Епилепсија (припаѓање) (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


Natali061 -> Епилепсија (припаѓање) (4.2.2010 20:46:08)

Дали имате ваков проблем со децата или знаете за некој со сличен проблем,какви методи за справување со истата користите?




Natali061 -> RE: Епилепсија (припаѓање) (4.2.2010 20:49:55)

Епилепсијата претставува нарушување на функцијата на мозокот, што се карактеризира со повторливи напади на грчење што имаат ненадеен почеток. Се јавува како резултат на тенденцијата кон спонтано, повремено абнормално празнење на електрицитетот во дел од мозокот.

Епилептичните напади може да добијат неколку форми: кај болниот тие најчесто се стереотипизирани. Конвулзии (грчеви) се моторни (физички забележливи) знаци на електрично празнење во мозокот. Многумина од нас може да имаат грчеви, на пр. поради нарушени состојби на метаболизмот или сосотојби на хипоксија (намалено внесување кислород), но за нив не се вели дека имаат епилепсија. За да се одлучи дали некој напад на грчење е епилептичен, од големо значење е касањето на јазикот како симптом.

Болниот или пријателите во прво време може да забележат промена во расположението. Аура, што е дел од нападот, може да ги предводи другите манифестации. Аурата може да биде чудна сензација во стомакот, или доживување како дежа ви (веќе видено), или чувство на чудни мириси или светкања.

Нападот може да биде парцијален или генерализиран. Парцијалната епилепсија настанува сама од себе или како резултат на оштетување на структурата на мозокот, а се карактеризира со напади на несвесност што траат по неколку секунди, време во кое се одржуваат рамнотежата и ставот. Погледот е празен, а може да се јави треперење на очните капаци, како и повторливи движења на прстите и устата. Најчесто се јавува по тригодишна возраст, а за време на адолесценцијата спонтано се губи или преминува во генерализирана епилепсија. Генерализираниот напад се карактеризира со несвесен пад, додека мускулите се во постојан грч. Оваа состојба на згрченост, кога и дишењето може да е прекинато (поради што болниот може да добие модра боја на кожата), е проследена со состојба на конвулзии, кога може да настане каснување на јазикот и спонтано неволно мочање. Интензитетот на симптомите постепено се намалува, а пациентот може да се освести во состојба на збунетост, со главоболка или може да премине во длабок сон што трае подолго време.

Постојат и други форми на епилепсија, но и тие се со слични симптоми во зависност од зафатеноста на мозокот со абнормалната електрична активност. Епилепсијата како хронична болест за болниот е многу повеќе од епилептичен напад. Таа остава трајни последици во структурата на личноста. Затоа секое сомнение треба да биде доследно испитано од лекар-специјалист од областа и да биде третирано соодветно. (Ј.Д.)




Еца -> RE: Епилепсија (припаѓање) (4.2.2010 20:56:02)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Фебрилните напади не треба да се мешаат со епилепсија. Овие напади не се предизвикани од температура. Епилепсијата се манифестира со бројни облици на напади , кои настануваат како резултат на промени во мозокот.

* Најзачестени се т.н. „големи" напади, кои се слични на фебрилните напади , но причината , текот и исходот се разликуваат.

Постојат облици на епилепсија, кои се состојат во краткотрајно ненадејно губење на свеста, краткотрајно прекинување на вообичаените активности, појава на некои стеретипни активности, а потоа детето како да се разбудува од сонот и продолжува со вообичаената активност. Вакви напади може да се повторуваат во тек на денот.

* Втор облик на епилептично реагирање е т.н. парцијална епилепсија, каде постојат емоционални, слушни , видни, мирисни и други феномени после кои останува сметеност и несеќавање за нападот.

Дијагнозата на типот на епилепсијата и изборот на одговарачкиот антиепилептичен лек, врз основа на клиничката слика, ЕЕГ наодот и други истражувања ќе ги направи детскиот невролог.

