RE: Седиште за автомобил (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Детска опрема



Порака


Natuska85 -> RE: Седиште за автомобил (1.1.2013 0:46:55)

До 18 кг е,со две нивоа.Би требалоо да го користиме негде до 2,5-3 години па после ќе купуваме од статичните за до 36 кг што се.




Ikana -> RE: Седиште за автомобил (1.1.2013 10:01:03)

Ние си земавме седиште од 9кг до 36кг, на Фишер Прајс, и да ви кажам право многу ни се погоди. Не морам ни да и го ставам делот за бебиња што е (како подметач). Со тоа што М има 11 кила, одлично ни се вклопи седиштето, а и по висината супер одговара.




Ring -> RE: Седиште за автомобил (1.1.2013 22:18:10)

Ikana , a od kade go kupivte toa sediste na Fisher Price ?
Iskreno jas do sega ne sum sretnala od taa marka [sm=smiley13.gif]....koja cena e ?




Ikana -> RE: Седиште за автомобил (2.1.2013 9:51:26)

Ние го земавме од наша Маки од РР, можеш на интернет да го најдеш инаку ние го земавме по различна цена (нормално[sm=smiley36.gif]) , но мислам дека до 100 евра некаде се движи цената, најмногу.




ivemace -> RE: Седиште за автомобил (5.1.2013 20:51:34)

http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/299183_2366317594603_2571881_n.jpg
nie go imame ova, ima i poseben del sto se montira za deca do 5god. i mn sme zadovolni




Andriance -> RE: Седиште за автомобил (6.1.2013 3:11:43)


ИЗВОРНА ПОРАКА: ivemace

http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/299183_2366317594603_2571881_n.jpg
nie go imame ova, ima i poseben del sto se montira za deca do 5god. i mn sme zadovolni


[img]http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/299183_2366317594603_2571881_n.jpg[/img]




meU87 -> RE: Седиште за автомобил (6.1.2013 8:33:02)

Ние земавме на Nania од Jumbo , 3000ден е и навистѕина ни е погодено.
[img]http://brain.pan.e-merchant.com/4/4/13341144/l_13341144.jpg[/img]




cleo -> RE: Седиште за автомобил (13.3.2013 0:52:32)

Mamicki imam edna dilema na ovv tema i bi sakala da slusnam vase mislenje. Od kumovite dobivme na podarok sediste na Chicco model Eletta, od 0-18 (za zal ne znam kako se postavuva slika za da vi go pokazam). E sega, malata napravi 7ipol meseci i go montiravme, ja sednavme, no nekako mnogu bre dlaboko, detevo celo skifleno vo nego, so nodzinjata nagore...voopsto ne mi se dopagja koga ja gledam koga sedi., imam vpecatok deka e strasno neudobno [sm=smiley13.gif]. Dali mozebi deka e od 0 pa e tolku vdlabnato? Vase mislenje..sovet?




bucko mal -> RE: Седиште за автомобил (13.3.2013 3:55:26)

Da deka e od 0 zatoa e taka vdlabnato,i naseto e takvo i bebusov od bebe e vo nego samo ne ni preporacuvaa mnogu vreme da pominuva vo nego,samo da go preneses do negde na kratko,mada nie go vozevme podolgo za na odmor.E sega naseto e do 10kg i na 20 ke go smenime so normalno sediste sto e za pogolemi deca kako ova sto e pogore na slikava bidejki ke pravime 6meseci i ke moze da sedime.
Jas mislam deka mozes da go koristis zasto da ne[sm=zmeden.gif]ovde bebe od bolnica direkno vo takva kapsula odi, strogo e zabraneto bebe da se drzi vo raka [sm=smiley1.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Mamicki imam edna dilema na ovv tema i bi sakala da slusnam vase mislenje. Od kumovite dobivme na podarok sediste na Chicco model Eletta, od 0-18 (za zal ne znam kako se postavuva slika za da vi go pokazam). E sega, malata napravi 7ipol meseci i go montiravme, ja sednavme, no nekako mnogu bre dlaboko, detevo celo skifleno vo nego, so nodzinjata nagore...voopsto ne mi se dopagja koga ja gledam koga sedi., imam vpecatok deka e strasno neudobno [sm=smiley13.gif]. Dali mozebi deka e od 0 pa e tolku vdlabnato? Vase mislenje..sovet?





