RE: Риба во детското мени (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


Felly RR -> RE: Риба во детското мени (12.9.2011 23:32:42)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Mamicki imam edno prasawe do vas.Vo edno bebesko spisanie,imase dadeno recepti pa procitav eden recept za dete nad edna godina so tuna konzerva.Pa bi ve prasala dali vie na vasite decinja ste im dale do sega tuna konzerva.Kupiv Rio Mare ama nekako nemam smelost da i dadam,a se mi se cini deka ke i se bendisa.


Mihaela 2010, за туната еве и тука имаме дискутирно, можеш да ѕирнеш и тука што пишале другите мајки.

А за риба општо, кај мене Матеа не сака баш, а и дома многу не готвиме. Пред некое време и правев јас, ама не ми ја бендиса. А вчера кај мајка ми, имаше пастрмка и компири печени во рерна, и така со компирчињата замешана и рибата, си се најаде.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




arh_diz -> RE: Риба во детското мени (5.12.2011 11:56:09)

Ednas do dvapati nedelno mu davam riba.Nekogas ja pecam vo folija a nekogas ja varam mu se dopaga na dvata nacina




penelopa -> RE: Риба во детското мени (24.10.2012 22:12:42)

Риба давам барем 2 пати неделно и тоа исклучиво печена во рерна со малку масло и сол. Обично бранцин или орада, кога беше помал и морски лист му давав. Морски плодови, туна и сл. уште намам дадено.




AnnaMolly RR -> RE: Риба во детското мени (24.10.2012 22:18:37)

Риба екстремно ретко јадеме дома [sm=smiley9.gif] Затоа често му давам ленено семе (барем еднаш неделно), зашто тоа содржи трипати повеќе омега масни киселини од рибата. Не викам дека е подобро лен да се дава, ама јас си се тешам дека и вака е добро зашто сум мрзлива и не спремам риба специјално за него, оти дома ние не јадеме многу-многу.




Felly RR -> RE: Риба во детското мени (24.10.2012 22:52:42)

И ние многу ретко правиме риба, ама па М многу сака, секаква риба јаде. Сега читам пред една година погоре што сум пишала, ама сега се разјаде.[sm=smiley36.gif]




vezilka RR -> RE: Риба во детското мени (25.10.2012 11:50:47)

Ние риба јадеме еднаш во неделата и господинот почна да пребира, варена веќе не сака во уста да ја стави. Па му ја давам печена, а мајка ми му дала пржена еднаш од нивниот ручек и ја излапал како да не видел риба во животот.




Mihaela 2010 -> RE: Риба во детското мени (25.10.2012 12:27:37)

I jas i mm ne sme nesto jubiteli na riba za zal,ama na M gledam sto po cesto da i davam....bas zavcera i varev pastrmce pa so pire pobara i taka fino si se iznajade...inaku pastrmkata mn me nervira bidejki ima mn koski,inaku i davam panga...




Bethany -> RE: Риба во детското мени (25.10.2012 12:51:37)

Мм и јас не сме по риба, ама за бебе му спремам посебно, еднаш неделно. До сега ослиќ му правев, во фолија, па во рерна и му давав со варен ориз, брокула, морков и/или тиквичка.




Pepelaska * -> RE: Риба во детското мени (25.10.2012 14:56:18)

Уф јас обожавам риба и во состојба сум дури и по кафани да одам да и си јадам, мм не обожава многу а ретко купуваме.На Мартин сум му дала само ослич и тоа пржена, си сака и јаде, варено еднаш кога беше помал ја исплука.




dostickage -> RE: Риба во детското мени (25.10.2012 15:05:55)

Jas davam obavezno ednas nedelno.
Izborot se sveduva na sveza pastrmka ili svez losos.




jana33 -> RE: Риба во детското мени (6.12.2012 18:31:28)

Riba probavme denes prv pat, imame 10 meseci i maticnata ni rece od 10ot mesec da pocneme so davanje riba. Kerka mi si go isrka celo tenjirce :) Napraviv za prvpat oslic fileta varena vo kombinacija so orivce, morkov, kromid , luk i magdonos Nesto najubavo! Inaku planiram da davam riba dva pati nedelno i toa ke prodolzam so oslic, pastrmka i krap barem do godina a posle toa ke probame i losos i drugi ribi zasto do godina ne se dava druga riba osven bela (taka mi rece pedijatarot)




moni teo -> RE: Риба во детското мени (25.1.2013 23:32:47)

каква риба им давате на вашите дечиња син ми вчера наполни 1 годинка и сакам да му дадам ???