Некои лекови може да потенцираат или предизвикаат напади? ДА!
* Тука спаѓаат амфетамини ( лекови за подобрување на концентрацијата), антихистаминици (лекови против алергија), изонијазид, метронидазол, налидиксна киселина (антибиотици), орални контрацептиви, антидепресиви, винкристин ( цитостатик), аминофилин и др. доколку се предозираат.
* Не смее нагло прекинување на антиепилептиците. Одвикнувањето е долг и чувствителен процес. При нагло прекинување околу 20-50% добиваат повторен напад или епилептичен статус.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Епилепсијата (или церебрална пароксизмална дизритмија - почесто употребуван термин кај децата) е хронична болест на мозокот, која се карактеризира со повторувачки конвулзивни атаки поради промени во мозочното ткиво.

Причините се различни: генетичка предиспозиција, развојни аномалии на мозокот, породилни трауми, повреди на главата, мозочни тумори, крвавења во мозокот. Од причините зависат прогнозата и развојот на детето. Кај некои деца конвулзиите се губат со растење, но кај другите пароксизмите продолжуваат и во адултниот (возрасниот) период.





beki RR -> RE: Епилепсија (припаѓање) (23.6.2010 15:31:48)

Миењето заби може да предизвика епилепсија, тврдат експертите од Универзитетот во Мелбурн

Со проучување на снимките на главата на три лица кај кои се појавила епилепсија по миењето заби, утврдени се мали оштетувања во делот на мозокот кој се наоѓа во близина на центарот за говор и движење на рацете.Според австралиските експерти, со ритмичките движење при миењето заби може да се надразнат веќе надразнетите области во мозокот. Тие наведуваат дека тоа е слично на фотосензитивна епилепсија која настапува поради дејство на светлина која забрзано се вклучува и гасне, како и по гледањето слики кои брзо се менуваат. Кај едниот пациент нападите на епилепсија предизвикани со миење заби се регулирани со лекови, кај другиот со хируршка интервенција, додека кај третиот не прекинале покрај применетото лекување.




beki RR -> RE: Епилепсија (припаѓање) (23.6.2010 15:33:05)

Жените што консумираат алкохол за време на бременоста го зголемуваат ризикот за развој на епилепсија на своето неродено дете, покажува истражувањето објавено во стручниот магазин „Алкохолизам: Клиникал експериментал рисрч“.
Истражувачите откриле дека децата што се раѓаат со фетален алкохолен синдром (ФАС) - состојба која предизвикува излевање на алкохолот во матката, имаат поголема можност за развој на напад на епилепсија.
Во ова истражување учествувале 425 деца, а резултатите покажале дека шест отсто од децата со дијагноза на ФАС имале епилепсија, а 12 отсто со истата дијагноза имале најмалку по еден напад на епилепсија. Инаку, оваа состојба се развива кај помалку од еден отсто луѓе.
- Познато е дека алкохолот може да го оштети мозокот, а таквото оштетување може да доведе до развој на епилепсија - објаснува проф. Џон Данкан, медицински директор на британското друштво за епилепсија. Тој додава дека ова истражување покажува дека злоупотребата на алкохол во текот на бременоста е уште една од причините дека трудниците не треба да го консумираат.




Палешка РР -> RE: Епилепсија (припаѓање) (23.6.2010 15:34:22)

Сестра ми има епилепсија. Води нормален живот, мажена е, роди дете, но под лекарства е нон-стоп, Тегретол и Апаурин. Таа се сеќава пред да има напад и легнува, тоа го спречува или ублажува нападот.
Баш деновиве мислев да обработувам тема Епилепсија и бременост.




Тања РР -> RE: Епилепсија (припаѓање) (23.6.2010 15:45:33)

И јас имам многу блиска пријателка со епилепсија. Функционира нормално со терапија а има напади 1 месечно. Деновиве запознав девојченце 19 месеци со епилепсија. Има напади секој ден, во сон.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




bucko 1 -> RE: Епилепсија (припаѓање) (23.6.2010 17:19:50)

tocnata lokacija na epilepticniot napad moze da se vidi na snimka od SPECT scan i e mnogu podobro za dijagnosticiranje od eeg snimanjeto i podobro moze da se odredi koi tip na epiterapija bi trebalo da ja zima pacientot.ova se klipovi od snimanjeto na dr.kinaci so spect kade ima objasnuvanje i za epilepticnite napadi.



