RE: Сакаме две црти!!! - II дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Заедничка надеж



Порака


Sajna -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (13.12.2012 20:32:50)

Ajde Ummu izdrzi uste 5 dena znam deka e tesko ama moras ...ke si brois 15 dena od inseminacija ...ajde cekame ubavi vesti ....




Ummu_Ajna -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (13.12.2012 21:06:05)

ninaa ja 7 godini deca nemam




Sonja* -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (14.12.2012 17:58:10)

Zdravo,jas podolgo vreme ve citam ama sega sum nov clen,mnogu sum srkna sto mozam da pisam vo ovaa tema,im cestitam na site idni mami i sakam da prasam za mene,i jas se nadevam na [sm=rozacrtici.gif] no neznam koga mozam test da napravam,ke moze li pomos,dobiv na 27 noemvri do koga da cekam nestrpliva sum,i drugo da prasam dali mora da imas odnosi samo vo plodni denovi za da ostanes,jas imav na 2ri pa posle na 8 mi dali bi mozelo da se fati od togas ili dzabe se nadevam[sm=smiley13.gif]




Ummu_Ajna -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (14.12.2012 21:31:02)

znaes sto jas vaka razmisluvsm i taka
veruvam, ako gospod saka da ti dade.
ke ti dade i vo plodni i vo neplodni denovi ne se sekiraj i uzivaj i ne misli na plodni denovi neplodni denovi, tuku kako sto vikaat rr-te. vodete ljubov




Sonja* -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (14.12.2012 22:33:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

znaes sto jas vaka razmisluvsm i taka
veruvam, ako gospod saka da ti dade.
ke ti dade i vo plodni i vo neplodni denovi ne se sekiraj i uzivaj i ne misli na plodni denovi neplodni denovi, tuku kako sto vikaat rr-te. vodete ljubov



Ti blagodaram na podrskata,i jas mislam taka deka ne bi trebalo da ima mnogu vrska.
Pozdrav i ke napravam test za nekoj den nemozam da cekam do 27mi




Melanija RR -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (14.12.2012 23:44:50)

Sonja* добре дојде на РР [sm=smiley1.gif]
Знаеш дека оплодување може да настане само во плодни денови,т.е. пред и од кога ќе прснат фоликулите.
Мој совет ти е да одиш на ехо преглед за да се види кога имаш овулација,може мисли дека е на 14 ден од циклус а всушност да е на 16 ден или пак порано.
Убаво е да е опуштиш и немислиш на тоа но ако незнаеш кога ти е овулација е чиста среќа ако сакаш поангажирано мораш барем тоа да го знаеш.
Тест ќе ти биде валиден од кога веќе ќе ти касни се пред тоа не е меродавно.
Ти посакувам што поскоро [sm=rozacrtici.gif]




Sonja* -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (15.12.2012 13:57:04)

Фала на помошта.




Sonja* -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (15.12.2012 20:05:03)

Луѓе тажна сум денес правев тест и една црта имаше,можеби е рано на 27 ми треба да добијам,може ли некој тест да ми предложите ве молам ке пукнам[sm=smiley19.gif]




temjana -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (15.12.2012 22:49:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sonja*

Луѓе тажна сум денес правев тест и една црта имаше,можеби е рано на 27 ми треба да добијам,може ли некој тест да ми предложите ве молам ке пукнам[sm=smiley19.gif]

Не постои тест што толку рано ќе ти покаже било што. Не знам зошто си тажна кога сеуште не знаеш дали си бремена[sm=smiley1.gif] ти овој период треба да имаш овулација а не да чекаш [sm=modricrtici.gif] Ајде фрлај се во акција фаќај мажето во тесно и уживајте малку[sm=smiley36.gif]




Sonja* -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (16.12.2012 0:06:43)

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sonja*

Луѓе тажна сум денес правев тест и една црта имаше,можеби е рано на 27 ми треба да добијам,може ли некој тест да ми предложите ве молам ке пукнам[sm=smiley19.gif]

