RE: Абортус - да или не? (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Семејство и партнерски односи



Порака


Дечка -> RE: Абортус - да или не? (22.10.2012 13:29:04)

Sama 1988 kako si?
Gledaj kolkava poddrska imas od Ringeraja.
Ne si veke sama[sm=smiley31.gif][sm=smiley27.gif][sm=rozica.gif]




Нивеа -> RE: Абортус - да или не? (22.10.2012 14:25:57)

уфф целата тема ја прочитав [sm=smiley19.gif] жалничко е

ДА-ако е медицински потребно или ако е силување (скраја да е) да има абортус, а 80%-сум за да НЕ се абортира

и на крај на свет да сум и сама да сум ќе се борам за тоа чудо САМА .....




blond -> RE: Абортус - да или не? (22.10.2012 14:50:56)

Сама, да не ги повторувам претгходните мислења, добри совети ти дадоа девојките!!! Да имаш дете е благослов! Поубаво нема! Седни разговарај со твоите, ако наидеш на првичен бес и нервоза зошто порано не си им кажала-не се нервирај, наредниот ден пак разговарајте. Се ќе си дојде на свое место. А оној скот од дечко што си го имала, прати ми го мене, да му кажам јас убаво на него, се остава ли идна мама сама?[sm=hudicek1.gif]
[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif] и не си сама, види колку женулиња сме со тебе!!!!




Cvekelencule -> RE: Абортус - да или не? (22.10.2012 21:07:16)

Сама како си? што направи пиши ни нешто да не те мислиме Поздрав




kikicka -> RE: Абортус - да или не? (23.10.2012 1:13:20)

Ајде сама те чекаме да ни кажеш како си, што направи???
Да не се повторувам и јас како девојките, убаво ти кажаа, батали го тоа ѓубре не ти треба , што и да одлучиш тука сме ке ти помогнеме за се. Не се плаши , животот е убав но , некогаш си поигрува со нас. Ке имаш време за се, претпоставувам дека си 88 генерација, и јас сум иста , и имам прекрасна пуфла од 2 години која ми го смени животот и ме направи подобра личност. А за времето што сум го испуштила на овие години и не жалам , имам време и за тоа! Поздрав те чекаме да ни пишеш.




princessa -> RE: Абортус - да или не? (23.10.2012 9:12:54)

sama kazi NE na abortusot, toa e ubistvo. Ako abortiras toa ke te maci cel zivot i ke se kaes za toa, razmisli sto moze da ti donese zivotot vo idnina, ipak zivotot e trkalo, rabotite se isprevrtuvaat i utresniot den e poln so iznenaduvanja. Vo denesno vreme i toa vo makedonija poznavam mazi sto zele za sopruga zena so dete, a da ne zboruvam pak za vo stranstvo zemaat i so 3-4 deca i voopsto ne e problem. Ne se izoliraj sama od nekoi raboti, da si go rodis bebceto-ke vidis deka cel svet ke ti se promeni. Ne go ubivaj, znaes li kolku luge frlaat groto pari da dobijat bebce i se macat so godini a tebe gospod ti go dal najubaviot podarok a ti sakas da go ubies. Znam deka si razocarana no dovolno e da go spodelis problemot so domasnite ili nekoj blizok i se ke bide poinaku, ke ti pomognat veruvaj. Jas imam dete i se bi napravila za nego i se bu mi prostila.
Gushki od site ringejajki




Ummu_Ajna -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 3:53:04)

podobro da go rodis da go dades na nekoj sto nema ako ne si sposobna nego da abortiras, majka
mi iscuvs 5 deca cel zivot sama pa ne ja najde nisto, rodigo daj mi go mene :) ke ti go iscuvsm ke ti go vratam :) mala sala. nemoj da bides sebicna
i da unistus zivot na nevino sustestvo, zarem ne tie
zal??? zarem nemas tronka milost prema taa dusicka? kako bi se osekala da ti fali organ od tvoeto telo? dali zivotot ke ti bide ist?, aj moze lke produzis ponataka. ama da znaes deka toj abortus ke ti bide noken kosmar za cel zivot. jas 7 godini nemam bebe mi gori dusata go molam gospod da
mi podari radost u kuka, a ti sakas da abortiras, daj te
molam misli malce na nas sto sme bez deca kako nie:( sekoe utro prazna kuka bez plas bez smeja bebeshka:( jas bi te zamolila vo imeto na gospod ako malce veruvas vo nego NEMOJ!!! STOP ABORTUS;(;(




