RE: Проверка на проодност на каналите (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


pepapa -> RE: Проверка на проодност на каналите (17.12.2014 13:38:14)

Se javiv vo remedika ne pravat hsg, ostanuva. Tolovski iili sistina




Hopeful RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (17.12.2014 16:12:04)

Ако може Трајковски да дојде кај Толовски па така да го направиш ХСГ-то, најдобро, а ако не, оди во Систина, да не се шеташ на сто места. Со среќа и пиши ни [sm=smiley31.gif]




pepapa -> RE: Проверка на проодност на каналите (17.12.2014 18:38:06)

A kako bi mozelo da se izvede toa da dojde Trajkovski kaj Tolofski? I dali se pravi obicna krvna slika se naglasuva za,sedimentacija ili e




scared RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (17.12.2014 18:55:25)

Искрено не верувам дека доктор од Гак ќе ти дојде некаде, тие немаат време за да ги прегледаат пациентите па не да идат некаде [sm=smiley36.gif] А, и не верувам дека им е дозволено.
За ХСГ битна е седиментацијата можеш само неа да ја провериш, 100 денари ти е на приватно било каде. А, ако сакаш и крвна слика треба да се нагласи крвна слика со седимантација, во спротивно нема да ти ја проверат седиментацијата.




Hopeful RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (17.12.2014 21:16:35)

Е да, имаш право, таман работа доктор од Гак да соработува со приватни... Во тој случај, само доктор од приватна клиника може да дојде кај Толовски, така што исто ти се фаќа да правиш и целосно приватно.




pepapa -> RE: Проверка на проодност на каналите (13.2.2015 17:23:17)

Devojki konecno i jas denes napraviv hsg, nisto strasno, ne bolese voopsto, mi rekoa deka imam kristalno cisti i proodni kanali, toa znaci deka ponatamu nema potrebs od. Histeroskopija i laparoskoija ili greska sum?




LoveableMe RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (13.2.2015 17:30:28)

Не си грешкa, aкo е дoбрo нaпрaвенo и oд квaлитетен дoктoр иaкo 4D ехoтo е уреднo, тoгaш немa пoтребa oд хистерo-лaпaрoскoпијa, пoзз




Hopeful RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (13.2.2015 18:11:40)

pepapa, супер! [sm=bravo.gif]
Ајде сега после терапијата фрлете се на работа, штом се е чисто и проодно, многу често се случува баш после ХСГ-то да се фати [sm=duda.gif] [sm=smiley1.gif] Со среќа!




pepapa -> RE: Проверка на проодност на каналите (13.2.2015 18:27:07)

Pa se nadevam deka e dobro napraveno, kaj Tolovoski go pravev. od sistina Dr. Kokormanova mi go pravese. Hsg-to...duri. me posovetuvaa da ne pravam vednas insemiinacija da pocekam barem dva- tri meseci za prirodno, bidejki sega se najgolemi sansite, so gospod napred ds se nadevame deka i ke bide :)




plava1 -> RE: Проверка на проодност на каналите (27.2.2015 14:33:51)

Vcera mi zakaza ginekologot za na klinika na sterilitet da me vidi specijalist,zatoa sto mi ostana uste kanalite da gi proveram..Dali specijalistot gi gleda site ispituvanja i odlucuva dali ima potreba od proverka za proodnost na kanalite ili ima pregled ?vi blagodaram




LoveableMe RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (27.2.2015 21:20:02)

плава1, да докторот одлучува за тоа но не се секирај кратко трае и брзо поминува[sm=smiley1.gif]




plava1 -> RE: Проверка на проодност на каналите (9.3.2015 11:46:02)

Dali znae nekoj kade pravat hsg osven sistina i klinika..vo remedika i newborn clinik se javiv ne pravat a vo sistina mi rekoa nakaj 5000 cini,a vo klinika mislan deka bi pocekala nekolku meseca bidejki mi rekoa se bilo zakazano nema termin.ako znae nekoj kade pravat i kolku cini neka pise.vi blagodaram




LoveableMe RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (9.3.2015 11:51:48)

plava1, здраво[sm=smiley1.gif]. Повели информација од една ригерајка:


ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoya

..... Јас правев кај Толовски и ако добро се сеќавам беше околу 4500....





mama br2 -> RE: Проверка на проодност на каналите (18.3.2015 8:24:23)

Јас во понеделникот 16.03 правев ХСГ во Плодност Битола со аналгезија еден вид анестезија ,но не те успиваат само ставаат инекции против болка кои ме зашемети ја малку.
Едниот ми беше делимично прооден кој веднаш ја пропушти течноста, а другиот прилично запушен, кој после неколку обиди попушти па се спасив од лапараскопија.
Др. Таше мисли дека тоа е причина заради незабременување. Па ни даде рок 4 месеци за[sm=nosecka.gif]Ако не да се јавиме.
Е сега не прашав кога можеме да имаме односи со мм?Бидејки денес ми е трес ден после , а и плодните денови се тука некаде.




