RE: Колку чини градинката? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


miana -> RE: Колку чини градинката? (26.10.2011 13:27:21)

Abe nema veze i jas ne sitnicam ic,kaj mi cuvaat dete  ke sitnicam..ke si prasam samo koj  eiznosot zosto ne mi go pisale..Pa ako kazat 1490 - ok nema problem - taman rabot aza 500 den




Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (13.12.2011 0:00:05)

Ќе си легнував, ама се изреволтирав нешто па морав овде да пишам. Ја спремав сега чантата од М за утре за во градинка и гледам уплатница ми ставиле, ама сумата 2854!!?? Што е работава, знае некој? Не видов порано, да ја прашам свеки, ама 3000 ден за градинка мислам дека се многу, плус и такси секој ден, премногу е. Ај нека кажи некој колку му дојде сметка, дали е некоја грешка можеби?




Боцко -> RE: Колку чини градинката? (13.12.2011 0:03:30)

Ако е државна градинка сигурно е некоја грешка. Не може да е повеќе од 1.500,00 денари. Најубаво да си прашаш кај тој што ги прави уплатниците. Мора да ти објасни.




Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (13.12.2011 0:24:59)

Државна е, до сега си плаќавме по 1490, а и плус свекрва ми, ми рече дека оваа година и за колети не се плаќало, макар и да се плаќа не е повеќе од 100 ден. Се надевам дека е грешка




Maca25 -> RE: Колку чини градинката? (13.12.2011 1:12:15)

нема шанси да е повеќе од 1500. собрано и до росица и со пакетче и со слики со Дедо Мраз не искача толку.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] сигурно е некоја грешка. 




Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (13.12.2011 19:43:55)

Веројатно е грешка, ја однесов денеска уплатницата, ја зеде рече дека ќе ја проверат, ме праша дали ми е платено претходно, реков дека се имам платено до сега, ги чувам уплатниците ќе ги донесам. Ејј ама се шокирав, како може такви грешки да прават, па нека си прокнижат прво после нека прават нови уплатници




miana -> RE: Колку чини градинката? (13.12.2011 19:57:13)

So ogled na toa deka kerkami ne bese skoro 50 dena vo gradinka jas denes zemav uplatnica za 11 ti mesec 844 denari.. Neznam dali e ispravno za ne idenje da plakam tolku ama nema veze....




Sneska25 -> RE: Колку чини градинката? (13.12.2011 22:56:50)

Jas znam deka za ne odenje vo gradinka cel mesec se plaka pak okolu 500 do 600 den samo za mestoto sto ti go cuvaat[sm=zmeden.gif]




miana -> RE: Колку чини градинката? (13.12.2011 23:09:03)

i jas znam taka - ama  toa ti e ,nemozam da se sitnicam [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




lilicka -> RE: Колку чини градинката? (13.12.2011 23:11:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

So ogled na toa deka kerkami ne bese skoro 50 dena vo gradinka jas denes zemav uplatnica za 11 ti mesec 844 denari.. Neznam dali e ispravno za ne idenje da plakam tolku ama nema veze....

Во која градинка ја носиш миана???




AnnaMolly RR -> RE: Колку чини градинката? (14.12.2011 12:00:40)

Не знам колку е за цел месец неодење, ама Филип кога не одеше 2 недели (и малку повеќе од тоа) поради операцијата, уплатницата изнесуваше 1290 денари [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Само 200 помалку.




Felly RR -> RE: Колку чини градинката? (21.12.2011 8:56:30)

А дали плаќате унапред за секој месец, или откако ќе помине ви пресметуваат колку треба?




Lokica1 -> RE: Колку чини градинката? (21.12.2011 9:03:34)

1290den se mnogu za tolku odenje vo gradinka..kerka mi ne odese 2 dena vo noemvri i uplatnicata e 1327den.. a za neodenje dve nedeli bi trebalo da e okolu 850-900den, barem taka mi stignuvale mene. Proverete  mozno e i da e nekoja greska. Malku off topic, ni kazaa deka paketcinjata ke ni bidat bez pari, najeverojatno samo slikata so dedeo mraz ke si ja platime, a gratis gi slikaa decinjata za novogodisen kalendar..sekoj posebno. 




Felly RR -> RE: Колку чини градинката? (21.12.2011 9:09:59)

Како сите градинки да си имаат различен ценовник[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Кај нас за неодење цел месец е околу 700 денари, а за неодење 3 недели 900 ден.




Maca25 -> RE: Колку чини градинката? (22.12.2011 13:34:09)

ќерка ми кога не одеше во градинка цел месец, на уплатницата имаше само 590 ден. да се плати. А ако детето не оди во градинка помалку од 5 дена не се одзема од цената, а за над 5 дена неодење се одзема од ден по 20-30 ден. мислам. 




Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (17.2.2012 21:08:17)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Ќе си легнував, ама се изреволтирав нешто па морав овде да пишам. Ја спремав сега чантата од М за утре за во градинка и гледам уплатница ми ставиле, ама сумата 2854!!?? Што е работава, знае некој? Не видов порано, да ја прашам свеки, ама 3000 ден за градинка мислам дека се многу, плус и такси секој ден, премногу е. Ај нека кажи некој колку му дојде сметка, дали е некоја грешка можеби?


