Естетска хирургија (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Убавина и мода



Порака


arh_diz -> Естетска хирургија (30.10.2009 14:01:52)

Zafatite od plasticnata rekonstruktivna i estetska hirurgija se vo podem vo svetot i kaj nas, i osven korekciite na teloto i kozata, na liceto i genitalnite organi, se pocesto lugeto vo posledno vreme pravat operacii za promena na polot.Vo Makedonija, kade ima 30-tina plasticni hirurzi se primenuvaat sovremenite metodi, no se razlikuvame vo tehnickata opremenost na klinikata za plasticna hirurgija. Godisno se pravat dve iljadi hirurski intervencii, od koi 400 se estetski, vo sto prednicat zenite pacienti, no raste brojot na mazite nad 40 godini koi gi peglaat borite na liceto. 'Najcesto kaj nas lugeto pravat rinoplastika, korekcija na nos , bleferoplastika,fejs lifting,zgolemuvanje na usni i na gradi i korekcija na stomak so vadenje na masnoto tkivo',
Dali ste za estetska hirurgija




mother 29 -> RE: Естетска хирургија (30.10.2009 14:04:23)

јас да.и во најскоро време ке ги средам градите[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Сани -> RE: Естетска хирургија (30.10.2009 14:08:35)

доколку си со верување дека подобро ќе се чувствуваш по операционен зафат, зосто да не!!!
јас сега за сега не би одела но подоцна ако осетам потреба зошто да не.




vezilka RR -> RE: Естетска хирургија (30.10.2009 14:14:16)

па сега јас имам подвоено мислење за оваа тема..од една страна ако тоа навистина некому му помогне поубаво да се чувствува, тогаш си викам зошто да не..ама кога ќе ми текне дека целата таа машинерија е смислена за тоа како да им земат повеќе пари на луѓето, и сите они реклами и шоу-програми како „Под нож“ и слични, кога ни кажуваат како ќе сме биле поубави и посамоуверени, животот ќе ни се сменел од корен и слични глупости, со што фактички ни кажуваат дека сме грди и никакви..е тогаш се нервирам..




Bogdancanka -> RE: Естетска хирургија (30.10.2009 17:17:36)

јас сум за естетска хирургија би сакала барем малку да си ги средам лузните кои ги имам од собракајката[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]али засега повеке сум да си го решиме проблемот за дечиња зашто многу пари трошиме по доктори и терапии нема ред за мене немам проблем баш али сепак би сакала да се средам зашто да не.




lidijas -> RE: Естетска хирургија (30.10.2009 17:20:36)

Ako nekoj bi se custvuval poubavo ako napravi plasticna operacija zosto da ne. Jas licno ne sum razmisluvala za nekakov zafat no kojznae vo idnina se e mozno.




profesorica -> RE: Естетска хирургија (16.12.2009 10:05:57)

Се повеќе популарната естетската хирургија не се користи само за подмладување туку и за остварување на идеалот за што поубав изглед. Со неа се поправа она што природата го нагрдила. Пластичната хирургија ќе направи да изгледате поубаво, да се чувствувате подобро но и ќе го подобри квалитетот на вашиот живот. Денеска се смета дека лицата со убав изглед секаде се прифатени. Недовербата во себе наметната од околината е најчестата причина поради која лицата се одлучуваат за естетски и корективни операции, беше речено на отварањето на 6-тиот Конгрес на Балканската асоцијација за пластична и реконструктивна хирургија во Охрид.




profesorica -> RE: Естетска хирургија (28.12.2009 14:01:23)

Естетската хирургија зема замав за било кој дел од телото. Во Македонија има компетентни тимови на стручњаци кои можат да одговорат на растечките потреби и предизвици кои ги следат светските достигнувања. Бројот на пластичните операции до година во година расте. Годишно кај нас се прават околу 2000 зафати. Во најголем број случаи се корегираат градите, носот, ушите, задникот, се врши задебелување на усните со колагенски инјекции, имплантација на протетски материјал, силиконски протези.


-Жените сакаат убави и големи гради. Балканската жена е жена со големи гради. Но она што како најголем проблем ни стои се табуата кои треба да се отстранат. Пациентки по операциите на рак на дојка треба да живеат со две гради а тоа е возможно со добро познатите реконструктивни техники кои се применуваат кај нас од 1998 година, вели директорот на Клиниката за пластична хирургија доктор Смиља Туџарова Ѓоргова.




profesorica -> RE: Естетска хирургија (28.12.2009 14:40:48)

ајде бре жени, да чујам коментари???

за?? против???

некоја со искуства???




Bogdancanka -> RE: Естетска хирургија (28.12.2009 20:41:43)

jas sum za ali jas imam praveno samo eden zafat i toa od zdrastveni pricini sakam pak ali kako sto rekov malku pogore prvo da sredime za decinja toa mi e pobitno od mojot izgled




Mila na mama -> RE: Естетска хирургија (5.3.2010 12:45:46)

Знае ли некој колку чинат силиконските импланти за гради? Знам дека пред 3-4 години беа 1250 евра има ли промени? Операцијата е 500 евра на клиника а за по приватните немам инфо баш ме интересира.




majka 79 -> RE: Естетска хирургија (5.3.2010 14:44:13)

jas sum za, itoa sa gradi.
no neznam dali nekogas vo zivotot ke soberam hrabrost da legnam pod noz.




