашаш. Точно е дека има многу гужва но сестрата го пучитува редот, преку ред се влегува само ако навистина не си за чекање, нели зависно од состојбата на детето. Гужвата е стварно нај негативнната работа кај Радица во ординација, ама и за тоа ќе научиш што кога како да одиш, на пример во среда многу помалку има гужва него во понеделник и петок, кога е втора смена ако дојдеш во 19:15 ич нема да има гужва. Точно е дека работи со неа снаа и - Данче која иако е млада е одличен доктор. Ако не сакаш Данче да го прегледа детето ќе и кажеш на сестрата и ќе си чекаш кај Радица.

Инаку друг супер педијатар е Д-р Смоковска ама таа работи само приватно и се наплаќа дури потврда за здраво дете за во градинка. Работи само од сабајле докај 13:00- 14:00, никогаш не се јавува на мобилен. Маја што работи кај Смоковска не ја бива - таа не е ни педијатар туку е општ лекар.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lisica

Za dr. Madzovska nemam bas cueno pofalni zborovi, mi imaat kazano deka pregleduva samo radi reda i deka e prepolno od pacienti kaj nea, a rabotela snaata ili sinot so nea, i samo se gledalo vo kvantitet ne kvalitet, moze e greska, ama od poveke lugje go imam cueno istoto. A promenava na pedijatar epten tesko mi paga:)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lisica

Znaci imam potreba od dobar pedijatar nekade vo okolinata na vlae,gjorce ili karpos, centar ne e bitno kade samo da e dobar, zasto dobar pedijatar zlato vredi.
Odevme kaj Dr. Sandra vo MVR ambulatata,yes da ni bese super doktor, podobar zdravje, ama otide vo penzija[sm=smiley19.gif]
Drugiot doktor DR. Sokololvski koga i da otidevme kaj nego znaci redovno dobivame antibiotik od nego, ili pak za nekoj mal isip odma ne prakase na klinika,vnimanie od negova strana nikakvo.
Zamenata na Dr.Sandra e nekoja doktorka Vesna, ama bas voopsto ne mi ostavi nikakov vpecatok, ednostavno inertna.


Ние го носиме нашето [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] во поликлиниката во Ѓорче кај др.Радица Маџовска и сме презадоволни.







blue_blue -> RE: Педијатар (17.8.2011 10:24:03)

Заборавив да дополнам - мислам дека однесувањето на педијатарот зависи и од однесувањето на раодителот. Ако влезете од врата и барате антибиотик и кревате паника, најверојатно ќе ви дадат антибиотик. Ако не партиципирате вос мсила на идеи, сигестии, лекарот ќе ви даде тоа што него му изгледа најсигурно во моментот. Сум гледала пациенти и кај Радица и кај Нада Смоковска на кои докторкиве им викаат детето не ти е за антибиотик, а они - не докторки ти дај му, си го знам ја детето одма ми спушта на плуќа...епа како нема бе, кога дете од неполни 3 години го клукаш секој месец со „сирупче“, божем тоа брокула е!

Зимата ќерка ми беше болна и разви пнеумонија. Радица ми рече дека ќе и препише Панцеф и ако до следниот ден нема подобрување ќе мора да одиме во Козле или на клиника. Јас најотсечно и одговорив дека јас на Клиника и во Козле не одам да лежам, а таа како педијатар на моето дете нека најде начин да го излечи. Она само ме погледна и ми рече дека ако мора ќе договори на клиника да одам само по 1 час да прими детето интравенозен антибиотик во дневна болница и после ќе си одиме дома, а она ќе не контролира и пази. За среќа антибиотикот и делуваше и се беше ОК. (Тоа е единстевн пат кога има пиено антибиотик, а ќе полни 3 години и оди во градинка). Така да, колку што е до добар педијатар толку е и до нас родителите и нашиот став кога одиме со детето на педијатар.




Yummy Mammy -> RE: Педијатар (17.8.2011 10:32:19)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Axel

Eve i jas se mislam kade uste nemame maticen. Pred se mi smeta sto so zdravo bebence treba da cekam na red so bolni deca za kontrola na tezina i soveti. najblisku mi e Mlin balkan pa nekoj ako znae da mi preporaca nekoja doktorka kaj sto nema mnogu cekanje dobro bi bilo.


