RE: Знаци на бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Сакаме нов член



Порака


Yana -> RE: Знаци на бременост (9.3.2014 12:58:52)

Изненадена [sm=smiley1.gif] а за гинеколог веројатно наредната недела душо :*




jana.20 -> RE: Знаци на бременост (9.3.2014 19:12:12)

Здраво мајки и идни мајкички [sm=smiley1.gif]
Имав менструација на 10 јануари,па потоа на 3 февруари,па сега на 6ти март.Но менструацијата сега ми траеше само два дена,но тоа беше прилично обилно и имаше и партали крв исто така и стомачни болки имав пиев аналгетици, дента пред да добијам имав само светло црвена крв но после беше изразито црвена,но веќе третиот ден ми се намали крварењето,а денес (четврти ден) имам многу оскудна менструација со некоја кафеавкасто црвена боја.Дали знае некој во што би можел да е проблемот ? Дали можеби станува збор за бременост?
Благодарам




Yana -> RE: Знаци на бременост (9.3.2014 20:58:53)

Spored presmetuvanje od poslednata mensturacija do denes sum bremena veke 5 g.n ,ke moze li nekoja da mi kaze koga da pojdam na ginekologza da mi ja potvrdi bremenosta bidejki pravev test i mi e poziteven .




Палешка РР -> RE: Знаци на бременост (9.3.2014 21:58:15)

На прв преглед се оди откако ќе ти доцни две недели, или отприлика по 6-та гестациска недела.
Лесна бременост! [sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Знаци на бременост (9.3.2014 22:21:43)

Moze da se vide i sega. Ako ima gestaciska vrekicka kaj mene se vide i kaj sestra mi isto




Yana -> RE: Знаци на бременост (9.3.2014 22:22:59)

Blagodaram dusho,a bidejki nemam maticen ginekolog sto, kako treba ,dali kosta toj pregled? :)




vezilka RR -> RE: Знаци на бременост (10.3.2014 8:33:11)

Ако немаш матичен гинеколог, најдобро е да си одбереш, оти секако ќе ти треба за бременоста. Инаку, кај матичен кошта 300-500 денари зависки кај кој. А на приватно, ехо кошта околку 1700-2000 денари, исто зависи каде. Како и да е најубаво е да почекаш уште една недела и да одиш на преглед, оти во 5 недела, точно дека се гледа гестациска врекичка, но премногу е рано, секако ќе те врати уште еднаш за недела две.




Yana -> RE: Знаци на бременост (10.3.2014 11:25:07)

И јас така мислам да закажам за наредната недела и ке и кажам дека сакам да ми биде матичен .Јас сум од Велес ,ке ви пишам како сум поминала,Ви благодарам за советите :*




LadyD -> RE: Знаци на бременост (10.3.2014 18:04:25)

Eve me mene povtorno! Posledna menstruacija dobiv na 27 januari,mi traese samo pet dena zatoa sto pocnav da pijam klomifen a obicno mi trae 7dena i dobivam na 32/35 dena malku mi e neuredna mislam deka e posledica na cestoto patuvanje! Imam bolki vo gradite ama ne tolku strasni kako pred dve nedeli,me boli stomak imam grcevi,strasno me boli polovinata,pocnav da se budam navecer sum zedna i moram vo wc a prethodno ne ni stanuvav i sum umorna kako koj znae sto da pravam [sm=zmeden.gif] Citajki ve vas se pronajdov so simptomite,beskrajno se nadevam na [sm=nosecka.gif] ama i se plasam da si napravam test zatoa sto vekje tri godini gledam edna crta,ve molam za pomos i na site im posakuvam sto poskoro da si gi vidat [sm=rozacrtici.gif]

I zaboraviv da vi kazam deka minatata nedela vo vtornikot imav rozov iscedok,sredata i cetvrtokot kafen i se zavrsi,a jas si pomisliv deka mi dojde.