Goddess* -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 12:26:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

podobro da go rodis da go dades na nekoj sto nema ako ne si sposobna nego da abortiras, majka
mi iscuvs 5 deca cel zivot sama pa ne ja najde nisto, rodigo daj mi go mene :) ke ti go iscuvsm ke ti go vratam :) mala sala. nemoj da bides sebicna
i da unistus zivot na nevino sustestvo, zarem ne tie
zal??? zarem nemas tronka milost prema taa dusicka? kako bi se osekala da ti fali organ od tvoeto telo? dali zivotot ke ti bide ist?, aj moze lke produzis ponataka. ama da znaes deka toj abortus ke ti bide noken kosmar za cel zivot. jas 7 godini nemam bebe mi gori dusata go molam gospod da
mi podari radost u kuka, a ti sakas da abortiras, daj te
molam misli malce na nas sto sme bez deca kako nie:( sekoe utro prazna kuka bez plas bez smeja bebeshka:( jas bi te zamolila vo imeto na gospod ako malce veruvas vo nego NEMOJ!!! STOP ABORTUS;(;(


Bash taka rodi me majko i frli me na bunishte...i shto covek dobil so toa za deteto shto go rodil i ostavil vo dom [sm=zmeden.gif]...sinkir tamu kojznae kolku zgrizeno ke bide ko shto treba...nit gi davaat za posvojuvanje,nit gi cuvaat..kako ona detenceto shto go najdoa utepano od domot...i dobro sega vo imeto na site onie shto nemozat po nekakva slucajnost da imaat deca MORA poradi niv ovie shto ostanuvaat trudni a od x-pricini razmisluvaat za abortus moraat da rodat po tvoja logika[sm=zmeden.gif]..ziveeme vo slobodna zemja i sekoj si ima pravo na svoj izbor..i jas nemam deca ,ama veruvaj nikogash nikoj ne sum go prinudila da rodi dete so sila samo poradi toa shto seushte jas nemam deca..sebicno




kapina -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 12:44:39)

a neli e sebicno toa da se abortira deteto




Goddess* -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 12:49:14)

a za kogo toa kapina,sebicno[sm=zmeden.gif]..sekoja zena si ima svoe pravo..nikoj od arno ne abortira..se abortira ako se ima nekakva pricina..




Bethany -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 12:59:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

a za kogo toa kapina,sebicno[sm=zmeden.gif]..sekoja zena si ima svoe pravo..nikoj od arno ne abortira..se abortira ako se ima nekakva pricina..


Па и детето си има свое право, нели? Зема ли тоа некој во предвид? [sm=smiley13.gif]




Goddess* -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 13:06:18)

deteto ke si ima prava od prviot den koga ke se rodi...a bremenosti shto se slucuvaat od x-pricini..sepak mislam deka e pravo na zenata...i zenata mislam ima prava zar ne[sm=zmeden.gif] A tuka ne stanuva zbor za idealnosta shto ja ima trudnicata,finansiski,normalen maz/decko,zdravstvena situacija..pa da i tekne abe aj od cist kejf ke abortiram[sm=zmeden.gif]...znaci zeni/devojki shto se odlucuvaat na vakov cekor sigurno ima dlaboka pricina shto se prinudeni na abortus




Bethany -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 13:15:38)

е па затоа постои заштитен секс... а бебето има право од прв ден штом е зачено, бидејќи тогаш е настапил живот.
Наравно тоа е само моето мислење и знам дека на оваа тема секогаш ќе има различни мислења, ама ете тоа е мојот став и никогаш нема да мислам поинаку.




