RE: Проверка на проодност на каналите (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


bibi ribi -> RE: Проверка на проодност на каналите (13.7.2015 15:10:25)

Се јавив денес во Систина за да закажам кај др. Никола Панчевски, и ми кажаа дека треба да го направам снимањето во среда или четврток.
Но не можеа да ми кажат дали др. Панчевски ке биде слободен. Искрено малку ме зачуди тоа бидејки мислев дека се организирани со термини.
И сега треба да ми се јават утре попладне и да ме известат.
Поздрав




kapina -> RE: Проверка на проодност на каналите (13.7.2015 16:54:49)

Sega e taka vo sistina oti doktorite se po odmori




bibi ribi -> RE: Проверка на проодност на каналите (15.7.2015 16:44:44)

Zdravo od mene, eve da go spodelam iskustvoto od hsg :) Denes pravev vo Sistina kaj dr.Pancevski. Leviot kanal prooden, desniot neprooden. Ne mi dade nikakva terapija, mi kaza deka ako za 6 meseci ne nastane bremenost da napravam laparoskopija. Inaku ne bese voopsto strasno, isto kako slaba menstrualna bolka koja traese nekolku minuti. Slednata nedela ke odam na folikulometrija bidejki sega e vazno da se vidi dali od leviot jajnik kade sto e prooden kanalot ima ovulacija.
Pozdrav




budalce1 -> RE: Проверка на проодност на каналите (15.7.2015 19:35:28)

Milo mi e sto si zavrsila rabota i toa kaj najdobriot doktor, jas koga go pravev mi pokaze deka i dvata kanali mi se neproodni i vo ponedelnikot pravev laparoskopija i histeroskopija i iskoci deka mi bile dobri no bidejki bev mnogu stegnata na hsg mi pokazalo deka mi se neproodni




bibi ribi -> RE: Проверка на проодност на каналите (16.7.2015 14:52:00)

И мене докторот ми кажа дека дека ова снимање не е 100% точно, малку ме зачуди тоа, ама еве и ти кажуваш дека на ХСГ ти биле запушени а на лапаро и хистеро не биле.
Значи сепак за најсигурно треба да се направат овие операции, ама јас ке почекам малку за тоа.
Поздрав [sm=smiley27.gif]




bibi ribi -> RE: Проверка на проодност на каналите (21.7.2015 15:44:46)

Девојки здраво,
Дали некој може да ми каже добар доктор за читање на ХСГ снимката? Работата е што др.Панчевски ми кажа еден канал прооден, еден непрооден, а мојот матичен вика дека тој проодниот всушност е само до пола прооден и дека не се надева многу дека тој канал може да заврши работа [sm=smiley19.gif] Затоа сакам да одам на уште едно трето мислење.
Фала ви




kapina -> RE: Проверка на проодност на каналите (21.7.2015 16:02:13)

Bibiribi napravi si laparoihisteroskopija najsigurno ke ti e




vanessa30 -> RE: Проверка на проодност на каналите (21.7.2015 16:17:07)

Девојки здраво,
Дали некој може да ми каже добар доктор за читање на ХСГ снимката? Работата е што др.Панчевски ми кажа еден канал прооден, еден непрооден, а мојот матичен вика дека тој проодниот всушност е само до пола прооден и дека не се надева многу дека тој канал може да заврши работа user posted image Затоа сакам да одам на уште едно трето мислење.
Фала ви

Mozes da pobaras treto mislenje, jas najdobronamerno, od moe licno iskustvo, ti go preporacuvam prof Dimitrov (Remedika), barem jas mislam deka voedno i e najdobar i najstrucen za laparo i za celokupnata problematika okolu proodnost na kanali, cisti na jajvnici....




Hopeful RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (21.7.2015 16:50:30)

bibi ribi, имаме тема за препораки за гинеколози http://www.ringeraja.mk/forum/m_17/mpage_44/key_/tm.htm, можеш да прочиташ наши искуства.

Лично јас, силно ти го препорачувам Др. Ивановски од Систина, ми видел работи на ехо што само се потврдиле и на ХСГ, и на ХСЦ. За Димитров имам сосема поинакво мислење, на другарка ми и утна џиновски септум, но тоа е друга тема, не сакам да трачарам [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (21.7.2015 23:02:41)

bibi ribi штом ХСГ покажува дека еден е непрооден или делумно нема што да чекаш, нема што да се губи кога со лапаро и хистеро ќе бидеш 100% на чисто како е а и по самата операција шансите многу се зголемуваат.
Тоа се се средува со една анестезија две интервенции. Како подршка јас имав еден небаш прооден со неправилности и еден прооден, и по 6 месеци од интервенциите природно забременив.
Но најдобро е по тоа да се прават и инсеминации за поголеми шанси да се добијат воликули на јајникот кај што е прооден каналот




bibi ribi -> RE: Проверка на проодност на каналите (22.7.2015 8:46:19)

И матичниот ми кажа дека нема потреба да се чека за лапаро и хистеро. Поради финансиски причини би правела во државна, а таму летно време не прават такви операции, значи сепак ке треба да си почекам до Септември.




orhidea242 -> RE: Проверка на проодност на каналите (27.8.2015 0:15:54)

Zdravo

malce sum zbunka soeden proodenkanal drugiot ne mi rece doktorot da ptavam lapraskopija da mi se zatvorel iproodniot kanal dali ima nekoj vakvo iskustvo.




bibi ribi -> RE: Проверка на проодност на каналите (27.8.2015 8:50:06)

Орхидеја, да ти кажам и мене ми направи збунка сега [sm=smiley1.gif]
Јас сум со слична дијагноза како тебе (еден канал непрооден, другиот полупрооден) и ми кажаа да направам лапароскопија за да се дијагностицира проблемот, и ако е мало запушување можеби ќе може да се среди со самата операција, а ако проблемот е посериозен ќе знаеме дека не се средува и ќе се оди на ИВФ.
А тебе ти кажале дека со лапароскопијата ќе ти го затворат проодниот канал... јас до сега не сум слушнала за вакво искуство, но ќе се распрашам.




