RE: Седиште за автомобил (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Детска опрема



Порака


TeaM -> RE: Седиште за автомобил (25.11.2011 0:08:54)

Mamicki, dali pocnavte da koristite sediste koga bebencata pocnaat samostojno da sedat ili i porano?




arh_diz -> RE: Седиште за автомобил (25.11.2011 10:17:29)

Posle 9 meseci se stava vo sediste , mozes porano ama na kratka relacija.Inaku sedisteto e spas.




TeaM -> RE: Седиште за автомобил (25.11.2011 21:59:06)

Auuuu, pa vo shto da se vozi do 9 meseci??
Transporterot vekje i e mal, a imame 6 meseci...




dostickage -> RE: Седиште за автомобил (28.11.2011 9:38:19)

Vo sediste se stava od sest meseci natamu, ili do 9 kilogrami te koga ke sedi.
imas milion sedista od 9 kila natamu.




miana -> RE: Седиште за автомобил (28.11.2011 9:39:47)

I jas znam za posle 6 meseci...Moeto go stavav odma stom pocna da sedi....




kikicka -> RE: Седиште за автомобил (28.11.2011 10:08:41)

Ние некаде од кај 5 месеци ја стававме бидејќи тогаш се преселивме во Хр моравме .овде мора да имаш седиште во кола без разлика на возраста[sm=smiley13.gif],инаку казна оф леле мајк.купивме од 9 до 15 кг мислам дека беше плус на него имаше и перниче за помало кое се вади и со изо фикс комплет така да немаше потреба посебен изо фикс да купуваме. ама ич не сака во седиште или кола [sm=smiley13.gif]




TeaM -> RE: Седиште за автомобил (29.11.2011 11:31:04)

Nie kupivme sediste, na nego pisuva od 9kg, ili nad 9 meseci...a nie imame 7.5 kg i 6 meseci.  Ja stavame da sedi  potprena so pernicinja ili vo skut, ama se uste ne sedi samostojno.
Vas sovet, dali da ja stavam vo sedisteto?




Luci -> RE: Седиште за автомобил (29.11.2011 11:37:12)

Ние имаме на Cam, од 0+  [image]http://www.agapioubabycenter.com/images/gara%200.1%20reclinato.jpg[/image]Се прави во полулегната положба и во седечка. М. ужива во кола




arh_diz -> RE: Седиште за автомобил (29.11.2011 11:45:39)


ИЗВОРНА ПОРАКА: TeaM

Nie kupivme sediste, na nego pisuva od 9kg, ili nad 9 meseci...a nie imame 7.5 kg i 6 meseci.  Ja stavame da sedi  potprena so pernicinja ili vo skut, ama se uste ne sedi samostojno.
Vas sovet, dali da ja stavam vo sedisteto?

Preporaka na nasiot ortoped bese da ne se stava, taka da jas ne sum go stavala sin mi seuste go vozev vo transporterot , iako sin mi na 6 meseci imase poveke od 9 kgporadi toa ti pisav pogore posle 9 meseci e najdobro.Dokolku go vozis na kratko rastojanie da nesedi podolgo od 30 minuti mozes no dokolku deteto samo sedi .




kikicka -> RE: Седиште за автомобил (29.11.2011 11:59:10)

Епа транспортерот уствари може да се става на исо фикс кој се купува одделно .некои седишта еве како на луци имаат исо фикс а на некои се купуваат плус така да ако имаш транспортер за бебето најди само исофикс па транспортерот ке го прицврстиш на него.
[img]http://www4.slikomat.com/11/1129/mku-trans.jpg[/img]

еве на сликата имаш како изгледа тоа после кога ќе порасне можете само седиште да земете без тоа исофикс




@Mila@ -> RE: Седиште за автомобил (29.11.2011 12:09:38)

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Ние имаме на Cam, од 0+  [image]http://www.agapioubabycenter.com/images/gara%200.1%20reclinato.jpg[/image] Се прави во полулегната положба и во седечка. М. ужива во кола



