RE: Инсеминација II (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


kapina -> RE: Инсеминација II (10.6.2013 19:09:04)

jas imav nadez i so 2 milioni no za zal ne uspea mojot maticen opst lekar mi vikase ponekogas i sto iljadi se dovolno




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (11.6.2013 14:19:07)

Девојки,

Претпоставувам веќе е дискутирано ова, но не можам да најдам - дали може да ми кажете цена на инсеминација во Систина? Некаде гледам 4000, некаде повеќе, и веќе се збунив. Btw, почнав со кломифен и естрофем, во петок на лекар па ќе видиме [sm=smiley1.gif]




MademoiselleNina -> RE: Инсеминација II (11.6.2013 15:30:43)

Цена за инсеминација во ремедика минатиот месец беше 8000 ден(толку платив јас) ама претходно имавме направено некои други испитувања, не се сеќавам за нив колку плативме, мм палти [sm=jezicek.gif]

Инаку мене ми земаа брисови за да се спремам за следна инсеминација, бидејќи претходните веќе се постари од 6 месеци, и ми испадна слабо позитивна кламидија [sm=smiley19.gif]
Што зналчи тоа? Дека нема да ми прават инсеминација ??? Лекарот ми е 2 ра смена ... ја сум нестрплива...ако некој знае нека ми пише.
Инаку покасно секако ќе одам да поразговарам што значи тоа.




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (11.6.2013 16:30:41)

Искрено не знам, ама мислам дека и подобро е да се реши кламидијата пред инсеминација... пошто може за џабе ќе ја правиш... [sm=zmeden.gif] ама па ако има малце... штознам... пиши што ќе ти кажат! [sm=smiley31.gif]




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (11.6.2013 16:52:39)

Непостои слаба кламидија и нема да може да правиш инсеминација[sm=smiley13.gif]
Ќе пробам да го најдам мојот пост за кламидија.Мој совет прими терапија и провери пак.
Јас ја имав на брис од Микробиологија позитивна,ја испитав во приватна лаб беше негативна .За да реши дилемата правеви преку крв.Јас ја испитував и преку крв за сегашна и мината кламидија и во Адриалаб платив 1.400ден.излезе дека сум имала мината,т.е. пред повеќе од 6 месеци.е како сама се повлекна никој не знае.




cacisk -> RE: Инсеминација II (11.6.2013 16:52:43)

Jas vo Petokot pravev inseminacija vo Sistina i plativ 6700 den za inseminacia [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]
Cenive gi lupnale do plafon [sm=smiley13.gif] KAj sto si imame zdrastveni maki, pa sega i finansiski pocnavme da propagjame




kate18 -> RE: Инсеминација II (11.6.2013 22:51:26)

Pred dve nedeli pravevme vo Sistina insemenacijata bese 7700 den, bez stimulacija cisto samo procedurata...




kapina -> RE: Инсеминација II (11.6.2013 22:57:33)

ee mnogu bre 7700 den skapo e




MademoiselleNina -> RE: Инсеминација II (12.6.2013 0:03:29)

Во врска со мојата „слаба кламидија“ докторот исто така рече - што е ова слаба калмидија - или има или нема. И ме испрати да ми проверат преку крв, на упатот пишуваше chlamidia iga. Веднаш ми земаа крв, сега резултати... или во четврток или во петок. А за инсеминација ми рече - ако и преку крв покаже дека ја има таа[sm=smiley21.gif] клмидија, ќе се договориме како ќе се лечи. Инаку кај мм на резултатите ја нема[sm=smiley1.gif]
Ако нема кламидифче ќе правам инсеминација.
Сега ќе чекам да дојде денот да ги видам резултатите.

Инаку што да кажам за приватнитете болници... све е супер ама таму што се вика и „добар ден“ не е бесплатен
сè се плаќа ..