zzaa -> RE: Риба во детското мени (26.1.2013 13:56:43)

jas pocnav so riba krajot na 9 mesec,a i davam oslic, sveza pastramka i svez krap,obozava riba i davam 1-2 nedelno,obicno koga gotvam za nas riba i za nejze so nekoj zelencuk ke ja svaram ili ke ja ispecam pa posle ke ja izblendiram.




bucko mal -> RE: Риба во детското мени (30.6.2013 12:21:51)

Utre planiram prv pat riba da mu dadam na Marko ima 9meseci I 10dena.
Zemav sveza,pa bi bilo dobro da mi ponudite nekoj recept?
I dali moze taka sveza da ja zamrznam za drug pat za bebevo[sm=zmeden.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Риба во детското мени (30.6.2013 14:59:01)

буцко мал, рибата најубаво печена во фолија направи ја. Посипи ја со малку масло, вода и сол, покриј ја со фолија и печи ја. Можеш и зеленчук да додадеш, јас ставам компир, морков, магдонос, лукче...
Не сме големи јадачи на риба и јас мнооооогу ретко му правам на Филип :(




AnnaMolly RR -> RE: Риба во детското мени (30.6.2013 15:00:25)


ИЗВОРНА ПОРАКА: moni teo

каква риба им давате на вашите дечиња син ми вчера наполни 1 годинка и сакам да му дадам ???


Мони, пробај со ослич или лосос. Испечи ја најубава е така.




deluxe -> RE: Риба во детското мени (30.6.2013 15:58:05)

Nie napolnivme 10 meseci,jas mislam deka e vreme da pocneme so riba?aj pisete nekoe receptce so riba[sm=smiley36.gif]




bucko mal -> RE: Риба во детското мени (1.7.2013 13:12:19)

mu ja napraviv vo folija so zelencuk,prevkusna beshe I mnogu brzo beshe gotova.
bebushot ja izrucka cela bez problem[sm=smiley1.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

буцко мал, рибата најубаво печена во фолија направи ја. Посипи ја со малку масло, вода и сол, покриј ја со фолија и печи ја. Можеш и зеленчук да додадеш, јас ставам компир, морков, магдонос, лукче...
Не сме големи јадачи на риба и јас мнооооогу ретко му правам на Филип :(





zzaa -> RE: Риба во детското мени (1.7.2013 23:05:19)

Ajde da vi pisam eden recept za ribija corba.Znaci moze da se pravi so site vidovi riba moze i ikri da stavite,ama naj ubava e so oslic.
Varite 1,2,3 oslica zavisi kolku sakate da napravite,otakao ke se svari gi cistite koskite,i ja vrakate vo tenzereto
secete na kocki morkov,paskanat,kompir,kolicinata odredete si ja sami,a paskanat da bide pomalku oti imam jak vkus se vari 20 min.i e gotova corbata.ke odelite za bebuskite a za mama i tato moze da si dodatete zacini po vkus i da si ja zaprzite so lukce tolceno i brasno.
Dobar apetit.




Felly RR -> RE: Риба во детското мени (29.7.2013 17:04:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Дечки каква риба давате? Каква риба да им дадам на година и 2 месеци и како ја спремате?





Палешка РР -> RE: Риба во детското мени (29.7.2013 17:30:47)

Јас на Миа и давам ослич. Прво како рибја чорба, а потоа печена во фолија во рерна.




bucko mal -> RE: Риба во детското мени (31.7.2013 13:45:20)

I jas vi preporacuvam riba vo folija vo relna,mu dodavam morkov,kompir,kromid,luk,sol,maslinovo maslo.
Mnogo e vkusna I brzo se pravi,M mi ja obozava.




sandriana RR -> RE: Риба во детското мени (30.9.2013 13:17:13)

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Дечки каква риба давате? Каква риба да им дадам на година и 2 месеци и како ја спремате?





sandriana RR -> RE: Риба во детското мени (30.9.2013 13:21:17)

Т не е љубител на риба - веројатно дека дома слабо се спрема. Од време на време ослич ќе касне, ама многу ретко, а и доцна проба риба (негде после 15-16 месеци). Сметам дека најсоодветно е да се започне со лосос/пастрмка, па потоа и други видови риба. А како начин на готвење - или обарена, со зеленчук, или печена во фолија.




AnnaMolly RR -> RE: Риба во детското мени (7.10.2013 9:40:35)

Филип обожава риба, ама до сега пробал само ослич, скуша и пастрмка.
Вчера првпат му дадов туна, детево се воодушеви. Цела мала конзерва изеде со лепче.
Инаку, купив ЕВА туна на парчиња, мноооооогу беше вкусна, најубавата туна што ја имам пробано.
Какви ви се мислењата за конзервираната риба, поточно туна?




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>