Luci i nie sakame sedishe 0+, ne sakam da kupuvam i transporter i sedishte a za prevoz vo kola definitivno treba neshto da se ima,od koga pocnavte da go koristite kako ste zadovolni i koja e cenata.

tnx




Luci -> RE: Седиште за автомобил (29.11.2011 12:21:03)

ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Ние имаме на Cam, од 0+  [image]http://www.agapioubabycenter.com/images/gara%200.1%20reclinato.jpg[/image] Се прави во полулегната положба и во седечка. М. ужива во кола



Luci i nie sakame sedishe 0+, ne sakam da kupuvam i transporter i sedishte a za prevoz vo kola definitivno treba neshto da se ima,od koga pocnavte da go koristite kako ste zadovolni i koja e cenata.

tnx

Од 3 месеци почнав да го ставам зошто тогаш и го купивме. За цената не се сеќавам точно ама беше околу 6000 денари отприлика. Ние имавме транспортер, не можеш да споредиш транспортер со седиште зошто и едното и другото ќе ти требаат. Иначе седиштете е супер нав истина и М. ужива и е комотен во него. Кога би купувала сега би купила можеби поголемо седиште зошто ова веќе му е некако кнап кога е изнаоблечен и со јакна зимска на него и со све




Natuska85 -> RE: Седиште за автомобил (7.4.2012 16:26:51)

Ние до кај 6-7 месеци се возевме во транспортерот,и еве уште не сме купиле седиште.Сега за прв роденден свекор ми ќе му земе(јас да одберам) па ми треба мала помош дали да земам вакво од 9-18 кг со 3 позиции на наслонот

[img]http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/264826_226887374006144_100000546481790_849280_2493096_n.jpg[/img]

или вакво за од 9 до 36 кг ,без позиции за подолго да го користиме

[img]http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/562374_401822846512595_100000546481790_1422476_2142132890_n.jpg[/img]

Нормално ќе си се распрашам и од кај што ќе купувам но да слушна и ваше мислење[sm=smiley1.gif]





Calypso -> RE: Седиште за автомобил (7.4.2012 16:31:39)

И ние се думаме какво да земеме, дали од 9-18 кг или пак од 9 -36кг, ни препорачуваат помало, со менување на позициите, за да може да спие во него... и мамички... како да го научиме да седи? Кога золвата беше на гости со внуката, рековме ќе пробаме да го ставиме во седиштето од малата - вриска, плаче, не сака да седи. Ама мора да имаме седиште и мора да седи во него, оти јас веќе не можам да го додржам во кола кога сме, дури и за пократки релации, место не го држи.




kleo -> RE: Седиште за автомобил (7.4.2012 17:31:56)

Ние имаме транспортер и сеидште 9-36 кг без позиции на наслонот. Сега кога би купувала би купила 9-18, затоа што кога го возиме во седиштето ако заспие главчето му паѓа.
Пред една недела бевме на пат и тоа поприлично долг. Среќа што бевме со трансортерот, а не со седиштето. Не секам ни да помислам што можеше да се случи ако детето не беше добро прицврстено. Во Унгарија некаде 30- 40 км пред граница до Србија, точно пред нас се судрија две коли, а мм убаво залетан, и тоа со уклучен темпомат, кочење па одминување, абе не знам како поминавме. А бебушко ништо не сети, не се ни помрдна. Транспортерот си ја заврши работата




penelopa -> RE: Седиште за автомобил (8.4.2012 12:41:33)

Натушке мислам сега е подобро да купиш со три позиции на наслонот бидејќи [sm=duda.gif]многу често заспиваат во кола додека ги возиш- така да само го местиш во лежечка позиција и немаш гајле. Со ова сдиште тераш бар до 3 години а потоа ќе мора уште едно.




maki1 -> RE: Седиште за автомобил (8.4.2012 13:39:23)

Nie go kupivme ova
[img]http://www.fisher-price.com/img/product_shots/FP3000_d_1.jpg[/img],ama ko sto site kazuvaat koga ke zaspie e mnogu nezgodno i mora vo race da ja drzam.Ama kako i da e seuste ni e mnogu malku iskoristeno,zosto M nema sansi da sedne pa duri ni vo kola.E,sega si go zemav za vo Mk ,tamu sakala nekela ke mora da sedi,ako saka so mama samo da si odat na kafe[sm=smiley36.gif].




mamicki -> RE: Седиште за автомобил (8.4.2012 16:42:30)

Go stavam K vo sediste od 7 polni meseci, imam staveno sediste od 9 do 36 kg, fiksno, i mn. ubavo go prifakja.




