RE: Абортус - да или не? (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Семејство и партнерски односи



Порака


Bethany -> RE: Абортус - да или не? (7.1.2013 21:12:16)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR

исто така Бетани..не се сложувам дека од моментот на зачнување веќе има живот па уште и право на глас....зашто ондак чекаме срцева рекација ( ако бидеме буквалисти)




Знаеш темата е многу осетлива, и сум внимателна колку што можам бидејќи не сакам некој дополнително да биде повреден, ако веќе поминал низ тоа.
И воопшто како некој може да знае што сум јас поминала на пример, па тогаш да ми кажува дали имам право да зборувам за нешто или не?
Андрианче, ние така ги посматраме работите човечки гледано, ама ако значи дојде до оплодување тоа има тенденција да расте, да се развива нели, јас лично не слушнав да е некој абортирал пред да дојде до срцева реакција воопшто. Кога некој открие дека дошло до непланирана бременост срцето веќе чука.





niki -> RE: Абортус - да или не? (7.1.2013 21:16:11)

kako ne abortiraat pred srceva reakcija?
nor levo sto e?





Bethany -> RE: Абортус - да или не? (7.1.2013 21:20:20)

да, во право си, тотално заборавив на тоа... за жал статистике кажуваат дека на секое родено дете во Македонија има и едно неродено дете... со тие таблети кој знае колку големи ќе се цифрите [sm=smiley13.gif]







vezilka RR -> RE: Абортус - да или не? (8.1.2013 8:47:31)

Ми се лоши од муабети, демек, некој се бори за дете, некој абортира.. Епа некој се бори за опстанок, а некој оди на одмор во Малдиви, некој јаде што ќе му текне, некој јаде преку еден ден!!

И наредни избори ве молам, бремени жени да имаат право на два гласа.




Octavia -> RE: Абортус - да или не? (8.1.2013 9:39:13)

Темите како оваа се многу деликатни, и факт е дека консензус не може и нема да има. Не верувам дека некој некого ќе убеди, туку, едноставно, секој може (демократија бе) да си каже што мисли на темава... Абортусот не е наивна работа, ама дека е убиство... не знам баш. Ако веќе некој убива некого, жената убива дел од себе. И не верувам дека за било кое совесно човечко суштество тоа е лесно. Ама е право на избор. И јас лично мислам дека да се одземе тоа право на избор е исто како да воведеме талибански режим во нашиве животи. И не ми е јасно како ако се аборитира од лични причини тоа е убиство на бебе, а ако се абортира заради аномалија на бебето, тоа е само „плод со аномалија“. Или е бебе или не е, не може и риба и девојка, што се вели. И исто така сметам дека ставот околу абортусот се менува делумно и со искуството. На пример, јас отворено сум кажувала дека ако не дај Боже забременам без да сакам (ова кога си бев помлада) дека најверојатно би абортирала. Е сега, откако го родив првото дете веќе не можев така лесно да го кажам тоа, ама сепак оставав простор секој да одлучува за себе. На пример, имам другарка, сега разведена, која беше во пеколен брак од кој не знаеше како да излезе. Немаше поддршка од родителите, а мажот и беше психопат кој ја малтретираше и физички и психички и кој ја имаше натепано кога откри дека пие апчиња за контрацепција (беше убеден дека ТОА и влијаело на желбата за секс, не тепањето [sm=smiley13.gif]). И кога остана бремена абортираше без да му каже и јас целосно ја поддржував. Кога зборуваме за работи кои ги прават другите, треба да ги имаме во предвид НИВНИТЕ причини зошто прават нешто, не да зборуваме само од свој аспект. Или треба како во САД оној случај кога жената родила бебе кое било резултат на силување, а потоа силувачот како ТАТКО доби право да има контакт со детето и мајката не може ништо да стори околу тоа, тој бил ТАТКОТО! И има Х други приказни, секоја со своја тежина и не би сакала ептен да ја оптегнам работава, ама сакам да потсетам дека во бременоста постои и мајката и уште многу други фактори за кои ние од страна не сме свесни (и не ни мора да бидеме, тоа е лична работа).




AnnaMolly RR -> RE: Абортус - да или не? (8.1.2013 9:43:41)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Ми се лоши од муабети, демек, некој се бори за дете, некој абортира.. Епа некој се бори за опстанок, а некој оди на одмор во Малдиви, некој јаде што ќе му текне, некој јаде преку еден ден!!