scared RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (18.3.2015 16:14:05)

Мене ми рекоа тогаш да почекам еден месец, сепак снимање имало, пиев и антибиотик така да ние почекавме :)




Bea -> RE: Проверка на проодност на каналите (18.3.2015 20:20:55)

Mene doktorkata mi kaza deka bidejki nie zenite se uste od ragjanje gi piseduvame jajnite rezervi, tie so sekoe snimanje se ozracuvaat. Taka da samoto zracenje ne e pricina za apstiniranje. Dokolku zavrsis so antibiotikot pred plodnite denovi mislam deka HSG-to ne e precka samo po sebe.




mama br2 -> RE: Проверка на проодност на каналите (18.3.2015 20:25:20)

Фала ви.антибиотикот го завршив денес а утре или задутре треба да ми биде овулацијата.
немам крварење само минимално осцедок кој мислам по мирисот е контрастот кој ми го вбризгаа,не е крв.Како јод нешто.
и јас читав дека зрачењето е минимално,и не смета.Фала ви сепак.




orhidea242 -> RE: Проверка на проодност на каналите (18.3.2015 23:24:11)

Trreba da pravam HSG na klinika kazete dali boli stavaat li anestezija ako pobaras kakoe. Mene alce poveke mi e strav




Bea -> RE: Проверка на проодност на каналите (19.3.2015 13:37:50)

Orihidea, јас правев HSG во Систина, но постапката е иста. Немој да се плашиш, не боли. Навистина е малку непријатно, но постапката трае 5 минути и се издржува. Верувај ми, јас сум плашливка и со огромен страв отидов, непотребно се плашев.
Матичната ми советуваше да се напијам апаурин 2mg 2 часа пред проведурата за опуштање на мускулатурата на матката, а и психички ќе те опушти.
Без страв истерај си ја процедурата и терај понатака :) Среќно!




alexx87 -> RE: Проверка на проодност на каналите (3.4.2015 13:31:44)

zdravo,sakam da go spodelam moeto iskustvo.i jas vo mesec mart pravev hsg snimanje vo plodnost.sovet za doma ne dobi nikakov .nitu antibiotik za doma da zemam ni slicno nesto.na prasanjeto dali smeam da imam odnosi dobiv odgovor da.i tretiot den posle snimanjeto imav odnosi i jas ostanav bremena.Sega mnogu se grizam za posledicite sto moze da seslucat.vcera bev povtorno vo plodnost se potvrdi bremenot preku test od krv b-hcg a seuste nemoze da sevidi plodot mn e rano ,pa mi zakazaa za naredna nedela ama mnogu sum zagrizena.ako nekoj imal slicno iskustvo ve molam spoelete




Hopeful RR -> RE: Проверка на проодност на каналите (3.4.2015 15:04:00)

alexx87, браво!!! [sm=bravo.gif] Честитки за бременоста, ова е еден од среќните случаи за кои сите слушаме, дека после ХСГ се зголемуваат шансите за природно забременување [sm=smiley1.gif]
Мислам дека немаш простор за загриженост, не знам за што може да ти е страв и на какви последици мислиш. Антибиотиците обично се даваат чисто онака, за секој случај, а не дека има ризици од самата постапка. Во меѓувреме, можеш да си го зајакнеш имунитетот и мислам дека се ќе биде ок. Ајде со среќа бременоста и се читаме во темите за бременост [sm=smiley1.gif]




orhidea242 -> RE: Проверка на проодност на каналите (3.4.2015 17:50:13)

Pred se cestitki so lesno bremenosta.Sakav da te prasam bdejki i jas treba da pravam HSG dali ti stavija nekoja anestezija i dai bolese.[sm=bravo.gif]




bubla -> RE: Проверка на проодност на каналите (3.4.2015 20:24:12)

Орхидеја, без паника. Најчесто се прави без анестезија. Нема потреба од неа :)
Како менструални болки да имаш, а снимањето толку кратко трае што нема потреба да си ствараш стес.




alexx87 -> RE: Проверка на проодност на каналите (3.4.2015 21:35:45)

vi blagodaram,site da se izraduvate najbrzo.snimanjeto vo plodnost e so analgezija ,i se custvuva bolka no e mnogu kratkotrajna iizdrzliva.




kapina -> RE: Проверка на проодност на каналите (3.4.2015 21:41:51)

Alex cestitki more najdobro e so anestezija bolkite se zavisi kaj kogo kako




Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>