LoveableMe RR -> RE: Знаци на бременост (10.3.2014 20:03:40)

Lady_D, чекаме тест[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




LadyD -> RE: Знаци на бременост (10.3.2014 23:42:27)

LoveableMe RR Blagodaram na podrskata, mislis deka ima moznost za bremenost[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif] Jas utre kje si kupam test pa so Gospod napred a I plus Sreda-Srekjno kje se probam[sm=pikapoka1.gif][sm=pikapoka1.gif][sm=pikapoka1.gif][sm=smiley2.gif]




Melanija RR -> RE: Знаци на бременост (11.3.2014 11:39:38)

LadyD штом си пиеле кломифен си требала да добиеш до кај максимум 32 ден ,излегува дека 10 дена ти касни .СЕ надевам направи тест и се израдува [sm=smiley1.gif]




milen4e123 -> RE: Знаци на бременост (11.3.2014 16:44:13)

Zdravo na site. E vaka znaci gi imav site siptomi na bremenosta.. No eve 2 dena vekje mi prestana gadenjeto I pivrakhanjeto sega gi imam bilki vo abdomenot.vo polovinata gradite me bolat mi se pojavi sega crvenilo na nozete I na 1 grada dali e toa siptom na bremenost ? Temperatura mi varira nagore nadole osekjam mnogu golem zamor siptomite gi imam vekje 1 mesec imam I golemo lacenje na pluna zabrzana rabota na srce .. Fleki po grbot ..gasovi no kako sto rekov imam napravemo tedt pred 1 nedela mi izlwzleze negativ ..koga otidov na ginekologija mi rekoa deka mi e rano za testot..a I uste edno prasanje ve molam mi se pojavija prosireni veni na racete na nozete I gradite . Gradite mi stanaa pogolemi dali prosirenite veni isto taka se siptom na btemenost ???? Mnogu mi se gledaat ..porano dojtorkite nemozea vena da mi najdat za da me bocnat .. Pidpisete vase mislenje .. Ve molam.. Dali e mozno da postoi bremenost I kazete mi tpa za venite.. Fala mnogu I pozdrav do site




Goddess* -> RE: Знаци на бременост (11.3.2014 16:54:10)

Milenche,neli se izjasni na predhodnata strana,deka denes(vtornik) zakaza za na ginekolog???Samo so lovenje na simptomi ,teshko deka vistinskata(momentalnata)sostojba ke ja doznaesh.Site ovie simptomi shto gi nabrojuvash na sekoja bremenost ne se pojavavuvaat,a ushte pomali se shansite shto so tolku simptomi(shto go imash ti) teshko deka se pojavuvaat sve kaj edna trudnica..taka da najpametno ti e ginekolog da si poset_ish.




milen4e123 -> RE: Знаци на бременост (11.3.2014 18:08:16)

Nemozev da otidam na ginekolog imav nekoi problemi.. Ke gledam sto poskoro da zakaAm I da otidam.. Se nadevam deka sum bremena .. Ve molam site da go kazat mislenjeto dali e mozno da postoi bremenost :) fala mnogu I pozdrav do site




LoveableMe RR -> RE: Знаци на бременост (11.3.2014 21:51:43)


ИЗВОРНА ПОРАКА: milen4e123

Nemozev da otidam na ginekolog imav nekoi problemi.. Ke gledam sto poskoro da zakaAm I da otidam.. Se nadevam deka sum bremena .. Ve molam site da go kazat mislenjeto dali e mozno da postoi bremenost :) fala mnogu I pozdrav do site


Колку пати и да не прашуваш нас, џабе е, не сме лекари, затоа ти препорачуваме да одиш на лекар и ќе знаеш на што си. Пиши што направи, позз




hani** -> RE: Знаци на бременост (14.3.2014 20:49:59)

zdarvo jas sum nova i sakam da prasam za mislenje trebase da mi dobijam na 28 februari ama ne dobiv a osekav deka ke dobijam zosto kako i sekogas koga dobivam me bole meseto i gradite ama ne mi dodje eve veke dve nedeli ne sum dobila gradite me bolat i na dopir a koga rabotam ili krevam tesko me zaboluva meseto a imam veke 8 godisna vrska i imame nezastite seks veke so godini no se pazime i ne sum napravila tes a na plan sum utre da kupam pozdrav




kapina -> RE: Знаци на бременост (14.3.2014 21:07:05)

Napravi si test I ako ti e redoven menstrualniot ciklus mozno e da si bremena. ako sakas odi I na ginekolog testot za bremenost preku krv e najtocen




kapina -> RE: Знаци на бременост (14.3.2014 21:12:13)

