RE: Абортус - да или не? (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Семејство и партнерски односи



Порака


Fiao -> RE: Абортус - да или не? (13.4.2012 0:06:42)

Mnogu e prosto, namesto da se investiraat pari vo totalno beskorisna vladina kampanja protiv abortusot, koja voopsto ne pomaga, parite treba da se prenamenat na seksualno obrazovanie (so koe spontano ke se namalat seksualno prenoslivite bolesti i abortusite). Znaci:
edukacija - DA; pravo na izbor - DA; abortusot e ubistvo - NIKAKO! (edno e nie na forum da si muabetime, a sosema drugo e toa javno da go protezira vladata)
P.S. Samo ne mozam da vidam kako toa onie majki koi abortitraat se ubijci, a onie koi svesno gi ragjaat decata za da umiraat od glad ne se?!?!?!?!




niki -> RE: Абортус - да или не? (13.4.2012 17:58:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Покварено од негова страна, ама и многу наивно од нејзина, шо мислела дека ќе ја чека уште 10 години??? За него логично да ја затрудни, си се сакале, он само „ја убрзал“ работава за да ја задржи, пошто свесен е дека таа на нејзини 25-26 години некако нема да и се мажи со 38 годишен... ако врската им чини не би требало да абортира, нека се земат ако се сакаат, ако не решен проблем...


Епа и јас токму ова сакав да го кажам, ама одма ме нападнаа [sm=smiley1.gif] дека ја напаѓам девојката


Toa dal ke ja ceka uste 10 godini trebala da go prasa, kako i toj dali po 10 godini nea nema da i smeta razlikata vo godini i soglasno na odgovorite sto ke gi dobile i edniot i drugiot koi moze da bidat: DA, NE i MOZEBi, trebale i dvajcata da se odnesuvaat.
Logicno ne e sto ja zatrudnel, zosto i vo brak se vleguva so slobodna volja na dvajcata i deca se pravaat so slobodna volja na dvajcata. Koga eden ke pocne vo tie raboti od start da ja nametnuva svojata volja tuka posekako smrdliva rabotata ke izleze.
A vrskata kako moze da cini koga osnovna komunikacija nemaat za da se dogovorat za sustinski raboti?




arh_diz -> RE: Абортус - да или не? (19.10.2012 19:11:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sama1988

zdravo, sakam da prasam dali ima nekoj sto ima iskustvo so abortus megutoa vo 5 mesec. ne se raboti za spontan abortus, tuku da se abortura [sm=smiley19.gif]





AnnaMolly RR -> RE: Абортус - да или не? (20.10.2012 14:08:30)

Сама1988, а зошто сакаш да абортираш? Има некоја аномалија плодот или?..




sama1988 -> RE: Абортус - да или не? (20.10.2012 22:57:02)

zdravo, sakam da prasam dali ima nekoj sto ima iskustvo so abortus megutoa vo 5 mesec. ne se raboti za spontan abortus, tuku da se abortura

[sm=smiley19.gif]




sama1988 -> RE: Абортус - да или не? (20.10.2012 22:58:18)

nema plodot nikakva anomalija, ne sum poveke so tatkoto vo vrska i me pritiska na toa, a ne sum vo sostojba sama da go gledam. [sm=smiley19.gif]




Melanija RR -> RE: Абортус - да или не? (20.10.2012 23:04:09)

sama1988 нависитина си во лоша ситуација [sm=smiley13.gif]
Но дали беше на гинеколог мислам дека само поднекои услови до одредена недела е дозволено да се абортира.Веднаш оди да прашаш зошто може да биде доцна.
Ако навистина си решена на абортус тоа е твој избор,но ако барем малку имаш сила и подршка размисли добро.
Се надевам дека се ќе биде како што ти сакаш
Со среќа [sm=smiley1.gif]




sama1988 -> RE: Абортус - да или не? (20.10.2012 23:12:12)

Od toa se plasam, nemam seuste kazano na nikoj, a bev na lekar no zaso e kasno veke 18 nedela se nadminuva ke mora vsusnost da go rodam. Neznam kako odela procedurata no otprilika kolku sto zapamtiv treba da mi stavat inekcija i posle toa da mi umrle plodot a so toa da dobijam bolki i da go rodam [sm=smiley19.gif] ne sakam da go pravam toa, no nemam drug izbor. [sm=smiley19.gif]




majka na eva -> RE: Абортус - да или не? (20.10.2012 23:43:04)

мој совет ти е да разговараш со некого(мајка,сестра,баба,пријателка...)и да признаеш...сигурна сум дека некој ќе те разбере.а не прави нешто без добро да размислиш и што може подоцна МНОГУ ДА СЕ КАЕШ!!!да имаш [sm=duda.gif] е најубавата работа на свет,па и не мора да си со таткото на детето.ако тој се откажал од него,па зошто и ти.сигурно дека околу тебе има луѓе кои те сакаат и не верувам дека би те оставиле сама во ваква состојба.треба само да бидеш храбра и да ја признаеш вистината.а верувај кога тогаш ќе се дознае пак и да абортираш,ниедна тајна не е трајна,затоа мој совет ти е да размислиш.сега е 21век не е срамно и да го родиш детето па и сама да го одгледуваш.не е мое да ти наметнувам ама сепак размисли.и извини ако нешто погрешно сум напишала.се е со добра намера.што и да одлучиш со тебе сме[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




majka na eva -> RE: Абортус - да или не? (20.10.2012 23:44:27)