Goddess* -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 13:25:38)

pa dobro..se slucuvaat i greski,prezervativ puka,kontracepciskite apcinja ne se 100% sigurni i red drugi raboti..marfi ako se projavi od negde,dzabe e sve[sm=smiley1.gif]..ne sekogash rabotite gi imame u kontrola...mene pak pogolem grev mi e da znaesh deka si trudna i da znaesh deka nikogash nemash namera da go cuvash toa dete od x-pricini,a da go dadesh vo dom,da raste na tuga sudbina,koj stigne da go potshutnuva,poturnuva..ednostavno nikoj da ne se grizi za nego[sm=smiley13.gif]




Bethany -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 13:34:57)

Јас пак сметам дека ниедно бебе не може да биде грешка. Може само ние да погрешиме, па зарад нашето краткотрајно задоволство ќе испашта едно бебе и тоа долготрајно, дали било убиено или оставено...
А исто така не познавам ниту слушнав за ниедна мајка која се двоумела дали да абортира или не, и која се одлучила да задржи дете и кога не постоела ниедна разумна причина да го задржи, па никогаш, али никогаш не се покајала. А жени кои се одлучат на абортус порано или подоцна се прашуваат дали добро постапиле, имаат чувство на вина, цел живот тоа ги прогонува, сакале или не тоа да признаат. А кога го родиш дете разумот веќе не постои, цел свет застанува, и веќе не можеш да гледаш со исти очи, оти си толку исполнет и заљубен во своето дете да не постои ни најмал простор за жалење. Се случува мајките да ги оставиле деца, ама тоа се ретки случаеви, или кога биле малолетни па приморани од своите родители, ама каков им е живот подоцна и дека ни еден ден не мислат на своето оставено дете-не верувам.




Goddess* -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 13:48:44)

znaci sakash da kazesh za tebe abortus e ednakvo na ubistvo[sm=zmeden.gif]...mislam sekoj si ima svoe pravo na svoe razmisluvanje ama pa ic nejkam koga vakvi teshki zborovi se koristat za neshto kaj shto ni vo eden moment nekoj ne se nashol bash vo necija koza..ne veruvam deka abortusot poveke boli od rodeno bebe i ostaveno na samoto na sebe...




Bethany -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 14:06:26)

Види, штом јајце клетка е оплодена од сперматозоид, настанува живот, почнува нешто да живи, да расте, да се развија и на тоа не може да влијае ниеден човечки фактор, да вдахне живот во нешто, ама затоа може да го прекине, за жал.
И да, штом се прекинува живот - тоа е убиство. Не е тежок збор, колку што е потежок самиот чин. [sm=smiley13.gif] И дали јас го нарекла со тој збор или не, тоа не го намалува фактот дека тоа е вистина.
А сега во врска со таа сочуствителност, кога не сум им била во кожа, веќе кажав порано, секој избор има последици, ако нејќе некој да ризикува нека апстинира додека е спремен да роди дете. Звучи сурово, ама всушност е така, не може некој да каже дека не постои избор. Секогаш постои избор. И ако треба да бирам со кого ќе сочуствувам, ќе сочуствувам со невини бебиња на кои никој не им дадел право на избор.
А посебно после факти кои имам слушнато што се случува со бебе во текот на абортус, срцето ме заболе. Нели во нашава држава е дозволен абортус до некоја 10 недела, и се прави со вакум, црпалка која усисува ембрионот.
Во период од 10-20 недела докторите избегнуваат да прават абортус не само што бебе е веќе големо, туку е многу високоризично и за жената. Затоа, обично оставаат за после 20 недела, каде всушност го усмртуваат бебето, затим индуцираат пороѓај и жената го раѓа бебето мртво.
Бебето кое се абортира во 4 - 5месец од бременоста веќе е големо и не може само со вакум да се извади, мора всушност да се кршат коските на бебето и тоа да се вади во парчиња [sm=smiley13.gif]
Или друг принцип е да се преку абдомен на жена вбризга шприцот со киселина директно во срцето на бебето, тоа така се усмртува и потоа се индуцира пороѓај и детето се раѓа мртво.
Или уште еден принцип е да се вади од плодова вода во која бебето се наоѓа и колку количество на плодова вода се извади, исто толку количество на солена вода се вбризгува повторно внатре во матката на жената, детето голта од таа вода и полека умира. Притом бебето добива грчеви и се мачи и полека се задавува. Жената добија анестезија во текот на абортусот, а бебето ја осеќа сета болка.
Тоа го слушнав неодавна и верувај паметот ми се помрачи. Кога навлезеш во тоа, во тој процес воопшто не изгледа наивно и ете така ништо не се случило...
За методите и што се всушност случува внатре ниеден доктор не кажува, а требало би. Да не зборуваме за емотивни последици која жената чувствува после тоа...