http://www.youtube.com/watch?v=DvoC0CZxtnE&feature=PlayList&p=21BC6EB9A7ED475A&playnext_from=PL&playnext=1&index=27

http://www.youtube.com/watch?v=f9tIY7cZRjI&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=f9tIY7cZRjI&feature=related




beki RR -> RE: Епилепсија (припаѓање) (24.6.2010 11:35:26)

Буцко го има ли тоа кај нас? Колку кошта?




beki RR -> RE: Епилепсија (припаѓање) (24.6.2010 11:53:16)

Инаку епилепсијата кај децата се случува.Може да се јави уште на почеток на животот како неонатлани грчеви или конвулзии .Тоа е еден од првите знаци дека има некаков проблем.Но , сепак не мора да значи.Има деца кои јавуваат неонатлни конвулзии , но во текот на животот никогаш повеќе не се повторуваат.
Кон шестиот месец во равојот  може повторно да се јават , а исто и меѓу третата и четвртата година од животот.Но, сепак правило нема.Епи нападите можат да се јават и во пубертет и после траума кај возрасни.
Како и да е најважно е да се стават под контрола.
Во епилепсија спаѓаат сите неволеви движења кои ги прави телото.Не мора тоа да е паѓање и губење свест.Има миоклонична епилепсија која личноста неконтролирано движи одреден дел од телото.Тоа е нешто како тресење(рака, нога, око, уста...) Личноста е при свест но не може да го исконтролира тоа што и се случува и не може да го сопре.
За жал многу од лекарстават потфрлаат кога се работи за епилепсија.
Постојат 3 диети кои даваат добри резултати.Кетогена диета се започнува во болнички услови, но кај нас тоа го нема.Модифицирана кетогена диета која може да се спроведува во домашни услови и СЦГ диета.
Резулатите кои ги даваат овие диети кај некои лица се неверојатни.Има луѓе кај кои и комбинација од 4 лекови не делува, но со диетата успеваат да ги контролираат нападите па дури и да се ослободат од лекарствата.
Проблемот пак со лекарставата е што едно париш друго расипуваш.Има еден куп нус појави кои можат да се јават и затоа докторот е тој кој треба да измери која ќе е добивката а која загубата од одреден лек.

Нутриционистите препорачуваат комбинации на различни минерали и витамини, и тоа е еден начин да се стават нападите по контрола.Чудно ама успеваат.





bucko 1 -> RE: Епилепсија (припаѓање) (24.6.2010 13:17:18)

ima beki vo novata sisitina vcera bev do tamu da vidam kako stojat rabotite.zdravje drugata nedela valjda ke znam koga ke  iskontaktiram so direktorot nivni tamu , a cenata ke bide solena sigurno.




beki RR -> RE: Епилепсија (припаѓање) (24.6.2010 15:32:56)

Е па супер.Ќе кажиш шо и како и колку е цената.Сигурна сум дека ќе е солено, ама веќе се навикнав,па дури и ми е чудно ако цените се кажуваат во денари.Обично се е во евра и тоа со 3 нули.




bucko 1 -> RE: Епилепсија (припаѓање) (24.6.2010 17:20:56)

dobro ne bas se ima nesto i u dolari[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




beki RR -> RE: Епилепсија (припаѓање) (5.8.2010 10:23:23)

Буцко, ја дозна ли цената за спект скенот ?Кажи во ерва те молам, доларот не е толку стабилен[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




bucko 1 -> RE: Епилепсија (припаѓање) (5.8.2010 15:36:05)

ej beki sreka sto me potseti cel mesec ja imam informacijata ama izvetrean sto ke pravis.edno 500 evri od oficijalni izvori i kon krajot na avgust treba da gi napravat prvite snimanja za proverka na masinata,taka da mislam septemvri veke ke bidat osposobeni za snimanje.




beki RR -> RE: Епилепсија (припаѓање) (6.8.2010 9:37:48)

Само 500 евра, па тоа е така речи џабе [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Јој ќе полудам од овие цени.Досега имаме потрошено една кола на терапии и доктори. Ама тоа е нема што да се прави.




annie -> RE: Епилепсија (припаѓање) (2.10.2010 11:18:00)

и моето синче има епинапади постоперационо(после трансплантација на црн дроб)тогаш имаше скоро 4 години.од самиот почетокот е на антиепилептична терапија со keppra.но интересно е тоа што скоро година и пол немаше никакви напади а последниве 3 месеци  имаше дури 3 пати.ни рекоа дека најверојатно дозата не е доволна бидејки во последниве  месеци Леон порасна скоро 10 цм и има 5,5 кг плус




