RE: Колку чини градинката? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


penelopa -> RE: Колку чини градинката? (25.9.2011 9:35:01)

Јас годинава не го запишав [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] во градинка уште е мало ама за догодина ќе треба сериозно да размислиме. Тука во СЛО. државата финансира но и се доплаќа во зависност од приходите на семејството така да не можам да кажам колку точно чини. Е приватните се доста скапи. Јас гледав за Монтесори од 200- 480€ на месец што мислам дека е премногу. Се разбира тоа е сосема поинаков начин на воспитување, малки групи, осамостојување на детето е на прво место и ред други работи ама неможе секој да си дозволи. Ве секој случај за едно семејство градинка е прилично голем издаток.




miana -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 13:25:28)

1490 denari + ednokratniot trosok -boicki,blokcinja,plastelin i sl...




Marija_L -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 14:22:45)

Pozdravce do site[sm=smiley20.gif]
Miana mislam deka gi zaboravi i rosicite:))
Inaku privatnite gradinki se preskapi, cenata bez potereba e nabiena, sigurno od zlatni tanjircinja jadat:))) Cisto informativno si bev vo edna privatna gradinka, ama se iznaslusav sve i svasta...mislis baltazar ke gi cuva i ke gi ucat atomska fizika.




miana -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 14:32:45)

aaa da i rosica 500 godisno i plus 100 den osiguranje [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Maca25 -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 14:39:54)

nie nikogas do sega ne sme platile osiguruvanje. 




AnnaMolly RR -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 14:47:15)

1490 денари. Кога отсуствуваше 2 недели најавено поради операција ни намалија на 1250 денари.  




Marija_L -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 14:55:33)

Nie denes treta sreka vo gradinka. Po tret pat trgame :) ama do sega nikogas ne ni pobarale za osiguruvanje. A od sto gi osiguruvaat decata ako ne e tajna?




blue_blue -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 15:36:58)

осигурување и Росица не сме платиле до сега. Само 1490 денари од дете, ако не идат во градинка повеќе од 5 дена сразмерно намалуваат, ако не се цел месец во градинка мислам дека плакам околу 600 денари. И секако, на почеток на година се по список - боици, блокчиња, тоалет харија, итд...тоа некаде околу 1000 денари по дете. За приредба обавезно еднаш месечно 50 денари, за пакетче 250, за слика со дедо мраз 50 денари, мислам не заборавив нешто...




miana -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 15:39:24)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Nie denes treta sreka vo gradinka. Po tret pat trgame :) ama do sega nikogas ne ni pobarale za osiguruvanje. A od sto gi osiguruvaat decata ako ne e tajna?


Od povreda ' za nedaj boze..Ne e zadolzitelno,koj kolku saka




Marija_L -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 15:43:54)

Ne daj boze povreda:)) Ama bitno za prv den super sme pominali, igral Luka so decata a najmnogu se druzel so Anastazija :))) Na mama svalerce[sm=smiley36.gif]
Prvo mu bese po telefon deka mockal tamu:))




Maca25 -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 15:47:30)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Nie denes treta sreka vo gradinka. Po tret pat trgame :) ama do sega nikogas ne ni pobarale za osiguruvanje. A od sto gi osiguruvaat decata ako ne e tajna?


Od povreda ' za nedaj boze..Ne e zadolzitelno,koj kolku saka





како тоа кој колку сака?!?!




miana -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 15:55:22)

Pa zavisi ..Imas za 100 den za 150 i za 200..Vo zavisnost od sumata  sto ja ispkakaat od osiguranjeto vo slucaj ako ima povreda-nedaj boze...




Maca25 -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 16:01:57)

ах да. Ние плаќавме вакво осигурување во основно и во средно.
До сега никој не ни спомнал за осигурување во градинка.




nadica -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 17:34:39)

кај нас оваа година 500д за потрошен материјал(блок, боици, пластелин, фломастери, ...) 100д за осигурување и секој месец 50д за росица




Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (26.9.2011 20:01:05)

Гледам дека овде сите зборувате за тоа колку се плаќа за во градинка, а никој не ги спомнува трошоците за превоз, сопствен или такси за да го однесеш детето, потоа секој ден треба да го облечиш во нови алишта, па влажни марами и крем за таму(макар што овие и дома посекако ги трошиш). Значи колку од прилика трошите за превоз, онака ориентационо, еве ако некоја сака да спореди градинка со домашна негователка?




Felly RR -> RE: Колку чини градинката? (27.9.2011 9:22:10)

Среќа што градинката ни на 2 минути, па барем за превоз не трошиме пари.