Simona_k -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 14:20:30)

Да-абортусот е убиство!!!!
Фала богу има мноооогу начини да се заштитиме од несакана бременост!!!
Освен ако се работи за силување или аномалии на плодот,само во тој случај го оправдувам.




rina13 -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 14:36:14)

Znaete sto mi e cudno, sto site vie gore dolu sto ne go podrzuvate abortusot, ste imale posakuvana bremenost, podrska od bliskite, radost za idniot clen. Zasto ne se stavite malce vo kozata na onaa koja po igra na sluchaj ostanala bremena ne sekogas se e lizni mazni,greski se sluchuvaat. Za da se cuva dete ne treba samo zelba, tuku I finansii podrzka od okolina, ne samo po sekoja cena da se rodi I ostaj go frli go bitno ne si ubila ne si abortirala. Na kraj kraeva ni edna zena ne treba da se cuvstvuva vinovna zasto abortirala znam I sigurna sum deka sekoja koja se resila na takov cekor imala goolema pricina za toa. Jas ne sum imala abortus no ni na kraj pamet ne mi pagja da osudam I da narecham nekoj ubiec zatoa sto reshil da abortira.




Bethany -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 15:07:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

Znaete sto mi e cudno, sto site vie gore dolu sto ne go podrzuvate abortusot, ste imale posakuvana bremenost, podrska od bliskite, radost za idniot clen. Zasto ne se stavite malce vo kozata na onaa koja po igra na sluchaj ostanala bremena ne sekogas se e lizni mazni,greski se sluchuvaat. Za da se cuva dete ne treba samo zelba, tuku I finansii podrzka od okolina, ne samo po sekoja cena da se rodi I ostaj go frli go bitno ne si ubila ne si abortirala. Na kraj kraeva ni edna zena ne treba da se cuvstvuva vinovna zasto abortirala znam I sigurna sum deka sekoja koja se resila na takov cekor imala goolema pricina za toa. Jas ne sum imala abortus no ni na kraj pamet ne mi pagja da osudam I da narecham nekoj ubiec zatoa sto reshil da abortira.

Ни јас не осудувам замо зборам факти. Гледај тоа овака: јас само се застапувам за бебиња кои немале/немат права на глас. На крај ќе пресуди Оној кој дава живот и кој единствен има право и да го зима.





Goddess* -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 15:51:42)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Simona_k

Да-абортусот е убиство!!!!
Фала богу има мноооогу начини да се заштитиме од несакана бременост!!!
Освен ако се работи за силување или аномалии на плодот,само во тој случај го оправдувам.

Pa ako ti go sporeduvash abortusot so ubistvo ..zoshto togas za siluvanje i anomalii istiot go opravduvash[sm=zmeden.gif] ili e ubistvo ili ne e....
I jas ke se slozam so RINA 13...toj shto ne se nashol vo takva situacija ke sudi,ke deli pravdi,ili golemi humanitarci ke izigravaat
I daj MOlIM TE Simona_k prosvetli me i kazi mi kade postoi i vo shto 100% protiv zabremenuvanje...bar da im ja olesnime dushickata na onie neodgovornite,vaka od poodgovornite zeni/devojki




Simona_k -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 16:07:10)

ц..ц.ц.ц...полни сте со негативна енергија...Не ми се верува!Не сакам да се расправам,само уште ќе кажам дека силувањето не е плод на љубов,и ако бебето не дај боже има аномалии ќе го поштедиш од бедниот живот што можеш да му го дадеш.Ова е мое мислење,а вие сега утепајте ме што го кажав и веќе не пишувам на оваа тема




rina13 -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 20:18:18)

