RE: Епилепсија (припаѓање) (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


klar4ence -> RE: Епилепсија (припаѓање) (1.5.2015 18:34:10)

Zdravo.
Sakam da prasam dali ima nekoj iskustvo so dr.Vesna Sabolik?
Na sin mi mu e konstatirana idiopatska epilepsija.Pred godina dena prvpat dobi napad,napadot mu bese na spienje so sto mu se tresese desnata strana od ustata i imase slapanje,posle mesec dena mu se povtori istoto samu bese togas buden i govorot mu se fati na 10 min.ne mozese da zboruva.koga go odnesovme kaj dr.Sabolik mu napravi eeg i pokaza deka ima nesto sto pravi problem na desnata strana.mu prepisa tegretol po sema da pie,napravivme magnetna rezonanca i nemase nisto,se bese ok.So dadenata terapija mu bese podobro duri tikovite i tresenjeto na ustata mu gi snema,toa traese 20 dena i potoa postepeno pak pocna da mu se vraka i tikovite i tresenjeto i slapkanjeto na ustata kako koga bese bez terapija,doktorkata mu dade nov lek Kepra zaedno vo kombinacija so tegretolot pak po sema da gi pie,i so niv bese isto,pocnaa da se namaluvat tresenjata i slapkanjeto,snema se i pak povtorno se vrati na staro sami sto posledniot napad mu bese so otcutnost,malaksanost,modreenje na usta i imase tri dena postojano napadi po 3-4 vo den vo vremetraenje od 4-5 sekundi.sega doktorkata mu dade drug lek Frizium,toj treba da go pie 15 dena pa potoa na kontrola.ne znam zosto ne mu odgovaraat lekovite.dojde do povlekuvanje na napadite i potoa pak se pocne odnovo kako koga bil bez terapija.Ve molam za sovet.




Neurotoxin RR -> RE: Епилепсија (припаѓање) (1.5.2015 21:53:39)

Klar4ence, терапијата за епилетичните напади малце е комплексна за одредување, дури и дозата може да направи големи разлики. Многу е тешко да се определи дозата и правиот лек, биди трпелива, редовно консултирај се за секоја промена, инсистирај на разни испитувања. Разговарај и да воведеш омега три, обавезно.




Snowhite RR -> RE: Епилепсија (припаѓање) (5.5.2015 14:10:15)

Бρат ми имаше епилепсија, исто κаκо мал почна да добива напади, пиеше тегρетол и тој, не знам дали ќе те утешам, ама со години ги пиеше и дуρи веќе отκаκо поρасна неκои 14-15г му се изгуби, а пρед да му се изгуби иаκо немаше напади апчината ги пиеше, само во намелана доза, односно постепено се додеκа на κρај сосема не ги остави. Одевме κај доκтоρ Дума, сега мислам деκа е под пензија тој




епилепсија мак -> RE: Епилепсија (припаѓање) (28.9.2015 16:35:01)

Здраво на сите. Како нови во форумов само сакаме да ви појаснеме нешто за кое сметаме дека мора да се знае.
Епилепсиијата коко нарушување не е доживотно, и особено кај децата е минлив процес. Со тек на пубертетот самите напади се повлекуваат, и 90% од децата никогаш повеќе нема да добијаат напади. Слободно се што ве интересира во врска со ова нарушување можете да не контактирате. Ви благодариме




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]