Риба во детското мени (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


vesna_kr -> Риба во детското мени (26.3.2009 10:59:45)

Колку често му давате риба на детето? НА кој начин ја приготвувате за детето?Од кога почнавте да му давате риба и каква риба давате?




Еца -> RE: Риба во детското мени (26.3.2009 11:04:56)

Па за рибата ние правевме и алерго тест зошто сме малку проблематични со алергија, но знам дека на детето се дава риба по наврршена една година и тоа  за почеток ослич,добро сварен(не пржен),за понатака консултирај се со педијатар.




ripce -> RE: Риба во детското мени (6.12.2009 9:41:02)

Која риба е најздрава
Едно неодамнашно истражување покажа дека редовното конзумирање на риба може дури да го преполови ризикот од инфаркт. Освен тоа, по сé изгледа постои врска меѓу конзумирањето на риба богата со омега-3 масни киселини и депресијата. Имено, некои студии покажаа дека масните состојки присутни во рибата му помагаат на мозокот подобро да го користи серотонинот, хормон кој позитивно влијае на расположението.

Виенскиот професор Hademar Bankhofer открива дека најздрави видови на риба се оние кои содржат најголема количина на драгоцените омега-3 масни киселини, а такви се харингата, туната, скушата, црниот бакалар, листот, лососот и гргечот.
Процентот на масност варира од вид до вид, а на основа на овој процент се разликува немасната риба со помалку од два проценти липиди (како бакаларот, осличот и глушчата), малку масната риба со два до пет проценти липиди (зубатацот, сарделата и пастрмката), полумасната со пет до десет проценти липиди (како туната и сабјарката) и масната со повеќе од десет проценти липиди (како лососот, скушата и јагулата).

Апсолутно најдобра риба е харингата, тврди професорот Bankhofer. Оваа вкусна риба од Северното море, освен што може да се подготви на многу начини, содржи и многу омега-3 и омега-6 масни кислеини. Нејзината содржина на белковините кои го јакната имунитетот и ги елиминираат последиците од стресот е просечна, но уделот на омега-3 и омега-6 масните кислеини е навистина голем. Од друга страна пак, оваа риба и не е погодна за слабеење бидејќи 100 грама харинга содржат 233 калории.

Риба која ќе помогне во слабеењето е туната, која во 100 грама содржи само 76 калории. Таа не снабдува со значајна количина на белковини и затоа е идеална за луѓето кои се изложени на стрес.
На ранг листата на најздрави риби на третото место се наоѓа скушата, која порано важеше за риба за сиромашните. Оваа риба со 182 калории и висок удел на омега-3 масни киселини е идеална намирница за регулирање на крвниот притисок, бидејќи протеините од скушата ги прават крвните садови еластични, смета Hademar Bankhofer.

Останатите риби кои поволно влијаат на здравјето се црниот баклар, листот, лососот и гргечот. Инаку, рибите се повеќекратно корисни за организмот. Тие не само што содржат незаситени масти кои штитат од кардиоваскуларни болести, се борат против стресот и ја подобруваат концентрацијата, претставуваат и богат извор на минрални соли.

Морската риба е богата со јод, калиум, натриум и бакар, додека слатководната содржи нешто помалку натриум и јод. Сите видови на риби содржат витамини Б1, Б2, Б6 и Б12, кои се драгоцени за правилната работа на нервниот систем. Рибата е богата и со калциум, но тој воглавно е концентриран во крлушките на рибата, па зато е корисно повремено да се конзумира и ситна риба.




matushka -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 11:36:27)

na moeto sonce m davam riba od 7 mes i toa samo Panga, najubava e i nema miris. Mu ja varam zaedno so kompir, morkov i karfiol.




matushka -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 11:37:53)

na moeto sonce mu davam riba od 7 meseci i toa samo Panga fileti, mu ja varam zaedno so kompir, morkov i karfiol




profesorica -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 11:38:02)

Дамјан јаде риба но ретко - еднаш во две недели, обично бела риба заедно со зеленчук.




mami -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 11:50:23)

Лука не јаде риба. Му понудив вчера пак по којзнае кој пат и само си ја провртка низ уста и ми ја плукна во рака




Mila na mama -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 11:53:58)

Ај кажете рецепт каква риба, како подготвена печена  во рерна или на скара ставате некој зачин? Немам идеи па затоа ретко и давам на Мила и дадов едни филети осллич проба 1-2 залчиња и не беше воодушевена ми рече Нету, дај тиенце превод Неќам тоа дај ми сиренце.