Не постои тест што толку рано ќе ти покаже било што. Не знам зошто си тажна кога сеуште не знаеш дали си бремена[sm=smiley1.gif] ти овој период треба да имаш овулација а не да чекаш [sm=modricrtici.gif] Ајде фрлај се во акција фаќај мажето во тесно и уживајте малку[sm=smiley36.gif]

И тоа што викаш,нема да се разочарам него ке поработам пак на случајот па се надевам дека ке успее,[sm=duda.gif]






carina -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 9:30:45)

Добро утро девојки, да ви кажам дека добив и да ме бришете од списокот , па здравје со нови сили и надежи во новата година, а на сите останати ви посакувам многу среќа




bejbigirl -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 9:58:49)

Vaka sega zdravo na site jas sum sosema nova i neznam kako funkcionira forumov ama se obiduvame so mm veke 8 mesec da zabremenam i n ikako. Ovoj mesec mi kasni eve veke od 7 koga trebase da dobijam do denes 10 dena, ama predtoa imav 2 dena po red temno-kafeav iscedok verojatno i se nadevam implantacija a sledniot den pri seks mi protec krv poveke beshe temno kafeava, eve toa znaci beshe vcera, denes malku poveke mi tece ama nemam mnogu na vloskata a ima i malce koga ke se izbrisham. Od simptomite veke skoro cel mesec imam poveke zelba za soleno i kiselo duri hrana sto nikogash ne sum ja sakala ja posakav. Ovie 2-3 dena imam jaki kiselini vo zelidnikot, mi krkorat crevata ko da sum nenajadena a sekogash nesto mi se zdojaduva, mnogu cesto. Gradite ne me bolat, za cudo mozebi deka piev pred nekoja godina anti-bebi piluli. Rzdrazliva sum i mozam odma da se rasplacam na nekoa emotivna situacija na vesti ili nekoj film:) Imam glavobolki ne sum merela temperatura ama poveke mi e toplo otkolu ladno, i sum redovno umorna. Kafeto veke nemozam tolku da go pijam pa moze i poradi to amis e spie, ama mi se slucilo da se naspijam i utredent pak da se osekam umorna uste od sabajle. Imam koshmari vo posledno vreme, a neodmna si go sonuvav svoeto bebe kako go drzam vo raka beshe mnogu slatko mashko bebe, krupno, svetlo so plavi ocinja, a nedela dena pred toa sonuvav kako sum trudna...Neznam sto se slucuva i sum veke ocajna pa ve molam nekako pomognete mi , a da i sto mi se pie mnoooogu ladna voda i me boli dolniot del od stomakot i kicmata a i grbot i vratot, kozata mi e posuva, imam prvut, i glavata konstantno me cesha iako kosata mi e izmiena. Isto taka vcera zabelezav strii na desniot dolen del od stomakot onaka bash vidlivi vo ljiljakova-c rvenkasta boja, pa neznam dali sum bremena za ssto se nadevam ili sums amo popravena a menstruacijata ne mie obilna...




bejbigirl -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 10:36:12)

Vaka sega jas ne ziveam vo Makedonia iako sum rodena vo Skopje, ama ovde na zapadov citam mnogu za bremenost zosto i jas sum vo faza na zabremenuvanje a se nadevam deka sum bremena, samo s enasdevam iako nekako i se razocaruvam zosto seuste ne sum sigurna a tolku mnogu sakam da sum!!! [sm=smiley19.gif]Taka da toa sto sakav kontretno da vi go kazam eden sovet od mene e deka na ovdeshnive internet sajtovi za bremenost ( se osekam kako site da sum gi procitala) kazuvaat deka testovite za bremenost ne pokazuvaat dve crticki se do pominati 4 do pet nedeli od bremenosta taka da na pocetok e mnogu rano da se otkrie toj HCG mislam hormon se vikashe pa jas bi ve sovetuvala da ne se testirate prerano da ne si gi troshite parickite tuku da pocekate ushte maklu, znam ne e ic lesno zosto mene toa cekanje me ubiva ama toa e...mnogu pzodrav do site i so sreka neka ni e na site! :)[sm=nosecka.gif]




