RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


TARA1 -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (25.6.2015 11:10:58)

Jas sum 37+3, denes bev na prvo ctg, proslata nedela kaj maticnata bese karlicno svretno sega pak si doslo ko so treba, malku mi olesna [sm=smiley1.gif]
CTG mirno, malku go merat pomalo od sto treba kako da stagnira malku ( prv pat do sega) ama sega za sega vikaat nema prostor za zagrizenost.Kontrola za edna nedela. Neka si posedi use malku, imam uste raboti za zavrsuvanje[sm=smiley36.gif]




TARA1 -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (28.6.2015 13:16:49)

Me interesira dali nekoja majka uspeala da dobie epiduralna na Gak, bez predhodno da bide dogovorena?




Dothy -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (7.7.2015 7:25:39)

Zenski kako po zeshtinive? Mene 8-te meseci predhodno mi letnaa AMA ovoj posledniov nikakonda pomineme..a dosega nikogash pospremna ne sum bila. So prvoto nemav AMA bash nishto kupeno, so vtoroto Eden den pred da se porodam a sega ushte pred 1 mesec mi e kupeno ispeglano se zivo I kozmetika I s, ke odam na dogovoreno lele neznam kako kje bide panika me fakja..deka so predhodnite dve si cekav spontano..sega sum dogovoreno na dezurstvo I neznam nekako ,,shube,, mi e ko so sila da go vadat..AMA ako cekam pa da ne bide se taka brzo kako so vtoroto edvaj do bolnica stignavme..a od drug grad sum..od pocetok na bolki do poroduvanje celiot prices beshe 3 casa..dobiv bolki doma vo 17h vo 20h se poroduvanja..taka da neznam shto da pravam?? Zenski so lesno I shto povekje odmaranje kje ni treba sila:-)




LenaNela -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (7.7.2015 21:16:40)

Dothy со лесно мила,чекаме убави вести и мекици ке си јадеме [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (7.7.2015 22:39:48)

Dothy нека биде со лесно,и не е на сила па и тоа сака да се гушне [sm=smiley31.gif]




Melanija RR -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (21.8.2015 22:56:25)

Моментално 3 исчекувалки [sm=bravo.gif]

Azzura
Felly RR 02.09.2015
Sekercinja 12.09.2015




Kikicee -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (26.8.2015 13:08:32)

Здраво мамички и идни мамички. Јас сум 33 недела. Се трудам да не мислам на пораѓајот како нешто страшно но се плашам само од една работа. Сакам да се породам во Битола а сум од Охрид. Има 1 саат возење. Како да знам кога да тргнам? Што ако не стигнам? Што ако добијам вистински контракции а да мислам дека се лажни? Што ако ми пукне водењакот? Смеам тогаш да патувам? Чекам мислења...поздрав




Melanija RR -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (26.8.2015 21:18:40)

Kikicee добре дојде на Рингераја[sm=bravo.gif] кој ти е краен термин[sm=smiley1.gif]

Има тема Фази на породувањето =ТУКА и Породилни болки=ТУКА
Немам искуство но колку знае е дека кога болките се јавуват на ист интервал 15 мин на 10 мин тоа се тие породилни болки.Во последнаватема ќе ти пишат рингерајките за своите искуства[sm=smiley1.gif]




Kikicee -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (27.8.2015 0:44:45)

Melanija dobro ve najdov :) .Kraen termin mi e 17 oktomvri. Imam uste malce vreme da pouzivam i da se pomacam so ovie slatki maki. So lesno na site :) Koga e tvojot? Pozdravce :)




Melanija RR -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (29.8.2015 14:37:47)

Kikicee мојот дечко сега наполни две години [sm=smiley1.gif] а за следно бебче ќе видиме [sm=smiley2.gif]

Тука сме за совети и поддршка [sm=bravo.gif] што повеќе рингерајчиња[sm=bravo.gif]




mamita83 -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (31.8.2015 10:09:22)

Ми треба информација ако некој знае како се условите на ГАК или Чаир, во врска со добивање на епидурална анестезија и можноста да се избере доктор кој ќе те пораѓа (знам дека на Гак едно време можеше да се уплатат 12000МКД за доктор по избор) сега ми кажаа дека неможело туку кој ќе ти се погоди на смена тој. Сега сум 25 недела, го направив вториот скрининг и се е во најдобар ред, но се мислам каде да се пораѓам во вторава бременост паникава порано почна да ме фаќа. Сакам да знам точно кој ќе ме пораѓа и епидурал обавезно; со првото се породив на ГАК и супер поминав.