BEBICA -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 11:55:36)

Monika prv pat proba riba na 7 meseci, i toa bela siba(na pr. oslic) bez konzervansi i dodatoci kako sto e maslinovoto maslo, tuku samo pecena ili na skara so malku puter ili varena i kako dodatok zelencuk po izbor.
Inaku nas pedijatarot ni ja preporaca od 7 mesec no samo ako nikoj vo semejstvoto(jas i mm) ne sme genetski skloni kon alergija na riba, a poradi toa sto nemame nikakov problem so ribata pa taka da i na Monika i ja vovedovme od 7 mesec.
Inaku Monika jade rebia ednas nedelno so zelencuk.A normalno ribata e zdrava poradi toa sto e polna so OMEGA 3 masti.




profesorica -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 11:56:13)

Ние освен варена сме пробале и печена во рерна со компири.




mis. -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 12:07:34)

на Стефан прв пат риба му дадов на 1 годинка скуша и да ви кажам колку ја сакаше дури не ми се верува.Морав само малку да му дадам како за прв пат а тој плачеше и бараше уште и уште.Ние дома многу често јадеме риба,ја обожаваме а гледам дека тоа се пренесува и на нашите деца




Mila na mama -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 12:09:51)

Фала Бебица ќе пробаме деновиве па ќе ви кажам реакција.




BEBICA -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 12:11:56)

poveli i drug pat mila na mama.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




mis. -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 12:13:37)

бебица знам дека риба со млечен производ не се комбинире бидејќи има реакција и се создаваат токсини.Дури и ние возрасните дома не ги комбинираме.




BEBICA -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 12:18:31)

Dobro.Ovoj recept ne go imam izmisleno.Go ima vo bebi kuvar koj go ima napisano doktor nutricionista.No sekoj ima pravo na izbor a jas poveke ne pisuvam za da ne dojde do trovanje na nekoe dete.




mis. -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 12:21:24)

Добро тоа е мое мислење кое и јас не сум го измислила но ако јас го искажав мојот став не значи дека ти не треба да пишуваш.Овој е отворен форум сите имаат право да го искажат своето мислење.




mother 29 -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 12:23:29)

и јас знам за ова дека не се мешаат млечни производи со риба и избегнувам!а инаку далеку е работата од труење!?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




BEBICA -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 12:39:53)

Vo red e.No ke gi zamolam moderatorite da go izbrisat receptot so ribata.Nesakam nikogo da nosam na dusa niti da mu se sluci nesto na nekoe detence.Inaku blagodaram za sovetot mis i mother 29.




profesorica -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 12:47:41)

bebice нема потреба од бришење, еве јас ќе го пробам рецетпот а и мила на мама исто.а кој не сака нека не го пробува. и секој нека прави како што мисли дека е во ред за своето дете.нема тука љутиш[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




evgenija -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 13:00:11)

Nie ne sakame riba voopsto..i da ne se mesa so mlecni proizvodi, i nema potreba od lutenje, kako sto ti posocuvas deka nekoi raboti treba ili ne treba, taka i tebe ti posocuvaat- kolku sfativ zatoa sme tuka...a ribata vo kombinacija so mlecni proizvodi e mnogu teska za varenje




mother 29 -> RE: Риба во детското мени (9.12.2009 13:11:53)

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Inaku blagodaram za sovetot mis i mother 29.


нема проблем,повели и друг пат,затоа сме овде ,нели?!




Mila na mama -> RE: Риба во детското мени (17.12.2009 17:59:56)

Мила не сака риба ни под разно. Еве 2 дена ја убедувам и ми вели  не тоа, епте тиенте (лепче и сиренце) сакала.
Совет?




Mila na mama -> RE: Риба во детското мени (17.12.2009 19:11:33)

Успеав. Изеде порција риба со зеленчук ама со уцена - ако изеде се ќе ги бањаме играчките. Претпоставувате до сега бањав и сушев играчки. Лудница!




Палешка РР -> RE: Риба во детското мени (17.12.2009 19:25:06)

Внука ми јаде рибја чорба, инаку не ја сака рибата. Ете еден предлог.




bojanas -> RE: Риба во детското мени (17.12.2009 19:26:27)

Каква риба им давате на вашите деца? Јас досега им давав само Панга ама откога слушнав дека тие се риби кои најмногу содржат хормони и дека туната од конзерва е преполна со конзерванси не сум сигурна каква риба да им дадам?




Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>