RE: Колку чини градинката? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


AnnaMolly RR -> RE: Колку чини градинката? (6.6.2013 11:03:58)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

е кај нас 700 денари,[sm=smiley36.gif] затоа побарав искуства од други градинки, за да видам дали и тоа е исто, или секоја градинка си го регулира тоа индивидуално.


Јас кога не го носев цел месец поради операцијата (па празници фатија) ми дојдоа 4 недели како не беше и сметката за тој месец ми беше 1.240 денари. ЦЕЛИ 250 денари помалку!




Mihaela 2010 -> RE: Колку чини градинката? (6.6.2013 11:06:39)

jas ako ne ja nosam edna nedela M,znaci 5-6 dena cenata mi doaga 1080 den




Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (7.6.2013 0:33:13)

Внука ми одеше пред три години во градинка со полудневен престој до 12ч и си ја земаа и плаќаа пола цена, ама сега повеќе нема така, го укинале тоа, барем така рече свекрва ми.
Инаку кој ги знае како пресметуваат, М во мај одеше само две недели а сметката денес кога ја зедов 1364 ден, дури 126 ден скратиле, ама немам намера да одам да се расправам посекако не се некои големи пари и ќутете си дури не му текнало и таму да покачат цена, ми се чини дека уште таму имаат заборавено[sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Колку чини градинката? (10.6.2013 7:32:08)

Кај нас и да се случи две недели да не оди - сметката е иста. Само ако не оди три недели, тогаш е пониска цената, и тоа околу 300 денари намалуваат.




vezilka RR -> RE: Колку чини градинката? (12.8.2013 10:39:25)

Како читам овде секоја градинка засебна песна има во врска со тоа после колку дена не одење се одбива од цената. Јас да си прашам кај нас ли како е? Хм,..




masa -> RE: Колку чини градинката? (12.8.2013 16:37:38)

Најверојатно е различно секаде.Кај нас ако не оди детето воопшто јули,август и јануар не се плаќа ништо,а останатите месеци по 280-290 мислам беше.Отсуство до 5 дена не одбиваат од сметката,а и тоа што одбиваат е минимално.На две недели одење,две неодење пак над 1000 беше.




vezilka RR -> RE: Колку чини градинката? (2.9.2013 15:55:01)

Денес си ги зземав уплатниците за јули и август, и двата месеци не одевме во градинка, едната е на 1390мкд, а другата на 790мкд. Нема везе едно со друго, најавено беше за двата месеци. И сега што? Да гиплаќам или да барам корекција? Како оди тоа?




Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (2.9.2013 23:39:32)

ako ne odel nitu eden den ne se plaka nisto barem kaj nas e taka




podarok -> RE: Колку чини градинката? (3.9.2013 11:08:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

ako ne odel nitu eden den ne se plaka nisto barem kaj nas e taka

Во која градинка одите, бидејки кај нас најавено не најавено ако цел месец не оди е пола цена.Во септември пред две год. се запиша во градинка но поради операцијата тргна во декември и за тие месеци беше по 750, сега август е дома исто односно за август 1490 а за септември ке корегирале 750,[sm=smiley13.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Колку чини градинката? (3.9.2013 13:06:03)

Кај нас се плаќа одел, не одел. Еве на пример филип повеќе од 3 недели не одеше во август, а сметката ми е 1.250 наместо 1.490 денари. Досега не ми се сслучило цел месец да не оди, ама знам дека се плаќа НАЈМАЛКУ половина од ценара само зашто местото го чувале.

Инаку, еве сега би требало да имаме родителска за да не бомбардираат со прибор што треба да се купи. Најмалку 2.000 за тоа ќе ми отидат. Уфффффффффффф




masa -> RE: Колку чини градинката? (3.9.2013 13:56:54)

2000?!Многу нели е?Ние во јасли дававме по 50 денари за да купиле селотејп,лепак и боици за да им прават воспитувачките постери и сл. дека мали беа за сами да изработуваат.Минатата година по 200 денари за боици,фломастери,лепаци и тоа јас не бев на родителската ама некој родител учествувал во купувањето или сами родители купувале,така нешто беше.Ако се мин.20 деца,а повеќе се по 2000 над 40000 што прибор ќе беше тоа?