Samo nemoj kaj dr. Roza Lakinska. Jas sum strasno razocarana od nea, a otidov po preporaka na nejzina koleska doktorka. Na pocetokot dur ne pridobie bese fina i srdecna, a posle ne otkacuvase za 5 min. Da ne spomnuvam deka nikogas kaj nea nemalo nekoja posebna guzva, pa da reces ajde, brza doktorkava site deca da gi primi... Za sto i da i se pozalev ona antibiotik ni davase (normalno jas ni ednas ne ja poslusav i deteto mi e super zdravo). Ednas  samo fati stomacen virus, se utepa od povrakanje i dijarea, i jas i se javuvam na doktorkava vo ordinacija, ne na mobilen, vo 13:10h samo za konsultacija sto da pravam ili da dojdam ako e seriozno, a ona mene mi vika: "izvinete, no moeto rabotno vreme e do 13:00h i posle 17:00h, jas sum sega na vrata da izleguvam"...  uf, vikam, dobro ke i kazam na kerka mi da ne se razboluva koga nejzinata doktorka e na pauza... ne sakase ni da me soslusa za sto se raboti, pa ako ne moze ona da me prati kaj nekoj drug sto raboti... da ne spomnuvam deka vecerta zavrsivme na drzavna na intenzivna so infuzii...




Lisica -> RE: Педијатар (17.8.2011 10:40:39)

Значи јас не сум ниту родител паничар ниту пак поборник на атибиотик, никогаш не сум побарала антибиотик за дете нитуѕ ќе побарам, зашто пред се не сум педијатар. Значи тоа што го напишав за Маџовска не е мое лично мислење тука на повеќе родители со кои имам разговарано. Се надевам дека секој во државава има право на слободно мислење и изразување. А добар педијатар секогаш е потребен зашто секогаш пред се е јас да бидам добар родител и да му го овозможам на моето дете најдоброто што можам, колку што е во границите на моите можности.




blue_blue -> RE: Педијатар (17.8.2011 15:54:56)

Lisca, никаде во мојот пост не реков дека си родител паничар ниту изнесов било какво мислење за тебе, бидејќи не те познавам па многу логично не сум во состојба да изнесувам мислења и ставови за тебе. Баш бидејќи дискусијава е од лични искуства, јас само пишав искуство и мислење, исто како што пиша и ти. Не знам кај се пронајде лично во постов - стварно не беше наменет ниту настроен кон тебе, туку беше изнесување на моето директно искуство од една година колку што ги лечам децата кај Радица без било каква идеја да протажирам доктор или наговарам/навлекувам некој да носи деца кај неа (или кај било кој друг) педијатар. Праша за мислење за педијатри - јас го кажав. На крај памет не ми е да осудувам, критикувам или ставам на тапет било чие мислење или став баш затоа што секој си има право на лично мислење и избор и ќе си донесе одлука сам и ќе си направи онаков избор каков што смета дека треба да направи. Еве, Yammy Mummy пишала дека таа и таа докторка не и се допаѓа и точно образложила зошто, а препорака добила од пријател да оди таму....Значи мислењата и ставовите и потребите се различни, она што е соодвтено за мене може да не е за тебе и обратно - на крај на ден и ја и ти ќе си донесеме сами одлука како и што ќе правиме за нашите деца и сигурна сум дека ќе ја донесеме најдобрата одлука секој за своето дете...Така што, пчигледно во мислењата се согласуваме па стварно не гледам потреба од “hard feelings“ за тоа кој какво мислење изнел.




sweety girl -> RE: Педијатар (27.9.2011 10:58:59)

Jas ja nosam golematakaj Aleksandra Sapradanova vo Cair poliklinika, ama iako po preporaka, vrski drn drn, nekako ne mi pravi merak, do sega nitu ednas ne me pratila na bris, pred da dade antibiotik, tuku ajde sirupot, mnogu mi ja falat Dr Marija isto vo Cair kaj Veroto, dali nekoj ima iskustvo so ovaa dr?




Marija_L -> RE: Педијатар (27.9.2011 14:05:11)

Dali ima nekoj informacija kakva e DR.Davceva vo pol. Bukurest?




miana -> RE: Педијатар (27.9.2011 14:19:03)

Eve moj kolega go nosi sinot tamu..vika dobra e ama vo posledno vreme pocnala da zabusava i guzva imalo mnogu...




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>