Палешка РР -> RE: Епилепсија (припаѓање) (2.10.2010 14:12:45)

Жал ми е за твоето синче annie, исто и мојата сестра има епилепсија.
За лековите си во право, дозата се зголемува во зависност од килограмите и притоа се прави испитување на концентрациите на лекот во крвта, кои треба да имаат пропишани вредности по килограм телесна тежина.
Сестра ми има 31 година, мажена е , има ќерка и нормален живот. Пие исто и фенобарбитон и има многу поретко напади отколку кога беше дете.
Знам дека напади и предизвикуваа силни дразби од околината (огномет, светлечки ракети, оган, рефлектори, светла во ноќен клуб)
Ви посакувам многу среќа!




annie -> RE: Епилепсија (припаѓање) (2.10.2010 21:46:55)

јас за епилепсија не знам ама баш ништо.секогаш нападите се различни.некогаш се со фиксиран поглед ,некогаш е разбуден ама не слуша ниту гледа,последните беа со тресење на целото тело,пена на устето и чудни звуци.и Леон беше на фенобарбитон ама му ја скинаа таа терапија заради трансплантот.на 23 имаме закажано со врвен невролог па ке имам еден милион прашања.




bucko 1 -> RE: Епилепсија (припаѓање) (6.10.2010 0:21:52)

da ne zvucam pesimisticki ama cuvaj se od vrvni doktori i educiraj se sama kolku sto mozes poveke.i nie bevme na vrven pa koga mu dadov sliki od MR na drugoto dete on ne uspea da prepoznae razlika vo golemina na mozok od 3 godisno dete i od 8 godisno dete.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




mosa -> RE: Епилепсија (припаѓање) (28.12.2010 15:29:25)

Vakov problem mojte imale so mene no koga veke bev srednosklolka samo ednas mi se sluci da dobijam epilepticen napad.Jas znam deka so denovi cuvstvuvav kako mi se vryi vo glavata i ne mie dobro.odednas edna vecer se onesvestiv,sum padnala vo koma ,no prethodno sum imala grcevi,sum imala pena po ustata,toku silno sum stiskala so vilicata sto nemoze ustata da mi ja otvorat da mi go povlecat jaziokot nanadvor oti  sum mozela da se zagusam.Voglavnom e strasno za gledanje.A jas ne se sekavam na nisto.koga se razbudiv bev vo bolnica.otogas mi se nema poveke sluceno i nedaj boze pak a se povtori.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




nadica -> RE: Епилепсија (припаѓање) (11.5.2011 9:55:54)

вака:
се работи за епилепсија кај возрасна личност па ме интересира кај кој невролог да се јави и што да се превземе, инаку првите напади се јавени сега т.е на 30години предходно немало никакви симптоми
прашања имам милион па ме интересира кој може да ми ги одговори




MERUSHKA -> RE: Епилепсија (припаѓање) (26.6.2011 13:13:39)

Можете ли да ми препорачате некој добар(вие што сте задоволни), Невропедијатар во Македонија!!!???




mami2 -> RE: Епилепсија (припаѓање) (26.6.2011 16:10:24)

ИЗВОРНА ПОРАКА: MERUSHKA

Можете ли да ми препорачате некој добар(вие што сте задоволни), Невропедијатар во Македонија!!!???

Јас имам искуство кај д-р Никола Софијанов, задоволна сум комплетно, од пристап, дијагноза, начин на соопштување. Тој е пензиониран, но порано работеше дополнително самостојно, а сега работи во Промедика, спроти Рамстор (ги има на нет за контактите).
Само многу се чека за закажување, 2-3 месеци ми рекоа познати кои закажуваа пред околу еден месец.




beki RR -> RE: Епилепсија (припаѓање) (26.6.2011 21:00:00)

ИЗВОРНА ПОРАКА: MERUSHKA

Можете ли да ми препорачате некој добар(вие што сте задоволни), Невропедијатар во Македонија!!!???


Dr . Natalija na detska klinika, i Dr. Olga Jotovska vo zavod za mentalno zdravje.




Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>