BILE.F -> RE: Естетска хирургија (5.3.2010 14:55:14)

Јас немам ништо против естетската хирургија! Сега за сега немам потреба, ама натаму ако мислам дека трба да направам нешто, и ако тоа ме прави посреќна и попривлечна би направила!
Пр: гради, уста, нос, задник....




dr.gigov -> RE: Естетска хирургија (17.3.2010 10:19:39)

Zdravo na site vo ovoj Forum!!
Za cenata mojam da ti kazam vaka: Sepak zavisi dosta ot vidot na implantot  kakva marka e ili na koja firma  i kakva forma , zatoa ima i malku variacija ot cenata, e malku vlijanie i na hirurga:)
Za implantite na PIP  krgla forma najcesto koristena za estetika ili Augmentacija  se samata operacija e normalna cena na privatno 3000 euro vkluveno se.
Mag-Gahn ili Alergan  cenata  e malku povisoka,
Ako se anatomicni silikonovite implanti  toa zavisi ot indikaciite  i kako rezultat sakas da postignes  3500euro.
Prijaten den




mother 29 -> RE: Естетска хирургија (17.3.2010 10:22:46)

добре ни дојде!

и уште нешто ако сакаш да ми одговориш.....
колку чини само подигање и затегнување на гради,значи без имплатанти ,само затегање и намалување на гради,евентуално!?
фала




dr.gigov -> RE: Естетска хирургија (17.3.2010 12:16:08)

Zdravo otnovo.
Ako stanuva zbor samo za Mastopexia ili povdigane na gradi bez namaluvanje na obemot na gradata CENATA  E 1800 EURO ,
dOKOLKU IMA POTREBA OSVEN OT POVDIGANJE   I  REDUKCIJA  ILI  NAMALUVANJE NA OBEMOT NA GRADATA CENATA E  2000-2200 EURO
zBORUVAME ZA PRIVATNA KLINIKA  ILI TAMU KAJ STO RABOTAM
sE NADEVAM DEKA SUM VI DAJ NEKOJA CENETA INFORMACIJA.  pOSTAVUVAITE PRASANJA?
cAOS DO UTRE




mother 29 -> RE: Естетска хирургија (17.3.2010 12:19:52)

да,да ...благодарам


а некои детални инфо да ни ддаеш за клиниката..претпоставувам бг е или?




dr.gigov -> RE: Естетска хирургија (17.3.2010 12:30:50)

dali ja dobi poslednata informacija




mother 29 -> RE: Естетска хирургија (17.3.2010 12:31:50)

да,да
благодарам




ananikol -> RE: Естетска хирургија (17.3.2010 18:37:37)

Boze zdravje,odavno velam koga ke go rodam vtoroto i ke prestanime so doenje ke gi podignam malku a goleminata ne bi ja namaluvala[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] od visok glava ne boli[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image].




Adrijana -> RE: Естетска хирургија (17.3.2010 22:06:25)

Mozebi malku bi ja zadebelila ustata, ama nema da go napravam toa. Bi go napravila ako stvarno ima potreba. Ako mozes da si dozvolis, i ako toa ti ja podigne samodovrbata i ti go podobri zivotot, togas nema pricina da ne si go priustis toa.




mother 29 -> RE: Естетска хирургија (18.3.2010 10:41:57)

ИЗВОРНА ПОРАКА: dr.gigov

IMA POTREBA OSVEN OT POVDIGANJE   I  REDUKCIJA  ILI  NAMALUVANJE NA OBEMOT NA GRADATA CENATA E  2000-2200 EURO
zBORUVAME ZA PRIVATNA KLINIKA  ILI TAMU KAJ STO RABOTAM


Дали во оваа цена спагаат и другите трошоци,лежење во болница и сл ИЛИ тоа е само цената на  операцијата ,додека сите останати услиги дополнително се наплатуваат?
и друго прашање...после колку време од ваква операција може да си одам дома?


однапред фала

п.с.ве најдов на web -от што ми го посочи,мегутоа малку потешко ми оди со бугаррскиот,па ако сакаш овде да ми одговориш!
поззз




dr.gigov -> RE: Естетска хирургија (18.3.2010 11:05:57)

Vo ovaa cena spaga se !!  Ot vleguvanje vo klinikate se dodeka ne vi gi izvadime koncite  , i kontrolnite pregledi  absolutno se.
Edinstveno vasata otgovornost e da si napravite sami pred da postapite isleduvanja i so niv da dojdete.
Se razbira nie ve ispisuvame i moze da si odite sledniot den posle operacijata,i da doagate samo na kontrola  i na 14 den koga ke gi izvadime koncite a nekogas moze i porano ste absolutno slobodna.




mother 29 -> RE: Естетска хирургија (18.3.2010 11:23:32)

благодарам.
се мисли на испитувања на крв,потврда за крвна група ?така?




dr.gigov -> RE: Естетска хирургија (18.3.2010 11:49:05)

Da tocno toa,  i ako e za gradi e ubavo i preporacuvam da se napravi MAMOGRAFIJA , toa ke bide   ot polza za vas i za mene mi dava poveke informacija  ako veke ke pravime ovaa operacija.




Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>