И наредни избори ве молам, бремени жени да имаат право на два гласа.


[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Подобро кажано - здравје!




Ring -> RE: Абортус - да или не? (8.1.2013 10:02:09)

Везилка РР за претседател [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] мала шала
Генерално немам ништо против абортус...право на избор
Сосема ги разбирам тие што ќе се одлучам на тоа, затоа што никој не го прави тоа од што така сака , туку имала силна причина за тоа. Ако некој абортура како мерка за контрацепција , не се согласувам и таквата жена не ја сметам за психички здрава личност.
Во одреден период од животот и јас да сум останала бремена може ќе сум размислувала за абортус ( не сум била во таква ситуација , ама , боже мој ,се е можно )
Знам жена која роди 4 деца и сите ги даде во дом ,без ронка грижа на совест...ја сретнав една недела после пораѓај како ништо да не било...е тоа па ич не го оправдувам , не знам што мајка ќе беше без никакви чуства бре ?
Што среќа ќе имаат тие деца ? Сигурно 100 пати во животот ќе посакат да не се ни родиле...
Така да сум за абортус кога е сосем оправдано....




Bethany -> RE: Абортус - да или не? (8.1.2013 10:20:04)

Борба за нешто што сметаш дека е исправно никогаш не треба да престане... никогаш не би посакала да станам рамнодушна во овој свет, не дека ќе го променам светот, ама ако се барем една промена види, верувајте вреди!
Тука не се збори за осудување, тоа така површно изгледа... не бараме кривец... Нон-стоп се потенцира тој муабет дека е 21 век, па се бориме за своите права итн. Ама никој не размислува дека правата и привилегии носат и одговорности. Тие двете работи треба да бидат изедначени за да може да кажеме дека напредуваме.

Да се дообјаснам. Покрај моето погоре објаснување, сепак јас сум за жена да има права на избор. Секој човек треба да има право да изабере. Само една од причините е дека ако се абортусот законски забрани, секогаш ќе има жени кои ќе сакат да абортират и илегално, па на тој начин се зголемуваат ризиците за самата жена приликом абортус, бидејќи ако дојде до некои компликации не смее никој да изреагира, бидејќи е илегално.
Јас сум ЗА повеќе информирање, за процесот, ризиците, исто така и советување.
Јас не сум за жени кои раѓаат деца и ги искористуваат на улица да просат, и тука треба нешто да се реши... Сакам само да кажам дека работа е многу покомплексна и една работа отвара многу други работи.
Тука во Македонија знам само еден Центар за помош и советување на жени, пред се тие со непланирана бременост. Ако постои уште некој супер. Ама нели мислите дека би требало и повеќе такви институции? Тие се тука да пружат информации за оно што следува, да посоветуваат и сепак на крајот на жената е сама да одлучи. Ако се и одлучи на таков чекор, тие ќе се тука да и пружат емотивна подршка, која е преко потребна, а никој не ја спомнува, не е тоа само како вадење на заб, што некои гинеколози зборуваат. Спомна некој погоре и можам да се сложам, жената убива и дел од себеси...

Неодамна присуствував на таков еден семинар, јавна трибина, каде дел беше наменет и за абортусите. И не само за жените, туку беа повикани и мажи. Тоа вклучува двата пола, не само еден, и машко и женско треба да бидат информирани, за безбеден секс, ризиците, абортусот и слично.
Не мислам дека зборувам на празно. Никогаш не знаеме кој ја чита темава, член или гостин кој се соочува или се соочил со абортусот. И би сакала да повикам такви жени, девојки, мажи, тие на кои советување и помош и е потребно, без разлика дали размислуваат на таков чекор, или веќе направиле избор, ако сакаат со некој да разговарат можат да ме контактираат преку пп, па да им дадам контакт до Центарот. Таму се вклучени две прекрасни личности, жени, секогаш спремни на помош, ја знаат работа, една е и медицинско лице, и ќе се обидат да помогнат на било кој начин што можат, бидејќи тоа го прават од се срце. Да додадам, дека услугите не се наплаќаат, чисто да се знае, да не биде пречка финансиите.

СЕ надевам дека можев ова да го напишам, дај Боже некому да биде од корист.




Cipi Ripi -> RE: Абортус - да или не? (8.1.2013 11:19:54)

По не знам кој пат на темава......ДА за абортусот! Било кога од животот, и било зошто. Мое право на избор. Веројатно кога ќе го изберам тоа свесна сум и за последиците, нели!? Никогаш ниедна жена жена нема да ја осудам ако абортира.




