RE: Инсеминација II (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


LoveableMe RR -> RE: Инсеминација II (28.6.2013 9:45:53)

Девојки здраво,

Денес имам многу болки во јајниците и грчево во матката, неколку дена по инсеминацијата. Ајде споделете искуство, зошто е тоа така? Позз,




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (28.6.2013 10:17:17)

Најчесто дента по инсеминацијата и ден-два потоа се јавуваат мали грчеви, но после 3 дена веќе е индивидуално. За 10тина дена ќе знаеш од што е [sm=bravo.gif]




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (28.6.2013 11:21:05)

И јас имав болки како никогаш досега, дента после инсеминацијата и во текот на следните 3-4 дена, па се смирија. Не знам дали е од самата процедура, ама мислам дека е од стимулираната овулација, дека повеќе фоликули, што знам... ајде, наскоро ќе дознаеме и двете од што е [sm=smiley36.gif] колку сака нека боли, само да видиме [sm=rozacrtici.gif]




SOLE -> RE: Инсеминација II (28.6.2013 12:06:12)

LoveablMe i Hopeful vi stiskam palci i vi posakuvam uspeh, daj Boze naskoro da vidite [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif] [sm=duda.gif][sm=duda.gif]
Dali znaete kolku kosta inseminacija na privatno vo Remedika i ivf po priroden ciklus isto taka na privatno? Planirame da pravime nesto ama uste nemame odluceno sto [sm=zmeden.gif] Melanija meze i ti znaes kolku kostat ovie postapki, koj znae neka pise... pozdravceee




MademoiselleNina -> RE: Инсеминација II (28.6.2013 14:56:37)

Да се пијавам
Ми закажаа инсеминација во понеделник[sm=smiley1.gif]
Се надевам дека оваа ќе биде успешна. Инаку денес на ехото се покажаа 4-5 фоликули големи, но сепак еден беше најголем.Незнам каква вркса има тоа, ама лекаров рече дека е супер [sm=smiley1.gif]




sky diver -> RE: Инсеминација II (1.7.2013 12:32:32)

Zdravo,
Pred mesec ipol pravev laparoskopija i histeroskopija, kontrolata pomina super i lekarot mi rece nema sto da se ceka odime odma na inseminacii. I taka na 25 napravivme inseminacija megjutoa mene nesto drugo me buni. Jas imam kasni ovulacii odnosno ovuliram na 16.ili 17 den od ciklusot.
Na 24 juni osetiv deka imam ovulacija a na 25 bev na kontrola. Na ehoto lekarot rece deka folikulot e razlean ( najverojatno puknat) i vednas pravevme inseminacija zasto spored nego jajce kletkata zivee 24-48 h. Na procisteniot materijal imase 3 milioni za sto dadoa komentar i lekarot i sestrata deka se malku. E sega mene me jade toa sto folikulot bese puknat i koj garantira deka sme go pogodile pravoto vreme a i mallku me jade brojot na spermatozoidite. Inaku odnosi so mm imavme posleden pat vo sabota a toa e den i pol pred ovulacija




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (1.7.2013 12:38:23)

Здраво skydiver, и кај мене имаше настанато пукање, докторот рече дека тоа е ок, и одма инсеминација [sm=smiley1.gif], па еве чекам [sm=smiley1.gif] Ајде, одмарај сега, ти држам среќа да си видиш [sm=modricrtici.gif]




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација II (1.7.2013 13:19:04)

Девојки и јас ви држам среќа на сите и ви посакувам[sm=nosecka.gif].

Можеби сум досадна, ама имам грчеви во стомакот, јајниците цело време во континуитет по инсеминацијата, особено од петокот навака. Се појавуваат повремено во одредени делови на денот. Денес така ме стегна нагло, што ми доаѓа да исповратам. Не знам дали да побарам мислење од лекар, дали се хормони во прашање или да не има некои компликации со инсеминацијава?

Досега не гледам ниедна членка дека имала вакви долготрајни симптоми по инсеминација, загрижена сум, па реков ај да ве прашам, не знам што да правам.




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (1.7.2013 14:05:35)

Имав и јас огромни, ама огромни болки, не можев да седам, да стојам, да лежам... неколку дена траеја, ама се смирија [sm=smiley1.gif] изгледа е од овулацијата, опушти се [sm=smiley31.gif]




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (1.7.2013 14:35:09)

sky diver тоа што имаш покасна овулација не е проблем ,се дава утрогестан како подршка,само треба да те пратат на ехо за на време да се прави инсеминација.Инаку јајце клетката од кога се ослободува се оплодува во рок од 24 часа.
Бројот на спрематозоиди е мал,но доволно е еден тоа никогаш не се знае.Сперматозидот живее до 72 часа,така што каков зависно и до спермограмот,еден и пол ден е можно да оплоди јајце клетка.
Имаш шанси само биди смирена [sm=smiley1.gif]




MademoiselleNina -> RE: Инсеминација II (1.7.2013 17:24:32)

Бидна втората инсеминација, за разлика од првата и јас имам некои болки чудни, всушност повеќе е нелагодност отколку болка, и тоа претежно на десна страна. Се надевам дека тоа е ок ...
И сега следи чекање до 15 ти [sm=smiley1.gif] и се надевам на[sm=rozacrtici.gif] Инаку ми вратија само 14милиони „пливачи“ ...
[sm=smiley13.gif] но лекарот рече дека за инсеминација тоа е ок ...
А мм пак има олигоастенозооспермиа ...
Значи пак на исто се враќаме ...

