RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Malecka23 -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (7.8.2012 10:55:05)

Jas dosega ne sum bila ni ednas na ctg pkaniram denovive pa ke vidime sto ke ispadne




temjana -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (7.8.2012 14:06:04)

Од која недела се оди на цтг? Мене нешто докторот ми спомена од 38-ма, дека пред тоа било многу рано. Сега во четврток ќе одам на преглед па ако не ќе побарам и упат за цтг сепак од наредна недела веќе ќе влезам во 36-та. А исто ме интересеира последните брисеви кога ги правевте? Изгледа со одморов малку ги развлеков прегледите ама фала богу супер се чувствувам па мислам дека нема место за паника[sm=smiley1.gif]




Beatris -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (7.8.2012 14:17:22)

Темјана јас мислам дека ги правев некаде 36-7 недела, така и се прават колку што знам, а на ЦТГ исто од тогаш негде почнав




mama_sk -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (7.8.2012 14:24:04)

Темјана брисевите се прават од 35та до 37ма недела. А за ЦТГ не знам кога прв пат се прави, јас имав мали болки па затоа морав да направам [sm=smiley1.gif]




majka na tri deca -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (7.8.2012 15:06:06)

brisevi od 35-37 nedela a CTG od 37[sm=smiley1.gif]




Malecka23 -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (7.8.2012 15:11:08)

a za ctg na gak se zakazuva li?i kolku se plaka?




temjana -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (7.8.2012 15:13:39)

Се закажува на државно, инаку чини 150 ден мислам но задолжително со упат од матичен. Ви благодарам девојки на брзите одговори, значи таман сум си и за брис и за цтг[sm=smiley1.gif]




Malecka23 -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (7.8.2012 15:16:02)

blagodarimee za brziot odgovor[sm=smiley31.gif]




Hunny -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (7.8.2012 15:45:17)

Цтг е 150 денари,се оди со упат од матичен кој важи 1 месец. За сите прегледи тој месец кои се прават на ГАК важи истиот упат. Инаку за Цтг не се закажува, туку одиш и чекаш да дојдеш на ред, барем јас така правев.




Dimana -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (7.8.2012 16:34:18)

Mamicki da se pofalam stanav majka,se porodiv na 1-vi masko 4500 57cm sega sme doma i super se snaogam samo imam mal problem so cicanje ,jas edvaj se iznamaciv da se izmolzam i imam malku mleko a bebco e edno strvno bebe samo da rucka saka .




JanaMarija -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (24.8.2012 2:40:37)

Zenski a za ctg moze samo vo drzavna ili i na privatno?




kikicka -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (24.8.2012 9:30:07)

Можеш и на приватно ама ако не се водиш кај нивен доктор мислам дека наплаќаат.

ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

Zenski a za ctg moze samo vo drzavna ili i na privatno?





majka na tri deca -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (28.8.2012 0:06:01)

Ajde mlad majki ringerajki[sm=smiley1.gif], Ve nema epten ste pasivni ili se spremate za golemiot cin?[sm=bravo.gif]Daje nekoj informacija do kade ste? so si pravite itn.Pozdravce i so lesno na site[sm=ribica.gif][sm=sloncek.gif][sm=pikapoka.gif]




majka na tri deca -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (28.8.2012 0:08:42)

Of izvinete za progoltanite bukvi ama od notive ne mozam da pisuvam po tastaturata[sm=smiley36.gif]




majka na tri deca -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (28.8.2012 0:09:49)

mislev na noktite hehehehe[sm=jezicek.gif]




JanaMarija -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (28.8.2012 1:25:02)

Eve se raduvame sto razladi malku zosto vistina ne se izdrzuvase. Sega uzivame i si cekame. Jas sum 33 nedela i samo si vikam: lele uste malce 9-ti lele lele ama ne sum bas nesto uspanicena, ama kako se priblizuva vreme i podgotovkite za bebco se pri kraj- nekako [sm=zmeden.gif] sum vakva :))))) meseto raste, a jas edvaj cekam da si ja vidam kerkickata........ufffff ziveam za toa. Se cuvstvuvam prekrasno....[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




temjana -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (28.8.2012 13:39:36)