Денеска бев во градинка да земам сметки, зашто кога ја добив оваа на 2854 за ноември, ја вратив пошто за еден месец беше грешка и ја вратив и до крајот на декември не ми дадоа корегирана, а од јануар не сме појдени и денеска реков да земам за двата месеци(ное. и дек.) и пак ми ја даде истата сума, ама за 2 месеци. Не знам зошто вака, оваа сума не е ни за 1 ни за 2 месеци. Ми е гајле, пониска е вредноста и ќе си ја платам таа [sm=jezicek.gif] Единствено објаснување, мислам дека М во ноември не одеше една недела нешто беше поднастинат за тоа ако ми скратиле 120 денари, друго не знам зошто така




Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (17.2.2012 21:09:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Како сите градинки да си имаат различен ценовник[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Кај нас за неодење цел месец е околу 700 денари, а за неодење 3 недели 900 ден.



За неодење цел месец не се плаќа, така ми рече свекрва ми




Felly RR -> RE: Колку чини градинката? (18.2.2012 10:37:20)

Мене воспитачката во групата на Матеа така ми кажа. Дека за неодење, само за да ти го чуваат местото се плаќало оклу 700 денари. А како што пишав кога Матеа одеше само по 5 дена цел месец, плаќавме 890 -880.




Maca25 -> RE: Колку чини градинката? (18.2.2012 14:50:54)

Нина во декември не одеше од 18 па плативме цела сметка. во Јануари одеше една недела, цела сметка ни ја дадоа да ја платиме. во феб. почна да оди, само 2 дена и се разболе, сега ја чекам сметката и да им ја акнам од глава на тие од сметковотство [sm=hudicek1.gif]




Felly RR -> RE: Колку чини градинката? (18.2.2012 16:38:08)

Леле Мацо, па тие стварно претеруваат. Не може за два дена одење да ја платиш цела сума. Јас разбирам- 4 дена да не пошла во месецот, нормално да си платиш за цел месец - нема ни да барам да ми намалат. Ама па друго е да ти оди детето само 5 дена, а 15 да не оди.




vezilka RR -> RE: Колку чини градинката? (22.8.2012 9:27:27)

Нас не ни дадоа вчера кога бев уплатница, веројатно ќе ни даде на 1ви кога ќе тргне Никола. Неејсе, ме интересира тие потрошните материјали што ги имате спомнато, боички, блокчиња и такви тракатанци кога се палќаат, колчу кошта тоа и дали тоа е на посебна уплатница..




Mihaela 2010 -> RE: Колку чини градинката? (22.8.2012 9:36:20)

jas kolku sto znam od iskustvoto od lani,uplativme na kraj na mesecot,vo zavisnost od toa kolku deteto ja posetuvalo gradinkata i kolku saati,jas na primer prvito mesec plativ 700-800 den bidejki Mihaela idese na adaptiven period stoe i logicno da platam pola suma a ne cela od 1500...
Vo nasive gradinki davale po 500 den pa tie od tamo nabavuvale blokcinja,boicki i slicno..nekoj pa mi imase spomnato deka samiot roditel si nosel sto e se potrebno ..




mami2 -> RE: Колку чини градинката? (22.8.2012 9:52:38)

Кај нас сега е обнова на договорите и за тоа треба да е платена последната уплатница и плус дополнителните трошоци кои се отприлика вака:
хигиенски пакет 500 ден, се однесува на набавка на средства за цела година,
едукативен материјал 500-900 денари зависи која група, помалите плаќаат помалку, затоа што немаат работни листови,
осигурување лани беше 100 денари
списание Росица 500 денари за цела година авансно
театарска претстава за добредојде 60 денари

Се се плаќа во септември, инаку јас имам две деца во градинка [sm=smiley1.gif]

Совет, правете копии од уплатниците, некои ги задржуваат во градинка, некои ги барааат само на увид. Лани загубија по една уплатница за двете деца, среќа што во сметководство на Детска радост ја најдоа веднаш, а во осигурителната компанија им требаше долго време, ама ме фати инает да не ја плаќам втор пат, па полисата ја направија за сите со задоцнување.




miana -> RE: Колку чини градинката? (14.9.2012 9:35:25)

Ajde da ja aktivirame temava :)
Vera bev na roditelska
MI dadoa spisok sto se treba da se kupi na koj imase -
Boici drveni
Fromasteri
nozicki
kolaz
oho lepaci tri
salotejp,
vodeni boici
hameri vo boja
blok br 4
listovi vo boja moliv,guma ,ostrilka i sl
plakame 100 denari godisno za osiguruvanje od povredi
plakame 500 denari za rosica godisno i
za Angliski 500 denari meseco ( toa po nasa volja)
Lani smetav deka e mala za angliski i rekov -ne ja zapisuvam, za posle toa da me iznenadi doma da pocne da mi zboruva na angliski ,gi ucele probno i zatoa ovaa godina ja zapisav,
Plus - treba da kupime i nekoj ucebnik MATEMATIKA 4-5 godini sto ja ima vo nekoja knizara Smiley vo biser.




Maca25 -> RE: Колку чини градинката? (15.9.2012 18:34:31)

за какво осигурување зборите? такво нешто кај нас нема.
Н. оди во градинка веќе 2,5 години, ама за осигурување никој ни нема спомнато.




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>