RE: Седиште за автомобил (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Детска опремаПорака


arh_diz -> RE: Седиште за автомобил (21.10.2010 10:28:08)

Uste vo bolnica koga dojde mm po mene dojde so sediste nemam namera da go drzam deteto da go macam nego a i samata sebe.Na sediste si spie duri jas nekogas vozam i nemam nikakov problem
gokito -> RE: Седиште за автомобил (24.1.2011 11:48:46)

Каде можам да најдам седиште за кола 0-18 со исофикс? што би ми препорачале.
macci -> RE: Седиште за автомобил (4.2.2011 12:20:09)

дали некој продава сочувано детско седиште над 9 месеци?

п.с.до модераторите,отворете посебна тема за купувам и продавам.
па во неа би можеле да се купуваат и продаваат работи кој на некој не му требаат а на некој му требаат....корисна тема е.
nadica -> RE: Седиште за автомобил (4.2.2011 12:41:58)

eве ТУКА имаме тема за огласување
marina82 -> RE: Седиште за автомобил (12.2.2011 9:41:38)

me interesira za sedista za vo avtomobil od grupara od 9 do 36 kg. dali nekoj od vas ja ima ovaa grupa . nekade citam deka se koristi od 9 meseci a nekade od 1 godina, ili pak koga deteto ke ja postigne taa tezina od 9 kg. Vase iskustvo.
arh_diz -> RE: Седиште за автомобил (12.2.2011 10:54:31)

Marina nie go kupivme toa sediste no seuste ne go stavam maliot , iako ima 9 kg .Bidejki sedisteto ne se navaluva nitu se menuva naklonot isklucivo e sedenje mislam deka e seuste rano na 6 meseci da sedi dolgo.Seuste go koristime transporterot
nadica -> RE: Седиште за автомобил (12.2.2011 11:02:03)

тие седишта се само за седење по мое од +9месеци па и година и јас имав прво такво кое почнав да го користам со полни 10 месеци
marina82 -> RE: Седиште за автомобил (12.2.2011 12:46:42)

a sega kakvo imas? i dali bese zadovolna od nego? dali go koristevte na podolgi patista
mami2 -> RE: Седиште за автомобил (12.2.2011 13:10:34)

Јас со двете деца имав ваква практика: до шест месеци транспортер, после шест-седум месеци седиште за автомобил од група 9-18кг, а на две и пол години земавме седиште до 36 кгр. Сега и двајцата ги употребуваат седиштата секој во соодветното за возраст и тежина. Ги возиме и на подолги патувања, одмор, викенд, без компромис за држење во раце.
Седиштето до 36 кгр не би го употребувала за дете под две години, поради тоа што е фиксно, нема навалена положба, а и анатомски е предвидено за поголеми деца, што е најбитно за безбедноста
nadica -> RE: Седиште за автомобил (12.2.2011 13:14:24)

сега имам за до 7год ама од пред некој месец, а пред тоа имав такво од +9месеци и бев презадоволна го користевме година ипол без разлика дали одиме на долга релација или до продавница надица седи во своето столче и сум среќна поради тоа

ако детето ти е +1,5години ти препорачувам да си купиш од најголемите за да поминиш поефтино [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
marina82 -> RE: Седиште за автомобил (12.2.2011 16:57:11)

a zasto na ovie pogolemite pisuva deka moze da se koristi od 9 kg. zarem toa ne e ispravno , za bebe na taa vozrast da kupis od toa sedisti. Pa ne mozeme da kupuvame sedista za kratko vreme . Ova od 9-36 kg. najdolgo bi traelo.
nadica -> RE: Седиште за автомобил (12.2.2011 17:03:31)

marina82 секако дека тоа седиште најдолго ќе ти трае и е најискористено само мн е важно детето да има веќе седено па и покрај се сигурно нема да го возиш подолго од 1 час без да го поместиш [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
bebe82 -> RE: Седиште за автомобил (26.2.2011 19:24:45)

Ние имаме транспортер, ама без оној делот како пластика што се мести во кола.

Е сега, сакам да прашам некој што бил во Грчка или во било која земја од ЕУ, дали морам да го имам и тој пластичниот дел или ќе не пуштат само со транспортерот?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]?

penelopa -> RE: Седиште за автомобил (26.2.2011 19:38:38)

Bebe82 ти мислиш на овој дел: [image]http://catharinevass.files.wordpress.com/2007/10/maxicosi-cabriofix-easyfix-isofix.jpg[/image]
Тоа се вика isofix base. Некои транспортери се купуваат зедно со нив, некои не.
Доколку го имаш го местиш во кола ( најчесто има и упатство) а  транспортерот само го вадиш и ставаш, на клик основа значи. А тие што немаат ваква база се врзуваат со каишите на автомобилот.
bebe82 -> RE: Седиште за автомобил (26.2.2011 22:03:58)

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Bebe82 ти мислиш на овој дел: [image]http://catharinevass.files.wordpress.com/2007/10/maxicosi-cabriofix-easyfix-isofix.jpg[/image]
Тоа се вика isofix base. Некои транспортери се купуваат зедно со нив, некои не.
Доколку го имаш го местиш во кола ( најчесто има и упатство) а  транспортерот само го вадиш и ставаш, на клик основа значи. А тие што немаат ваква база се врзуваат со каишите на автомобилот.Да да на тој дел мислам. Бидејќи знам дека насекаде според закон мораш да имаш седиште за детето (нели освен кај нас), ме интересираше дали би ме вратиле од Грчка ако го немам тој дел???
Дали ќе имам проблем доколку ми е транспортерот врзан само со каиши??
penelopa -> RE: Седиште за автомобил (27.2.2011 9:36:41)