Calypso -> RE: Абортус - да или не? (8.1.2013 11:45:39)

Многу комплексна тема, многу за зборување, ама во глобала би рекла како право на избор, да, како метод за контрацепција не! Искрено, не сум се соочила со такво нешто, ама верувам дека ниедна жена (значи жена во вистинска смисла на зборот, не деца од 15-16 години), нема да абортира без вистинска, реална причина. Ако има избор, сигурна сум дека вистинска жена соочена со несакана, непланирана бременост ќе донесе правилна одлука.
Не осудувам, не прашувам, сигурно не е лесно да се донесе таква одлука и да се живее со последиците од истата. Едно знам и можам да кажам - и кога бев помлада и сега, не би абортирала. Тоа за мене, а за другите, не ме прашувајте. Нивен живот, нивна одлука.




niki -> RE: Абортус - да или не? (9.1.2013 0:14:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Борба за нешто што сметаш дека е исправно никогаш не треба да престане... никогаш не би посакала да станам рамнодушна во овој свет, не дека ќе го променам светот, ама ако се барем една промена види, верувајте вреди!
Тука не се збори за осудување, тоа така површно изгледа... не бараме кривец... Нон-стоп се потенцира тој муабет дека е 21 век, па се бориме за своите права итн. Ама никој не размислува дека правата и привилегии носат и одговорности. Тие двете работи треба да бидат изедначени за да може да кажеме дека напредуваме.

Да се дообјаснам. Покрај моето погоре објаснување, сепак јас сум за жена да има права на избор. Секој човек треба да има право да изабере. Само една од причините е дека ако се абортусот законски забрани, секогаш ќе има жени кои ќе сакат да абортират и илегално, па на тој начин се зголемуваат ризиците за самата жена приликом абортус, бидејќи ако дојде до некои компликации не смее никој да изреагира, бидејќи е илегално.
Јас сум ЗА повеќе информирање, за процесот, ризиците, исто така и советување.
Јас не сум за жени кои раѓаат деца и ги искористуваат на улица да просат, и тука треба нешто да се реши... Сакам само да кажам дека работа е многу покомплексна и една работа отвара многу други работи.
Тука во Македонија знам само еден Центар за помош и советување на жени, пред се тие со непланирана бременост. Ако постои уште некој супер. Ама нели мислите дека би требало и повеќе такви институции? Тие се тука да пружат информации за оно што следува, да посоветуваат и сепак на крајот на жената е сама да одлучи. Ако се и одлучи на таков чекор, тие ќе се тука да и пружат емотивна подршка, која е преко потребна, а никој не ја спомнува, не е тоа само како вадење на заб, што некои гинеколози зборуваат. Спомна некој погоре и можам да се сложам, жената убива и дел од себеси...

Неодамна присуствував на таков еден семинар, јавна трибина, каде дел беше наменет и за абортусите. И не само за жените, туку беа повикани и мажи. Тоа вклучува двата пола, не само еден, и машко и женско треба да бидат информирани, за безбеден секс, ризиците, абортусот и слично.
Не мислам дека зборувам на празно. Никогаш не знаеме кој ја чита темава, член или гостин кој се соочува или се соочил со абортусот. И би сакала да повикам такви жени, девојки, мажи, тие на кои советување и помош и е потребно, без разлика дали размислуваат на таков чекор, или веќе направиле избор, ако сакаат со некој да разговарат можат да ме контактираат преку пп, па да им дадам контакт до Центарот. Таму се вклучени две прекрасни личности, жени, секогаш спремни на помош, ја знаат работа, една е и медицинско лице, и ќе се обидат да помогнат на било кој начин што можат, бидејќи тоа го прават од се срце. Да додадам, дека услугите не се наплаќаат, чисто да се знае, да не биде пречка финансиите.