Marija_L -> RE: Колку чини градинката? (27.9.2011 9:42:13)

Gradinkata e poefrina vo sekoj slucaj. Zenata doma sto ke go cuva maliot/malata ke treba da jade, znaci obezbeduvas dorucek,rucek za nea, a nedaj boze da ti se pogodi go mojava ke ti jade i ovosje, pa kupuvam ovosje sekoja nedela po tri pati i zivci iskoranav. Na maliot mu odgovara i zatoa ne ja smeni do sea, ova mi bese vtora zena, prvata epten mi bese pogodena. Edvaj cekav maliot da trgne vo gradinka i se nadevam deka se ke bide vo red:)




vesna1 -> RE: Колку чини градинката? (27.9.2011 10:11:52)

Od zena sekako poeftino, gradinkata e 1500 den a zenata e 10000 den+ jadenje kaj tebe doma. Vlazni maramici i krem sekako se trosat dali doma ili vo gradinka. Mene prevozot mi e pluc no prevozot jas ionaka idam so kola na rabota i ja nosam pogolemata kerka vo skolo taka da site tri ideme na eden trosok.




Mihaela 2010 -> RE: Колку чини градинката? (27.9.2011 10:17:33)

Mene vcera od gradinka mi dadoa ziro smetka od 1065 den za mesec septevmri,pa se zaprasav zosto tolku mnogu bidejki ideme samo 8 dena i toa po kratok period,od saat do dva bidejki se adaptirame.Denes mm prasal mu rekle deka toa bilo celokupniot iznos koj moral da se plati a pokasno ke ni kratele,pa mi dojde nekako eftino bidejki kolku sto znam se plakja po 1500 den.




Snowhite RR -> RE: Колку чини градинката? (18.10.2011 21:01:20)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Мене вчера ми тутнале уплатница во чантата од Михаил на 1490 ден за септември, а почна да оди на 19 септември, што значи 10 дена, а ќе платам за цел месец. Не прашав, зашто не ми ја дадоа на рака, ја видов дома, а заборавив да ја прашам свекрва ми зошто така


А грешка направиле и ми ја сменија, ми дадоа нова на 680 ден
И кажав на свекрва ми и таа веднаш другиот ден паники, се јавувала по телефони, па како така рекле, мора да е грешка, ќе ја исправиме, ми се јавува да ми кажи, па зошто реков веднаш си се јавувала, сега за срамота ќе испадни дека јас одма сум се жалела, ќе си платев колку што треба и толку, ама не вика зошто толку да платиш бла, бла и така




Felly RR -> RE: Колку чини градинката? (19.10.2011 18:39:20)

И нас ни дадоа прво со целосната сума, ама кога прашавме, ни ја сменија. Ни рекоа дека тоа се пресметува по деновите што одела, ама обично првата уплатница е со цела сума, за да си имаш однапред платено, зошто се случувало да престане детето да оди, а родителите да не го плати последниот месец, вака да си имаш платено предвреме[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Џесика -> RE: Колку чини градинката? (25.10.2011 23:32:23)

Вака сеа... како што ни се фатија болештииве, Борјан во Октомври воопшто не е отиден во градинка. Во меѓувреме кога се слушнав со воспитувачката, ми рече дека треба да ја земам уплатницата за Окт. месец. Јас овие 3 дена до крајов на месецов не планирам да го носам, да се фати Октомври непосетен месец. Ме интересира, пошто нели уплатницата е укуцана со полн износ, дали треба да нагласам дека цел месец не бил за да ни одбијат од следната уплатница, или тие си водат евиденција па по автоматизам ќе одбијат?




Maca25 -> RE: Колку чини градинката? (25.10.2011 23:52:22)

Ќе ви одбијат од следната. Ама ти во секој случај кажи си. Ако ти ја дадат и следната на полн износ, не ја плаќај ( како мене [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]) туку одма однеси им ја да ти ја сменат.
Јас на упис на Нина ја платив целата сума иако Нина тргна на 18 април. Ми рекоа дека ќе се изедначело со последната уплатница...пази да не се изедначи после 4-5 години градника.





miana -> RE: Колку чини градинката? (26.10.2011 9:35:47)

Kerkami ne bese edna nedela vo gradinka..Vcera svekrvami mi dade uplatnica,ama bez iznos...Neznam deka treba da odbijat ama vo sekoj slucaj citajki gi vasite muabeti denes ke prasam kolku treba da platam.MOze pravat finta - mi ja dava prazna pa ke si kuti da vidi kolku ke platam pa ako im upali-im upali..Denes ke i recam na svekrvami da prasa.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




vesna1 -> RE: Колку чини градинката? (26.10.2011 11:05:39)

Nas na roditelska ni rekoa ako e otsuno 5-6 dena vo mesecot se plaka polna suma,a ako ne odi poveke neznam kolku posto se odbivalo. Najdobro e da se prasa vo gradinkata.




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>