bucko mal -> RE: Седиште за автомобил (13.3.2013 4:01:57)

cleo nasiot e slicen na ovoj vaka nesto izgleda pozzzzz
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Епа транспортерот уствари може да се става на исо фикс кој се купува одделно .некои седишта еве како на луци имаат исо фикс а на некои се купуваат плус така да ако имаш транспортер за бебето најди само исофикс па транспортерот ке го прицврстиш на него.
[img]http://www4.slikomat.com/11/1129/mku-trans.jpg[/img]

еве на сликата имаш како изгледа тоа после кога ќе порасне можете само седиште да земете без тоа исофикс





Ring -> RE: Седиште за автомобил (10.6.2013 14:38:45)

Kade vo Skopje moze da se najde sediste za kola Chipolino osven vo Loco Croco vo Kisela Voda ?




meU87 -> RE: Седиште за автомобил (10.6.2013 16:16:13)

Koga se vrti sedishteto nanapred??? Od kolku mesci???
Nie imame 8 polni so nekoj den, a seuste e nanazad svrteno.




Slagjana -> RE: Седиште за автомобил (10.6.2013 17:49:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Koga se vrti sedishteto nanapred??? Od kolku mesci???
Nie imame 8 polni so nekoj den, a seuste e nanazad svrteno.

Мислам дека од 1 година треба да се заврти нанапред. Инаку ние го завртивме на 10 месеци.




meU87 -> RE: Седиште за автомобил (10.6.2013 18:58:22)

Значи за месец време можам да го свртам на напред.
Искрено страв ми е малку , ради нагло кочење едно друго да не направиме беља, ама пак не и ги собира ноџињата веќе [sm=zmeden.gif]




Bethany -> RE: Седиште за автомобил (10.6.2013 19:01:12)


ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Koga se vrti sedishteto nanapred??? Od kolku mesci???
Nie imame 8 polni so nekoj den, a seuste e nanazad svrteno.


Мислам над 9 кг. се врти седиште напред. Всушност така и пишува на нашето седиште.




meU87 -> RE: Седиште за автомобил (10.6.2013 19:05:27)

ufff znaci spremni sme za vrtenje, ako e po kilazata [sm=smiley1.gif]




Jana9 -> RE: Седиште за автомобил (13.6.2013 10:35:42)

Sediste da nie malata od 6 meseci ja stavavme neli se prilagoduva sprema vozrasta i eve do den denesen nie nikade ne se vozime bes sedisteto.Odlicna rabota nema da pogresite ako kupite bidejki racionalno ke si go iskoristite...




anaana -> RE: Седиште за автомобил (27.8.2013 22:25:51)

sakame da kupime sediste za avtomobil. imame edno ama toa e za od 15kg, pa nema polozbi na naslonot i e komplicirano koga saka da spie.
ajde vasi predlozi.
me interesira iskustva so sedistata na NANIA, BERTONI ili CHIPOLINO

ako znaete i nekoj prodavnici so popusti na sedista slobodno kazete




Snowhite RR -> RE: Седиште за автомобил (29.8.2013 1:50:49)


ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

sakame da kupime sediste za avtomobil. imame edno ama toa e za od 15kg, pa nema polozbi na naslonot i e komplicirano koga saka da spie.
ajde vasi predlozi.
me interesira iskustva so sedistata na NANIA, BERTONI ili CHIPOLINO

ako znaete i nekoj prodavnici so popusti na sedista slobodno kazete


И мене ме интересира, зашто и ние треба да купуваме, ама ние имаме уште еден проблем, нема каиши на колата на задното седиште, па треба да местиме. Дали некој има местено и да ми каже како ги наместиле, дали сами или некој мајстор ви ги намести и какви каиши местевте?