СЕ надевам дека можев ова да го напишам, дај Боже некому да биде од корист.


na temava sum pisuvala veke tolku pati sto veke nema poenta pak ama ona gore sto go bolduvav me isprovocira, pa koga veke se najdov isprovocirana aj uste ednas
znaci jas sum za sto e mozno poveke opcii koi mozat nekomu da bidat izbor

ona sto ne mi e bas jasno vo ovoj post e za kakvi prava i privilegii zboruvas?
ako stanuva zbor za seks togas voopsto ne mozam da se slozam so ovaa tvoja izjava
seksot e fizioloska potreba
ne se zdobovame so pravo na konzumiranje posle ispolneti uslovi,
nutu e privilegija,
koj ni go dava i kako nagrada za sto da bi bil privilegija
a potoa velis odgovornost koja podrazbira samo raganje, samo zivot, nikako smrt
a kade e odgovornosta da se rece jas ne mozam i ne sakam da bidam majka vo ovoj moment, ne sakam da bidam samohran roditel, ne sakam poveke od 2,3,4... deca
vo eden post velis neka apstiniraat, pa boze moj zdravi pravi luge sme koi se nemame zamonaseno, verojatno imame pravo i da ziveeme malku i da pogresime nekoj pat, posledici sekako ke snosime abortusot e edna od niv
seksualno obrazovanie i vospituvanje, da sekako i jas sum za veruvam i ostanatite
informiranje, sovetuvanje, poevtini kontraceptivni sredstva, site sme za toa, barem site koi pisuvame na temava
no zosto da ne postoi uste taa edna krajna moznost onamu kade kontraceptivite nema da si ja zavrsat rabotata?
zosto da bide uskraten toj izbor, zar treba bebeto da ni bide kazna zatoa sto seksualno se zadovoluvame?
nekako kako takov prizvuk mi imaat tvoite postovi






arh_diz -> RE: Абортус - да или не? (5.2.2013 10:11:48)

ИЗВОРНА ПОРАКА: anencemm

Dragi mamicki!!!
Nova sum na forumov i sakav da spodelam nesto so vas..Imam 2godisno since i ostanav bremena so bliznaci ama sakam da abortiram od mnogu pricini [sm=smiley19.gif] ....finansiski stanbeni i da ne gi nabrojuvam veke se poznati...sakam nekoj da mi pise so vakvo iskustvo sto e pravilnoto bukvalno se naogam na krstopat neznam koe e pravoto resenie....cekam mislenje ve molam...




arh_diz -> RE: Абортус - да или не? (5.2.2013 10:15:37)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

Nemoj da abortiras ni pod razno!!!!!!!!!!
Razbiram deka teshki vreminja dojdoa i deka nema pari, ama ne vredi da gi abortiras od finanskiski pricini...

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

nemoj da abortiras na se se naoga resenie i na finansii i na se ke dade gospod i finansii i se samo ako ne abortiras abortusot e grev

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

mila, ti so soprugot odlucete sto ke pravite. nikoj ne dozvoluvaj da ti kaze dali da abortiras ili ne. spored mene finansiskite pricini I TE KAKO se stasna rabota i definitivno ogromna precka za sozdavanje semejstvo. najmnogu me nervira to KE SE SNAJDETE. KAKO? kako da se snajde covek? da e taka lesno site bi se snaogale i na svetov nema da ima siromastija. a stom edna zena pomislila na abortus, sigurno ima pricina za toa. pak ke povtoram, samo ti i soprugot moze da odlucete za ova. sto i da resis, toa e tvoe pravo. PRO CHOISE FOREVER :)




arh_diz -> RE: Абортус - да или не? (5.2.2013 10:17:16)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Потпис!
П.С. Ве молам, „абортусот е грев“?! А нели е грев родени деца да немаат основни услови за живот?! Да немаат што да јадат и кај да спијат?!
Офтопик сме тука знам, ама морав kapina да ја прашам...

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

mila, ti so soprugot odlucete sto ke pravite. nikoj ne dozvoluvaj da ti kaze dali da abortiras ili ne. spored mene finansiskite pricini I TE KAKO se stasna rabota i definitivno ogromna precka za sozdavanje semejstvo. najmnogu me nervira to KE SE SNAJDETE. KAKO? kako da se snajde covek? da e taka lesno site bi se snaogale i na svetov nema da ima siromastija. a stom edna zena pomislila na abortus, sigurno ima pricina za toa. pak ke povtoram, samo ti i soprugot moze da odlucete za ova. sto i da resis, toa e tvoe pravo. PRO CHOISE FOREVER :)



ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

abe ono na pocetokot ke bide tesko ama se ke se sredi edna moja koleska pred nekojden rodi cetvrto dete a rabote vo sivalna i mazot i e rabotnik ne e na nekoja visoka funkcija i site i vikaa zosto ne go abortira deteto i ona gi prasuva a zosto da go abortiram kako sum gi gledala dosega ovi deca ke go gledam i toa decata i odat na uciliste ucat drugite tri deca vi se molam nekoja mozela cetiri deca da gleda i toa ucenici ovaa nemoze tri zosto na se mu se naoga resenie fala bogu i majka mi i tatko ziveaa pod kirija dodeka ne dobivme stan i sto trebalo majka mi nas da ne abortira

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Капина, тие четири деца на твојата пријателка не живеат туку ПРЕЖИВУВААТ! Исто како и некое семејство што има 5-6-7 и повеќе деца. Колку пати сме гледале на телевизија апел за помош за неое семејство со 10 деца? Зарем тоа е хумано? Похумано ќе било тие деца да не се ни роделе.
Значи не зборуваме за преживување и снаоѓање од ден за ден, туку за овозможување на минимални услови за живот, а не сите во едно сопче стуткани како сардини, без греење, каде сите се голи и боси оти, нели, родителите немаат пари да им купат чорапи, ама важно имаат 10 деца!
Мислам, изивинете ако звучам сурово, ама на оваа тема можам до сабајле да пишувам.




sladjana ms -> RE: Абортус - да или не? (5.2.2013 10:54:37)

Lesno e da davame soveti od strana koga ne ja poznavame vistinskata situacija  na anence no moj sovet e da ne abortira. Ako ima podrska od soprugot  ke se iscuvaat i tie dve zlatni bebenca sto ke dojdat na svet. Znaci tuka spaga i onaa podrska od pobliskite barem za pocetok okolu cuvanjeto na decata, a finansiski za pocetok ke i sleduva i paricna pomos od drzavata  za treto dete. Moe mislenje e da gi rodis dokolku imas osnovni elementarni uslovi za ziveenje, normalno ne po sekoja cena da se ragaat deca i da ziveat vo siromastija. Pozz




nadica -> RE: Абортус - да или не? (5.2.2013 13:03:22)

можеби веќе и го имам пишано мојот став по ова прашање но да се повторам
значи не раѓање по секојја цена подобро абортус отколку голи, гладни, боси и деца кои немаат услови за завршување на основно образование а не пак повеќе
не е само да се роди треба и да се гледа тоа дете и да се мисли на неговата иднина и да можеш зда му пружиш минимум од се




Goddess* -> RE: Абортус - да или не? (5.2.2013 13:42:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: anencemm

Dragi mamicki!!!
Nova sum na forumov i sakav da spodelam nesto so vas..Imam 2godisno since i ostanav bremena so bliznaci ama sakam da abortiram od mnogu pricini [sm=smiley19.gif] ....finansiski stanbeni i da ne gi nabrojuvam veke se poznati...sakam nekoj da mi pise so vakvo iskustvo sto e pravilnoto bukvalno se naogam na krstopat neznam koe e pravoto resenie....cekam mislenje ve molam...




anencemm[sm=smiley1.gif],za edna vakva teshka zivotna odluka, fakt e deka ti i tvojot soprug treba da izvagate za shto ponatamu,dali i kolku vashite pleki mozat/ne mozat da go izdrzat tovarot shto go nosite so vas[sm=smiley13.gif]...Finansiite i stanbenoto prashanje i te kako se seriozna rabota..pogotovo ako covek posakuva "normalen zivot",a ne da prezivuva na zal[sm=smiley13.gif]...
Nekoi luge mozat da ziveat so pomislata e kade edno pa ushte edno(a pritoa da prezivuvaat)..A nekoi pa ne mozat da ziveat samo od nadez(za podobri vreminja,na nekoi ke im se nasmevne srekata [sm=smiley1.gif]a na nekoi[sm=hudicek1.gif])[sm=smiley13.gif]..nikoj nemoze da znae shto ni nosi denot,a shto nokta..Sepak odlukata e vo vashi race,se nadevam podobroto za vas ke go odberete[sm=smiley1.gif]




anaana -> RE: Абортус - да или не? (5.2.2013 17:48:29)



ИЗВОРНА ПОРАКА: anencemm

Dragi mamicki!!!
Nova sum na forumov i sakav da spodelam nesto so vas..Imam 2godisno since i ostanav bremena so bliznaci ama sakam da abortiram od mnogu pricini [sm=smiley19.gif] ....finansiski stanbeni i da ne gi nabrojuvam veke se poznati...sakam nekoj da mi pise so vakvo iskustvo sto e pravilnoto bukvalno se naogam na krstopat neznam koe e pravoto resenie....cekam mislenje ve molam...




