RE: Инсеминација II (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


kate18 -> RE: Инсеминација II (4.6.2013 12:07:02)

Nisto od nasata treta insemenacija,beta hsg testot e negativen,mi rekoa za 2 dena pak da sum pravela,denes e 15 den,ama mislam deka nema potreba.Mi vika prodolzi so utrogestan,cisto se somnevam deka ima nesto.Ke vidime sto ponataka ke predlozi doktorot, sto kako ke pravime,dali odma na invitro ili pauza,ke cekam sega da dobijam i so novi sili...




MademoiselleNina -> RE: Инсеминација II (4.6.2013 12:19:18)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kate18

Nisto od nasata treta insemenacija,beta hsg testot e negativen,mi rekoa za 2 dena pak da sum pravela,denes e 15 den,ama mislam deka nema potreba.Mi vika prodolzi so utrogestan,cisto se somnevam deka ima nesto.Ke vidime sto ponataka ke predlozi doktorot, sto kako ke pravime,dali odma na invitro ili pauza,ke cekam sega da dobijam i so novi sili...


Ako ti rekle za 2 dena ... pocekaj, nemoj odma so negativni misli...
Ajde bidi trpeliva mozebi za 2 dena [sm=rozacrtici.gif]




baby77 -> RE: Инсеминација II (5.6.2013 10:18:43)

I op.. pomina i tretata moja inseminacija..Ja pravev na GAK na priroden ciklus so eden folekul 19 mm .. i 16 miljoni.. pa sto bide neka bide.. Gi pravam na GAK zaradi fondot , uspesnosta i parite .. poeftino e mnogu .. Edna vo privatna 4 na GAK.. Ovoj mesec bez nikakvi stimulacii ili apcinja .. nekako se mi e proforma .. za dokumentite za IVF da gi spremam.. Za prvata mnogu se nadevav no veke za 3 jok sto bi rekle.. Mi dadoa utrogestan vaginalno, folna i aspirin da pijam.. I toa e .. cekame 15 dena sega ..




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (5.6.2013 14:19:56)

baby77 ти посакувам трета среќа [sm=rozacrtici.gif][sm=bravo.gif]

kate18 како си, ќе правиш ли утре тест?




cacisk -> RE: Инсеминација II (5.6.2013 14:37:40)

zenski moze na 22 den od ciklus da se pravi inseminacija? Denes bev na kontrola vecer primam Pregnul i vo Petok e inseminacijata. Malku me zagrizuva sto e pokasno. Baby77 na koj den gi pravese ti?




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (5.6.2013 14:41:26)

Зависи дали си со стимулација и од траење на циклус.Штом е 22 ден си веројатно во природен циклус, а и колку ти трае циклусот?
По инсеминација треба да не добиеш по 14 дена ,за касна природна овулација намерно се дава стимулација за најкасно 16 ден да се изведе инсеминацијата




Elena27 -> RE: Инсеминација II (6.6.2013 15:03:55)

Dobro, ima li nekoj vo forumov sto imal uspesna inseminacija? Dosega ne procitav ni eden. Sto e potrebno za uspesnost? Navistina se cudam dali i da pravam voopsto




LoveableMe RR -> RE: Инсеминација II (6.6.2013 16:07:32)

И јас се чудам со инсеминациите, голем број членки читам и по четири инсеминации пак не остануваат бремени, а и тие што останале бремени, останале измеѓу циклуси, природно, од претходна стимулација. Не знам, а мислам дека ни од докторите никоја не води статистика, напишале 4 инсеминации и потоа ин-витро,а во пракса како е, тоа е друго...губење време, нерви, пари, лекови, се и сешто




cacisk -> RE: Инсеминација II (6.6.2013 17:06:41)

Jas ne bev so stimulacija na priroden ciklus. Mene mnogu mi e strav iako imam neuspesno IVF. Sto saka neka bide, se sto e do mene napraviv, samo znam deka kasno mi e na 22 den od ciklus. Jas sekogas imam ovulacija okolku 16-17 den no eve sega ne sakase porano. A plus imav primeno 3 Fostimona po 1 na den [sm=zmeden.gif]
Abe pusti zeni samo za maki se rodeni.




kate18 -> RE: Инсеминација II (6.6.2013 19:07:45)

