RE: Вештачко оплодување VIII дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (16.3.2016 13:00:18)

Nina kaj koj doktor si ? Ke si bide se vo red zosto da se pojavi krvarenje, zosto taka ti rekol ? Inaku toa se dve bebenca kolku ubavo, se dvizis li sega najnormalno ili preporacuvaat da se vnimava do srceva akcija ?




MademoiselleNina -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (16.3.2016 19:15:49)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Бев на ехо и имаше 2 точки. :).2 сакуси. Рече дека се мали и дека е се уште ризично. Да одам за 3 недели пак. Ако се појави крварење одма да се јавам. Друго ништо не кажа.
Се надевам се да биде во ред.

MM ме поправи, пошто јас ко замајана бев, што од возбуда што ги видов двете точки, што од тоа дека рече дека се многу мали. Докторот рекол да немаме односи бидејќи може да се појави крварење. А јас сум разбрала сосема нешто друго [sm=smiley1.gif]
кај ми беше паметот? Извинете за неточната информација но еве се поправам. За 3 недели сум на контрола, терапијата останува иста.




Pinky30 -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (17.3.2016 0:14:57)

Ninaaaa jeeee bliznacinjaaa ajde samo so lesno so Gospod napred i se ke si bide kako sto treba..Miruvaj si,relaksiraj si se i uzivaj vo bremenosta [sm=bravo.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (17.3.2016 9:13:05)

Nina, честитки за бебушите и се најубаво. Со лесно и на сите кои сте во постапка.

Јас сеуште одмарам и ќе продолжам уште некој период да не бидам активна, се надевам ме разбирате, навистина ми треба уште време.....




pepapa -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (17.3.2016 9:28:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Nina, честитки за бебушите и се најубаво. Со лесно и на сите кои сте во постапка.

Јас сеуште одмарам и ќе продолжам уште некој период да не бидам активна, се надевам ме разбирате, навистина ми треба уште време.....

Odmori se i te cekame brzo da se vratis bideki navistina nedostasuvaat tvoite soveti... Pozz




jana81 -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (17.3.2016 11:14:56)

Itno! Dali znaete kolku kosta AMH i IGF1 ( ova izgleda e nesto vo vrska so insulin, barem taka razbrav) vo Hemolab?




kapina -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (17.3.2016 11:21:44)

Amh e nekade okolu 4,5iljadi den a ogtt neznam ama amh e tolku otprilika




jana81 -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (17.3.2016 12:54:45)

Fala kapina. Zavrsiv rabota.




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (17.3.2016 13:00:11)

[sm=9nebesa.gif][sm=9nebesa.gif]Nina, прекрасни вести, ти посакувам две силни бебиња, и да ги споделуваме заедно близначките згоди и незгоди [sm=bravo.gif]

Пепапа, што вика Трајковски? И на мм му најдоа бактерија, заборавив која, и му дадоа доза антибиотици, додуша секому ги даваат пред процедурата. Мислам дека нема да биде проблем!

Druze, такви се овие две недели, малце напнати, ама поминуваат [sm=smiley1.gif] Дали мируваш или се движиш, што одлучи? Гледај да се опкружиш со позитивна енергија, читај убави работи, гледај комедии, смеењето помага при имплантација, избегнувај контакти со многу луѓе заради инфекции и гали го мешко, па здравје, за некое време да се израдуваме со висока бета! Инаку, каде го правеше ивф-то, кај кој доктор? Со среќа! [sm=smiley1.gif]



*******2016*******
[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]

00.03- Pinky30 -трансфер со смрзнати ембриони (Петановски, Ремедика)
00.03-Sandra36-почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
00.03-Среќичка-пoчетoк сo терaпијa (Лазаревски, Систинa)
00.03 -pepapa--пoчетoк сo терaпијa (Трајковски, Њуборн)


=========================
[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]

23.03 - druze - тест

=========================




2016 година

kiki83 [sm=9nebesa.gif] весник [sm=9nebesa.gif]MademoiselleNina [sm=9nebesa.gif]




MademoiselleNina -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (17.3.2016 13:06:49)

LovableMe од срце ти посакувам радоста што побрзо да дојде и кај тебе.
И навистина фалиш на форумов, одмори, земи си време за себе колку што ти треба, тука сме да си бидеме подршка и во убаво и во не убаво. [sm=smiley31.gif]
Борбата продолжува




pepapa -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (17.3.2016 14:19:17)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

[sm=9nebesa.gif][sm=9nebesa.gif]Nina, прекрасни вести, ти посакувам две силни бебиња, и да ги споделуваме заедно близначките згоди и незгоди [sm=bravo.gif]

Пепапа, што вика Трајковски? И на мм му најдоа бактерија, заборавив која, и му дадоа доза антибиотици, додуша секому ги даваат пред процедурата. Мислам дека нема да биде проблем!