Luci -> RE: Седиште за автомобил (9.4.2012 14:01:55)

Подобро првото, убаво ти вика пенелопа




mamicki -> RE: Седиште за автомобил (9.4.2012 15:07:20)

Inaku sedisteto go dobiv kako podarok od sestra mi, ako go izbirav jas, sigurno kje izberev sediste so tri pozicii, no vazno e bebusot sto porano da pocnete da go vozite v sediste, polesno kje prifati deka mora da sedi vo nego koga e vo avtomobil.




sani 13 -> RE: Седиште за автомобил (17.5.2012 23:18:16)

mamicki i nie dojde red da mu kazeme cao na transporterot iako ima Zoki uste 8.5 kg veke mu e malecko i tesno vo transporterot! e sega....kakvo sediste?? sakam maxi-cosi i toa tobi sedisteto, ama 15 iljadarki mnogu mi e "soleno" e sega vidov edno na bertoni sto e nekoja sredna klasa od 9-25 kg so nasloni i vaka mnogu ubavo mi se vide i ne e skapo 6 i nesto e! imal li nekoj iskustvo so bertoni???




Natuska85 -> RE: Седиште за автомобил (17.5.2012 23:22:12)

Ние купивме вакво на чиполино и сум презадоволна.4800 од мегасторе

[img]http://www.megastore.com.mk/Images/GolemiProizvodi/Verso_2011.gif[/img]




Andriance -> RE: Седиште за автомобил (18.5.2012 0:28:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sani 13

mamicki i nie dojde red da mu kazeme cao na transporterot iako ima Zoki uste 8.5 kg veke mu e malecko i tesno vo transporterot! e sega....kakvo sediste?? sakam maxi-cosi i toa tobi sedisteto, ama 15 iljadarki mnogu mi e "soleno" e sega vidov edno na bertoni sto e nekoja sredna klasa od 9-25 kg so nasloni i vaka mnogu ubavo mi se vide i ne e skapo 6 i nesto e! imal li nekoj iskustvo so bertoni???


Nie za krstevkata odkumashini dobivme za podarok sedishte...bas e na bertoni i e od 9-18 kila mislam ..nie vekje sedime iako imame 8,5kg [sm=smiley36.gif] mene epten mi fakja oko, go probavme i na pat...go ima vo anzi i cenite se mnogu pristapni

eve go
[img]http://www4.slikomat.com/11/0518/peg-579646.jpg[/img]




Beatris -> RE: Седиште за автомобил (25.5.2012 15:57:20)

Женски, каде ви е поставено седиштето? Мене ми е позади совозачко седиште, така некако ми е најпрактично кога се возам сама со А. Сега читам по нет дека најбезбедно е 1. седиштето да се монтира на средина на автомобилот, 2. позади возачот, 3. позади совозачот.

Е сега ова дека е најбезбедно во средина ми има логика, подалеку е од двете страници на автомобилот, ама па непрактично за вадење ставање на [sm=duda.gif]

Што мислите?




Calypso -> RE: Седиште за автомобил (25.5.2012 16:05:50)

И кај нас е позади совозачкото седиште, како најбезбедно место според мм... ама и ако си сам со бебето, прегледно ти е така.
Од сам почеток јас му велев на мм да го ставиме на средина, ама не можело така да се стави [sm=zmeden.gif]
ај, баш ќе правам вечер муабет со мм на оваа тема, да му кажам за новиниве[sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>