инаку не сакам да те плашам ама има многу случаеви каде после абортус повторно не можат да забременат[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




Pepelaska * -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 0:19:56)

Сама1988, ти знаеш најдобро но мој совет е да не го абортираш детето.Сепак си веќе во 5 месец, мислам дека тоа си носи и свој ризик.НЕмој сама да одлучуваш , довери се на некој, верувам дека имаш некој кој би те разбрал




Дечка -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 0:26:38)

Ringerajki,

Ajde da i pomogneme na Sama1988 za da ja ohrabrime da go rodi detenceto.
Tie koi imaat potporasnati decinja mozat da i daruvaat raboti koi veke ne gi koristat.
Drugite mozeme da smislime nekoj drug vid na pomos.
Sama1988 neka ni kaze kakva pomos najmnogu ke i treba za da se organizirame.

Ovoj forum e poln so devojki koi se macat da zabremenat i mislam deka na site ke ni bide milo da pomogneme detenceto da se rodi.

Sama1988 od se srce ti posakuvam da si go rodis detenceto. Samo da e zdravo, ke si porasne ic da ne se sekiras. Ako si rodena 1988 ova se super godini za bepce. Veruvam deka ke bides mnogu, mnogu srekna.




Pepelaska * -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 0:33:26)

Со задоволство би помогнале, но сепат САМО ТАА може да одлучи што ќе прави,




Cvekelencule -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 0:36:28)

Сама1988 немој да го абортираш па тоа е веке пораснато бебе ,немој душо мила разговарај со мајка ти или некој близок мора да постои некое решение а немој да мислиш дека е лесно да го родиш мртво. братучеда моја се мачеше цели два дена за да го роди така и се изнатрга маки ,ама кај незе е оправдано умрело во незе и мораше да го роди и тоа беше во 4 месец а ти си повеке .Ајде Господ нека тие напош да донесиш правилна одлука и да го родиш оти нема поубаво од чуствотот да си мајка[sm=bravo.gif]




moni teo -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 8:32:44)

sama 1988 za da abortiras posle 3 mesec ti treba golema pricina sto ke im ja kazes na komisijata bidejki toa veke ne e fetus toa e bebe koj mrda vo tebe koj diga race noze (se gleda na eho) srceto mu raboti a kako i sto kaza edna clenka potoa moze da imas precki vo povtornoto zabremenuvanje. takvi abortusi se praavaat no prvo treba da ti dozvoli komisijata koja se sostoi od socijalen rabotnik ginekolog i internist. toa ne e abortus lesen toa e raganje stavaat inekcija za usmrtuvanje na plodot i ti potoa go ragas




moni teo -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 8:35:07)

no treba od maticen ginekolog da vadis eden list nz za sto e i treba da gi pomines site pregledi ginekolog, internis, psihijatar ,testovi za krv i dr raboti




Maca25 -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 9:45:30)

Сама 1988 не го чувај ова во себе. Се надевам дека можеш да се довериш на некој близок, кој ќе те посоветува. А таткото знае ли дека си бремена?
Кажи им на твоите родители, сепак тие ти се најблиски, сигурно ќе ти помогнат.
Инаку, не е толку лесно да се абортира во 5 месец, ти треба доказ дека нешто не е во ред со плодот, или ти требаат ептен ептен јаки врски за такво нешто.
Размисли убаво, јас би го родила, но секако ако имам помош од родителите. Ние можеме да направиме една акција, да собереме бебешки алиштенца, козметика и сл. - нормално ако ти сакаш.




Ikana -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 9:53:08)

Погледни длабоко во својата душа и запрашај се дали вреди за еден дечко што те оставил да усмртиш бебе кое е здраво и право, и е твој плод, твое дете.
Чисто се сомневам дека си малолетна. Не сакам да ти споменувам други жени мака што имаат да забременат, тоа нема врска со тебе.
Но запамти дека едно мило гласче ќе те буди секој ден и ќе се радува само на твојата појава и безусловно ќе те сака. Ти ќе му бидеш целиот свет, целиот универзум.
Најмал проблем е за алишта и реквизити, барем ние од нашите деца имаме тони кои не ни требаат веќе.
Немој да убиеш мало бебе кое расте во тебе, ти си скоро на пола бременост. Тоа слуша, веќе и гледа и те чувствува.
Еден ден многу ќе ти биде жал, и нема никогаш да си простиш. Не донесувај брзи одлуки за кои потоа ќе се каеш.
Задржи го бебето, утре ќе ти биде причина за која што ќе живееш. Сите сме мајки тука, од искуство ти зборуваме. Те молам не го убивај бебето, бидејќи тоа е веќе БЕБЕ оформено со сетила. Направи го правилниот избор.