Melanija RR -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (11.9.2015 14:33:33)

mamita83 и јас знам дека тоа е, кој доктор е на смена тоа.СЕга и да се знаеш со некој неможе тој да дојде.Врската може да помогне да се брза или сочека да дојде тој/таа на смена,За епидурал можеш повеќе да прочиташ ТУКА

Рингерајки во последни денови и недели [sm=bravo.gif]

Sekercinja 12.09.2015
Kikicee 17.10.2015




mamita83 -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (12.9.2015 16:47:57)

Melanija RR дефинитивно се решив за Санте плус кај др.Јегени одам на прегледи и тој ќе ме пораѓа, несакав да ризикувам, првиот пораѓај на ГАК ми помина одлично и имам супер искуство но со договорен доктор, па несакав со второво да се мислам дали ќе добијам анестезија или не, дали ќе ми се погоди докторот на смена итн. Понудата на Санте ми беше супер споредена со Систина и Ремедика, па верувам дека ќе бидам во добри раце има време уште до декември, но сега сум си мирна.




Sara -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (6.10.2015 13:00:13)

Во која недела ви закажаа царски рез, прашање за тие што оделе на договорен термин и кои знаци ги следевте да се осигурате дека бебето е зрело да излегува?




Melanija RR -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (6.10.2015 13:17:08)

Sara баш дата предвреме нема,туку одиш на ЦТГ и преглед и се утврдува состојбата и се кажува дали и кога пак контрола. Однапред тоа не се знае,ако се е уредно од 37 н се прави ЦТГ.Се зависи од постелката, состојбата на бебето,општата состојба на мајката.....
Која недела си?




Sara -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (6.10.2015 13:20:12)

38 недела, постелката ми е 2 стадиум...па како што разбрав треба да созрее, одам редовно на цтг па ќе видиме...




Melanija RR -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (6.10.2015 13:30:35)

Природно на 3-4 стадиум се раѓало. Јас во 39 недела бев на цтг имав индиции за царски предходно и според состојбата истиот ден ме задржаа а следниот царски.Со лесно [sm=smiley1.gif] повеќе совети за царски може да ни пишеш и ТУКА




Sara -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (6.10.2015 14:07:32)

Ти благодарам,не ми е прв пат и нема да ми биде прв царски, но овој пат знам што ме чека и некако паника ме фаќа, ќе си пишам и во другата тема, измешани емоции еден куп




Melanija RR -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (17.11.2015 23:08:51)

Предновогодишни бебиња [sm=bravo.gif]


srekna2 22.11.015
alexx87 1.12.2015
alexandra30 10.12.2015
sandra1989 21.12.2015
Veronica_Lia 28.12.2015




Neurotoxin RR -> RE: Последните недели, или денови пред пораѓај (14.9.2016 6:45:03)

Жени, еве ме мене, конечно ставивме нет, па можам да повисам тука. Не случајно пишувам на оваа тема, во сабота ми е краен термин, и онака ме имаше фатено паника, сега со земјотресиве ме измрда мозоков уште толку, неможам да се сконцентрирам на раѓање. Одам на клиника, вчера веќе трет пат, се е во ред, нема болки, има вода, бебе мрда многу, е едино вчера ми кажаа дека е пак свртено со лицето, и дека најверојатно пак ќе биде царски. Ми рекоа контрола за 5 дена доколку не се случи нешто во меѓувреме. Страв ми е, реагирам многу безвезе на потресиве, со јака тахикардија по која следи вознемиреност и на бебушот, сакам да направам мубает на ГАК, доколку не е свртено соодветно за природно да раѓам, тогаш зашто да чекаме, нека ме породат. Има ли некој што е во исчекување овие денови, пишете како ви поминуваат деновите и контролите. Поздрав и со ленсо на сите




Страница: <<   < Претходна страница  18 19 20 21 [22]