Sajna -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 10:36:21)

bejbigirl pravac vo labaratorija i napravi test ili pojdi na ginekolog da te vidi




bejbigirl -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 10:40:12)

Sanja toa i planiram ama spored tebe mozno e da sum bremena ?[sm=duda.gif]




Ummu_Ajna -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 11:07:35)

denes pravam beta hcg sum jadela sum pijela nema veze neli ?




Sajna -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 11:15:14)

nema vrska Ummu jadenje pienje slobodno odi ajde cekame denes [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Ummu_Ajna -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 12:32:37)

dadov krv eve sega za10 min gi zimam rezultatite ajde gospode
izraduvaj me mene i site tuka ako e od hajr amiiinnnn




elenak -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 12:58:57)

Умму Ајна ги зема ли резутатите? Ајде кажувај имаме ли нова трудница? 




Ummu_Ajna -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 13:15:33)

rezultatot e negativen ne znam zasto izleze vaka a
mi kasni veke 6 dena moze rano e sto znam, sega da
prodolzam so tabletite da gi pijam ili da gi prekinam ? zdravje gospod sakal da
bide taka.




Sajna -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 13:25:10)

ummu konsultiraj se so doktorot sto ti ja pravese inseminacijata ama milsam deka treba da gi prekines se pijat 14 dena samo pa ako e pozitiven rezultatot se prodolzuvaat




elenak -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 13:32:00)

Умму баш ми е жал,повеќе среќа наредиот пат. А во меѓувреме работете на случај, па дај Боже да нема следна инсеминација [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Ummu_Ajna -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 13:51:52)

ne se sekirajte ic nema so da se zali tuka, jas ne rabota na toa gospod e toj koj go pravi toa. toj ako saka ke
bide. samo se nerviram so ovaa doktorkava matevska
od sistina ne mi diga mob se ubiv
od zvonenje. mi ide da i otidam tamu ne znam sto da pravam so tabletive da gi pijam ili da gi frlam




Melanija RR -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (17.12.2012 14:11:57)

bejbigirl добре дојде на РР [sm=smiley1.gif]
Некои од наведените твои случувања не се водат како симптоми на бременост,стрии,чешање и слично.
Валиден тест преку крв со бета хормонот е после најмногу 7 дена од доцнење на циклус и тоа ако е сомнително нешто ако не,и ден по доцнењето е точно.
Како што пишуваша ти 4-5 недели од забременување тогаш веќе се слуша срцето,туку 4-5 од последен циклус е точен резултат.
Штом доцни 7 дена задолжително се оди на тест преку крв.Ти посакувам [sm=rozacrtici.gif] и пиши ни пак

Ummu_Ajna за терапијата мора да ја најдеш докторката дали да прекинеш,штета што е негативен тестот.Види што ќе ти каже,ако тоа е тоа од прекинување на терапијата најкасно за 5 дена треба да добиеш.[sm=smiley31.gif]

carina со нова сила во нова година [sm=smiley31.gif]




Melanija RR -> RE: Сакаме две црти!!! - II дел (18.12.2012 13:42:27)

Моментална состојба

[sm=sloncek.gif]За тест чекаме:[sm=sloncek.gif]

[sm=9nebesa.gif]Sajna [sm=nosecka.gif]

Anne^ 24 октомври ???
nataly86 17 ноември ???
sonce7 22 ноември ???
==============
Алаи 8 декември
Melanija RR 20 декември
bushavka 20 декември
Нивеа 11 јануари 2013


Девојки бидејќи оваа тема достигна 100 страни продолжуваме на нова тема ТУКА




Страница: <<   < Претходна страница  93 94 95 96 [97]