Melanija da ti kazam dobro se osekam,podobro otkolku sto se nadevav, i iskreno da ti kazam nemam namera povtorno preku krv da pravam test, jas mislam deka na 15 den od insemenacija ako imase nesto,sigurno ke pokazese, uste ne sum dobila,cekam...veke mi e 29 den od ciklus i 17-ti od insemenacija....kako ke bide taka. Se nadevam deka sega konecno ke predlozi invitro, samo insemenacijata so site troskovi okolu toa ne kostase 20 000 den. nema veke vreme i nervi za trosenje, a bogami i godini....pozzz




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (6.6.2013 22:56:54)

cacisk не е страшно да имаш покасно овулација треба само ако добиш порано од 14 дена од денот на овулацијата да ти дадат утрогестан за подршка.

kate18 јас лично зошто користев утрогестан на 15 ден го прекинував зошто поради нив не добивав,па од кога ќе престанев по 3-4 дена добивав.Тоа е моето искуство.
Зошто 20.000илјади па тоа е многу мене во просек ме чинеше околу 60 евра една инсеминација со се стимулација и сите апчиња и вагиналети




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (7.6.2013 13:12:23)

Здраво девојки,

Одамна ве следам ама не знам зошто, дури денес собрав храброст да пишам, можеби затоа што добив по не знам кој пат веќе... а овој пат ми е посебно страшен и стресен, затоа што треба да почнам со терапија за инсеминација. Знам дека многу од вас веќе поминале низ ова, ама јас се осеќам како да немам земја под нозе... најмногу ме плаши тоа што ми се стеснува кругот на опции, сите испитувања се направени, хсг, хистероскопии, брисови, и ете, се ок, ама ништо не е ок. Pls help...




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (7.6.2013 14:02:22)

Hopeful добре дојде на РР [sm=smiley1.gif]

Никогаш за ништо не ја губи вербата ,посебно штом се е во ред.Инсеминацијата не е ништо страшно и убаво е да се прави.Незнам конкретно за што совет да ти дадам.Разгледај го форумот и пиши,прашај што те интересира.Ќе најдеш многу совет и поддршка.
Кликни ТУКА има тема со линкови до темите за сите испитувања кои најчесто се прават.

Биди силна [sm=smiley31.gif]




kate18 -> RE: Инсеминација II (7.6.2013 15:41:37)

Melanija ne znam dali znaes deka insemenacijata na privatno e duplo poskapa,samo toa ne kostase 8 000 den, fostimoni,utrogestan,stop inekcija.... se sobira,nema vrska toa,nekao pocnav da ne zalam mnogu,ke skratis od drugo,ama za [sm=duda.gif] ke se najde. Eve denes dobiv i ke vidime od ponedelnik sto ke predlozi doktorot, jas sakam invitro na priroden ciklus, malku e rizik,ama za pocetok, pa ke vidime,posle ako treba ke podnesam za vaucer, ama ke ni treba uste edna insem.,toa zdravje vo avgust ako nisto ne napravime,ama mislam deka ke uspeeme. [sm=smiley1.gif]




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (7.6.2013 15:45:32)

Ах, ти благодарам! :) инсеминацијата ме плаши затоа што гледам дека има мал процент на успех, а инаку тука доаѓам за поддршка и разбирање, посебно кога се чувствувам осамено - скоро сите околу мене и мм се трудни или со бебе и колку и да ми е мило за нив, ми паѓа уште потешко... бар овде знам дека има и други што поминуваат низ истото и не сум сама :) Ве гушкам сите!




skopjance -> RE: Инсеминација II (7.6.2013 19:44:38)

Kate 18 obicno za inseminacija se pie klomifen a ti primase inekcii fostimon.Dali ne reagiras na klomifen pa zatoa ti dale pojaki hormoni.Jas koga pravev insemincii piev klomifen a za IVF primav fostimon. A oni ja krevaat cenata mnogu se skapi. Samo trpenie i slednot pat koga najmalku pcekuvas [sm=rozacrtici.gif]




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (7.6.2013 21:29:58)

Девојки, малце се збунив сега со терапииве... јас допрва треба да почнам со кломифен, естрофем и гонал - има некој искуство со ваква комбинација? Којзнае како ќе ми реагира телото на толку хормони, не знам што да очекувам... [sm=zmeden.gif]




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (7.6.2013 23:51:25)