И мене веќе почна да ме фаќа сафрата, 38-ма недела сум и кога ќе ни текне со мм дека за некоја недела ќе си имаме цимер за секогаш уште не можеме да веруваме[sm=smiley36.gif] Собата и ја спремивме цакум пакум со се внатре и излезе ептен убава на што сум особено горда бидејки се е наше дело, и едвај чекам да го видам тоа мало глувче како си глетка и си нана мирно[sm=smiley27.gif] Инаку имам повремено лажни контракции, оваа недела и на цтг може ќе одам, да се чујам со докторот да видам кога е на работа и кога му одговара. Полека и врските почнавме да ги контактираме па сега ќе видиме кој ќе се покаже[sm=smiley1.gif] Позздравв мешковци па се читкаме




Mammi -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (28.8.2012 16:16:53)

Уште недела и пол хелоу 9ти месец. Се чувствувам тешко, а и бебуш е право буце така ни кажаа. Му ја видовме косичката на последниов преглед и изгледа бушавко на баба му ќе биде. Дп рече си напредува одлично, иако имаме уште време големки сме ни рече, па кога и да посака да излези ќе било добредојдено. Уште да завршиме со количка и транспортер па да дишам мирно. Инаку собата е спремна и го чека [sm=duda.gif]




gorda2 -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (28.8.2012 16:40:13)

Здраво на сите сегашни и идни мамички! Јас бројам ситно, уште 8 дена до термин, но ме фаќа паника зошто со првото ме породија во 38ма недела под итно(цр), а сега се е како треба и размислуваме за природно и не знам што да очекувам... Мислам, очекувам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image], но додека да стигне [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




majka na tri deca -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (30.8.2012 22:19:06)

Odi si pak na carski gospod da te vidi ,a vaka mozi da se izmacis i pak da zavrsis carski , moe mislenje . Rodiv tri deca prirodno no ete preporacuvam carski ironicno no toa e toa .Samo davam svoe mislenje ne mora nikoj da se slozi so mene. Pozdrav i so lesno[sm=smiley1.gif]




gorda2 -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (1.9.2012 12:56:26)

Blagodaram za preporakata, moze i da bidne taka zosto mi rekoa slednata nedela kje reshat shto kako zaradi pomalku plodova voda, da ne se doveduva bebeto vo nepotrebna opasnost, moze pak so casrki kje me porodat [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] a jas pak se nadevav na prirodno posto kje me ceka kjerka mi brzo da si dojdeme so bebeto, mnogu mi e privrzana, iako jas probuvam da ne e taka... Malku se plasham od ragjanjeto, mnogu od toa kako i kolku brgu kje zakrepnam posto kje me bara i kjerka mi... a mi zdosaduva cekanjevo, podgotveni sme site, samo na [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] ne mu se brza [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




Malecka23 -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (1.9.2012 13:49:50)

Zenski kako ste?gledam sitno broite vi pustam sreka najgolema so lesno na site i cekame ubavi vesti




aksor22 -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (1.9.2012 14:31:41)

eve ne i nas uste 7 dena do termin bolkite sekoj den se posilni i pocesti no seuste daleku od redoven interval sekoj 2 den sme na ctg edvaj go ocekuvame naseto sonce jas mnogu poveke nestrpliva od mm [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] bidejki mi dosadija nespassnite noki i utrinskite macnini koi gi imam od pocetok ma [sm=nosecka.gif] vo ponedelnik sme pak na ctg no jas se nadevam deka do togas ce si go guskam moeto [sm=duda.gif]




TanjaS -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (1.9.2012 21:40:35)

lele aksor22 jas so tie bolki veke mesec dena se macam .Eve utre 11ti den otkako prosol termin,ama idam u bolnica i ke im recam kako znaat da go vadat,edno sto edvaj cekam da go vidam,a drugo poslednive 10 dena kaciv 3 kg .Nego ajde epten e sitno i vecerva nema spienje ,sobiram strav,valjda utre pocnuvam so provokacii,pa ke vi pisam sto se desilo.Sekoe dobro !




aksor22 -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (2.9.2012 10:10:50)

ajde TanjaS so lesno neka e i se nadevam deka dodeka go pisuvam ova ti veke go guskas svoeto [sm=duda.gif] i mesto da ni pises kako e da ni kazes deka treba da spremame mekici [sm=bravo.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: TanjaS

lele aksor22 jas so tie bolki veke mesec dena se macam .Eve utre 11ti den otkako prosol termin,ama idam u bolnica i ke im recam kako znaat da go vadat,edno sto edvaj cekam da go vidam,a drugo poslednive 10 dena kaciv 3 kg .Nego ajde epten e sitno i vecerva nema spienje ,sobiram strav,valjda utre pocnuvam so provokacii,pa ke vi pisam sto se desilo.Sekoe dobro !





Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>