Druze, такви се овие две недели, малце напнати, ама поминуваат [sm=smiley1.gif] Дали мируваш или се движиш, што одлучи? Гледај да се опкружиш со позитивна енергија, читај убави работи, гледај комедии, смеењето помага при имплантација, избегнувај контакти со многу луѓе заради инфекции и гали го мешко, па здравје, за некое време да се израдуваме со висока бета! Инаку, каде го правеше ивф-то, кај кој доктор? Со среќа! [sm=smiley1.gif]



*******2016*******
[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]

00.03- Pinky30 -трансфер со смрзнати ембриони (Петановски, Ремедика)
00.03-Sandra36-почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
00.03-Среќичка-пoчетoк сo терaпијa (Лазаревски, Систинa)
00.03 -pepapa--пoчетoк сo терaпијa (Трајковски, Њуборн)


=========================
[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]

23.03 - druze - тест

=========================




2016 година

kiki83 [sm=9nebesa.gif] весник [sm=9nebesa.gif]MademoiselleNina [sm=9nebesa.gif]


Utre odime da se vidime so Birol, Tanja i Trajkovski, minatiot pat ni rekoa nema da moze so bakterija ama mm togas ja imase 1.000000 kolicestvo a sega e samo 10.000 a i sekako ima vreme do pukcija da iscisti, ama sepak ke vidime sto ke ni kazat




Pinky30 -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (17.3.2016 14:32:18)

Loveable me te razbiram potpolno mora da prodolzime so ovoj tezok pat za da stasame do celta...Odmori si se kolku sto ti treba...FALIS PREMNOGU da znaes...ajde i na nas eden den ke ni dojde krajot na makata ke vidis...NA MAKATA SE POZNAVAAT JUNACITE.Te gushkam i se citkame [sm=smiley31.gif]




Среќичка -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (17.3.2016 15:57:42)

Фостимониве се појаки од Пурегоните изгледа. Пурегоните се по 50 ИЕ, а фостимониве по 75.
Значи на појака терапија сум сега и осеќам тежина во долниот дел од стомакот. Психички, добро се држам [sm=smiley36.gif] - се чувствувам посреќна од вообичаено, а олекував да сум напната.




MademoiselleNina -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (17.3.2016 22:44:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Среќичка

Фостимониве се појаки од Пурегоните изгледа. Пурегоните се по 50 ИЕ, а фостимониве по 75.
Значи на појака терапија сум сега и осеќам тежина во долниот дел од стомакот. Психички, добро се држам [sm=smiley36.gif] - се чувствувам посреќна од вообичаено, а олекував да сум напната.


Ајде со лесно боцкањата, јас баш читав за разлики меѓу пурегон и фостимон, не се работи за дозата, тие се различни лекови различно дејствуваат. Битно кај тебе да дејствува како што треба и да имаш многу здрави јајце клетки. Кој ден од терапија ти е ?




MademoiselleNina -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (17.3.2016 22:49:10)

Pepapa утре убаво да пминете на средбата, па пиши ни го впечатокот. Бирол остава впечаток дека знае што прави и знае пто зборува.




Среќичка -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (18.3.2016 6:48:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina


ИЗВОРНА ПОРАКА: Среќичка

Фостимониве се појаки од Пурегоните изгледа. Пурегоните се по 50 ИЕ, а фостимониве по 75.
Значи на појака терапија сум сега и осеќам тежина во долниот дел од стомакот. Психички, добро се држам [sm=smiley36.gif] - се чувствувам посреќна од вообичаено, а олекував да сум напната.


Ајде со лесно боцкањата, јас баш читав за разлики меѓу пурегон и фостимон, не се работи за дозата, тие се различни лекови различно дејствуваат. Битно кај тебе да дејствува како што треба и да имаш многу здрави јајце клетки. Кој ден од терапија ти е ?



Различен лек ама и двата се ФСХ. ИЕ ја кажуваат концентрацијата и јачината, не зборувам за мл тоа е веќе сосема друго. Баш ќе го прашам докторот.
6 дена стимулација - денес пак мерење е2 и ехо - второ по ред. Многу одење ми се гледа.