arh_diz -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 9:54:15)

Sama jas da sum na tvoe mesto ne bi rizikuvala , podobro rodi si go detenceto.Inaku mozes da go abortiras ti stavaat nekoja infuzija i polsle nekoe vreme sama se otvaras i go ragas




vesna1 -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 10:08:25)

Sama, jas imav abortus vo 5 mesec,pukna vodenjakot i nemase spas. Nemas poima niz sto sve ke treba da pomines. Prvo ti treba odobrenie od komisija,vtoro jas koga go rodiv go drzev vo raka bese celo bebe oformeno skroz samo nemase kosa.
Veruvaj mi ako toa go napravis namerno nikogas nema da si oprostis.
Toa e sega celo detence,ako e zdravo pravo ne vredi da go nemas toa srculence kaj tebe za nieden maz na svetot.
Ne e tolku tesko da go odgledas,sigurno imas i roditeli a i nie ke ti pomogneme so obleka za sekoja vozrast. Nemoj,ke zalis cel zivot a da ne zboram za posledicite sto moze veke nikogas da nemas deca. Moze da ti se razvijat nekoi antitela i kako moi drugarki nikogas veke da nemozes da rodis.
Vo denesno vreme ne cudno da si samo so dete, ima milion razvedeni taka da doticniot nema da bide ni prv ni posleden.
Ti posakvuvam sreka i pravilna odluka.




majka na eva -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 14:30:18)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Погледни длабоко во својата душа и запрашај се дали вреди за еден дечко што те оставил да усмртиш бебе кое е здраво и право, и е твој плод, твое дете.
Чисто се сомневам дека си малолетна. Не сакам да ти споменувам други жени мака што имаат да забременат, тоа нема врска со тебе.
Но запамти дека едно мило гласче ќе те буди секој ден и ќе се радува само на твојата појава и безусловно ќе те сака. Ти ќе му бидеш целиот свет, целиот универзум.
Најмал проблем е за алишта и реквизити, барем ние од нашите деца имаме тони кои не ни требаат веќе.
Немој да убиеш мало бебе кое расте во тебе, ти си скоро на пола бременост. Тоа слуша, веќе и гледа и те чувствува.
Еден ден многу ќе ти биде жал, и нема никогаш да си простиш. Не донесувај брзи одлуки за кои потоа ќе се каеш.
Задржи го бебето, утре ќе ти биде причина за која што ќе живееш. Сите сме мајки тука, од искуство ти зборуваме. Те молам не го убивај бебето, бидејќи тоа е веќе БЕБЕ оформено со сетила. Направи го правилниот избор.

[sm=bravo.gif]




amateuress -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 22:57:46)

da se nadovrzam samo na tie sto te poddrzuvaat da go rodis detenceto.

sigurno kje ti bide tesko, ama veruvaj, kje ima i mnogu prekrasni momenti (mnogu povekje otkolku sto sega mozes da si zamislis) - pobitni od bilo koja poteskotija. ima mnogu samohrani majki so po 2 deca koi bile zrtvi na semejno nasilstvo, pa se izborile so toa i sami gi rastat decata, i nikoj nisto ne im moze.
za bilo koja rabota baraj pomos od tuka, mislam deka site clenovi kje storat se sto mozat - a toa najverojatno ne e malku.
vo krajna linija nemoj da prezemas takov rizik po svoeto zdravje, moze da ima losi posledici.

ajde, ispravi si, glavata gore, sto i da bide, kolku da se obide nekoj da te povredi kje bides posilna od toa - kje bides majka!




Pepelaska * -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 23:22:35)

сама 1988 каде си ? што направи?




kapina -> RE: Абортус - да или не? (21.10.2012 23:39:56)

ne go abortiraj deteto ima luge sto placat za deca kako mene sto so godini se borat za deca da odimat da ne dade gospod nikoj da pominuva niz taa maka samo a i grev e golem da se abortira namerno deteto bidejki ne sme mu ja dale nie taa dusa pa da mu ja zememe tuku gospod




miana -> RE: Абортус - да или не? (22.10.2012 8:51:53)

ct ct ct kakvi se mazi postojat.Nemoj da si upropastis zivot zaradi nekoj vakov tip...Rodi si go veke oformenoto bebe i zivej si go zivtot.Ova tvoevo ne e nisto novo za nasevo podnebje,jas licno poznavam tri osobi koi sto rodile deca bez da se mazat i nemaat namera da se mazat. Nikoj ne e vreden da si go unistis zivotot..Najbezbolno ke bilo da si kazela vednas doma i da ste nasle resenie na vreme ,no sega koga veke nema vreme za abortus - kazi si doma i zazemi si stav a tatkoto neka si ja cuka glavata - ti ne se zamaraj,ke si imas edna pricina plus za ziveenje...Nema pogolema ljubov od majcinskata - veruvaj!!! Ti posakuvam se najdobro




Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>