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (12.6.2013 13:16:55)

Туу бре кога поскапе толку се... за процедура со мали шанси за успех ова е стварно висока цена... ама ај, се надевам дека ние сите ќе бидеме во тој поубавиот процент [sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Инсеминација II (12.6.2013 13:26:02)

najtocen e toj rezultat preku krv za klamidija i na mene taka pokaza na brisot no potoa na krvta nemase nisto




dzvezda -> RE: Инсеминација II (12.6.2013 16:27:12)

Jas pravev mikrobioloski bris vo Prolece ama nemaa reagens za clamidia samo za candida i nesto drugo neznam sto,sega pak li da zemam briz i vo privatno da go nosam?Kolku cini vo adrialab?Maticnata mi kaza i deka za pap se ceka po 3 meseci za rezultat so plavo kartonce pa zosto sakam za dva meseca da podnesam dokumenti za in vitro go dadovna privatno 1000 denari,e sega dali e stvarno taka ili samo me isfilma neznam.Drugo sto sakav da prasam dodeka ve citav gledam vo davalepo terapijata nekoi lekovi stomene ne mi gi dadoa:gonal i nenznam uste eden na f lek?krema nekoja ivaginaleti.Mene doktorot mi kaza poseinseminacijata samo estrofen da pijam tolku.Ne mi spomna ni aspirn,zosto se preporacuva aspirinot i po kolku na den???Ovoj mesec ke probam na prirodno ako imam folikuli pa da si znam ako treba ke zemamaspirin samo neznam zosto go davaat




kapina -> RE: Инсеминација II (12.6.2013 16:29:46)

ne zemaj nisto bez lekar sekoj slucaj si e sam za sebe




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (12.6.2013 16:36:03)

Брис за кламидија со плаво картонче може да однесеш и во МИкробиологија во ДРжавна а ти препорачувам најдобро во Институ за јавно здравје што е спроти Микробиологија.Матичната нека ти земе пак брис и упат и за 3 дена имаш резултати.
Ако имаш овулација не ти дале кломифен или гонал,тоа е за стимулација да имаш овулација,а прегнил е ако сте стимулираат за да прснат фоликулите и се ставаат вагиналети Утрогестан тие за подршка доколку настане оплодување.Асприн немој на своја рака да земаш.
Но штом ќе одиш на ИФВ тогаш е друга терапија.
Се надевам ќе ги видиш [sm=rozacrtici.gif] пред ифв [sm=bravo.gif]




dzvezda -> RE: Инсеминација II (12.6.2013 17:30:45)

I jas na toa premnogu se nadevam Melania ajde ako dade Gospod:)ne mi dadoa nisto ovoj mesec pravam pauza drugiot ke pravam uste edna inseminacija i od septemvri in vitro taka planiram,ne na svoja raka ne zimam hormoni ama duri ni prethodno koga pravev inseminacii ne mi davaa vaginaleti tie drugite hormoni samo nekcija progestron i estorfen tabletki,Za aspirinot mislev na moja raka da probam da go zemam ama ne cepkam nisto mesecov pa za ponatamu ke go prasam ginekologot.Ponekogas epten me faka panika nema nikakov vidliv problem ni kaj mazmi a veke godina ipol nemozam trudna da ostanam pa duri ni so nekolku inseminaci.Ajde koga treba ke bide:)

Mislev pregnil inekcija ne progestron:)




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (12.6.2013 18:15:10)

Нема место за паника штом сите испитувања се во ред.[sm=smiley1.gif]
Каде и колку инсеминации правеше?Сподели го твоето искуство како и со која терапија




Lilja Maria -> RE: Инсеминација II (12.6.2013 20:07:58)

Pozdrav dragi moi!
Jas tocno na 31dekemvri pravev inseminacija vo Sistina,plativ 4500denari za postapkata,mozebi sega nesto e pokaceno,imav pisano za postapkata,iako se besse super so 25 milioni odlicni spermatozoidi i dva super folikuli ne sakase da bide,no sto e tuka e,tuka sme da se tesime i kako sto rece Melanija da si davame soveti!Nema gubenje nadez,ke dade Bog!Pozdravce [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација II (13.6.2013 11:03:04)

На сопругот му најдоа пептострептокока бактерија во спермокултурата пред неколку месеци, пиеше антибиотик, рекоа контрола да направиме, еве утре чекам резултати, па ако е во ред чисто, ми рекоа ќе правиме пак инсеминација.