MademoiselleNina -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (18.3.2016 10:43:13)

Среќичка, ајде денес до убави бројки да се вратиш. Не е многу, таман се мерњата. И ако прашаш за пурегон и фостимон, сподели. И мене ме интересира, бидејќи до скоро бев убедена дека пурегон е подобар од фостимон. Но ете јас со фостимон произведов 15 јк[sm=smiley1.gif]




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (18.3.2016 11:05:10)

Девојки, сите се ФСХ, и разликите се нијанси. Сепак, некои подобро реагираат на Фостимон, некои на Пурегон, а едно време се користел и Менопур. Не е ни битно, битно е се да е ок на ехо, естрадиолот да се движи како што треба и на пункција да има доволно, не премногу ЈК. Јас бев со Фостимон и имав 10 ЈК, од кои се оплодија 6, со 3 квалитетни ембриони. 2 вративме назад и си ги земавме дома после 9 месеци, ене ги спијат во спална [sm=smiley36.gif]
Само оптимистично, верба во докторот и во себе, во своето тело и во она нешто плус, за некои Божја инстанца, за некои среќа или случајност, и ќе биде.

Пепапа, те чекаме со инфо од разговорот, се надевам дека ќе се договорите и наскоро ќе почнете!




Среќичка -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (18.3.2016 11:51:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Среќичка, ајде денес до убави бројки да се вратиш. Не е многу, таман се мерњата. И ако прашаш за пурегон и фостимон, сподели. И мене ме интересира, бидејќи до скоро бев убедена дека пурегон е подобар од фостимон. Но ете јас со фостимон произведов 15 јк[sm=smiley1.gif]



Појак бил. 2 фостимона како 3 пурегона некако ќе му дојде (грубо). Ништо не прашав денес само Е2>1000 тоа значи пункција др. недела. Кога се споредувам со вас, паника ме фаќа. Јас имам примено само 12 дози т.е. вкупно ќе бидат 16. Уф!

Со господ напред - убаво се чувствувам и знам дека ќе има [sm=duda.gif][sm=duda.gif]




MademoiselleNina -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (18.3.2016 12:16:58)

Среќичка, мене ми изгледа добро. Не е битно колку дена ќе примаш терапија, само да бидат квалитетни јк. Не му ја мисли многу, уживај. [sm=smiley1.gif]




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (18.3.2016 13:22:23)

Среќичка, супер! Нека расте естрадиолот и нека има што поубави јајце клетки, не е до квантитетот, туку до квалитетот [sm=smiley1.gif] Како продолжуваш, со иста доза пурегони? Кога е следно мерење естрадиол?
Само храбро и позитивно, се ќе биде ок и наскоро ќе се префрлиме и на поубави теми за разговор [sm=smiley1.gif]




Среќичка -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (18.3.2016 14:56:25)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Среќичка, супер! Нека расте естрадиолот и нека има што поубави јајце клетки, не е до квантитетот, туку до квалитетот [sm=smiley1.gif] Како продолжуваш, со иста доза пурегони? Кога е следно мерење естрадиол?
Само храбро и позитивно, се ќе биде ок и наскоро ќе се префрлиме и на поубави теми за разговор [sm=smiley1.gif]


Нема следно мерење - пункција е следно [sm=smiley1.gif]




MademoiselleNina -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (18.3.2016 15:17:13)

Среќичка, за кога ти закажаа пункција? И колку фоликули имаше сега? Дали ти мереа ендометриум?
И јас имама само 2 пати мерење на Е2 и фоликули, па пункција.

Pepapa- како помина на разговорот?




pepapa -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (18.3.2016 16:24:16)

Eve me, se pomina super, od denes pocnav so Superfakt 0.5 do prv den od ciklus, stom ke dobijam da se javam i od treti den od ciklus pocnuvam so stimulacii, Birol go vide ehoto sto go pravev kaj maticnata i rece deka se e ok, na vtori den ke me vidi za septum iako rece deka nema barem od ehoto sto go vide, za mm rece da pie antibiotik i koga ke fo zavrsi da pravi kontrola i ako pak ima bakterija da se javi kaj niv, mi spomna za zamrznuvanje embrioni ako sakame 45.000 den za pet godini




gina -> RE: Вештачко оплодување VIII дел (18.3.2016 19:20:27)

pepapa srekno so terapijata[sm=bravo.gif] i naskoro da se izraduvas ni pravea vo Plodnost a cajot sami go pravevem sobiravme siski od visna


Nina cestitki za bremenosta i za tvoite silni bliznacinja junacinja so lesno[sm=bravo.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>