Eve edna hipotetichka situacija.Imate dolga vrska I ste ludo vljubeni bar vie mislite taka. Se sluchuva bremenost ama vashiot decko vika ne me interesira ne go sakam toa dete, nesakam da bidam so tebe ponataka praj sto znaes I pritoa go snemuva, a vie ste nevraboteni zavisite od vashata familija. Nemojte da mi kazete deka ke izberete sami da se borite da mizeruvate da nemate so sto da go prehranite da nemate pelenka da mu kupite a ne za drugi raboti. Pritoa vo edno zatucano opstestvo da ne zaboravime deka ke bidete marginalizirani I obezvredneti(zasto ne ste mazena a ste rodile dete. I vie taka ke mizeruvate gladuvate deteto isto ma daj da ne se lazeme,sekoja vo takva situacija 5 pati ke razmisli,dali da go napravi toa ili da abortira I da podolzi so zivotot I da najde nekoj so koj ke bide srekjna I ke oformi semejstvo. Ke povtoram zivotot e daleku od med I mleko nikogas nemoze da znae covek sto go ceka I na sto se ke bide prinuden, taka da da ne mavame vo gradi jas vaka jas taka tuku da gi podrzime zenite koi nemaat pravo na izbor a ne da gi narekuvame ubijci I kakvi ti uste ne zasto moze nekoja utreden od nas ke bide prinudena na abortus.




ivemace -> RE: Абортус - да или не? (6.1.2013 22:40:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

Znaete sto mi e cudno, sto site vie gore dolu sto ne go podrzuvate abortusot, ste imale posakuvana bremenost, podrska od bliskite, radost za idniot clen. Zasto ne se stavite malce vo kozata na onaa koja po igra na sluchaj ostanala bremena ne sekogas se e lizni mazni,greski se sluchuvaat. Za da se cuva dete ne treba samo zelba, tuku I finansii podrzka od okolina, ne samo po sekoja cena da se rodi I ostaj go frli go bitno ne si ubila ne si abortirala. Na kraj kraeva ni edna zena ne treba da se cuvstvuva vinovna zasto abortirala znam I sigurna sum deka sekoja koja se resila na takov cekor imala goolema pricina za toa. Jas ne sum imala abortus no ni na kraj pamet ne mi pagja da osudam I da narecham nekoj ubiec zatoa sto reshil da abortira.

tokmu taka




Andriance -> RE: Абортус - да или не? (7.1.2013 18:26:01)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivemace


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

Znaete sto mi e cudno, sto site vie gore dolu sto ne go podrzuvate abortusot, ste imale posakuvana bremenost, podrska od bliskite, radost za idniot clen. Zasto ne se stavite malce vo kozata na onaa koja po igra na sluchaj ostanala bremena ne sekogas se e lizni mazni,greski se sluchuvaat. Za da se cuva dete ne treba samo zelba, tuku I finansii podrzka od okolina, ne samo po sekoja cena da se rodi I ostaj go frli go bitno ne si ubila ne si abortirala. Na kraj kraeva ni edna zena ne treba da se cuvstvuva vinovna zasto abortirala znam I sigurna sum deka sekoja koja se resila na takov cekor imala goolema pricina za toa. Jas ne sum imala abortus no ni na kraj pamet ne mi pagja da osudam I da narecham nekoj ubiec zatoa sto reshil da abortira.

tokmu taka


Денес светот се бори за брак помеѓу двајца мажи, па уште и да можат да посвојат дете...никако не можам да сватам како може некоја жена во 21 век да не може да избере дали ќе абортира или не..дали е тоа себично, секој ќе си го носи своето бреме..

Апсолутно сум за абортус во случај на силување, па дури и аномалија...но причините бре луѓе се секогаш толку лични и интимни,па се додека не осетиме нешто на своја кожа може да млатине празна сламка во вода..не верувам дека некоја жена, мајка девојка би абортирала од некоја "глупа" причина(за вас)!!!

Има и такви случаи кога поддршката од дома е повеќе од потребна за да се донесе одредена одлука...ама се сложувам со некој погоре што напиша - ајде да осудиме абортус само затоа што некој друг се мачи 5 години да има дете???

исто така Бетани..не се сложувам дека од моментот на зачнување веќе има живот па уште и право на глас....зашто ондак чекаме срцева рекација ( ако бидеме буквалисти)

сума сумарум...не сум за абортус...ама ни на крај памет не ми текнува да осудувам!!!








Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>