Се повеќе сум убедена дека инсеминациите не помагаат многу, според она што го читам по форумите, но тој е патот што треба да се изоди, евентуално во меѓувреме природно да се фати или потоа ин-витро, не знам......




skopjance -> RE: Инсеминација II (13.6.2013 22:23:29)

Jas lani na mikrobiologija pravev test za klamidija i mi ispadana pozitiven , se izvadiv od pamet nikogas ne sum imala a spremav dokumenti za IVF. Doktorot mi rece da proveram i na drugo mesto da ne ima nesto zabuna i jas pravev vo Avicena ,plativ 700 den i mi ispadna deka imam slabo pozitivna klamidija rece ne e nisto strasno ali zatoa sto se obiduvame za deca i ke pravime IVF doktorkata od tamu mi rece da zemam sumomed za da ne ni pravi problemi. Potoa pravev kontrola i od togas se e vo red.




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (14.6.2013 12:25:46)

Девојки,

сабајле бев на лекар, јес да е рано, 8 ден, ама ок оди се - досега има 4 фоликули и ендометриум од 5 мм, што за сега е ок. Од денес почнав и со Гонал, во вторник една Овидрел (машала скапо бре!), и инсеминацијата ја закажаа за следниот четврток, здравје [sm=smiley1.gif] Малце сум збунета и уплашена, ама се надевам дека ќе биде ок [sm=smiley36.gif]




MademoiselleNina -> RE: Инсеминација II (14.6.2013 16:18:19)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Девојки,

сабајле бев на лекар, јес да е рано, 8 ден, ама ок оди се - досега има 4 фоликули и ендометриум од 5 мм, што за сега е ок. Од денес почнав и со Гонал, во вторник една Овидрел (машала скапо бре!), и инсеминацијата ја закажаа за следниот четврток, здравје [sm=smiley1.gif] Малце сум збунета и уплашена, ама се надевам дека ќе биде ок [sm=smiley36.gif]

[sm=smiley31.gif] ајде не се секирај, и нему ја мисли многу, само позитвни мисли и релаксација
Така и мене ме советуваа




kapina -> RE: Инсеминација II (14.6.2013 18:50:27)

zosto ne ti dadat pregnil poevtini se odd ovidrel




dzvezda -> RE: Инсеминација II (15.6.2013 16:26:42)

Jas pravev inseminacii vo re medika kaj hadzi Lega.Od doktorot sum prezadovolna od posvetenosta i nadezta sto tija dava.Imam primano clomifen po 2 na den pregnil inekcija na 15 den i inseminacija na 17 posle toa estrofen edeno nedela dena den ama neuspesno:(.Vaka nemam nikakov probelm imam praveno i hsg se e vored hormoni se vo red spermogram e vo red ama ne odi.E sega jas imav problemi so jajnicite kako policisticni mi se ama sum nemala cisti pa zaradi niv da imam problemi.Soterapijata imam po nekolku folikuli.Eve ovoj mesec pravam pauza od inseminacija i treba da nedobijam na 29 juni iako ne bev na folikulometrija i neznam dali imam folikuli mesecov samo brisevi si zemav.Tolku sakame da dobieme[sm=rozacrtici.gif] ili [sm=modricrtici.gif] .Sepak mislam deka ne e do doktorite obicno po privatnive klinike site se ljubezni posebno vo re medika a za terapijata e skoro isto so mali prilagoduvanja za vozrasta na pacientkata i dali imala prethodna bremenost ili nekoe zaboluvanje.Jas iskreno se nadevam deka bas letovo ke ostanam bremena i toa im go posakuvam na site sto go posakuvaat silno i se nadevaat:)




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација II (17.6.2013 13:28:11)

Здраво рингерајки,

Микробиолошките резултати на сопругот се добри, сега почнувам втора инсеминација, неделава треба да одам за да ги видат фоликулите, а потоа следната недела инсеминација. Решија овој пат на природен циклус да правиме инсеминација.

Посакувам успех на сите што се обидуваат во овој период.




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (17.6.2013 20:19:45)

Не знам зошто не ми дадоа Прегнил туку Овидрел, најверојатно заради цената :), но во целата возбуда и не ми беше пријатно да препрашувам и да се бунам така што ок е :) денес завршив со Гонал, утре вечер боцкам Овидрел, а во меѓувреме симнувам глупи романтични комедии за да се смешкам и да си набилдам позитивна енергија :)




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>