Други причини како проблем за забременување (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Sanosan24 -> Други причини како проблем за забременување (17.11.2013 13:50:07)

Здраво на сите..
проблеми со срцето уште од раѓање, оперирана сум пред неколку години, пијам лекови и воопшто немам циклус..претходно имав кога пиев хормонски таблети но со тек на време ми престана циклусот иако ги пиев редовно таблетите..

Ме интересира дали сето ова еден ден ќе биде проблем за да станам мајка, сум разговарала со мојта докторка за ова и ми има кажано дека тоа ќе биде тешко но дека за сигурна да бидам мора да се направи некое тестирање..

Дали некој знае каде се прават тие тестирања и која им е цената на истите..




Melanija RR -> RE: Други причини како проблем за забременување (17.11.2013 14:09:46)

Sanosan24 добре дојде на Рингераја [sm=smiley1.gif]

Лично не се секавам дека некој има спомнато за ваков проблем,но сигурно ќе напише некоја рингерајка совет.
Според твојата докторка како би било проблем,поради што?




Sanosan24 -> RE: Други причини како проблем за забременување (17.11.2013 14:24:00)

Ти благодарам Меланија.. Добро ве најдов [sm=smiley1.gif]

Поради уништување на некои хормони за време на операцијата многу ќе биде тешко еден ден да имам свои деца [sm=smiley19.gif], она се плаши дека всушност јас нема да можам да ја износам бременоста.. ми кажа за тестирањата но не знаеше да ми каже каде се прават тие тестирања, спремна сум да направам било каков тест, било што само да бидам сигурна дека ако еден ден забремена се ќе помине добро, мислам дека нема да бидам во ситуација да бирам дали јас или бебето..




Melanija RR -> RE: Други причини како проблем за забременување (17.11.2013 14:29:18)

Ако се однесува на испитување на хормони имаме тема Хормонална рамнотежа-услов за бременост
Прашај повторно па пиши може ќе најдеме некоја тема со која ќе можеш да се информираш и ќе ти помогне




Sanosan24 -> RE: Други причини како проблем за забременување (17.11.2013 14:47:29)

Јас редовно правев тестови за хормони на Ендокринологија и сите тестови беа во ред но дознав дека тестовите за плодност и тестовите кои јас ги правев се сосема различни..сега изтражувам каде се прават такви тестови




kapina -> RE: Други причини како проблем за забременување (17.11.2013 14:57:24)

Neka ti kaze tvojata doktorka za koi testovi za plodnost stanuva zbor I ako moze ili ako znae nekoja ringerajka. ke ti kaze ke ti pomogne ima mnogu testovi za plodnost jas nema sto nemam napravenoza tie8,9godini akostanuva zbor za hormonite. ke si odes na endokrinologija




LoveableMe RR -> RE: Други причини како проблем за забременување (17.11.2013 15:14:50)

Jas bi ti preporacala konsultacija so kariolog ili kardiohirurg I ginekolog, tvojata situacija bara dobar pristap, pa tie ke ti kazat kako ponatamu. Ti posakuvame uspeh[sm=smiley1.gif] pa izvestuvaj ne. pozz




Sanosan24 -> RE: Други причини како проблем за забременување (17.11.2013 15:33:35)

Имам следниот месец редовна конторла на кардиологија во Скопје, ќе разговарам баш за ова со докторката, а ќе отидам и на гинекологија за да се распашам, да видам за тие тествови.




MademoiselleNina -> RE: Други причини како проблем за забременување (18.11.2013 1:41:06)

Ako vekje se rasprasuvas, ete mozebi e dobro da prasas i za zmrznuvanje na jajce kletki...




Sanosan24 -> RE: Други причини како проблем за забременување (18.11.2013 14:28:14)

Неможев да чекам да отидам во Ск.. денес закажав гинеколошки преглед овде во мојот град.. пуштете ми среќа женички.. ќе ми треба [sm=smiley1.gif]




pepermint -> RE: Други причини како проблем за забременување (18.11.2013 15:08:17)

ти ја пуштам целата среќа на овој света и мнооогу позитивна мисла, ајде и ти биди позитивна




LoveableMe RR -> RE: Други причини како проблем за забременување (18.11.2013 15:51:38)

So srekja Sanosan, te cekame so ubavi vesti




Sanosan24 -> RE: Други причини како проблем за забременување (18.11.2013 18:01:34)

Ви благодарам многу.. и јас се надевам на убави вести [sm=smiley9.gif] ќе ве известам секако [sm=smiley1.gif]




Sanosan24 -> RE: Други причини како проблем за забременување (19.11.2013 11:08:16)

Еве ме и мене.. тажна и среќна истовремено, ме прегледаа на абдоменално ехо
матката е супер, чиста е, добра. Е сега она што ме загрижи е тоа што докторкава ми рече дека јајниците ми се многу мали [sm=smiley13.gif].. ми рече да испитам хормони и според резултатот ќе ја добијам соодветната терапија..




LoveableMe RR -> RE: Други причини како проблем за забременување (20.11.2013 15:09:04)

Sanosan, prebaruvav na Internet I najdov nekoi sajtovi na koi pisuva za mali jajnici se preporacuva IVF procedura, taka sto ne e nereslivo. Pozz




Kvisko -> RE: Други причини како проблем за забременување (20.11.2013 15:43:35)

Sanosan со среќа во обидите за забременување. Ама мислам дека секако ќе мораш да провериш хормони за да бидеш сигурна дека се е во ред. И на твое место секако би се консултирала со кардиолог. Сепак не е битно само да се постигне бременост туку и истата да биде со посакуван исход и без загрозување на твоето здравје и здравјето на бебето.




Sanosan24 -> RE: Други причини како проблем за забременување (25.11.2013 13:26:46)

LoveableMe RR
Sanosan, prebaruvav na Internet I najdov nekoi sajtovi na koi pisuva za mali jajnici se preporacuva IVF procedura, taka sto ne e nereslivo. Pozz


LoveableMe и јас барав ама ништо не најдов [sm=smiley26.gif] дали би можела да ми пратиш некое линкче [sm=smiley1.gif]?

Позз




LoveableMe RR -> RE: Други причини како проблем за забременување (28.11.2013 15:22:03)

Ti prativ privatna poraka. Pozz




Sanosan24 -> RE: Други причини како проблем за забременување (28.11.2013 15:32:33)

LoveableMe ја видов пораката.. Ти Благодарам




Страница: [1]