Bea -> RE: Проверка на проодност на каналите (27.8.2015 12:32:23)

Орхидеја и мене ми е малку чуден заклучоков. Јас ти предлагам да си побараш второ мислење.




bitolcanka82 -> RE: Проверка на проодност на каналите (27.8.2015 13:29:56)

Devojki na HSG i jas go imav istiot naod eden neprooden drug poluprooden, napraviv laparaskopija se ispostavi deka i dvata se nefunkcionalni mi gi izvadija i dvata kanali.Po 2 meseci od operacijata napraviv invitro i sega sum bremena..Sakav da vi kazam sho mora da se napravi mora bez grizi za se ima reshenie..Pozz i samo pozitivno




Melanija RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (27.8.2015 14:40:17)

orhidea242 со интервенцијата најсигрно ќе се види состојбата на каналите,неможе однапред да треба да донесеш одлука што да направат.И тие сами при интервенција ќе видат дали и колку се проодни.Според ХСГ не е сигурно.Јас после лапаро и хистеро се устанува два полупроодни но природно забременив по 6 месеци.Барај второ мислење




bibi ribi -> RE: Проверка на проодност на каналите (27.8.2015 14:41:15)

Битолчанка, а отстранувањето ти го направија на истата лапароскопија, веднаш штом виделе дека се нефункционални ?
И што ти кажаа, зошто ти ги отстаниле, само поради тоа што се нефункционални или ?
И дали може да се направи ИВФ со нефункционални канали без да се отсранат (и така се нефункционални) ?
Извини што нападнав со прашањава [sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (27.8.2015 14:47:54)

bibi ribi секогаш постои ризик,и од тоа штом сум чула и читала најдобро е да затворат.отстранат незнам точно што.Јас ни одела на чисто и сигурно.




bibi ribi -> RE: Проверка на проодност на каналите (27.8.2015 15:10:18)

Меланија, а тебе после операцијата и дијагнозата - два полупроодни канали, што ти кажаа докторите, што понатаму?
Гледам дека си правела 3 инсеминации, претпоставувам дека тоа ти советувале?




Melanija RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (27.8.2015 18:08:37)

Да ,веќе тогаш имав 1 неуспешна.Март правев интервенциите, па мај инсеминација,па септември и во декември спонтано забременив




orhidea242 -> RE: Проверка на проодност на каналите (28.8.2015 0:14:11)

Fala vi na site za odgovorite. Moe moislenje bese da probam so inseminacija koa keimam folikul na stranata na proodniot kanal i zdravje ako se neuspesni inseminaciite da dobijam vaucer i odam na invitro.Za mene sekakov vid na intervencij pregolmo optovaruvajei stres.




LoveableMe RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (30.9.2015 9:26:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: luxDelux
od Fondot kaj sti ni baraat da go napravime slednovo: hsg/lpsc so hromopertubacija.Dali na nekoja od vas i go imaat pobarano i kade se pravi?


ХСГ јас правев во Систина, тогаш чинеше 4000 денари, сега не знам колку чини, да видат дали каналите се проодни и доколлку е се во ред, го носиш тоа во Фонд и ќе ви одобрат ваучер. Постапката трае кратко 5 -10 мин, малку е нелагодно заради течноста што ти ја ставаат, но се издржува.




elena22 -> RE: Проверка на проодност на каналите (8.2.2016 12:10:08)

Здрaвo јaс сум нoвa нa фoрумoт и ве мoлaм aкo некoјa имaлa сличнo искуствo некa спoдели.Пред двa месеци прaвев хпв типизaцијa и ми пoкaжa декa имaм нискoризичен хпв 6.Сегa дoктoрпт ме прaкa нa хсг,зaшo oд инфекции мoжнo билo дa ми се зaтнaти кaнaлите,a oсвен кaндидa и сегa хпв не сум имaлa други инфекции пa ме интересирa дaли пд oвaa инфекцијa(хпв)мoжи дa ми бидaт зaтнaти кaнaлите?




scared RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (8.2.2016 12:18:40)

Не може од хпв, јас какви се не инфекции имав па не ми беа затнати, не се секирај [sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (8.2.2016 12:59:58)


ИЗВОРНА ПОРАКА: elena22

Здрaвo јaс сум нoвa нa фoрумoт и ве мoлaм aкo некoјa имaлa сличнo искуствo некa спoдели.Пред двa месеци прaвев хпв типизaцијa и ми пoкaжa декa имaм нискoризичен хпв 6. Сегa дoктoрпт ме прaкa нa хсг,зaшo oд инфекции мoжнo билo дa ми се зaтнaти кaнaлите,a oсвен кaндидa и сегa хпв не сум имaлa други инфекции пa ме интересирa дaли пд oвaa инфекцијa(хпв)мoжи дa ми бидaт зaтнaти кaнaлите?


elena22, добредојде, се надевам ќе се дружиме. Обично викаат дека затнување на каналите се јавува од кламидија, која може си ја имала порано, но не си знаела. За ХПВ не сум сигурна, другите можат да пишат. Во секој случај се решава и не се секирај, ќе стигнете до бебче. Колку време се обидувате?




Страница: <<   < Претходна страница  34 35 36 [37] 38   Следна страница >   >>