kako sto i pogore nekoj napisaa toa e odluka koja ke mora ti i tvojot soprug da ja donesete. nadvoresni soveti mozebi ti se dobredojdeni no sepak na kraj vie ke treba da ziveete so odlukata koja ke ja donesite. dali ke se resis da gi rodis tie dve decinja ili ne, vie samo ke si znaete kako ke se snaogjate so posledicite na vasata odluka

jas od moe glediste smetam deka vo nekoi situacii dobro e covek da abortira. ova ne kako pravo na sekoja zena, tuku kako malku gledanje podaleku. sto so toa dete ako nemas sto da mu ponudis?
tocno e deka ne znaeme sto nosi zivotot, denes imas utre nemas, denes si super utre se slucuva se i sesto. nazalost ne e nisto vecno, nitu stabilno.
od finansika gledna tocka denes imas rabota dobro platena utre moze ke ja nemas, ili obratno

ama faktot deka vie sega se naogjate vo pozicija da nemate reseno stambeno prasanje i da ne stoite finansiski dobro tebe te vodat kon toa deka nema da imas sto da im ponudis na tie deca.
edino sto ke zemes e pari za treto dete, koi realno nema da ti pomognat mnogu no se sepak pomos

dobro e da se razmisluva vo vakvi momenti i za idninata na toa dete. ne e samo ke nosi obleka od pogolemoto ke koristi negovi knigi.
toa dete treba da ima uslovi za zivot, hrana, i mnogu drugi raboti. ne e samo rodi go pa posle ke se snajdes.
teska tema, sekoj koj go iskusil abortusot na svoja koza razmisluva poinaku.
nie samo mozeme nekako so sopstveno mislenje da pomognime. no nikako naseto mislenje da ti bide reper za tvoite postapki. se raboti za dva zivoti, koi se vo tebe i zavisat od tebe.
ama tie zivoti i dolgo vreme ke zavisat od tebe. ako nemas sto da im ponudis - fala bogu osven ljubov- ne e fer da gi izlozis na macenje i prezivuvanje.
ne znam dali pomognav ili ne.. ova e samo nakratko :)

pozdravce i bidi silna i sigurna vo sekoja tvoja odluka. sekako i tvojot soprug treba da e tuka za tebe da si se poddrzuvate i dvajcata





Џесика -> RE: Абортус - да или не? (5.2.2013 18:12:15)

ИЗВОРНА ПОРАКА: anencemm

Dragi mamicki!!!
Nova sum na forumov i sakav da spodelam nesto so vas..Imam 2godisno since i ostanav bremena so bliznaci ama sakam da abortiram od mnogu pricini [sm=smiley19.gif] ....finansiski stanbeni i da ne gi nabrojuvam veke se poznati...sakam nekoj da mi pise so vakvo iskustvo sto e pravilnoto bukvalno se naogam na krstopat neznam koe e pravoto resenie....cekam mislenje ve molam...

Аненце, прашањето е дали воопшто сте планирале второ дете? За да си на чисто, ако си планирала, тогаш роди ги, Господ сакал две да ти подари, а ќе имаш и парична помош од државата. Ама доколку не планираш воопшто второ дете да родиш, тогаш одлуката ти е јасна, абортирај. За снаоѓање секој се снаоѓа, секој се нашол во ситуација да преживува, ама ти си знаеш какви шанси реално имате за подобрување на финансиската состојба, сите околности согледајте си ги, може си во подминати години а имаш желба сепак за второ дете, а може си и млада, па имаш планови да ја подобриш финансиската ситуација (која реално со бебиња тешко изводливо), во тој случај ќе имаш и друга прилика понатаму... Ти најдобро си знаеш, и најдобро ќе си одлучиш, а што и да одлучиш не е грев и прифати го како најдобар избор во тој момент, сето тоа е твое право и твоја одлука... [sm=smiley31.gif]




anencemm -> RE: Абортус - да или не? (5.2.2013 19:20:45)

Gi citaav vasite mislenja i pretpostavuvav deka ke bidat podeleni normalno za toa jas i soprugot mora da odlucime....Normalno planiravme vtoro dete megutoa ne sega bukvalno ova mi dojde kako golemo iznenaduvanje .....Vi blagodaram na site sto odvoivte vreme da mi posvetite malku vreme i mislenjeto VASE go cenam dali e toa pozitivno ili negativno....Pak ke vi pisam ...