Silence. jas mislam oti ti si omisluvas simptom za bremenost od sto mnogu sakas da si daj boze da si ama ssimptomite se pojavuvaat obicno veke koga zenata znae oti e bremena ne se opteretuvaj so simptomi




LadyD -> RE: Знаци на бременост (15.3.2014 10:28:45)

Eve me mene, vo sredata ne napraviv test AMA zatoa nokjeska go napraviv I sum mnogu srekjna[sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif] si gi vidov moite [sm=rozacrtici.gif] sega prepstanuva da si dojdam I pravo na doktor [sm=smiley1.gif] samo imam mala zabuna piev malku antibiotik nekoj so slicno iskustvoo[sm=zmeden.gif] vi posakuvam site da bidete ovaka srekjni I sto pobrzo da si gi vidite vasite[sm=modricrtici.gif] imajte ubav den moi RR




deluxe -> RE: Знаци на бременост (15.3.2014 10:35:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LadyD

Eve me mene, vo sredata ne napraviv test AMA zatoa nokjeska go napraviv I sum mnogu srekjna[sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif] si gi vidov moite [sm=rozacrtici.gif] sega prepstanuva da si dojdam I pravo na doktor [sm=smiley1.gif] samo imam mala zabuna piev malku antibiotik nekoj so slicno iskustvoo[sm=zmeden.gif] vi posakuvam site da bidete ovaka srekjni I sto pobrzo da si gi vidite vasite[sm=modricrtici.gif] imajte ubav den moi RR



Честитки ЛејдиД[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Ти посакувам ,лесна и најубава бременост,здраво и живо бебуле[sm=smiley1.gif]
Сега кога ќе отидеш на преглед ќе си се консултираш со гинеколкогот,но мислам дека не е ништо што си пиела антибиотик.Но да не се отеретуваш со мислата,најдобро да си се консултираш .Ти посакувам се најдобро[sm=smiley20.gif][sm=smiley20.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




Defne90 RR -> RE: Знаци на бременост (15.3.2014 11:29:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LadyD

Eve me mene, vo sredata ne napraviv test AMA zatoa nokjeska go napraviv I sum mnogu srekjna[sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif] si gi vidov moite [sm=rozacrtici.gif] sega prepstanuva da si dojdam I pravo na doktor [sm=smiley1.gif] samo imam mala zabuna piev malku antibiotik nekoj so slicno iskustvoo[sm=zmeden.gif] vi posakuvam site da bidete ovaka srekjni I sto pobrzo da si gi vidite vasite[sm=modricrtici.gif] imajte ubav den moi RR

Лејди честитки и од мене за [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif] и ти посакувам се најубаво и со лесно да ти помине бременоста.Јас исто со второто дете кога сум останала бремена бидејки не ни знаев испив цела доза на лидаприм.И го прашав гинекологот дали сум направила некоја штета со земањето на апчињата и тој ме прегледа и ми рече дека нема никаква штета и слободно да си уживам во бременоста.Значи мој совет ти е да не се грижиш и да си отидеш на гинеколог да си те прегледа и тој ете да ти потврди дека се е во ред.Но ете јас од искуство ти кажувам,не е страшно тоа што си пиела антибиотик и воопшто да не се грижиш беспотребно,ке видиш дека и гинекологот ќе ти го рече истото.Поздрав и секое добро.[sm=smiley1.gif]




LadyD -> RE: Знаци на бременост (15.3.2014 14:53:29)

Vi blagodaram devojki na podrskata,se nadevam deka se kje bide kako sto treba i deka antibiotikot nema nisto da nasteti na [sm=duda.gif] Pozdrav i sekoe dobro i na vas [sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Знаци на бременост (15.3.2014 19:15:55)

Lady_D, честитки имај убава бременост. Те ставив на списокот Сакаме две црти!!![sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Felly RR -> RE: Знаци на бременост (15.3.2014 20:37:36)

АНонимен, твојот пост и постот на Меланија, го префрлив во темата Овулација. Ти посакувам што поскоро да се израдуваш на [sm=modricrtici.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  96 97 [98] 99 100   Следна страница >   >>