Терапијата зависи од тоа дали и колку се има природно овулација.Јас имам примано од 3 до 7 ден кломифен 2 по 1, гонал на 6 и 8 ден мислам беше и прегнил на 13 ден.Кај мене резултатот беа добиени 2 фоликули со што јас немав природно редовно овулација.
Не се многу хормони кломифенот е најслам,гонало е ок ама се прима од 1 до 3 ,а прегнилот е задол7ителен при стимулиран циклус.
Гоналот беше околу 1.700 ден и ги имаше во Зегин во МНТ




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (8.6.2013 9:17:52)

Melanija, фала на појаснувањето, мислев дека којзнае што комбинација имам [sm=smiley1.gif] инаку да, гоналот е толку, и имам три за земање, па ај да видиме како ќе излезе целото ова [sm=smiley1.gif]




MademoiselleNina -> RE: Инсеминација II (8.6.2013 20:51:32)

Бев на котрола, и ... ништо, не добив одговор зошто инсеминацијата беше неуспешна.
Но се договорив следниот циклус пак да правиме инсеминација. Тоа ќе биде во јули. Е сега нешто ми беше многу чудно... Дури сега не знам што да мислам... Според тестовите за овулација преку урина, на денот на прегледот требаше да има овулација, односно тоа ми беше 13 ден од циклусот. Но на ехо се покажа еден лидер фоликул од 18 мм. и лекарот не ми кажа дека имам овулација ...Ми рече за некој ден ќе настапи овулација. Сега незнам како е ова можно, е дури сега ништо не ми е јасно. Нели фоликулите пукаат на 22-24 мм? Па како ќе ми пукнат тогаш ако ЛХ ми е покачено претходно? Инаку од радозналост правев тест и посл1 и после 2 дена преку урина, и лх не беше покачено (тестот вика дека немам овулација) ... Чудно ми е. Од прееска читам за овулација и неможам да најдам некоја поврзаност.
И друго дали пред вторава инсеминација треба да правиме некои испитувања и јас и мм?
Мнооооогу сакам да видам [sm=rozacrtici.gif] што поскоро




kate18 -> RE: Инсеминација II (8.6.2013 22:10:23)

Skopjance fala ti,se nadevam deka naskoro ke se raduvame site na [sm=duda.gif] Da ti kazam iskreno deka prvite dve insemenacii ne primav ama bas nisto,se bese prirodno,nemase ni stop inekcija,a za tretata doktorot rece ke ti dadam mala terapija, klomifen nikogas ne sum zemala,jas mislev ke mi dade za da ima poveke folikuli, ama vika toa se dava od 3-ti den,sega e veke kasno,koga otidovme na 7-mi den od ciklus,jas veke imav dobar folikul mislam deka bese 13mm i doktorot vika da go zadrzime,izgledalo se ok ke ti dadam samo Fostimon. Mi dade 4 Fostimona, se bockav sekoj den po edna inekcija, na 11-ti den stop inekcija i na 13-ti den insemenacija, puknat bese folikulot i mislam deka bese kasno ama ajde.Nisto ne bidna,jas dobiv i sega ke vidime sto ponataka. Najverovatno invitro na priroden ciklus,sto znam i toa kolku e uspesno,ama mi izgleda po lesno od invitro so hormonska terapija....




bella80 -> RE: Инсеминација II (8.6.2013 22:13:39)

Koga LH ke se pokaci testot za ovulacija pokazuva pozitiven,od toj moment najkasno vo narednite 36h-40h. nastapuva ovulacijata,odnosno se osloboduva j.k. od folekulata.Pozz




cacisk -> RE: Инсеминација II (10.6.2013 16:15:28)

Vo Petokot- 07.06. bese mojata inseminacija. Se bese ok osven procistenata sperma na mm koja bese 3.5 milioni [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif] Mnoguuuuuuu slabo. Dr mi rece sekogas imaj nadez no jas ja izgubiv. Pijam samo 2x1 Dabroston i folna




Melanija RR -> RE: Инсеминација II (10.6.2013 16:34:11)

cacisk убаво ти кажале мора да имаш надеж, но сепак се милиони и се е можно [sm=bravo.gif]




Hopeful RR -> RE: Инсеминација II (10.6.2013 17:16:44)

Неее, не губи надеж, во толку милиони сигурно ќе се најде еден :) [sm=smiley31.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>