Ring -> RE: Седиште за автомобил (29.8.2013 9:04:21)

Nie kupivme na Bertoni pred 4-5 meseci za 4000 denari od City Mall. Sedisteto e do 18 kg so dva naslona i mnogu ni se pogodi. Meko e i ima dopolnitelni pernicinja okolu glavceto i nozinjata sto mozat da se isvadat za da e posiroko koga ke porasne.
Gledav i na Nania ...zabeleska na mm deka se mnogu tesni kaj glavceto i e ogranicen vidikot, deteto ke treba non stop da se tegne prema napred za da moze da gleda niz prozor (ako ubavo objasniv ).
Gledav i na Chipollino i ubavi se , ama moja zabeleska bese sto kaj sto se sedi ne e mnogu meko, nad plastikata ima samo eden sloj na materijal, na sunger i se se osekaat i mali dupcinja vo prastikata, se custvuvaat na dopir , i mislev deka koga ke sedi podolgo vreme ke ja pritiskaat na gazeto (nema dovolno sunger za da e meko )
Vo Prodavnicata od kaj sto go kupivme vo City mall (Baby blue mislam se vikase) ni dadoa 5 % popust , a ako e nad 5000 denari davale 10 %. ama toa treba da si prasas oti oni sami ne spomnuvaat , tuku mm koga trebase da plati im vika "a popust ne davate ?" i oni pa ajde moze 5 %. Ne e mnogu ama zosto da ne se iskoristi
Taka da jas preporacuvam Bertoni...mislam deka bese tip na sediste Lorelli , ama za ova ne sum bas sigurna.




sandriana RR -> RE: Седиште за автомобил (29.8.2013 12:23:56)

И ние имаме на Бертони, веќе една година, и во принцип задоволна сум. Тогаш чинеше околу 3500 денари. Ние најчесто се движиме низ градов, на куси релации, па не ми беше важно многу за позициите за наслонување, иако ова има 2 позиции, ама навалената никогаш не ја употребив досега.
Кога одевме месецов до Стење, на подолг пат (околу 200 км), седиштето го извадив, и тргнавме рано, дур Т спиеше, и ја ставив да спие на задно седиште, а јас до нејзе. Не знам дали правилно постапив, ама друг начин немав, зошто нема шанси да спие во седиштето.

А, ако нема каши на задно седиште, не знам дали истата функција ја има изофиксот? Кој има искуство со вакви седишта со изофикс, може да сподели.




anaana -> RE: Седиште за автомобил (1.9.2013 20:25:55)

denes gledav edno sediste vo bebeconfort, na baby relax, taka se vika markata. ne znam sto marka e, sedisteto se vika baladin.
ima dve godinin garancija i uste denes so 20% popust e nekoj 5500 den.
ama jas ne znam sto marka e ova?? taa vika ne e kinesko, i sto e za pravo sedistevo e super. posebno delot za pozicii.
pa se mislam. isto go gledav na bertoni bumper, dosta dobro mi izgleda
ajde ako nekoj ima nesto iskustvo so ovaa marka - baby relax neka kaze
[img]http://www.bebeconfort.mk/img/p/320-1556-thickbox.jpg[/img]




Slagjana -> RE: Седиште за автомобил (2.9.2013 8:29:58)

Ние имаме седиште на Бертони 0-18кг и сеуште го користиме. Многу сме задоволни од него. Е сега почнавме да размислуваме за ново заради моменталната килажа (17kg). За некој месец ќе треба да купиме од 18-36kg. Гледав на Maxi Cosi со можност за навалување на наслонот за да спие на подолги патувања. Инаку тие со една позиција не ми изгледаат практични. Ќе се здрви детето ако спие така исправено.




anaana -> RE: Седиште за автомобил (3.9.2013 11:13:57)

dali nekoj kupuval sediste za avtomobil od jumbo ama grcija? i dali se isplaka da se odi do tamu?
kakvi se cenite, modeli na sedista i sl???
bidejki jas ne mozam da najdam nekoj katalog pa da se vodam od nego




princessa -> RE: Седиште за автомобил (7.6.2014 21:58:11)

Незнам дали е в склоп на темата но ме интересира дали е задолжително да се има детско седиште за да се помине граница? Јас доаѓам со авион за мкд и ајде имам втор транспортер таму но немам дупликат седиште за ќерка ми која е над 3 години. Кој патувал во последно време па да ми каже, па да реагирам на време. За враќање не ми е проблем зашто мм ќе дојде со кола па имаме.




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>