Сите да видиме [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif] што поскоро!




sky diver -> RE: Инсеминација II (2.7.2013 9:12:49)

Od sinojka imam bolki vo jajnicite kako za dobivanje a i gradite me bolat na dopir. Inseminacija imam praveno tocno pred nedela dena, a terminot za dobivanje mi e 7 juli ( iskreno se nadevam deka nema da dobijam) dali nekoja od vas imala slicno iskustvo da me okurazi malce
pozdrav




MademoiselleNina -> RE: Инсеминација II (2.7.2013 9:30:40)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sky diver

Od sinojka imam bolki vo jajnicite kako za dobivanje a i gradite me bolat na dopir. Inseminacija imam praveno tocno pred nedela dena, a terminot za dobivanje mi e 7 juli ( iskreno se nadevam deka nema da dobijam) dali nekoja od vas imala slicno iskustvo da me okurazi malce
pozdrav


Јас после првата (неуспешна) инсеминација - немав никакви симптоми на добивање, ни болки, ни надуеност, ни осетливи гради, ни ништо. И добивањето ми беше без никакви болки (а вообичаено многу ме боли стомак, гради, кичма ...)
Така што ова можеби е позитивен знак, ајде само позитивни мисли и убаво расположение, нема потреба од предвремена загриженост.
Ти посакувам [sm=rozacrtici.gif] наскоро




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (2.7.2013 10:52:14)

MademoiselleNina, со среќа! [sm=smiley31.gif] Дај боже сите наскоро да си видиме [sm=modricrtici.gif], таман цело друштво се собравме [sm=jezicek.gif]




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (2.7.2013 11:33:10)

Девојки, едно прашање [sm=smiley1.gif]
Во сабота )се надевам нема да добијам претходно) ќе ми биде 16 ден од инсеминација и треба да правам тест. Што препорачувате - регуларен домашен тест или крвна слика во петок? Стоп инекцијата ми беше Овидрел, не Прегнил... може да ми даде неточни резултати домашниот тест? [sm=zmeden.gif]




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација II (2.7.2013 11:49:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Девојки, едно прашање [sm=smiley1.gif]
Во сабота )се надевам нема да добијам претходно) ќе ми биде 16 ден од инсеминација и треба да правам тест. Што препорачувате - регуларен домашен тест или крвна слика во петок? Стоп инекцијата ми беше Овидрел, не Прегнил... може да ми даде неточни резултати домашниот тест? [sm=zmeden.gif]


Хопефул, подобро да почекаш до понеделник, па потоа прави тест. Домашните се доста точни, а преку крв подобро подоцна да испиташ зошто петок е многу рано. Малку е по мачно да трчаш по доктори, па упат, па крв земање итн., затоа подобро домашен тест по 16 ден. Позз, посакувам да ни донесеш убави вести за [sm=nosecka.gif]




MademoiselleNina -> RE: Инсеминација II (2.7.2013 13:06:48)

После примање на инекција не се препорачува домашен тест, бидејќи може да даде лажни резултати. Се препорачува тест преку крв, во кој се гледаар бројки. Вака и мене ми кажаа, па споделувам со вас.

Ајде сите поскоро да дојдеме до [sm=rozacrtici.gif]




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (4.7.2013 12:04:04)

Ааааа, како што поминуваат деновите ме фаќа се поголема трема [sm=smiley1.gif]!!! И возбудена, и уплашена сум, не можам крајот да си го фатам [sm=jezicek.gif] Недела е денот за тест, држете ми среќа да не добијам претходно [sm=hudicek1.gif] и да си видиме сите [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif]




sky diver -> RE: Инсеминација II (4.7.2013 12:20:55)

mene mi e sreda 10 juli, jajnicite uste me bolat kako za dobivanje, glava me boli non stop tri dena mi se vrti svest sto ne bilo slucaj so prethodnite dobivanja
pa so gospod napred




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (4.7.2013 12:32:28)

wohooo, дај боже ова да излезе на арно па да си видиме [sm=modricrtici.gif] think happy thoughts, think happy thoughts [sm=smiley36.gif]




babyhope -> RE: Инсеминација II (4.7.2013 19:15:44)

Со среќа девојки за сите што го очекуваат [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif] од инсеминациите... јас иако се мали шансите верувам во оваа процедура и се надевам дека вие уште повеќе ќе ме уверите во успешноста на истите... ви праќам [sm=pikapoka1.gif][sm=pikapoka1.gif][sm=pikapoka1.gif]




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (4.7.2013 22:43:15)

Девојки ве има на листа во темата Сакаме две црти!!! = ТУКА[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (5.7.2013 15:25:52)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sasaiciko

Najprvin da Vi kazam deka site Vie mi bevte od golema pomos za pojasnuvanje na nekoi raboti povrzani so invitroto,no bi sakala da Ve prasam site kako odi procesot na izeminizacija,koi se potrebni dokumenti


За инсеминација со плаво картонче нема посебни документи ниту апликации.
Потребно е да имаш чист ПАП тест,микробиолошки брисеви,ХСГ,а за партнерот спермограм и ХИВ тест не постар од 6 месеци.
Консултирај се најпрво со матичниот гинеколог,дали е потребно стимулација,тој ќе те прати или на ГАК.Самата инсеминација чини околу 1.700ден,

Можеш и на приватно во Систина,Ремедика е и околу 6.оо0 денари,како што пишаа некои рингерајки




sasaiciko -> RE: Инсеминација II (5.7.2013 15:37:08)

Bi sakala da moze nekoj da mi objasni koi dokumenti se potrebni za iseminizacija,kako odi procesot i kolku cini
a hsg e zadolzitelno?bidejki imam pokacena sedimentacija a se drugo si e vo red i plus sega ovoj period gi imaat site otkazano za od septemvri




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (5.7.2013 15:48:19)

ХСГ мора да имаш инаку не се препорачува инсеминација, за твое добро е да имаш за недај боже ХСГ е важно испитување




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>