Мислам дека нема да ти прават проблем. Пак викам некои транспортери се со некои без изофикс база, зависи од моделот. 
Snowhite RR -> RE: Седиште за автомобил (27.2.2011 11:20:44)

Јас на оваа тема сум ептен за никаде, другарка ми стално ја карав оти го возеше детето на предно седиште, а сега и јас како нејзе, немам седиште за во кола, а го возам напред на седиштето врзан со каиши, додуша ептен на кратки релации го возам до кај баба му која е на 2 мин, ама сепак ич не сакам така, ама немам друг избор
bebe82 -> RE: Седиште за автомобил (19.3.2011 18:50:21)

Најдов многу убаво седиште од Чико за 9000 денари, на попуст.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Е сега не знам дали да го земам или да го чекам бебе-саемот.

Според вашето искуство дали таму можам да најдам поефтино а сепак квалитетно. Или дали истото тоа седиште кое сега е на попуст, може таму да биде на поголем попуст?

Фала !!!!!!!![image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
podarok -> RE: Седиште за автомобил (20.3.2011 9:02:26)

Мамички да знаете дека за детско седиште на сувозачки место е 800 евра казна. Јас незнаев вчера тоа добронамерно ми го кажа еден полицаиц, инаку ми беше подобро да е до мене да го гледам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]. Но мислам дека се во право не е доволно што внимавам јас, недај боже се може да се случи уште денес седиштето оди позади.
bebe82 -> RE: Седиште за автомобил (28.3.2011 20:18:30)

Добро луше, да ви кажам барав седиште за во кола, ама никаде не можам да најдам со ИСОФИКС база.
Сите се врзуваат со каиши!

Дали некој може да ми каже од каде да најдам со ИСОФИКС база?!?!?![image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Felly RR -> RE: Седиште за автомобил (29.3.2011 10:47:08)

Ние не купивме седиште, мм е секогаш дома, па никогаш не морам сама јас да ја носам некаде, се заедно одиме  [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] - тој вози, ние си седиме на задно седиште.
Queendetta -> RE: Седиште за автомобил (21.5.2011 12:45:36)

Zdravo! Da imate dobro sedishte za vo kola e mnogu vagno, posto ke go spasi givotot na dete.  Ne site sedishta, pogotovo poevtini mogat da izdrgat soobrakajka, posto se od nekvalitetni materiali i ne se ispituvaat na krush testovi, vo najdobra varianta ke se iskrshat pri sudir ili ke odletaat vo strana i togash ke nastrada i deteto. Eve tuka vi prakjam link za da vidite krush test vo germanija na bebeshki sedishta, za gal mnogumina od niv se uste nema vo Makedonija, no moge da se najdat vo Grcka ili Bugarija.

http://blog.meinauto.de/wp-content/uploads/2010/05/ADAC-Test-Kindersitze-Testsieger-2010.jpg

isto taka preporaceni:
BeSafe Izi Combi X2
Maxi Cosi Tobi
Romer Eclipse
Cybex Solution X-fix
Kiddy Discovery

a ovie sedishta ne gi preporacuvaat, oti ne s siguri:
Storchenmühle Twin One
Chicco Key 1
Recaro Polaric
Concord Transformer
Storchenmühle My Seat CL


Eve i crushtestovi na youtube

MNOGU OPASNO DETETO DA SE VOZI VO RACE, PRI SUDIR NI VIE NE MOGETE DA KONTROLIRATE VO KOJ PRAVEC KE LETNETE(ako ne ste vrzani), takada ednostavno ke go zgmecite deteto so svojata tegina.
eve i video (brzina na avtomobilot vo vakvi testovi obichno nekade 60-70 km/saat , da zamislime samo chto ke se sluchi ako nie vozime so pogolema brzina):
http://www.youtube.com/watch?v=xU2jrQ4uunU&feature=share
http://www.youtube.com/watch?v=g1IHCxYhV-c&feature=share
http://www.youtube.com/watch?v=ZmWrPVlFHG4&feature=share
http://www.youtube.com/watch?v=e6Qhmdk4VNs&feature=share

licno ja nema da shtedam na bezopasnost na moeto dete, nikogash ne znaesh chto ke se sluci ... ima tolku vozachi, chto ne znaat da vozat i ne pochituvaat zakoni, taka da ako se vozime so koli mora i da se obezbedime.

Queendetta -> RE: Седиште за автомобил (21.5.2011 12:48:28)

Dali znaete podobro snabdeni prodavnici za detski sedista vo Skopje?
menki -> RE: Седиште за автомобил (3.6.2011 12:44:17)

Керка ми има три недели и ние и купивме транспортер и седиште за во кола на бертони и задовлни сме штом ја ставиме во него толку и е убаво и веднаш заспива
dostickage -> RE: Седиште за автомобил (15.6.2011 14:27:24)

nie imame sediste na Chicco - Proxima.Se koristi od 0+ a se do 18kg.Ima cetiri pozicii na postavuvanje od legnato za koga e mnogu malecko i koga spie pa se do skros sednato.Ima i vloska mekana anatomska za do 9kg.Se postavuva da gleda i nanapred i nanazad do 9kg.Prerzadovolni sme.
Inace najvazno e sedisteto da bide bezbedno.Osven sto mora da e udobno i anatomsko obavezno sekogas treba da se zema vo predvid bezbednosta.
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>