AnnaMolly RR -> RE: Колку чини градинката? (3.9.2013 14:15:16)

Masa, еве што треба да се купи за годинава. Дебели фломастери, дебели мрсни бои и дебели дрвени боички, 4 блокчиња, колаж, пластелин, темперни бои, големо пакување тоалетна (со 24 парчиња), голем течен сапун, бришачи за раце, влажни марамчиња. Само боичките дрвени се сеќавам по 200 денари беа. Значи само за фломастери, дрвени и мрсни треба 600 денари да дадам. Другото каде е? Ама кога ќе видиш дека за цела година им е ова залиха, ок е. Само одеднаш се многу да се дадат.
Секој родител купува сам, не се собираат пари од сите кај нас.




danima -> RE: Колку чини градинката? (6.9.2013 18:08:56)

majki jas mislam deka koga decata vi odat vo gradinka vie potpisuvate dogovor ivo toj dogovor se e navedeno ,negledam nisto nejasno ima polu dneven i celodneven prestoj ,jas sum pravnik po profesija i mislam deka pogolem del od vas kese soglasi sop mene.pred dapotpises dogovor sigurno dobro ke go procitas.za da znaes sto potpisuvas.





mommy_angels RR -> RE: Колку чини градинката? (1.10.2013 15:53:04)

Уште нетргнати,списочето не чекаше во шкафче [sm=smiley1.gif]
1.Тоалетна хартија 10 парчиња,
2.Влажни 2 пакувања
3.Бришачи за раце
4.Павловичева
5.Пластични чаши (пакување од 100 парчиња)
и добро,овие залихи за колку време се ???




Mihaela 2010 -> RE: Колку чини градинката? (1.10.2013 16:23:54)

nas ni pobaraa 600 den na roditelskata za boicki ,temperni kolaz i sto znam uste sto ne,malku se pobunivme deka e mnogu ama sekogas ima nekoj koj protivreci i se soglasivme na kraj
Vlazni maramici sekoj mesec se dostavuva bidejki samo ednas im dostavuvale toaletna i samo ednas tecen sapun,uzas
E sega treba da kupuvame i kecela posto lom se pravat dur jadat,se razocarav od brojkata-36 deca a samo dve vostpitacki[sm=zmeden.gif],pa nemozat da postignat site eden po eden da gi naranat pa jadnite sami si jadat i lom se pravat..




Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (7.12.2013 22:47:13)

100 ден за новогодишно пакетче, им откажа љубов градоначалникот оваа година..




Felly RR -> RE: Колку чини градинката? (11.2.2014 19:08:45)

Морам да пишам за една ситуација што се случува во градинка кај нас. Имам пишано дека оваа година побараа да се уплаќа пред време, значи на 10 добиваме уплатница за тековниот месец. Е сега, во декември добивме две, за ноември и декември, и повеќе родители имаше што изреагиравме кај воспитачката дека ноемвриската, нормално е платена, со оглед на тоа што и предвреме ги плаќаме. Е од тогаш ни даваат уплатници со поминат месец, и еве за овој во цел на дознака стои дека е за месец 01. Пак и посочив на воспитувачката дека тој месец ни е платен, и прашав дали да ја плаќам оваа или да чекам нова за 02 месец. И има ли врска ако на уплатницата пишува 01 а јас плаќам за 02 месец. Да не испадне после за еден ист месец два пати да платиме? [sm=smiley36.gif]




Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (11.2.2014 22:54:59)

Па ти пиши си за месецот за κој плаќаш во цел на дознаκа




Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (4.3.2015 20:17:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: richiegirl

здраво,јас имам еден проблем и сакам да ве прашам дали знаете нешто околу тие работи,јас детето го носев во градинка до ноември редовно,а во декември бесе само 3-4 дена и оттогаш ниту оди а ниту пак сум ја отпишала,не сум им рекла да ни чуваат место ниту пак сум платила за чување место,ми немаат звонето никако и незнам дали би можело да има некој проблем околу ова,страв ми е да не добијам некаква тужба или сл,бидејки една пријателка ми вели дека требало да се плака местото,а јас мислам дека нема потреба затоа што им немаме кажано...незнам што да правам ако знаете нешто писете

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Se dodeka ne go otpisete deteto oficijalno od gradinka, kje vi stigaat smetkite za plakanje. Pomalku od sto bi odelo vo gradinka, ama sepak nekoj iznos kje treba da plakjate dodeka ne odite kaj nadlezno lice i ne go otpisete. Tamu kaj sto podnesovte dokumenti za primanje vo gradinka, tamu i go otpisite. Vospituvackite nemaat nisto so ova, tie samo vodat tabela kolku denovi deteto odi i na kraj izvestajot go nosat kaj nadlezno lice za da go presmetat iznosot na plakjanjeto
Taka e kaj nas vo gradinka, pretpostavuvam sekade taka bi trebalo da funkcionira.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Nie za mestoto plakjame 520 den.mojata kerka dva polni meseci ne odi vo gradinka no povremeno pominuvame do gradinkata da si ja zememe smetkata koja e zakacena vo hodnikot na tablata voedno i ja izvestuvame ucitelkata do koga ke sme doma.najubavo da si pojdete do gradinkata i da si gi zemete smetkite



ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Иако сме офтопик richiegirl, ќе ти одговорам овде, па некој од модераторите нека не префрли. [sm=smiley1.gif]
Најдобро да појдеш до градинка и да си прашаш, најверојатно секоја градинка си го организира тоа на различен начин. Ние еве на пр. сме остуствувале од градинка (најавено) по цел месец и не сме платиле ништо. Исто моја пријателка зимскиов период не го носеше детенцето, па не плати ништо. Единствено ако било детето, па макар и еден ден, тогаш си пресметуваат тие некоја цена. Затоа ако за декември не сте платиле до сега, најверојатно за тој месец ќе треба, а за наредните, најдобро прашај. Во секој случај би требало да ги информираш - дали ќе продолжувате во градинка, или
не планираш да го носиш.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

richiegirl имате договор и штом не е прекинат месечно треба да се плаќа, сметките стигаат а тоа веќе се 2-3 неплатени сметки.Оди во градинка да си ги земеш и платиш сметките и дури тогаш можеш да прекинеш договор.
Ме се мисли на место,тулу и цел месец кога не оди детето се плаќа основица 520денари,






Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (4.3.2015 22:33:56)

Пρед 3 год во јануаρи М имаше бρонхопневмонија и цела зима односно до маρт сρедината од пρилиκа 2 и пол месеци седеше дома, тоа беше онаа ладнаата зима аκо се сеќавате и κолκу што се сеќавам не плативме ништо.
А Оваа година ми се чини деκа нон стоп се баρаше паρи за нешто, мислам деκа κога и да одев по децава се неκоја сметκа, од пρилиκа еве κолκу ме чини гρадинκата за двајцата, на почетоκот носиме сеκој месец влажни, бρишач и пластични чаши, за Јана и κρем и сеκој ден пелени, па за осигуρување по 100 ден за двајцата, па за κај М пρибоρ од пρилиκа 600 ден ме κошташе, па математиκа 200 ден, па смешκо сеκој месец, односно 600 ден го плативме наеднаш, па после и за Јана пρибоρ ни побаρаа оκолу 200 ден, па за англисκи за М по 370 ден месечно и за учебниκ 300 ден, па за детсκата недела κога беше ги возеа со вовчето по 20 ден, па да κупиме нешто од детсκата недела паκ 50 ден, па дојде нова година да однесиме уκρаси, тоа по желба, па за κолети по 100, за слиκи по 100, за честитκи, за Василица за буρече по 20. И мислам деκа од тогаш освен сметκата, влажните итн и сметκата за англисκи немаат побаρано дρуго, ама па сега 8ми маρт се ближи ќе тρеба нешто паκ за учителκите. Не зна ама оваа година мислам многу не κошта гρадинκава, башκа и по ρодендени се κанат па и за таму тρеба паρи




Defne90 RR -> RE: Колку чини градинката? (5.3.2015 21:44:23)

Kaj нас градинката чини 1500 денари за целодневна.Инаку ако случајно детето било отсутно и не посетувало градинка одбиваат за онолку дена колку што не било.И навистина сум презадоволна од градинката и од она што влегува во тие 1500 денари.[sm=smiley1.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Колку чини градинката? (5.3.2015 21:51:41)

Osven mssecnata sto cini 1490 drugi trosoci imame koga zapocnuvaat septemvri pa oklolu 500-600 za pribor i matematika, po 60 den koga imaat pretstava so glumci,ednas gi odnesoa vo ZOO plativme 50den i koga gi slikaat po 100 den toa e za nova godina + neli 150 za paketce slikanje za maskembal i na prolet zavrsna.
Vlazni si se standart sekoj mesec si nosime i toa e tia




sandriana RR -> RE: Колку чини градинката? (17.9.2015 13:40:55)

Тамам поминале годишни одмори, дојде Септември, и секако нови трошоци. Вчера ни дадоа уплатници за работни материјали во градинка - 650 денари за големата ќерка (група на возраст 4-5 години) и 300 денари за кај бебето, исто со цел на дознака- материјали.
Објаснување зошто и бебињата се обврзани со ваков трошок - ќе купувале играчки!




mommy_angels RR -> RE: Колку чини градинката? (19.9.2015 18:51:47)

Кај нас уште ништо не побарале.Ама управата ни е турни ме да кинисам,лани воспитачка добивме во јануари,па оваа година за материјали ќе се организираат таму некаде пред Нова година [sm=smiley1.gif]




Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (21.9.2015 18:16:28)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Тамам поминале годишни одмори, дојде Септември, и секако нови трошоци. Вчера ни дадоа уплатници за работни материјали во градинка - 650 денари за големата ќерка (група на возраст 4-5 години) и 300 денари за кај бебето, исто со цел на дознака- материјали.
Објаснување зошто и бебињата се обврзани со ваков трошок - ќе купувале играчки!

И κај Јана лани κупувавме пρибоρ, блоκчина, боичκи, хамеρи и сл. Демеκ ρаботеа, чκρтκи мρтκи на κρај го ни ги пρедадоа, битно се занимавле нешто




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>