anaana -> RE: Абортус - да или не? (6.2.2013 10:48:11)

poddrska od mene za kakva i odluka da donesete.. bidete slini razumni dobro razmislete pred da odlucite...
se nadevam ke spodelis so nas sto i da resis. :)))
golemo pozdravce




Simona_k -> RE: Абортус - да или не? (7.2.2013 21:49:15)

Знаете колку е чудно...неколку пати во животот сум почуствувала дека Господ е стварно со нас!Кога сум мислела дека нема излез и решение ми го покажал патот!
И јас го мислам истото со Џесика РР,ако сте во план да имате и второ дете,тука Бог ве искушува ви дава две,ете помош од државата ќе имате...А и ти ќе работиш,маж ти
Познавам еден човек,пред некој ден ми рече:имам два сина многу сум сакал ќерка,финансиски не бевме средени со женами да знаев дека ќе имам ќе одев и на 4то за ќерка!Сепак изборот е ваш,вие сте семејство...
И јас се мислев за второ дете и јас имам само за скромен живот,ама детево нема за ништо да го оставам само во животот...животот е тежок освен сопатник потребно ти е и своја крв да се осети онаа близина
Поздрав со тебе сме што и да одлучиш




kapina -> RE: Абортус - да или не? (7.2.2013 22:31:01)

ne prezivuvat mila ne prezivuvat tie cetiri deca rabotat i ona i maz i i se snaogat taka i ovie ke rabotat i ke se snaogaat za se se ima resenie fala bogu taa e trebalo da misle na vreme oti sigurno znae kako se pravat deca ako ne e sakala da ima vtoro dete trebalo e da koriste kontracepcija na denesno vreme ima tolku mnogu kontraceptivni sredstva bezbroj a ne sega sto da pravam dali da gi cistam ili ne ke opravdam mozda abortus od medicinski pricini ili ako nekoe devojce tinejdzerka ostane bremena da neznae sto da naprave so deteto kako ke se snaoga sama so toa dete no vakvi slucaevi od finansiski aspekt ne jas se boram da imam deca 8 godini i poslednite pari gi davam da odam po bolnici da odimam deca a nekoja tuku taka ke gi abortira




Goddess* -> RE: Абортус - да или не? (8.2.2013 7:25:03)

Kapina,mnogu meshash babi i zabi vo postot tvoj[sm=smiley1.gif]...shto ima vrska abortusot so tvojot zivot[sm=zmeden.gif]..koj kako si misli taka si pravi..i ushte neshto,nishto ne ti garantira od 100% bezbedna kontracepcija..na zal[sm=smiley13.gif]...edna rabota e solenje pamet,a druga rabota e realnosta .....




Anonimen -> RE: Абортус - да или не? (8.2.2013 8:17:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

ne prezivuvat mila ne prezivuvat tie cetiri deca rabotat i ona i maz i i se snaogat taka i ovie ke rabotat i ke se snaogaat za se se ima resenie fala bogu taa e trebalo da misle na vreme oti sigurno znae kako se pravat deca ako ne e sakala da ima vtoro dete trebalo e da koriste kontracepcija na denesno vreme ima tolku mnogu kontraceptivni sredstva bezbroj a ne sega sto da pravam dali da gi cistam ili ne ke opravdam mozda abortus od medicinski pricini ili ako nekoe devojce tinejdzerka ostane bremena da neznae sto da naprave so deteto kako ke se snaoga sama so toa dete no vakvi slucaevi od finansiski aspekt ne jas se boram da imam deca 8 godini i poslednite pari gi davam da odam po bolnici da odimam deca a nekoja tuku taka ke gi abortira

Извии мила,но тоа што ти неможеш да имаш деца не ти дава за право да го осудиваш оние на кој бог им дарил деца..Јас не ги оправдувам оние кои ги рагаат само за да ги користат за просење и не ги оправдувам оние кои родиле и ги тупнале во дом децата ..Подобро да абортира одколку да ги остави на нечија милост и немилост..И јас сум за против абортусот но во никој случај не сум за да се роди дете и да мизерува.. Ако може да се снајде некако - да,нека роди ,но ако нема од каде и како подобро сега да абортира одколку после да ги гледа како страдаат.. Сепак сама си одлучува ние не сме тие што треба да ја осудуваат.
Поздрав




Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>